اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دلیل کامپایل نکردن pic basic pro و error های مکرر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دلیل کامپایل نکردن pic basic pro و error های مکرر

سلام دوستان.
    خدمت اساتید محترم ودوستان مهندس عارضم که متاسفانه بنده حین انجام پروژم به مشکل خیلی بزرگی خوردم که مدت زیادیه full time دارم باهاش ور میرم اما حل نمیشه که نمیشه :angry: :angry:
    اصل ماجرا اینه که تا مدت زیادی بنده قادر به راه اندازیه میکرو f877a نبودم تا اینکه به کمک دوستان موفق به تنظیم فیوزبیتهای این میکرو و راه اندازیه اون شدم، به محض راه افتادن میکرو، کامپایلر pic basic pro ای که باهاش کارمیکردم از کار افتاد، یعنی در اصل کامپایلری که با اون در حال کامپایل و پروگرم برنامه هام بودم و جواب هم میگرفتم یک دفعه از فردای روز بعدش حین کامپایل همون برنامه هایی که قبلا جواب داده بود error میداد، حتی برای مثالهای خودش هم همین error رو میداد!!!!! مثلا واسه lcd که تو مثالهای خود کامپایلر بود خطای زیر رو میداد:
    fatal lcd.asm 5 :[302] unable to open file "16f84a.inc"
    واسه هر میکرو و هر برنامه ای که بود خطایی با همین مضمون fatal ........asm 5 :[302] unable to open file "16f8......inc" رو میداد!!!!!!!!!!!!!!!!
    نرم افزارم demo هم نبود! با این حال من اونی که نصب بود رو حذف کردم و یکی دیگه رو نصب کردم اما باز هم همین خطا بود!!!!
    حتی تا 4 تا کامپایلر دیگه با ورژن های متفاوت نصب کردم ولی باز هم error ، :eek: :angry:
    حتی کامپایلر ها رو روی سیستم دیگه نصب کردم و تست کردم اما باز هم خظا داشت واسه هر برنامه ای، ایندفه رو کامپیوتر جدید خطای زیر رو میداد:
    .........Error[173]
    source file path exceeds 62 characters
    یکی از دوستان گفتن ممکنه مسیری که فایل اصلیم رو توش save میکنم طولانی باشه،منم فایل اصلیه کامپایلر و فایلی که برناممو توش دخیره میکردم بردم تو یه درایو تا تو دسکتاپ نباشه و مسیر طولانی نشه، اما باز هم درست نشد :cry2: :angry:
    نکته ای که وجود داره هم اینه که تو هر دو سیستم و بعد از کامپایل همه ی برنامه ها رو هر کامپایلری که هست زیر کادری که error ها رو توش مینویسه، پیغام Assembler errors رو تو ردیفی درج میکنه.
    دوستان واقعا دیگه گیج و کلافه شدم به زودی موعد پروژم میرسه اما من درگیر کامپایلرم!!!!!!!!! اصلا هم امکان اینکه کامپایلرمو عوض کنم و با نوع دیگه ای به جز بیسیک کار کنم با این زمان محدود واسم امکان نداره، برا همین ازتون تمنا دارم در صورتی که ممکنه کمکم کنید.
    از لطفتون متشکرم.
    زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
    امتحان ریشه هاست
    ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
    زندگی چون پیچک است
    انتهایش میرسد پیش خدا!

پاسخ : دلیل کامپایل نکردن pic basic pro و error های مکرر

سلام
    من که نفهمیدم مشکل از کجایه oo: oo:
    اما اگه دوست داشتی فایل رو بفرست بببینم با کامپایلر من کامپایل میشه یا نه

بای
    من نبودم آنکه از من در خیالت ساختی ...
    پس تو هم چون دیگران چندان مرا نشناختی

دیدگاه

سلام.
      ممنونم مهندس از پاسخگوئیتون.
      عرض کردم برنامه ی خاصی از برنامه های بنده نیست که error ای که عرض کردم رو بده، همه ی برنامه هایی که مینویسم، برنامه هایی که تا به حال با این کامپایلر جواب میدادن، حالا همچین خطایی میدن، حتی برنامه های موجود تو sample کامپایلر هم همین error رو میدن!!!!!!!
      با این حال برنامه ی زیر رو که یه led چشمک زن ساده است رو میذارم شما زحمتشو بکشید:

