اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عدم جریان گیری مورد نظر در top245

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عدم جریان گیری مورد نظر در top245

سلام
    یه مدار که از مثالهای خود شرکت powerint است را ساختم، و یه فنِ کوچک 150 میلی آمپری به خروجی وصل کردم مشکلی نداشت و خروجی 12.04 ولت بود، ولی وقتی یه مقاومت آجری 10 اهمی رو با فن موازی کردم منبع تغذیه از حالت پایدار خارج شد یعنی فن یه ذره میچرخید بعد وای میستاد و باز می چرخید و ...

نمی دونم مشکل از چیه. راستی این رو هم بگم که به ترانسفورمرم تقریباً مطمئنم، چون ترانس رو دادم به یه حرفه ای که کارش ترانس پیچیه واسم پیچیده. و وقتی اندوکتانس اولیه رو در فرکانس 100 هرتز اندازه گرفتم 970 میکرو هانری بود که طبق جدول موجود در صفحه یازده PDF در فرکانس 100KH باید 827 میکرو باشه.

اینم لینک مثالhttp://www.powerint.com/sites/defaul...iles/epr34.pdf

و یک سری تغییرات در المانها دادم که در زیر می بینید
    1- استفاده از tl431 به جای lm431
    2- استفاده از قرقره افقی به جای عمودی
    3- استفاده از TOP245YN به جای TOP245Y (اون N آخری به خاطر تفاوت در پکیجه یا چیز دیگه؟)
    4- استفاده از دو مقاومت 1 مگ به جای یک مقاومت 2 مگ برای R1
    5- استفاده از PC817C به جای ISP817 (تو بازار نبود)
    6- استفاده از SB10100 به جای MBR10100 (چون تو بازار گیرم نیومد)
    7- استفاده از فیوز معمولی استوانه ای به جای فیوز دایره ای
    در ضمن PCB هم تقریباً شبیه به PCB شرکته

ببخشید سرتون رو درد اُوردم. فکر کنم زیاد نوشتم (دهنم کف کرد!)
    به نظرتون مشکل از چیه؟

پاسخ : عدم جریان گیری مورد نظر در top245

سلام دایی جان
    تمام 7 موردی که ذکر کردی درسته.
    یکی از عوامل نوسان در فیدبک بعلت خازن های نامرغوب در خروجی منبعه. این به صفحه 10 فایل خودت نگاه کنی می بینی که ذکر شده C6 , C7 باید دارای ESR ≤45 mΩ باشند. این نوع خازنها به Low ESR معروف هستند. من وقتی که توی بازار پیداشون نمی کنم، از خازنهای معمولی با ولتاژ بالاتر استفاده می کنم. یا تعدا بیشتری خازن کوچیک رو باهم موازی می کنم.
    اما باز هم طبق تجربه بیشترین شکم روی ترانسه.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

ممنون از جوابتون.
      راستی در حالت بی باری ولتاژ خروجی 23 ولته. این طبیعیه یا نه؟
      در موردِ C6 , C7 هم از خازنهای 560 میکرو، 25 ولتی و 105 درجه سانتیگراد استفاده کردم.

یه سوال دیگه هم داشتم که اگه جواب بدید ممنون میشم:
      در صفحه 12 و در شکل 5 که دیاگرام سیم بندی رو نمایش داده، انگار جهت چرخشِ همه سیم پیچها در یک جهته مثلاً سه تاشون ساعت گرده CW ولی من هر جور حساب کردم جهت چرخشِ ثانویه برعکس اون دو تای دیگست و ترانس رو بر مبنای برعکس بودن ثانویه نسبت به دو سیم پیچ اولیه پیچیدم.

حالا نمی دونم که من جهت ثانویه رو اشتباه پیچیدم یا برداشتم از شکل 5 اشتباهه؟

دیدگاه

در حالت بی باری ولتاژ خروجی 23 ولته. این طبیعیه یا نه؟
        نه طبیعی نیست.
        اگه تغییرات در خروجی به این میزان باشه که دیگه اون منبع به درد نمیخوره.
        پس قسمت فیدبک هم کار نمیکنه.

