اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید برق ؟220

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید برق ؟220

من تازه عضو شدم و چیزی ... نیست :
    داشتم تو وب میکشتم تا مشکلم رو حل کنم تا که به اینجا رسیدم .

من یه باطری 12 با آمپر بالا (قدرتش زیاده ) دارم و وصل کردم به یه تبدیل برق 12 به 220 (1000a) برای جایی استفاده میکنم که برق شهری دوره حالا من باطری 3 روزه یا 4 روزی خالی میکنم و باز ور میدارم میبرم خونه شارژ میکنم . باطری هم فکر میکنم 10 - 12 کیلو وزن داره . :eek:

حالا تو این فکرم چه چوری میشه باطری شارژ کرد از جابه جا کردنش خسته شدم . :cry2:

یکی از دوستانم گفت یه باطری دیگه بگیر و یه متور کم مصرف بزار سرش با یه دینام تا باطریو شارگ کنه هر چی فکر کردم حالیم نشد میشه یا نمیشه .

حالا میشه یا چیزی به من راهنمایی کنید که باطری رو شارژ کنه و دردسر حمل نقل رو از سر من برداره . :redface: :question:

پاسخ : تولید برق ؟220

انرژی نه خود به خود از بین می رود نه به وجود می آید.بلکه از حالتی به حالت دیگر تغییر می کند.اگر این قانون را قبول دارید.و تلفات انرژی را قبول دارید پس این کار نه تنها نمی توانید انجام دهید بلکه باطری شما را سریع تر هم خالی می کند.

برای شارژ باطری می توانید از ژنراتور های سوختی فسیلی(روش ارزان قیمت و پرسر صدا) یا سلول های خورشیدی(روش گران قیمت) استفاده کنید.

دیدگاه

ممنون
      منمن دیدم حالیم نمی شه نگو کلا نمی شه !!!

میخوام یه راه حل جالب باشه . متور برق دارم اما اون هم دردسر داره زیاد برام کاربرد نداره .
      پنل زیاد گرون در میاد بادی نمی شه یا یه چیزی که هم بادی باشه هم پنل خورشیدی؟

دیدگاه

سلام دایی جان
        منم این مشکل رو چندین سال پیش داشتم اما خیلی ساده حل شد. یکی از همکارا ماشین داشت. باطری خالی شده رو می بستم به ماشینش و باطری ماشین اونو استفاده می کردیم. فردا دوباره جاشو عوض می کردیم. تا شش ماهی که برق نداشتیم با این روش کارمون راه افتاد.
        سیستم های خورشیدی و بادی خیلی گرونتر از اونه که بخوای در کوتاه مدت ازش استفاده کنی. تازه اگه از روش ماشین نخوای استفاده کنی بهترین راه استفاده از باطری های سبکتری مثل پولیمری هست.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

من با ماشین مشکلی ندارم . خوب هم هست .
          اما باطری من باید با ماشین های سنگین شارژ بشه نه ماشین سواری اخه باطری خیلی بزرگه امپرشو با اهم متر گرفتم تو مایه های 150 بود .

من یه دستگاه Ups هم دارم و برای روشنایی از چراغ ال ای دی پاور و این دستگاه استفاده میکنم . در حدود 60 تا 70 ال ای دی پاور روز 4 ساعت به مدت 15 تا 16 روز روشن نگه میداره . و برای شارژش هم بر میدارم میبرمش خونه شارژ میکنم .

حالا اگه بخوام این ups هم شارژ کنم اون وقت چی با ماشین نمیشه دیگه .

هزینه خورشیدی برای شارژ باطری مگه چقدر در میاد تا من از این در سر در بیام .؟؟؟؟؟؟ :question:

دیدگاه

مولد ماشین سواری میتونه خفن ترین باطری ها رو شارژ کنه چون توی مولد سیستم کنترل جریان هست. فقط زمان شارژ طولانی تر میشه.
            هزینه مولد های خورشیدی بسته به توان مورد نیاز و مقدار تابش آفتاب داره.
            باید ببینی در روز چند ساعت آفتاب داری و به چه توانی نیاز داری.
            مثلا یه پنل خورشیدی 6 ولت 0.5 آمپر 55 هزار تومن قیمت داره.
            اگه عضو سایت زیر بشی می تونی قیمتها رو ببینی:
            http://iranbattery.ir/fa/index.php?option=com_content&task=view&id= 7&Itemid=10
            در ضمن UPS ها و مولدهای معمولی بازده پایینی دارند و مقداری از انرژی باطری رو تلف می کنند. توصیه من اینه که روشنایی و مصرف کننده های غیر 220 رو با همین 12 ولت راه بندازی تا از اتلف انرژی جلوگیری بشه.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز

