اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عدم آهن ربا شدن هسته ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عدم آهن ربا شدن هسته ترانس

سلام به تمامی دوستان
    چرا هسته ترانس با وجود آنکه دور تا دور آن سیم حامل جریان وجود دارد(وقتی ترانس به برق است) آهن ربا نمی شود؟به عبارت دیگر چرا میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم پیچ های اولیه و ثانویه،در هسته ترانس القا نمی شود و هسته، آهن ربا نمی شود؟
    ممنون میشم راهنمایی ام کنید.
    با آرزوی بهترین ها
    زیبا باش و بخند بر هرآنچه زشتی است،چرا که تنهاترین شان تو ،زیبایی است.

پاسخ : عدم آهن ربا شدن هسته ترانس

جناب امیر منهای آک
    آهن اونها از نوع نرم ه و قابلیت آهن ربا شدن انا خیلی ضعیف و البته هر ضعیف تر باشه بهتره
    آهن های سخت و فولاد و ... رو نگاه کن مثل پیچ گوشتی ها با یه بار آهن ربا شدن باقی می مونن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
      جناب امیر منهای آک
      آهن اونها از نوع نرم ه و قابلیت آهن ربا شدن انا خیلی ضعیف و البته هر ضعیف تر باشه بهتره
      آهن های سخت و فولاد و ... رو نگاه کن مثل پیچ گوشتی ها با یه بار آهن ربا شدن باقی می مونن

با سلام وسپاس از پاسختان
      اما تا آنجا که من میدونم،مواد فرومغناطیس نرم(مانند آهن خالص،کبالت و نیکل خالص) به راحتی تحت تاثیر میدان خارجی،آهن ربا میشوند.برای همین در هسته ی آهن رباهای الکتریکی استفاده میشن.
      امامواد فرو مغناطیس سخت(مانند فولاد(آهن به اضافه ی دو درصد کربن) وآلیاژهای دیگری از آهن)به سختی آهن ربا می شوند و جهت گیری دوقطبی های مغناطیسی یا همان خاصیت مغناطیسی به راحتی از بین نمی رود.
      آقای مهندس اگه پامو بیش از گلیمم دراز کردم معذرت میخوام.
      در ضمن از اینکه به بنده نکته جدیدی را آموختید،ممنونم.
      با آرزوی بهترین ها برای مهندسین ایران زمین وبه امید آبادانی ایران عزیز

دیدگاه

منظور از آهن ربا شدن و یا آهن ربای دایمی شدن فرق داره شاید در گفتار یکی باشه
        اگه مفهوم تحت تاثیر قرار گرفتن در میدان مغناطیسی رو بدونی مشکل حل شده است
        مثلا فریت - آهن - آب - مس و ... هر کدوم یه نوع اثر در برابر میدان مغناطیسی دارن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ببخشید پا برهنه میپرم وسط حرفتون ولی تا اونجایی که من تو کتابا خوندم دلیل اینکه هسته ترانس اهنربا نمیشه اینه که جریانی که اطرافش هست ac هست
          برای ساختن یه اهنربا باید جریان dc باشه تا مولکولهای هسته ارایش منظمی به خودشون بگیرن

دیدگاه

سلام
            در عوام به قطعه ای که شار مغناطیسی قسمتی از مسیر خودشو در در فضای اطراف اون قطعه طی میکنه آهن ربا گفته میشه
            در ترانس شار مغناطیسی در مسیر بسته ای قرار داره و در ظاهر خاصیت مغناطیسی نشون نمیده.
            مواد استفاده شده در هسته(آهن-سیلیس-کبالت)براحتی اندکسیون مغناطیسی برابر 12000 گوس بدون اشباح شدن
            هسته ایجاد میکنند(12000 کم نیست) :smile:
            این مدعیان در طلبش بی خبرانند
            آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

