اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست یک امپلی فایر مدار کسسته با کیفیت صدای عالی برای ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست یک امپلی فایر مدار کسسته با کیفیت صدای عالی برای ماشین

جان من یه آمپلی فایر مدار کسسته با کیفیت صدای عالی برای ماشین معرفی کنید، خیلی وقته دارم دنبال امپلی برای ماشیم میگردم ولی چیزی پیدا نکردم :angry: از دوستان اکه چیزی تو چنته داره لطفا معرفی کنن ممنون میشم
    و شیطان گفت:
    خداوند را نیز جهنمی هست و ان عشق به انسانهاست!!!

پاسخ : درخواست یک امپلی فایر مدار کسسته با کیفیت صدای عالی برای ماشین

با سلام و با تبریک اولین پست
    آمپلی خوب برا ماشین حتما باید دیجیتال (از کلاس d , t ) باشه چون اگه از کلاس های پایین تر باشه ولتاز مورد نیاز حداقل بیشتر از 24 ولت خواهد بود ( با توجه به کیفیت مورد اشتهای شما عموما 70 ولت )
    بنا بر این خود آمپلی مساله نخواهد بود بلکه منبع تغذیه سوئیچینگ قوز بالا قوز خواهد شد که خیلی سخت تر از ساخت خود آمپی خواهد شد
    حالا بگذریم از عیب عمومی این آمپلی فایر ها که بهره مدار در بهتری حالت و با گران ترین المان ها کمتر 60 درصد خواهد بود و دو برابر توان از باطری خواهد کشید
    بنا برین دنبال دو کلاس بالا باشید
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

این مشکل خیلی هاست.بخاطر همین IC هایی مثل TDA2005 و ... ساخته شد که با ولتاژ 12 توان خوبی میدهند.
      با ترانزیستور میشه مدار بهتری طراحی کرد که توان بیشتری داشته باشه ولی این توان خیلی زیاد نیست و آخرش 50 وات rms باشه.

مگر اینکه از همون کلاسهای دیگه استفاده کنید که فکر میکنم کیفیت صدای کمتری دارن.
      وقتی تو نیستی
      نه هست های ما چونانکه بایدند
      نه باید ها...
      هر روز بی تو http://www.up98.org/upload/server1/0...158wwayrz3.jpg
      روز مباداســـت !

دیدگاه

دوستان ممنونم از راهنماییتون، ولی توان به جای خود بیشتراز اون کیفیت صدا هستش که برام مهمه برای همین امپلی مدار باز می خوام!

سوال: من تخصص آنچنانی تو این زمینه ندارم ولی شنیدم جواب گرفتن درست و حسابی از سوئیچینگ کار سختیه، حالا می خواستم بدونم نمیشه به جای سوئیچینگ از یه اینورتر و ترانس برای تغذیش استفاده کرد (اینورتر برای ولتاز 220 و ترانس برای تغذیه مدار)؟ و اگه نمیشه، چرا؟

و یه در خواست دیگه: اگه اون روش تغذیه ای که گفتم جواب نمیده، میشه لطف بفرمایید از همون کلاس d , T که گفتین یه مدار خوب معرفی کنید؟ ممنون میشم!
        و شیطان گفت:

دیدگاه

دوستان ممنونم از راهنماییتون، ولی توان به جای خود بیشتراز اون کیفیت صدا هستش که برام مهمه برای همین امپلی مدار باز می خوام!

سوال: من تخصص آنچنانی تو این زمینه ندارم ولی شنیدم جواب گرفتن درست و حسابی از سوئیچینگ کار سختیه، حالا می خواستم بدونم نمیشه به جای سوئیچینگ از یه اینورتر و ترانس برای تغذیش استفاده کرد (اینورتر برای ولتاز 220 و ترانس برای تغذیه مدار)؟ و اگه نمیشه، چرا؟

و یه در خواست دیگه: اگه اون روش تغذیه ای که گفتم جواب نمیده، میشه لطف بفرمایید از همون کلاس d , T که گفتین یه مدار خوب معرفی کنید؟ ممنون میشم!
          اینورتر که 12 رو به 220 تبدیل کنه بعد با ترانس به مثلا 50 تبدیل کنیم خیلی کار درستی نیست : حجم زیادی اشغال میکنه ؛ خروجی اینورترها معمولا سینوسی کامل نیست ، تلفات زیادی داره بعلاوه هزینه و ...

برای ماشین اگه چهارتا باند فرض کنیم هرکدوم 4 اهم ، میشه مدار بریج شده گذاشت که میشه چهارتا مدار دوبل 25 وات ( یعنی 8 تا مدار ) در مجموع حدود 100 وات که قدرتش برای ماشین کافیه.
          سوئیچینگ برای مدارات خیلی پر قدرت و گرون استفاده میشه.

یه جستجو کنم ....
          وقتی تو نیستی
          نه باید ها...
          روز مباداســـت !

