اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیرکار منبع تغذیه خود باشید !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیرکار منبع تغذیه خود باشید !

چندی پیش در طول این چند روز اخیر بعضی از دوستان با انواع ایرادات و مشکلات

مربوط به منبع تغذیه مواجه شدند و برخی از این عزیزان نیز طی چند هفته گذشته

از طریق یاهو تماس میگرفتند و از این ایرادات میگفتند و بنده بر ان شدم تا پستی در

ارتباط با این موضوع ایجاد کنم
    1-گاهی براتون پیش اومده که به علت مشغله کاری و یا حواس پرتی شما پرابهای

مثبت و منفی به هم خورده و بوق اتصال زده و یا منبع شما بوق اتصال ندارد پس

برای همین متوجه نشده اید و باعث اتصالی در منبع تغذیه شما گردیده است که

پس از روشن شدن منبع مشاهده میکنید که منبع شما در ولتاژ 20 الی 24 رفته و

شما فکر میکنید خودتان دستکاری کرده اید و با تنظیم حل میشود میبینید که نه داغ

هم میکند (البته در بعضی موارد )

به فکر میافتید ببرید به یک تعمیرگاه مجهز یا خود نمایندگی شرکت میبرید و به شما

وقت تعمیر میدهند 3 یا 4 روز و این به معنی این است که شما از کاراتون عقب

افتادید کارتون خوابیده و یا به فکر این میافتید که برید یکی نوش رو بخرید و کمی

هزینه کنید پس بیاید تعمیرکار منبع تغذیه خود باشید
    برای حل این مشکل که وقتی پرابها بهم اتصال میکند پس از مدتی که شما متوجه نمیشوید در داخل منبع 2 تا ترانزیستور هست که مقدار ولتاژ را با استفاده از مقدار نیاز مشتری با درجات متفاوت تامین میکند این قطعات اسیب میبینند که میبایست تعویض شوند
    خرابی این ترانزیستورها باعث بوجود امدن ایرادات زیر میشود

1:در هنگام روشن کردن منبع ولتاژ 24 یا 20 و یا 12 را مشاهده میکنیم که این ولتاژ هم پاین نمیاد
    2:در بالا اشاره به ولتاژ 12 کردم اگر فقط یکی از این ترانزیستورها که در تصویر بالا

اشاره کردم خراب باشد این ولتاژ را خواهیم داشت ولی اگر هر دو خراب باشد ولتاژ24 را باید داشته باشیم که میبایست هر 2 تعویض گردد

3:در بعضی موارد مشاهده شده خرابی این قطعات باعث نواسانات در ولتاژ منبع میشود

4:قاطی کردن میزان ولتاژ و امپراژ
    نکته مهم این است که در هنگام تعویض این قطعات مثبت منفی را اشتباهی نزنید برای راحتی کارتان بهتر است علامت بزنید

و اخرین ایراد که به سر خیلی از دوستان اومده نمایشگر دیجیتالی منبع گاهی مواقع قاطی میکند و از کار میافتد مثلا روی ولتاژ 2 1.2 را نشان میدهد که میبایست

این مقاومتهای فیوزی که در کنار همون زیر صفحه نمایشگر دیجیتال قرار دارند را تعویض کرد

پاسخ : تعمیرکار منبع تغذیه خود باشید !

سلام
    منبع تغذیه ای که مونتاژکردم وقتی پراب مثبت ومنفی بهم متصل میشن فوری ترانزیستور 2n2219 میسوزه حتی برای چند میلی ثانیه ،الان 3 تا ترانزیستور مصرف کردم
    یک راه حل پیشنهاد بدین
    من منبع تغذیه های بیرون رو دیدم که حتی یک ساعت پراب های مثبت ومنفی با هم متصل هستند ولی بازم جون سالم بدر میبره
    http://www.techno-electro.com/316-%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-0-%D8%AA%D8%A7-30-%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AA%D8%AB%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-0.002-%D8%AA%D8%A7-3-%D8%A2%D9%85%D9%BE%D8%B1.html
    چه يافت آنــکه تــو را گم کرد وچه گم کرد آنـکه تــو را يافت.

دیدگاه

با سلام به آقا صادق عزیز
      اون ترانزیستور به عنوان درایور اصلا مناسب نیست
      جاشو با یه TIP41 عوض کن.
      Best Wishes
      Goldsmith
      Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

باشه این رو الان نابود میکنم
        دیگه برای اتصال مشکل نداره ها؟

دیدگاه

انشاالله که نداره !
          Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

منبع همینطور ولتاژش تا 32 ولت میره بالا ترانزیستورهای 2n2219 و 2n3055 رو تعیض کردم ولی تغییر نکرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X