ممنونم از اینکه پاسخ دادید وشرمنده از اینکه من دیر پاسخ میدم
              آنچه که من گفتم با توجه به مطالبی بود که در کتاب ها خوانده بودم و قصد جسارت نداشتم.حالا برای اینکه یه آهن ربای قوی داشته باشم،باید از چه هسته ای استفاده کنم؟آنگونه که شما گفتید باید از مواد فرومغناطیس سخت استفاده کنم.درسته؟
              جایی شنیده بودم برای آهن رباهای قوی از هسته فریت استفاده میکنن،هسته فریت چی هست؟آیا من هم میتونم در ساخت آهن ربای الکتریکی از هسته فریت استفاده کنم؟لطفا توضیح دهید.
              در ضمن بحث برق AC شد.آیا میشه با جریان AC نیز آهن ربای الکتریکی درست کرد؟مزایا و معایب استفاده از جریان AC در مقایسه با جریان DCچی هست؟من میخواستم ازباطری ماشین(12v DC با 60 آمپر DC) برای تغذیه آهن ربای الکتریکی با هسته آهنی استفاده کنم(با استفاده از یک رئوستا برای کنترل و محدود کردن جریان) حال آیا استفاده از چنین تغذیه ای،میدان قوی ای برای من ایجاد میکند یا استفاده از برق AC و یا استفاده از هسته فریت؟
              ببخشید که زیاد سوال پرسیدم،اما واقعا ممنون میشم که راهنمایی ام کنید.
              با سپاس و درود فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir-ak
                ممنونم از اینکه پاسخ دادید وشرمنده از اینکه من دیر پاسخ میدم
                آنچه که من گفتم با توجه به مطالبی بود که در کتاب ها خوانده بودم و قصد جسارت نداشتم.حالا برای اینکه یه آهن ربای قوی داشته باشم،باید از چه هسته ای استفاده کنم؟آنگونه که شما گفتید باید از مواد فرومغناطیس سخت استفاده کنم.درسته؟
                جایی شنیده بودم برای آهن رباهای قوی از هسته فریت استفاده میکنن،هسته فریت چی هست؟آیا من هم میتونم در ساخت آهن ربای الکتریکی از هسته فریت استفاده کنم؟لطفا توضیح دهید.
                در ضمن بحث برق AC شد.آیا میشه با جریان AC نیز آهن ربای الکتریکی درست کرد؟مزایا و معایب استفاده از جریان AC در مقایسه با جریان DCچی هست؟من میخواستم ازباطری ماشین(12v DC با 60 آمپر DC) برای تغذیه آهن ربای الکتریکی با هسته آهنی استفاده کنم(با استفاده از یک رئوستا برای کنترل و محدود کردن جریان) حال آیا استفاده از چنین تغذیه ای،میدان قوی ای برای من ایجاد میکند یا استفاده از برق AC و یا استفاده از هسته فریت؟
                ببخشید که زیاد سوال پرسیدم،اما واقعا ممنون میشم که راهنمایی ام کنید.
                با سپاس و درود فراوان
                منظورت از قوی چیه؟
                بهتره بگید برای چه کاری لازم دارید :redface:

دیدگاه

میخوام از فاصله حدود 1 الی 2 متری در یه قطعه فلزی،خاصیت آهنربایی ایجاد کنم.
                  آیا بنظرتان با توجه به توضیحاتی که دادم،این کار شدنی است؟شما چه پیشنهادی دارید؟
                  با درود فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir-ak
                    میخوام از فاصله حدود 1 الی 2 متری در یه قطعه فلزی،خاصیت آهنربایی ایجاد کنم.
                    آیا بنظرتان با توجه به توضیحاتی که دادم،این کار شدنی است؟شما چه پیشنهادی دارید؟
                    با درود فراوان
                    توضیحات کامل نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Babak1367
                      توضیحات کامل نیست
                      دوستمون امیر میخواد برق و بدون سیم انتقال بده کمکش کنید
                      ايران کشوري ست که مردم اش بجاي حل مشکلاتشان سعي مي کنند به بهترين شکل خود را با آن تطبيق دهند ...!

دیدگاه

انتقال برق بدون سیم ؟
                        معمولآ از امواج ماکروویو و یا نور (فتو الکتریک) صحبت میشه که بهتره از مخابراتی ها سئوال شود :agree:

دیدگاه

انتقال برق بدون سیم ؟
                          معمولآ از امواج ماکروویو و یا نور (فتو الکتریک) صحبت میشه که بهتره از مخابراتی ها سئوال شود :agree:
                          انتقال برق به صورت مستقیم نه به صورت امواج مغناطیسی و تبدیل دوباره مغناطیس به الکتریسیته توسط ترانس یا سلف ها بدون نیاز به
                          وجود تغذیه برای تبدیل (امواج مایکروویو نیاز به دستگاه اضافه و تغذیه برای تبدیل دوباره آن به الکتریسته دارن یکی از نمونه های آن تلفن همراه ماست)
                          ايران کشوري ست که مردم اش بجاي حل مشکلاتشان سعي مي کنند به بهترين شکل خود را با آن تطبيق دهند ...!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saman 59
                            انتقال برق به صورت مستقیم نه به صورت امواج مغناطیسی و تبدیل دوباره مغناطیس به الکتریسیته توسط ترانس یا سلف ها بدون نیاز به
                            وجود تغذیه برای تبدیل (امواج مایکروویو نیاز به دستگاه اضافه و تغذیه برای تبدیل دوباره آن به الکتریسته دارن یکی از نمونه های آن تلفن همراه ماست)
                            انتقال مستقیم توسط سیم صورت میگیره عزیزم اونی که شما میگی القائ مغناطیسی نام داره جانم :biggrin:

دیدگاه

انتقال مستقیم توسط سیم صورت میگیره عزیزم اونی که شما میگی القائ مغناطیسی نام داره جانم :biggrin:
                              جدا راست میگی؟
                              من موندم شما با این هوش و اطلاعات چرا هنوز دارید مسافر کشی می کنید.
                              منظور من از مستقیم این نبود بخوای با سیم اینکارو انجام بدی یعنی اینکه بخوای بدون رابط دیگه امواج رو تبدیل به الکتریسته کنی اون القائی که شما فرمودید منم می دونم ولی می تونم بپرسم تا چه مسافتی می تونید القائ مغناطیسی کنید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X