اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت پل H

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت پل H

سلام و خسته نباشید، چند تا سوال از محضر اساتید دارم اگه لطفشوم شامل حال من بشه:
    میتونیم تو درایور پل H از ترانزیستورهای C557B, C557C و یا C547B استفاده کرد؟ تا جایی که میدونم این ترانزیستورها PNP هستند، اگه بخواهیم با ترانزیستور NPN ترکیب کنیم، چه ترانزیستوری پیشنهاد میکنین؟ درایوری که با این ترانزیستور ساخته میشه چقدر میتونه جریان بده و حداکثر موتور چند ولت رو میتونه راه اندازی کنه؟ اگه بخواهیم جریان بالاتری بکشیم چه ترانزیستوری پیشنهاد میکنین؟ و دیود محافظی که تو پل H استفاده میشه میتونیم 1N4007 بذاریم؟
    ببخشید سوالاتم زیاد شد. :mrgreen:

پاسخ : ساخت پل H

پل H تشکیل شده از یک جفت ترانزیستور PNP و یک جفت NPN که چون مسیر جریان از Vcc به زمین هست باید دو جفت PNP در بالا و دو جفت NPN در پایین پل قرار بگیرند.مثل شکل زیر:

ترانزیستور پیشنهادی بستگی به جریان مورد نظر داره مثلا در حدود 2 آمپر از نوع BJT با شماره TIP42 که PNP هست و TIP41 که NPN هست رو می تونید استفاده کنید.
    اگه جریان بالاتری می خوهید بهتر است یک راست برید سراغ ماسفت ها حالا تصمیم با خودتون؟

جریان و ولتاژ درایور بستگی به ترانزیستور ها تون داره که تا چه میزان تحمل دارن.مثلا اگه ترانزیستور شما تا 24 ولت با جریان 1 امپر رو به تونه جواب بده شما دو سر موتور تقریبا همون ولتاژ 24 ولت با جریان 1 آمپر رو دارید.
    البته اگه PWM می کنید باز قضیه اش فرق می کنه!

*** من برای جریان های زیاد ماسفت ها رو پیشنهاد می کنم

دیود های محافظ باید دیود Fast باشند ولی 1n4007 هم جواب می ده!
    همواره يادمان باشد:
    1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
    2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
    3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز. یه چیزی برام سوال شد، چرا واسه PWM قضیه فرق میکنه؟ و اینکه تگفتین این ترانزیستورهایی که دارم به کار میان یا نه؟ و اگه بخواهیم موتور رو با PWM کنترل کنیم دیودها 1N4007 جواب میده؟ در اینصورت چه ترانزیستوری رو پیشنهاد میکنین؟ و اگه جریان بالاتر بخواهیم با 24 ولت، بهترین ترانزیستور و دیودی که پیشنهاد میکنین چیه؟ مثلا 24 ولت 3-4 آمپر؟

دیدگاه

چون من مثالی که زدم برای حالتی بود که موتور دائم کار هست ولی وقتی که موتور PWM میشه در واقع موتور دائما داره خاموش و روشن میشه، پس ولتاژ و جریان در حالت PWM با حالتی که موتور دائما با حداکثر سرعت روشن هست فرق میکنه.

حقیقتش من ترانزیستور های شما رو نمیشناسم ولی اگر تو دیتاشیت اونها ذکر کرده که تا جریان مورد نظرتون توانایی داره پس خوبه.

دیود های هرزگرد می تونند از هر نوعی باشند ولی اگر دیود Fast باشه بهتر است. پس می تونید از سری 1n4001,2,3,4,6,7 استفاده کنید.

کلا من برای جریان بالا پل H با ترانزیستورهای ماسفت رو پیشنهاد میکنم. و برای دیگر مصارف می تونید از آی سی های آماده که داخل اونها پل هست استفاده کنید. مثل : L298 or TD62001,2,3,4

همواره يادمان باشد:
        3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

دوست عزیز در صورت امکان یه نقشه از مدار که بتونه با ولتاژ 24 و 10 آمپر کار کنه برام بزارید من هم همین مشکل رو برای متورهام داشتم که از رله استفاده کردم اما میخوام بتونم سرعت موتورمم کنترل بشه

دیدگاه

بله این تصویری که می بینید یک پل H با ترانزیستور های ماسفت IRFZ44N هست که با توجه به مشخصات ترانزیستور تا حداکثر 48 ولت و 10 آمپر را می تواند به راحتی تحمل نماید.
            در عمل بهتر است از هدسینگ استفاده کنید
            .
            همواره يادمان باشد:

دیدگاه

از این پل برای PWM هم میشه استفاده کرد؟
              مقدار مقاومت هاش اصلا خانا نسیت....

