اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گرفتن ولتاژ 12 ولت با جریان 6 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گرفتن ولتاژ 12 ولت با جریان 6 آمپر

با سلام
    من دادم یکی از آشناها که رفته بود تهران برام یه ترانس 12 ولت 10 آمپر با یه پل 30 آمپری گرفت.الان همه شاخ درمیارن برای چیته این مقدار؟؟؟
    خب باید بگم یه پروژه مشترکه که با یکی از دوستان توی سایت داریم درستش میکنیم :biggrin:. اما الان اون شخص نیستش و من موندم چطوری از این هیولا 12 ولت 6 آمپر کاملا دقیق بگیرم.
    من اومدم با یه رگولاتور 12 ولتی 12 دقیق رو ازش کشیدم بیرون و خواستم با یه کلکتور مشترک(با یه دونه 3055) جریان رو بالا ببرم. اما در روی امیتر 11.7 داریم و نمیشه.
    به نظرتون با lm317 میشه کاری کرد؟
    باید چیکارش کنم؟
    فقط مدارش زیاد قطعات نداشته باشه و دقیق کار کنه
    با تشکر
    نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

پاسخ : گرفتن ولتاژ 12 ولت با جریان 6 آمپر

سلام
    میتونی یک ترانزیستور قدرت مثبت یا بیشتر رو با یه lm7812 بصورت بوستر ببندی
    فردا شماتیک براتون میزارم.
    این مدعیان در طلبش بی خبرانند
    آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

سلام دایی جان
      معمولا توی این جریان از رگولاتور سوئیچینگ استفاده می کنیم اما اگه از هیت سینک خوشت میاد باید پایه زمین 7812 رو با یه دیود 1N4001 به زمین وصل کنی. اینجوری خروجی 7812 میشه 12.7 ولت و اگه به بیس 2N3055 بدیش می تونی از امیتر 2N3055 ولتاژ 12 ولت بگیری.
      بهمین سادگی.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

متشکرم جناب ahmadmn
        من گرفتم یه رگولاتور 12 ولتی گذاشتم و خروجیشو مستقیم دادم به بیس. جالب اینجاست که روی برد برد خروجی رگولاتور 12.1 بود و ولتاژ خروجی از 3055 مقدارش 11.85 بود. وقتی اینو عملی با سیمهای 1.5 بستم دیدم خروجی 3055 شده 12.09 ولت!!!!!!
        باورم نشد و گرفتم تمام مدار رو دوباره چک کردم. کامل درست بود. ازش عکس هم گرفتم تا یه مدرک عجیب غریب علمی داشته باشم!!(فکر کنم کل الکترونیک و مبحث ترانزیستورو بردم زیر سوال!)
        با یه مقاومت پایین 20 وات جریان خروجی رو اندازه گرفتم. با اینکه ولتاژ پایین اومده بود ولی داشت 9.6 آمپر رد میکرد که برای 5 یا 6 آمپر میشه روش حساب باز کرد و فوقش میرسه به 11 ولت که مشکلی نداره. یه هیت سینک بزرگ با یه فن پاور هم براش گذاشتم ببینم دیگه جرات داره داغ شه

فقط عجیب ترین جای ماجرا همون خروجی 3055 هستش که به مقدار 0.01 با ورودی فرق داره!!!
        دلیلی میتونید براش پیدا کنید؟ oo:

متشکرم
        نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

ولتاژ موافق پیوندهای PN در حالت بی باری و داشتن بار ، تابت نیست.
          مثلا ولتاژ 0.7 ولت در یک پیوند PN مثل یک دیود ، همیشه ثابت نیست و تابع ، جریان هست.
          اون 0.7 ولت بعد از گذشتن ، مقدار جریان مینیممی که تعریف شده ، به اون میزان میرسه.
          مراجعه به منحنیهای مربوطه ، در دیتاشیت ، مثلا همین ترانزیستور ، میتونه کمک کنه.

با توجه به بتای پایین 2N3055 و جریان بیس بالا ، و تلفات روی خود ترانزیستور ، و نیاز به رادیاتور بزرگ و فن ، آیا توجیهی برای ساخت این نوع رگولاتور میمونه؟
          با مهندس ahmadmn موافقم. دیگه تو این روزها ، نباید از روش بیست یا سی سال پیش استفاده بکنیم.
          آیا دردسر مقابله با اونهمه تلفات و درگیر شدن با سایز هیت سینک و داشتن فن ، بیشتره یا ساختن یه رگولاتور سوئیچینگ. ایشون لطف کرده اند و رگولاتور های زیادی توی سایت گذاشته اند که با تغییرات کوچکی به هر نوع ولتاژی قابل تغییر هست.

