اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شرایط سنسور یا برد الکترونیکی برای محیط قابل انفجار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شرایط سنسور یا برد الکترونیکی برای محیط قابل انفجار

با سلام به همه دوستان
    اخیرا یک برد الکترونیکی یا بهتر بگم یک سنسور که از خانواده سنسورهای اندازه گیری مقدار گاز هست طراحی کردیم . سنسور + برد راه انداز + جعبه و باکس مناسب .
    این ماژول یا ترانسمیتر ساخته شده مقدار درصد گاز را اندازه گرفته و تبدیل به سیگنال استاندارد 20-4 میلی آمپر میکنه و به اتاق کنترل میفرسته . چون ترانسمیتر طراحی شده ما باید در محیط HAZARDOUS یا همون محیط آلوده به گازهای قابل انفجار هست نصب بشه باید طبق یک سری استاندارهایی ساخته شده باشه که خودش توی اون محیط باعث انفجار نشه .
    تا اینجا ما برای ساخت مشکلی نداریم و مساله اصلی عدم اطلاعات کافی در این ضمینه هست که توی این محیط دستگاه ما باید چه شرایطی را رعایت بکنه تا بشه با خیال راحت توی سایت نصبش کرد . منظورم اینه که مطلبی ؟ فایلی ؟ جزوه ای هست که به طور واضح گفته باشه که اگر شما یک دستگاه را میخواهید توی مثلا زون 1 یا زون 2 نصب کنید باید ولتاژ کاری اون این قدر باشه ، حداکثر ظرفیت خازنی سلفی اهمی و جریانی و ..... این جوری باشه تا مثلا گفت الان قابلیت نصب در زون 1 را دارد .

این را هم بگم که نواحی و زون های 0 و 1 و 2 ، محیط قابل انفجار و استاندارهاش رو میدونم و آشنا هستم اما این موضوع عکس همه اینها هست و منظورم اینه که کدهای مختلف روی دستگاه های ضد انفجار همه میگن که اون دستگاه این مشخصه رو داره اما جایی ندیدم که بگه برای مثلا زون 1 اگر این مشخصه رو رعایت کنی با خیال راحت میتونی بگی که دستگاه من شرایط و استاندارد زون 1 را داره .

از همه دوستان درخواست دارم که اگه مطلبی دارند یا کمکی از دستشون بر میاد پاسخ بدن .
    در صورتی که دوستان در قبال انجام درخواست فوق هزینه هم بخوان ( در صورتی که کارگشا باشه ) با کمال میل پرداخت میشه .

منتظر پاسخ دوستان هستم

پاسخ : شرایط سنسور یا برد الکترونیکی برای محیط قابل انفجار

با سلام
    روش رایج دستیابی به تکنولوژی مشابه در شرایط ذیل:

1- استانداردهای مربوطه ، به صورت متن زبان خارجی و ترجمه فارسی در دسترس باشد.( استاندارد اصلی در این مورد : موضوع ضد انفجار بودن و استاندارد ثانوی: مشخصات فنی محصول )
    2- نمونه خارجی/رقبا ، که الزامات آن استاندارد را رعایت نموده ، در دسترس باشد.

- از نمونه مذکور باید به تعداد مناسب تهیه شود.
    - فراهم نمودن محیط آزمون مناسب و تسترهای مورد نیاز ( ساخت / خرید / استفاده از خدمات پیمانکاری / آزمایشگاههای موجود )
    - قطعات ، مورد آزمون قرار گرفته و تمام مشخصه های قابل اندازه گیری ، ثبت می شوند.

- با شیوه های نسبتا ابداعی ، به اجزا اولیه ، تجزیه و جداسازی شود.
    - برای هر جز، ، شناسایی از طریق: اطلاعات فنی برای قطعات قابل شناسایی ( مثال : کابل از طریق شماره و قطعات الکترونیک از طریق شماره و ... )
    برای قطعات غیر قابل شناسایی ، از طریق آزمون و اندازه گیری:( فلزات از طریق آزمون متالورژی- رزینها از طریق آزمون شیمیایی ....)

طرح و آزمون محصول و رفع عدم انطباق ها.( چند نوبت سعی و خطا )

نکته:
    اما جایی ندیدم که بگه برای مثلا زون 1 اگر این مشخصه رو رعایت کنی با خیال راحت میتونی بگی که دستگاه من شرایط و استاندارد زون 1 را داره .
    این اطلاعات جزو دانش فنی شرکتها و جزو دارایی آنها محسوب می شود، بنابراین کمتر در دسترس می باشد.

با سپاس
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

پاسخ : شرایط سنسور یا برد الکترونیکی برای محیط قابل انفجار

با سلام
      با تشکر از جناب Solsal

دیگر دوستان اطلاعاتی ندارند که بتونه تو این زمینه کمک کنه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X