@ DEVICE pic16f877A,WDT_OFF ,PWRT_ON ,PROTECT_OFF ,LVP_ON

red_led var PORTB.4
      green_led var PORTB.5
      PORTB = %00000000
      TRISB = %00000000
      loop:

' Red and green LEDs alternately flash
      red_led = 1
      green_led = 0
      pause 500
      red_led = 0
      green_led = 1
      pause 500
      green_led = 0
      'Red and green LEDs flash together
      red_led = 1
      green_led = 1
      pause 500
      red_led = 0
      green_led = 0

GoTo loop

End

این برنامه قبل اینکه کامپایلر از کار بیفته، کامپایل شد و رو مدار جواب هم داد.

علاوه بر اونا اگه واستون ممکن باشه ممنون میشم کامپایلر pic basic pro و ادیتورش micro code studio رو که خودتون در حال استفاده هستید رو اینجا قرار بدیدبلکه اونایی که من دارم ناقص باشن و ناقص نصب میشن که همچین errorای میدن
      البته بنده بسیار ممنونم از لطف و زحمات بی دریغ مهندس perfect که این کارو واسه بنده کردن اما با نصب اونا هم خطا داشتم.
      امتحان ریشه هاست
      زندگی چون پیچک است
      انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        من برنامه رو کامپایل کردم هیچ مشکلی نداره
        فقط خط اول رو پاک کردم یه تغییر کوچیک هم دادم
        LED ها هم روشن شدند
        کد:
         red_led   var PORTB.4  
         green_led  var PORTB.5  
        PORTB = %00000000    
        TRISB = %00000000
        loop1:           

' Red and green LEDs alternately flash
          red_led = 1      
          green_led = 0      
          pause 500        
          red_led = 0       
          green_led = 1      
          pause 500       
          green_led = 0      
        'Red and green LEDs flash together
          red_led = 1
          green_led = 1
          pause 500
          red_led = 0
          green_led = 0

GoTo loop1       

End
        من با کامپایلری که خودم کرکش کردم این برنامه رو کامپایل کردم
        این هم لینک دانلودش
        http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://emicro.persiangig.com/Program/MicroCode%20Studio%20Plus%203.rar
        فقط بعد از نصب برای اسمبل کردن برنامه از MPASM باید استفاده کنی اسمبلر خود PICBasic بعضی وقت ها درست کار نمیکنه
        برای این کار از منوی VIEW => Compile and program option=>assembler
        use mpasm رو فعال کن
        case sensitive رو غیر فعال کن
        و از Find manually پوشه MPASM که داخل دایرکتوری Microcode studio plus هست رو انتخاب کن
        configuration bit رو هم در نرم افزار پروگرامر به صورت دستی تنظیم کن

شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

از بنده هح سلام.
          بسیار ممنونم از لطفتون در کمک کردن به بنده :smile:
          مهندس عینا طبق روالی که شما فرمودید پیش رفتم, و فرمایش شما کاملا درسته، با وجود خط اول برنامه error میده اما وقتی حذفش میکنم خطا از بین میره.
          آقا خیلی ممنون از اینکه راه اینکه ایراد اسمبلر رو از بین ببرم، رو بهم یاد دادین، :applause: خیلی خوشحالم که خطایی که داشتم از بین رفت :wow:
          اما همونطور که خودتون فرمودید یه مشکلی هست اونم اینکه باید فیوز بیتها رو، روی نرم افزار پروگرمر تنظیم کنم نه توی خود برنامه و با اضافه کردن خط اول، چون این کار باعث یه error دیگه میشه :sad:
          و تنظیم فیوزبیتها تو نرم افزار پروگرمر من که pickit2 هستش عین مشکلی هست که دقیقا تا یکی دو روز پیش و قبل از، از کار افتادن کامپایلرم باهاش درگیر بودم، و بعد از مدتها با کمک دوستان انجمن تونستم به نتیجه ی اضافه کردن خط اول برسم واسه تنظیم فیوزبیتها
          و با وجود این خط برنامه error داره :sad:
          امتحان ریشه هاست
          زندگی چون پیچک است
          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام
            خوبه مشکل کامپایل کردن درست شد