در ضمن رگولاتور خودتون چند قطعه بیشتر نداره ، با کشیدن یه شماتیک از مدارت ، اونجا نشون بده که از کدوم نقاط ولتاژگیری میکنی که برات اینهمه جای تعجب داره! اینطوری به دوستهات هم برای گرفتن سریع مطلب کمک میکنی. در غیر اینصورت ، باید مثل . . . با ایما و اشاره ، روی هوا حرف بزنیم! :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ساناز.پارســا
            متشکرم جناب ahmadmn
            من گرفتم یه رگولاتور 12 ولتی گذاشتم و خروجیشو مستقیم دادم به بیس. جالب اینجاست که روی برد برد خروجی رگولاتور 12.1 بود و ولتاژ خروجی از 3055 مقدارش 11.85 بود. وقتی اینو عملی با سیمهای 1.5 بستم دیدم خروجی 3055 شده 12.09 ولت!!!!!!
            باورم نشد و گرفتم تمام مدار رو دوباره چک کردم. کامل درست بود. ازش عکس هم گرفتم تا یه مدرک عجیب غریب علمی داشته باشم!!(فکر کنم کل الکترونیک و مبحث ترانزیستورو بردم زیر سوال!)
            با یه مقاومت پایین 20 وات جریان خروجی رو اندازه گرفتم. با اینکه ولتاژ پایین اومده بود ولی داشت 9.6 آمپر رد میکرد که برای 5 یا 6 آمپر میشه روش حساب باز کرد و فوقش میرسه به 11 ولت که مشکلی نداره. یه هیت سینک بزرگ با یه فن پاور هم براش گذاشتم ببینم دیگه جرات داره داغ شه

فقط عجیب ترین جای ماجرا همون خروجی 3055 هستش که به مقدار 0.01 با ورودی فرق داره!!!
            دلیلی میتونید براش پیدا کنید؟ oo:

متشکرم
            سلام دایی جاندر مورد کار منم میتونی یه همچین سیستمی برام طراحی کنی ؟ http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53129.0
            مرسی دایی جان !

دیدگاه

سلام
              خدا شکر مثل اینکه مشکلتون حل شده با این حال دیدن این مدار خالی از لطف نیست :smile:
              http://1.pend.net46.net/images/39a18def9898.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Babak1367
                سلام
                خدا شکر مثل اینکه مشکلتون حل شده با این حال دیدن این مدار خالی از لطف نیست :smile:
                http://1.pend.net46.net/images/39a18def9898.jpg
                سلام
                میشه کمی نوضیح در موردش بدبد ؟ و اینکه ترانزیستورش چی باشه بهتره
                مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mozafar_sam
                  سلام
                  میشه کمی نوضیح در موردش بدبد ؟ و اینکه ترانزیستورش چی باشه بهتره
                  مرسی
                  سلام
                  افت ولتاژ روی مقاومت 10 اهم باعث روشن شدن ترانزیستور مثبت که بصورت شنت با آی سی قرار گرفته میشه
                  و از اون به بعدبصورت کمکی وارد مدار میشه هر ترانزیستور مثبت قدرتی رو میتونی استفاده کنی در صورت نیاز به
                  جریان بیشتر تعداد ترانزیستور (البته همراه با مقاومت بیس) رو افزایش بده مثلآ tip147

دیدگاه

با یک 7812 و 2تا مقاومت و یک ترانزیستور توی 12 ولت خروجیمون چند آمپر میتونیم داشته باشیم ؟
                    آیا همین کار رو میشه جای 7812 از ال ام 317 استفاده کنیم ؟
                    من ولتاژ 19 ولت با 4 آمپر لازم دارم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mozafar_sam
                      با یک 7812 و 2تا مقاومت و یک ترانزیستور توی 12 ولت خروجیمون چند آمپر میتونیم داشته باشیم ؟
                      آیا همین کار رو میشه جای 7812 از ال ام 317 استفاده کنیم ؟
                      من ولتاژ 19 ولت با 4 آمپر لازم دارم .
                      بستگی به ولتاژ و توان ورودی والبته مقدار جریان مجازو توان ترانزیستور و همچنین هیت سینک مناسب داره.
                      بله با ال ام 317 میشه.
                      البته در توانهای بالا سعی کنید از سویچینگ استفاده کنید.

دیدگاه

بستگی به ولتاژ و توان ورودی والبته مقدار جریان مجازو توان ترانزیستور و همچنین هیت سینک مناسب داره.
                        بله با ال ام 317 میشه.
                        البته در توانهای بالا سعی کنید از سویچینگ استفاده کنید.

ورودیمون بین 24 تا 28 ولته ! تغذیه از 2 تا باتریه
                        چه شماره ترانزیستوری خوبه ؟ لطفا یه مدار برام بزارین
                        ممنون

دیدگاه

بهتر از این مدار در ماشین استفاده نکنید چون حفاظت های لازم رو نداره :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X