اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محدود کردن جریان 60آمپر DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محدود کردن جریان 60آمپر DC

با سلام به دوستان عزیز
    من میخوام از برق باطری ماشین برای مداری استفاده کنم.باطری ماشین 12v DCبا آمپری حدود 60آمپر DC تولید می کند.برای محدود کردن جریان dcاز چه قطعه ای استفاده کنم؟آیا رئوستا مناسبه این کار هست؟از طرفی آیا رئوستا با واتی در حدود 800Wدر بازا وجود داره؟(P=VI=12*60=720W)
    ممنون میشم راهنمایی ام کنید
    با سپاس
    زیبا باش و بخند بر هرآنچه زشتی است،چرا که تنهاترین شان تو ،زیبایی است.

پاسخ : محدود کردن جریان 60آمپر DC

با سلام
    برای چی محدودش کنید؟ oo:
    مگه بارتون چیه؟
    اگر میخواهید ازش 5 ولت بگیرید که اصلا نیازی به محدود کردن جریان نداره مستقیم میشه با رگولاتور کمش کرد.
    خطری هم نداره(فوقش یه فیوز شیشه ای متناسب با آمپر دلخواه سر راهش میزارید)
    نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

با سلام وسپاس از پاسختان
      اما دوست عزیز آمپر در حدود میلی آمپر نیست که بشه آنکاری که شما گفتید را انجام بدم.حدود 60آمپر هست،آنهم جریان مستقیم(DC)،که کار کردن باهاش بسیار خطرناکه.
      در ضمن من میخوام کم کم جریان رو زیاد کنم.خلاصه اینکه میخوام جریان کنترل شده باشه و اینکه امکان جریان کشی زیاد توسط مصرف کننده وجود نداشته باشه(چرا که نمیدونم مصرف کننده ام چقدر جریان میکشه،اطلاعاتی از مصرف کننده ندارم) و با این کار میخوام از آتش سوزی و خطرات ممکنه جلوگیری کنم.
      حالا آیا بنظر دوستان،استفاده از رئوستا مناسبه؟آیا با چنین واتی(800W) در بازار وجود داره یا اینکه شما پیشنهاد دیگه ای دارید.
      ممنون میشم از پاسختان

دیدگاه

ببینید دوست عزیز
        تا معلوم نشه بار چیه نمیشه براش نظریه داد. درسته که رئوستا جواب میده اما برای 800 وات فکر کنم اندازش کمی بزرگ بشه! اگر هم نباشه خودتون باید با سیم و پاره آجر یکی بسازید! :mrgreen:
        نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

با سلام مجدد
          همان طور که عرض کردم اطلاعاتی از بار ندارم.برای همین میخوام با کنترل جریان وافزایش تدریجی آن،ازمدار تست بگیرم.

دیدگاه

با سلام--اگر یک ریوستای 1 اهمی با مدار سری کنید جریان به12 امپر محدود میشود و اگر یک ریوستای 10 اهمی سری کنید جریان به 1.2 امپر محدود میشود .وروش دیگر نیز استفاده از یک رگولاتور خطی برای تست میباشد.روش دیگر استفاده از یک مدار سوییچینگ دی سی به دی سی .ساخت دو روش اخر زمان بر بوده ولی روش اول بسیار سریع است .انتخاب بستگی به بار دارد که ایا گران فیمت است؟حساسیت بالایی نسبت به ولتاژ دارد؟زمانی که در اختیار دارید چقدر است؟ولتاژ کاری بار بالاتر از 12 ولت است یا کمتر از 10 ولت؟
            در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

با سلام و تشکر از دوستان
              فکر کنم استفاده از رئوستا برایم بهتر باشه،چرا که وقت چندانی ندارم.فقط اینو بگم که بار با 12 ولت کار میکنه.
              حالا آیا رئوستا تو امجد و جمهوری پیدا میشه(لطفا بگید کجا؟) یا اینکه باید برم لاله زار؟رئوستایی با توان حداقل 750Wم(P=VI=12*60=720W)

دیدگاه

با سلام--در این صورت نیازی به 750 وات نیست زیرا اگر بخواهد 720 وات تلف کند که دیگر به بار ولتاژی نمیرسد.برای این کار شما بهتر است مقداری سیم المنت (تهیه از لاله زار) که مقاومت ان حدود 2 اهم باشد تهیه نمایید ترجیحا قطر 3 میلی متر. وانرا با یک فیوز 60 امپر و بار سری نمایید و ارام ارام مقدار المنت را با لغزش محل اتصال کم کرده تا بار جریان کشیده و ولتاژش به مقدار لازم برسد.

دیدگاه

سلام دایی جان
                  همون فیوز کافیه. تازه اندازه فیوز باید متنایب با بار انتخاب بشه.
                  در ضمن باطری ماشین ابدا سوسول نیست و با جریان 600 آمپر هم طوریش نمیشه.
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام--فکر کردم که شاید بار سوسول باشه. :biggrin:

دیدگاه

دمت دایی جان
                      درست فکر کردی. بارها خیلی حساسترن تا باطری ماشین.
                      اما دایی امیر داره غم باطری رو می خوره که باید خیالش ازش راحت باشه.
                      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

بنظر من ابتدا با یه منبع تغذیه که جریان کمتری میده بارتو روشن کن ، ببین کی به کیه ( عملکرد و جریان مصرفیشو ببین )
                        اگه روشن نشد با یه ترانس جریان بالاتر امتحان کن ( البته برای شما که از مصرف کننده ای که داری بی اطلاعی )
                        نهایتا هم یه فیوز کافیه یا یه مدار فیوز الکترونیک ( برای اینکه هی نیاز به تعویض فیوز سوخته نداشته باشی )
                        خلاص...
                        ریوستا دیگه نمیخواد!

دیدگاه

سلام
                          ببخشید چطور می تونم جریان رو محدود کنم.باتری من 14.8 لیتیوم انیون 2 امپر ساعت هست.من می خوام که ی بخش از مدارم 50 میلی امپر بکشه و ی قسمت دیگرش 150 میلی امپر چطور باید جریان رو محدود کنم.

دیدگاه

درود بر شما،

پیش از هر چیز توجه کنید که باتری خودرو «60 آمپرساعت» است و نه «60 آمپر».

باتری خودرو هنگام استارت زدن به موتور تا 700 آمپر جریان تولید می کند.

بنابراین، اگر مقاومت مصرف کننده ی شما مثلاً 0.1 اهم باشد، باتری 120 آمپر جریان از آن خواهد گذراند و هیچ مشکلی هم برای باتری در تامین این آمپراژ وجود نخواهد داشت.

اگر مصرف کننده را معرفی کنید، شاید بتوان راه حل آسان و ارزانی برای مقصود شما ارایه کرد.

پیروز باشید

پ.ن.: مواظب باشید هنگام کار با باتری خودرو آن را اتصال کوتاه نکنید. ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیر شود. در این مورد اینجا را ببینید:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/04/07/Car_Battery_and_Dynamo_Test
                            و
                            http://etesalkootah.blog.ir/1394/04/07/Batteries

پیروز باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X