من هم مثل شما کامپایلر بیسیک پرو و پروگرامر pickit استفاده میکنم
            با کریستال 4 راحت جواب می گیرم
            هیچ کدوم از این تنظیمهایی که میگید رو تا حالا انجام ندادم oo:
            چون بعد از پرس و جو فهمیدم اتومات تنظیم میشه(حداقل برای کریستال 4)

شما هم دوباره تلاش کن شاید درست بشه :applause: :applause:

دیدگاه

از بنده هم سلام مهندس.
              آقا بسیار ممنون از توجهتون :smile:
              نوشته اصلی توسط shokri1364

من هم مثل شما کامپایلر بیسیک پرو و پروگرامر pickit استفاده میکنم
              با کریستال 4 راحت جواب می گیرم
              هیچ کدوم از این تنظیمهایی که میگید رو تا حالا انجام ندادم oo:
              چون بعد از پرس و جو فهمیدم اتومات تنظیم میشه(حداقل برای کریستال 4)
              واقعا؟! جالبه ، من نمیدونستم واسه 4M تنظیماتش اتوماته :eek:
              ممنون که اینو گفتید، اما مهندس من مجبورم واسه یه سری از مدارام از بیشتر از 4M مثلا 8M استفاده کنم اونوقت باید چیکار کنم؟؟
              اما همین الان میرم بدون تنظیم فیوز بیتها با حالتهای مختلف برنامه و مدارمو تست میکنم امیدوارم منم جواب بگیرم.
              امتحان ریشه هاست
              زندگی چون پیچک است
              انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام.
                جناب shokri من رفتم برنامه ای که با کریستال 4 بود رو بدون تنظیم فیوزبیتها کامپایل کردم هیچ خطایی نداد، رو مدار هم که تست کردم جواب داد، اما وقتی واسه یه مدارهایی لازمه از کریستال بیشتر از 4M استفاده کنم، برنامه کامپایل میشه منتها چون توش فیوز بیتها تنظیم نشدن، وقتی تستش میکنم مدار عمل نمیکنه، طبق گفته ی دوستمون مهندس SA3ID باید فیوز بیتها تنظیم بشن و این کار تو خود برنامه باید انجام بشه و نرم افزار pickit2 فقط عمل پروگرم کردن رو انجام میده و نمیشه با اون تنظیمات فیوز بیت رو انجام داد.
                حالا با این اوصاف واسه کریستال بالاتر باید برم دنبال تنظیم فیوزبیت :agree:
                امتحان ریشه هاست
                زندگی چون پیچک است
                انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

باز هم سلام.
                  دوستان، خوشبختانه با کمک مهندس eMicro مشکل کامپایلر حل شد :smile: اما اگه خط مربوط به تنظیم فیوزبیتها که به صورت زیر هست:
                  @ DEVICE pic16f877A,WDT_OFF ,PWRT_ON ,PROTECT_OFF ,LVP_ON ,HS_OSC
                  رو که اضافه میکنم دوباره همون خطای
                  warning [207].....:found lable after colum1.(device)
                  error[122].......: illegal opcode (pic 16 f877a)
                  رو میده :angry: :angry: :angry:
                  و چون نرم افزار پروگرمرم pickit2 هست به هیچ عنوان امکان تنظیم فیوزبیتها درون نرم افزار وجود نداره و من حتما باید تو خود برنامم این کارو انجام بدم.
                  بنده از دوستان و اساتید محترم تمنا دارم اگه تو این زمینه تجربه ای دارن در اختیار بنده و سایر دوستان قرار بدن تا از این سر در گمی در بیایم، آخه من دیگه واسه پروژم وقتی ندارم و به جای اینکه در گیر خود کار باشم حدود 2 هفته هست که با کامپایلرم مشکل پیدا کردم.
                  قبلا از توجه و همکاریه همتون صمیمانه سپاسگذارم :agree:

امتحان ریشه هاست
                  زندگی چون پیچک است
                  انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