من به این آدرسی که دادین رفتم . اما ...
              - من باطری 12V چطوری با 6V شارژ کنم (بالاترین ولتاژی که نوشته بود 6v بود !!!؟؟؟)
              - من چه چیزایی لازم دارم از این سایت برای شارژ باطری
              - اگه نیاز به مبدل برق داره که سر راه بزارم در مورد اون هم یه توضیحاتی بدین :biggrin:

دیدگاه

سلام دایی جان
                مبدل های DC-DC می تونند هر ولتاژی رو به ولتاژ دیگه تبدیل کنند. مثلا با آی MC34063 میشه ولتاژ بین 3 تا 40 ولت رو به 3 تا 40 ولت تبدیل کرد.
                برای شارژ باطری 12 ولت ماشین نیاز به ولتاژ 14.4 ولت داری. حتی اگه چند مولد خورشیدی رو باهم سری کنی باز هم ولتاژ دقیق 14.4 ولت نمی گیری. پس حتما باید از یه مبدل مثل همین MC34063 استفاده کنی تا ولتاژ 14.4 ولت دقیق بهت بده.
                برای محاسبه دقیق باید بدونی چند وات-ساعت مصرف روزانه داری.

دیدگاه

سلام
                  (1) تشکر که مارو تحویل میگیرین و جواب میدی :redface:
                  .
                  .
                  - من 15 تا لامپ کم مصرف 40 شبی 4 تا 5 ساعت استفاده میکنم ( البت بعضی وقتا 2 تا 3 روشن میکنم و بعضی وقتا همشونو )
                  **برای محاسبه دقیق باید بدونی چند وات-ساعت مصرف روزانه داری **

جای که استفاده برق لازم دارم از نظر آفتابی بودن روزی 6 تا 7 ساعت آفتاب داره ( کویر)

دیدگاه

سالاری دایی جان
                    پس حداکثر 5 تا 40 وات و 5 ساعت مصرف میشه. یعنی 200 وات ضربدر 5 ساعت که میشه 1000 وات ساعت یا 1 کیلووات ساعت.
                    اگه 6 ساعت در روز آفتاب درست و حسابی داشته باشی باید یه باطری 1000/6 وات داشته باشی. یعنی 166 وات.
                    یه پانل خورشیدی 6 ولت 0.5 آمپر یعنی 3 وات، حدود 50 تومن قیمت داره.
                    166/3 = 53 تا پانل نیاز داری. اما چون باطری ها بازده 100 درصد ندارند و همه شارژی که می گیرند تحویل نمیدن به 70 پانل نیازه.
                    70 تا 50 تومن میشه 3.5 میلیون تومن.
                    یعنی خیلی گرون در میاد و شارژ با روش های دیگه بصرفه تره.

دیدگاه

:surprised:

پس باید آفتابی بی خیال بشم ؟؟؟؟ ( از مبدل سر راه پانل نمیشه استفاده کرد تا وات تقویت کنه )

من یه باطری 12 دارم که 220 امپر ( امپرشو رفتم از روی باطری خوندم )حالا چطور میتونم شارژش کنم!!!! نگی با متور برق که صفا نداره راهای با صفا تر بگو .

در ضمن ups از مدار کاری خارج کردم . اما چیز سبکی بود برای حمل . :cry2:

نمیشه با Ups یه چیزی راه بندازم تا باطری اصلی شارژ کنه .؟؟؟؟

دیدگاه

دایی یه خورده زیاد قیمت باطری خورشیدی رو حساب نکردی؟

تا اونجایی که من گشتم واتی 4 هزار تومنه که تا 3.5 هم میتونی گیر بیاری برای قسمت های کویری هم باید بازدشون بالا تر باشه تا شمال کشور!

داداش این پست اولم بخون من یه مدت توفکرش بودم که برق خونه رو تامین کنم اینجا محاسباتشو نوشتم ارزونترین حالت البته با باطری خورشیدی

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51600.msg269746#msg269746

اگه میخاین از پنل خورشیدی استفاده کنید توجه داشته باشید که عمر این سلورها بیشتر از 15 ساله پس به قیمتش می ارزه و چیزی که نمی ارزه ذخیره سازی اونه
                        بهترین چیزی که پیدا کردم برای جاهای آفتابی موتوراسترلینگ هستش که 95% بازده داره و 200 سال هم هست که ساخته شده.

