اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت بخاری با استفاده از ترانزیستور یا تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت بخاری با استفاده از ترانزیستور یا تریاک

سلام

بازم من اومدم با ایده های غیر منتقیم :biggrin:

من باید یا هیت سینگ رو تا میتونم گرمش کنم اونم با برق شهر البته برای شروع فقط 40 وات تلفات داشته باشم کافیه. کسی میدونه با تریاک یا تریستور چطوری میشه اینکار رو کرد اگه نه با ترانزیستور چطور؟ از مقاومت یا المنت نمیخام استفاده کنم.

پاسخ : ساخت بخاری با استفاده از ترانزیستور یا تریاک

یک روش ممکن یکسو کردن برق شهر و قرار دادن این ولتاژ یکسو شده در دو سر کلکتور امیتر یک BJT است. حال بسته به جریان تزریق شده به بیس ترانزیستور و در صورتی که محدوده ولتاژ کلکتور امیتر و توان تلفاتی آن و جریان کلکتور در حد مجاز باشد، تلفات Vce.Ic در ترانزیستور ایجاد خواهد شد.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
      یک روش ممکن یکسو کردن برق شهر و قرار دادن این ولتاژ یکسو شده در دو سر کلکتور امیتر یک BJT است. حال بسته به جریان تزریق شده به بیس ترانزیستور و در صورتی که محدوده ولتاژ کلکتور امیتر و توان تلفاتی آن و جریان کلکتور در حد مجاز باشد، تلفات Vce.Ic در ترانزیستور ایجاد خواهد شد.
      خوب چطوری میتونم به صوزت دقیق این جریان بیس رو با میکرو کنترول کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        خوب چطوری میتونم به صوزت دقیق این جریان بیس رو با میکرو کنترول کنم؟
        یک از روش ها تولید PWM و تبدیل آن به ولتاژ DC از طریق یک فیلتر پائین گذر است و رابطه جریان بیس و کلکتور با این ولتاژ DC هم با فرض وجود یک مقاومت در بیس مشخص است.
        Ibase=(Vdc-Vbe)/Rb
        Ic=beta.Ibase
        Pce=Ic.Vce

مطابق روابط بالا، مقدار تلفات نسبت به ولتاژ Vdc ساخته شده از خروجی میکروکنترلر قابل محاسبه است. حال اگر مسئله ایزولاسیون نسبت به میکروکنترلر هم مطرح باشد، با واسطه یک اپتو کوپلر می توان پالس را به سمت متناظر برق شهر منتقل کرد و پالس با دامنه مورد نظر را در آنجا باز تولید کرد.
        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
          خیلی ایده زیبا و جالبیست
          فقط اول برای خودتون اول یه اسفندی دود کنید که یه موقع چشم نخورید
          بعد اینشالا به نتیجه که رسید بگید تو کتاب رکوردها ثبت کنن
          البته بیشتر کشفیات مهم اول با یه ایده شبیه به شوخی انجام شده
          مثلا طرف رفته زیر درخت سیب از بیکاری چرت بزنه بعد یه سیب احتمالا از بالا سقوط فرموده و شاید هم خورده باشه توی سر اون بابا . و همین باعث کشف جاذبه زمین شده

خوب چه میشه کرد . ادم بی غم و بیکار با وقت زیاد . زیاد گیر میاد دیگه . همینا باعث پیشرفت علم میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ep5ara علی رضا امینی
            سلام
            خیلی ایده زیبا و جالبیست
            فقط اول برای خودتون اول یه اسفندی دود کنید که یه موقع چشم نخورید
            بعد اینشالا به نتیجه که رسید بگید تو کتاب رکوردها ثبت کنن
            البته بیشتر کشفیات مهم اول با یه ایده شبیه به شوخی انجام شده
            مثلا طرف رفته زیر درخت سیب از بیکاری چرت بزنه بعد یه سیب احتمالا از بالا سقوط فرموده و شاید هم خورده باشه توی سر اون بابا . و همین باعث کشف جاذبه زمین شده

خوب چه میشه کرد . ادم بی غم و بیکار با وقت زیاد . زیاد گیر میاد دیگه . همینا باعث پیشرفت علم میشه
            ای بابا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X