با سلام خدمت همه ی دوستان.
                    شکر خدا مشکل کامپایلر و errorهای آزار دهندش که منو 2 هفته ای سر کار داشتن حل شد :wow: :wow:
                    ایراد کار به قول دوستان محترم مدیر انجمن از خود کامپایلر بود که هر از گاهی از این فیلما در میارن و با تعویض ویندوز مشکل حل میشه.
                    منم امروز عصر این کارو انجام دادم و شکر خدا برنامه هام بدون هیچ errorای کامپایل شدن و رو مدار هم تست که کردم جواب دادن.
                    از لطف و زحمت تک تک دوستان که با پاسخ خودشون بنده رو یاری دادن صمیمانه ممنون و سپاسگذارم. :agree: :bye
                    امتحان ریشه هاست
                    زندگی چون پیچک است
                    انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                      میشه توضیح بدی که چطور تو PICBasic Pro فیوز بیت ها رو تنظیم کردی؟
                      با تشکر
                      شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

از بنده هم سلام مهندس.
                        بله حتما چرا که نه، تنظیم فیوزبیتها نکته ای هست که منم با کمک دوستان محترم انجمن بهش رسیدم و حتما خدمت شما هم عرض میکنم (البته امیدوارم هر جا تپق زدم دوستان اصلاح کنن)

ببینید دوست گرامی همونطور که میدونید فیوزبیتها رو یا باید تو خود برنامه تنظیم کرد و یا توی نرم افزار پروگرمر، من نرم افزار پروگرمرم pickit2 هست و تو اون نمیشه این کار رو انجام داد چون این نرم افزار فقط عمل برنامه ریزی رو انجام میده، و من هم باید این کارو تو خود برنامم انجام میدادم ، ببینید برا این کار میشه از دستور DEVICE تو اسمبلی استفاده کرد که با گذاشتن یه @ اول دستور همه چی حله، و اون موقع میشه اون دستور رو آوردش تو pic basic pro، مثلا من تو برنامم از اضافه کردن خط زیر به اول برنامم واسه تنظیم فیوزبیتها استفاده کردم که البته ناگفته نماند که نوشتن این جمله لطف مهندس perfect بود.

@ DEVICE pic16f877A,WDT_OFF ,PWRT_ON ,PROTECT_OFF ,LVP_ON

اگه یه سر به لینک زیر بزنید جناب محمد حسین زحمت کشیدن و فیوزبیتها رو خیلی خوب گفتن، من خودم از اون پست و کتابی که توش معرفی کرده بودن خیلی استفاده کردم

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=55294.0
                        موفق باشید.

امتحان ریشه هاست
                        زندگی چون پیچک است
                        انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام
                          من از پروگرامر ICD2 استفاده می کنم با MPLAB IDE هم پروگرام میکنم فیوزبیت ها رو هم از داخل MPLAB تنظیم میکنم همانند عکس زیر

نرم افزار MPLAB از PICKIT2 هم پشتیبانی می کنه، چرا از Mplab استفاده نمیکنی؟
                          از منوی Programmer نوع پروگرامر رو انتخاب کنید
                          برای لود کردن فایل هگز هم از منوی فایل گزینه Import استفاده کنید
                          برای انتخاب نوع میکرو و تنظیم فیوزبیت منوی configure ، select device و configuration bits همانند عکس بالا
                          و در آخر هم از منوی پروگرامر گزینه Program و تمام
                          لطفا این راه رو امتحان کنید و نتیجه رو اینجا بگید
                          من منتظرم

دیدگاه

سلام مهندس، آقا ممنون از لطفتون.
                            بله حتما این کارو میکنم و نتیجه رو اطلاع میدم :agree:
                            امتحان ریشه هاست
                            زندگی چون پیچک است
                            انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام
                              من امروز تست کردم دیدم از داخل برنامه PICKit2 هم میشه فیوز بیتها رو تنظیم کرد
                              هم با کریستال 8 و هم با 12 مگ جواب گرفتم :nice:

فقط بعد از import فایل هگز باید بری توی configuration و دو رقم اول رو 10 قرار بدی
                              (که کریستال خارجی انتخاب میشه) بعدش save کنی و حالشو ببری

شما هم تست کن خبرش رو بده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X