شما فکر کنم توربین بادی روهم بررسی کنی بدنباشه

دیدگاه

به به
                          سلام دایی آروین جان
                          چه عجب :biggrin:
                          قیمت پانل را بر اساس سایت زیر محاسبه کردم:
                          اگه جایی ارزونتر پیدا بشه بر اساس اون حساب میشه.
                          ساخت ماشین استرلینگ با بازده بالا بسیار مشکله و تحت انحصار شرکتهای بزرگی مثل فیلیپس، زیمنس و ... است.
                          هزینه ژنراتور بادی هم دست کمی از خورشیدی نداره. تازه معلوم نیست اونجا باد خوبی بوزه.
                          دایی aref68
                          ما نمی تونیم انرژی رو تقویت کنیم چون قانون بقای انرژی به ما این اجازه رو نمیده.
                          در حال حاضر سوخت های فسیلی ارزونترین منابع انرژی هستند و بخاطر همینه که هنوز توی دنیا خرید و فروش میشه.
                          خورشید بطور متوسط 100 وات بر متر مربع توان حرارتی به ما میده اما هنوز وسیله ای نداریم که تمام این انرژی رو به صورت الکتریکی تبدیل کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            به به
                            سلام دایی آروین جان
                            چه عجب :biggrin:
                            قیمت پانل را بر اساس سایت زیر محاسبه کردم:
                            اگه جایی ارزونتر پیدا بشه بر اساس اون حساب میشه.
                            ساخت ماشین استرلینگ با بازده بالا بسیار مشکله و تحت انحصار شرکتهای بزرگی مثل فیلیپس، زیمنس و ... است.
                            هزینه ژنراتور بادی هم دست کمی از خورشیدی نداره. تازه معلوم نیست اونجا باد خوبی بوزه.
                            دایی aref68
                            ما نمی تونیم انرژی رو تقویت کنیم چون قانون بقای انرژی به ما این اجازه رو نمیده.
                            در حال حاضر سوخت های فسیلی ارزونترین منابع انرژی هستند و بخاطر همینه که هنوز توی دنیا خرید و فروش میشه.
                            خورشید بطور متوسط 100 وات بر متر مربع توان حرارتی به ما میده اما هنوز وسیله ای نداریم که تمام این انرژی رو به صورت الکتریکی تبدیل کنه.
                            سرم شلوغه دایی شلوغاا
                            دایی این سایتا گرون فروشن پاساژ امجد همون والی 4-5 تومن راخت گیر میاد و باید توجه کنید که حد اقل 15 سال کار میکنن! پس می ارزه

دیدگاه

اول به تمام دوستانی که اینو می خونن و در مورد موتور استرلینگ اطلاعات ندارند توصیه میکنم برن تو وب یه چرخی بزنند چیز جالبی هست.(منم رفتم دونبالش باحال بود)

دوم arvinfx جان
                              از توجه شما سپاس. به پستی که گزاشتی رفتم و خوندم زیاد حالیم نشد پیچیده بود واسه من .
                              (عمر این سلورها بیشتر از 15 ساله پس به قیمتش می ارزه و چیزی که نمی ارزه ذخیره سازی اونه )؟ مفهوم اخر جمله رو نگرفتم : و چیزی که نمی ارزه ذخیره سازی اونه
                              در مورد موتور استرلینگ یه چرخی زدم متوجه شدم ساختش دردسر بیشتری داره.تو ایران به این راحتی ها هم گیر نمیاد.(برای جاهای آفتابی موتوراسترلینگ هستش که 95% بازده داره نفهمیدم چطوری انرژی آفتابو بهش بدیم تا گرمش کنه ؟؟!) سواله دیگه پیش میاد :redface:

در مورد توربین بادی هم فکر بدی نیست .یه مدتی دونبالشو سخت گرفتم
                              .بادهای این جا هم ای بدک نیست ( گاهی هست ، گاهی شدید و بعضی وقتها درختارو از جا در میاره ) رفتم اداره هوا شناسی پرس جو متوجه شدم که فصل پاییز و زمستون باد از بهار و تاببببسسسستون کمتره . پس زیاد کاربرد نداره .فرمایش ahmadmn درست است .
                              به این سایت هم یه سری زدم و استفاده بردم.
                              http://www.freemansgarage.com/wind.html
                              من از مدارات زیاد چیزی سر در نمیارم دوستان اگه لطف کنن یه برسی بکنین به من هم آمار بدین که میشه یا ... .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X