در موردِ C6 , C7 هم از خازنهای 560 میکرو، 25 ولتی استفاده کردم.
        قوانین منابع سوئیچینگ با منابع خطی فرق میکنه ، بهتره از نوع 35 ولتی ، که نرم افزار محاسبه کرده استفاده کنی.
        گرچه ، مدارت فعلا ایرادهای بسیار بزرگتری داره که اول باید اونها رو پیدا و رفع کنی.

حالا نمی دونم که من جهت ثانویه رو اشتباه پیچیدم یا برداشتم از شکل 5 اشتباهه؟
        برداشتتون از شکل 5 درسته. برای راحتی کار هنگام سیم پیچی ، همه سیمها رو در یک جهت میپیچیم. وگرنه باید چند بار کار رو قطع بکنیم و قرقره رو در بیاریم و برعکس جا بزنیم و . . . تازه نگه داشتن حساب و کتابش هم سخت تر میشه. پس همه سیمها رو در یک جهت میپیچیم بجاش هر جا سیم پیچ معکوس لازم شد ، کافیه جای دو تا نوک سیمها رو با همدیگه عوض کنیم.
        وقتی اون شکل5 رو مطالعه میکنی ، به اون دایره های سیاه توجه کن! و اگه همین شکل رو با شماتیک مطابقت بدی ، میبینی کاملا درست در میاد.
        چون اون دایره های سیاه رو توجه نکردی ، فکر میکنم از نظر رعایت جهت سیم پیچهات ، حتما مشکل داری. باید از اول بشینی ، ترانست رو تحلیل کنی.
        یه نکته مهم دیگه ، آیا اون مقدار 0.23mm گپ رو ایجاد کردی؟

دیدگاه

مگه تو فلای برای تثبیت ولتاژ خروجی یک بار مصنوعی در خروجی قرار نمیدن؟ (اگه اشتباه می کنم بگید)
          پس ولتاژ بی باری با بارداری حتماً فرق دارن که این بار رو قرار میدن؟
          به نظر شما حداکثر ولتاژ بی باری برای این مدار باید چند ولت باشه؟

اگه جهت سیم پیچ ثانویه رو برعکس پیچیده باشم که مدار نباید جواب بده یعنی سر نقطه دار خروجی جاش عوض میشه و به خازن خروجی آسیب میزنه؟ ولی همان طور که تو تاپیک اول گفتم با یک فنِ 150 میلی آمپری ولتاژ تثبیت شده 12.04 ولت را داشتم.

یه نکته مهم دیگه ، آیا اون مقدار 0.23mm گپ رو ایجاد کردی؟
          مگه برای تنظیم اندوکتانس اولیه که 827 میکرو هانریه نباید فاصله هوایی رو تغییر داد؟ ( اگه راه دیگه ای هم هست بهم بگید)
          پس حتما کسی که ترانس رو برای من پیچیده فاصله هوایی رو طوری تنظیم کرده تا به اندوکتانس مورد نظر برسه؟

دیدگاه

نه دایی جان
            هیچکس بار مصنوعی توی خروجی نمیزاره.
            این مال دوران بسیار قدیم بود که قسمت اسنابر در اثر بی بار بودن خروجی دود میشد.
            منبعی که شما ساختید، ولتاژش توی بار صفر و کامل هیچ فرقی نداره. اختلاف اونقدر ناچیزه که شاید ولتمتر شما نتونه بخونه.
            اتفاقا اگه سیم پیچ رو برعکس پیچیده باشید بازهم خروجی دارید. توی فلایبک نرمال وقتی ماسفت خاموش میشه جریان در ثانویه تزریق میشه. حالا اگه سیم پیچ ثانویه برعکس باشه، وقتی ماسفت روشن میشه جریان به ثانویه تزریق میشه. با این اشتباه ما خروجی خواهیم داشت اما جریاندهی خوبی نداره و چندان تثبیت نیست. یادت باشه که دیود خروجی اجازه نمیده جهت ولتاژ در خروجی تغییر کنه و به خازنها آسیب برسه.
            فاصله هوایی ترانست مشکلی خاصی نداره اما توصیه می کنم با یه سلف متر دیگه تنظیمش کنی که اندوکتانس به 827 نزدیکتر بشه.
            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پس من الان باید یا جهت سیم پیچ ثانویه رو برعکس کنم و یا باید جای پایه های خروجی ترانس رو عوض کنم تا جواب بده؟