دیدگاه

چرا میشه از اینورتر معمولی استفاده کرد ولی مشکلاتی داره که دوستمون فرمودند. میتونی یه اینورتر هم خودت بسازی و به جای ترانس تبدیل به 220 از تبدیل مثلاً 50 ولت استفاده کنی. اما مشکل اینه که هم گرونتر از سوئیچینگ میشه. هم بزرگتر. هم سنگینتر و هم راندمانش کمتره. پوست باطری رو میکنه.
            البته ناگفته نماند مدارات کانورتور سوئیچینگ هم سینوسی نیستند.
            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

دوستان بازم ممنون از راهنماییتون پس با این حساب باید بی خیال امپلی های مدار گسسته بشم! :sad: :cry:

new-ray جان پس من منتظر معرفی مدارت هستم چون خودم تخصص زیادی ندارم نمیدونم دنبال چه مداری با چه ای سی باید بگردم :angry:

البته بازم بگم کیفیت صدای خوب و تفکیک شده بیشتر از توان خروجی برام مهمه
              و شیطان گفت:

دیدگاه

متاسفانه باید بگم برای داشتمن صدای عالی راهی به جز آمپلیفایر کلاس AB نیست. اکثر آمپلیفایرهای تجاری بازار هم از همین کلاس استفاده میکنند و از کانورتور سوئیچینگ.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

خوب الان کسی از دوستان یه مدار امپلی کلاس A,B نداره معرفی کنه تا بسازمش :read: حالا برای تغذیش هم یه خاکی تو سرمون میریزیم :angry:شاید بتونم یه سوئیچینگ بسازم

new-ray جان البته من هنوز منتظر مدار شما نیز هستم! :biggrin:
                  و شیطان گفت:

دیدگاه

اگه منظورت آیسی هست بعضی از آیسی های TDA با 12 ولت ماشین هم کار می کنن مثلا TDA 2005(استریو هست) مخصوص ماشین هست میتونی بصورت پل ببندیش،فکر می کنم از TDA 2030 (مونو هست) هم بشه با 12 ولت استفاده کرد ، البته یه توصیه بهتر اینه که از STK استفاده کنی(آیسی های STK معمولا برای سیستم های خونگی استفاده میشه ولی بعضی از از مدلهاش که با تغذیه تکی کار میکنه مثل STK 7293 یا STK 4432 (هر دو تا استریو هستن)رو میشه با 12 ولت هم راه انداخت بهتره امتحان کنی ببینی چجوره)من خودم 4432 رو با حدود 18 ولت هم که امتحان کردم صداش عالی بود اگه با 12 ولت هم کار کنه بهترین گزینه هست(استریو هم هست که میتونی با پل کردن صدای زیادتری بگیری ازش )، این آیسی ها که گفتم همشون بصورت برد آمپلی فایر آماده هم تو بازار هست و اگه هدفت کسب تجربه نیست بهتره برد آمادشو بگیری برد 4432 فکر می کنم حدود 6 7 تومن باشه
                    رازي در کار نبود

دیدگاه

سلام. HS جان 4432 رو با 12 تست کردی عالی بود؟؟؟
                      راستش من با 35 راهش انداختم خیلی چنگی به دل نمیزد. با 49 ولت میتونم بگم عالی بود. الانم یه تغذیه سوئیچینگ براش طراحی کردم که بردش زیر چاپه و تا 45 ولت گمونم جواب میده. منم برای ماشین طراحیش کردم. البته نه برای ساب. برای همین بلندگوهای خربزه ای.فکر کنم تا اواسط هفته دیگه تکلیفش معلوم بشه.

دیدگاه

استاد اشک با 18 ولت امتحانش کردم،حقیقتش اول یه ترانس داشتم حدود 60 70 ولت بود بعد دادم دست یکی از دوستام فشار آورد بهش ترانسشو سوزوند،داداشش تعمیر کار بود بردش پیش اون اونم یه ترانس گذاشته بود روش وقتی آورد دیدم خوب کار میکنه بازش کردم ولتاژ ترانسو اندازه گرفتم دیدم 18 ولته حالا شاید ولتاژ رو اشتباهی اندازه گرفته بودم... :sad: :sad:
                        رازي در کار نبود

دیدگاه

البته این آیسی ها هم کلاس AB هستن !
                          ببین مدار 12 ولت با کیفیت ترانزیستوری راحت گیر نمیاد ولی آیسیها زیادن و مشهورن به Car stereo Amp . تو گوگل سرچ کنی یه چیزایی پیدا میشه.
                          فقط TDA2030 که دوستمون گفتن برای 12 ولت مناسب نیست. سری STK اکثرا ولتاژ بالا هستن و 12 ولتشو نمیشناسم .

مشهورترین همون TDA 2005 هست که کیفیتش هم بد نیست. البته در تمام آمپها صدا تا آخر زیاد بشه صدا یکم بی کیفیت میشه. این آیسیها خیلی ارزون هستند امتحان کن بساز اگه راضی کننده نبود احتمالا باید کانورتور و مدار پرقدرت تر بسازی (یا بدی برات بسازن). ولی توجه داشته باش که برای ماشین باید چهار تا بسازی. البته آیسیها معمولا استریو هستن و دو بلندگو رو جواب میدن .

Datasheet آیسی رو بگیر ( PDF ) مدار توشه . باید مدار Bridge ش رو ببندی.
                          وقتی تو نیستی
                          نه باید ها...
                          روز مباداســـت !

دیدگاه

اگه قراره با آی سی کار کنی که 2005 رو بیخیال شو. 2005 روی پخشهای ماشین آرتچ که 10-12 تومن بیشتر نیستند بسته میشه و صدای جالبی نداره. 1557 که خیلی بهتره. 2 تا 22 وات توان داره که تقریباً میشه 4 برابر 2005
                            البته قویترین آی سی با 12 ولت که من دیدم 4 تا 50 وات و در شرایط خاص تا 4 تا 70 وات توان داره که قبلاً شماره اش رو گزاشتم. الان یادم نیست. پای سیستم خودم هم نیستم وگرنه برات میزاشتم. صبر کنی فردا میزارم.

دیدگاه

دوستان بازم ممنون از راهنماییتون

ولی خوب الان من چی کار کنم؟ من نقشه یه مدار رو با یه ای سی با کیفت رو ازتون خواستم ولی اخرش هم چیزی معلون نشد پس ممنون میشم اگه PCB یا شماتیک یه مدار رو برام بزارید؟
                              و شیطان گفت:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X