دیدگاه

آره درسته.
                با این کارت به احتمال زیاد ، مشکل جریان دهی منبعت حل خواهد شد.

ولی یه نکته دیگه ، منبعی که ساختی ، سه تا سیم پیچ داره. جهت سیم پیچ بایاس خود آیسی چی؟ سراغ اون هم باید بری.
                بعد از اینکه جهت سیم پیچ ثانویه رو حل کردی ، با توجه به اون نقاط سیاه روی نوک یکی از سیم پیچها ، جهت اون رو هم چک بکن.
                امیدوارم ایندفعه با خبرهای خوب بیای.

دیدگاه

دو سر سیم پیچ ثانویه رو جابجا کردم درست شد. البته کار خیلی راحتی نبود چون برد مدار چاپیش از قبل آماده بود.
                  سیم پیچ بایاس، چون سمت اولیه بود هم جهت با سیم پیچ اولیه پیچیده بودم و اون مشکلی نداشت.

حالا دیگه تو بی باری ولتاژ خروجی 12.05 ولته و زیر بار 10 اهمی 11.8 ولته. فعلاً لود دیگه ای نداشتم تا امتحان کنم ببینم جریان بیشتری میشه ازش کشید یا نه ولی ایشالا که میشه.

از feredi و ahmadmn به خاطر راهنمایی هاشون و از بقیه بچه ها هم به خاطر سکوتشون ممنونم.

یه سوال دیگه هم داشتم که سر نقطه دار ترانس پالس رو چطور میشه تشخیص داد؟ آیا اصلاً چنین مساله ای برای ترانس پالس مطرحه یا نه؟ اگه ترانس پالس رو برعکس تو مدار بزاریم چه اتفاقی می افته؟آیا اگه برعکس تو مدار بذاریم باعث تشدید EMI میشه یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط regh
                    دو سر سیم پیچ ثانویه رو جابجا کردم درست شد. البته کار خیلی راحتی نبود
                    به قول مهندس ahmadmn "شیرینیه کار به همین اشتباهات هست."
                    اگه اون اشتباه رو نمیکردی ، اینهمه چیز جدید یاد نمیگرفتی. :biggrin:

[hr]

سر نقطه دار ترانس پالس رو چطور میشه تشخیص داد؟ آیا اصلاً چنین مساله ای برای ترانس پالس مطرحه یا نه؟ اگه ترانس پالس رو برعکس تو مدار بزاریم چه اتفاقی می افته؟آیا اگه برعکس تو مدار بذاریم باعث تشدید EMI میشه یا نه؟
                    فکر میکنم ، منظورت از ترانس پالس ، فیلتر EMI باشه!
                    این فیلتر ها که بصورت حاضری هست ، از داخل طوری سیم پیچی شده که باید از دو سر ، دوتا سیم پیچی که پیش هم هستند به عنوان ورودی و از دوسر دیگر ، دوتا سیم پیچ که اونها هم در طرف دیگه ، پیش هم هستند ، بعنوان خروجی استفاده بشه.
                    پس خیالت راحت باشه ، چون شما وقتی فیبر پیشنهادی PDF رو درست کردید نباید نگران باشید. چون اگه حتی اون رو دربیاری و اینبار بر عکس نصب کنی ، باز هم ، همون کارش رو انجام خواهد داد و براش فرقی نخواهد کرد. چون همزمان هر دوتا سیم پیچ ، معکوس میشه و تغییری در نتیجه ، پیش نمیاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X