دیدگاه

سلام
                از بچه ها کسی مدار پل اچ با ترانزیستور نداره بزاره و تحلیل کنه که چطوری توش جریان جاری می شه؟؟؟
                من ندارم و اشنا هم نیستم با کاراییش می شه لطف کنید و بزارید ببینیم چطوریه؟؟
                به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                  بله این تصویری که می بینید یک پل H با ترانزیستور های ماسفت IRFZ44N هست که با توجه به مشخصات ترانزیستور تا حداکثر 48 ولت و 10 آمپر را می تواند به راحتی تحمل نماید.
                  در عمل بهتر است از هدسینگ استفاده کنید
                  .
                  سلام این ماسفت های خوشگل و پرقیمت نیاز به درایور ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                  تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
                    سلام این ماسفت های خوشگل و پرقیمت نیاز به درایور ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                    این طوری که بگیم نیاز ، نه!
                    البته درایور بخصوص خودشون رو اگر تعبیه کنید که خیلی بهتره!

ولی با توجه به نمودار ولتاژ گیت و جریان درین میشه فهمید که با ولتاژ 5 ولت هم تا حد مطلوبی در نیاز های پایین جوابگو هست!
                    من با هم روش درایو کوچیک و فوق العاده ساده خیلی از نیازهام رو رفع کردم. مدار خوبیه!
                    همواره يادمان باشد:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                      .
                      این مدار کار نمیده! شاید موتور بچرخه اما خروجی خیلی ضعیفه. اونقدر که نمیشه باهاش کار کرد
                      چون برای هایساید هم از ماسفت نوع n استفاده شده باید ولتاژ اصلی به اضافه 10 رو به گیت اونها (ماسفت های هایساید) بدید تا کامل تحریک بشن و جریان کامل رو عبور بدن. اینجوری که این ماسفتها درایو شده با عبور جریان کمی خیلی خیلی داغ میکنن
                      اگر هم ماسفت های بالایی رو p بذارید بدون درایور و به همین شکلی که بسته شده بیشتر از 5 ولت رو نمیتونید درایو کنید. به اضافه اینکه بعد از یه مدت بخاطر نبودن درایور پورت میکرو بخاطر جریان لحظه ای زیادی که گیت میکشه میسوزه
                      اگر ولتاژ کاریتون کمتر از 18 ولت و جریان مورد نیازتون کمتر از 30 آمپر هست از درایور های tc4428 یا مشابه (tc4426 , 27) و ماسفت z44 برای لوساید و 4905 برای هایساید استفاده کنید. اگر نیازه بگید تا شماتیکش رو بذارم اما مدار ساده ای داره. من خودم از 4428 بیشتر استفاده میکنم که کنترل پیشرفته موتور رو هم باهاش راحت میشه پیاده کرد
                      اگر هم ولتاژتون بیشتره، تا حد 80 ولت از درایور HIP4082 استفاده کنید. ماسفت هم فقط نوع N نیاز داره که بسته به جریان و ولتاژتون باید یه مدلی رو انتخاب کنید
                      اگر هم ولتاژ بیشتره که درایورهای اینترنشنال بهترین گزینه هستند. مثل ir2104

AYRIC

دیدگاه

کاملا با roboreza موافقم
                        این مداری که شما دارید روش کار می کنید یا جواب نمیده و یا خیلی در شرایط خاص کار می کنه
                        چون ماسفت برای روشن شدن به ولتاژ حدود 7 ولت در دو سر گیت سورس نیاز داره که این مدار نمی تونه این کارو کنه
                        بهتره از درایور استفاده کنید.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                          این مدار کار نمیده! شاید موتور بچرخه اما خروجی خیلی ضعیفه. اونقدر که نمیشه باهاش کار کرد
                          چون برای هایساید هم از ماسفت نوع n استفاده شده باید ولتاژ اصلی به اضافه 10 رو به گیت اونها (ماسفت های هایساید) بدید تا کامل تحریک بشن و جریان کامل رو عبور بدن. اینجوری که این ماسفتها درایو شده با عبور جریان کمی خیلی خیلی داغ میکنن
                          اگر هم ماسفت های بالایی رو p بذارید بدون درایور و به همین شکلی که بسته شده بیشتر از 5 ولت رو نمیتونید درایو کنید. به اضافه اینکه بعد از یه مدت بخاطر نبودن درایور پورت میکرو بخاطر جریان لحظه ای زیادی که گیت میکشه میسوزه
                          اگر ولتاژ کاریتون کمتر از 18 ولت و جریان مورد نیازتون کمتر از 30 آمپر هست از درایور های tc4428 یا مشابه (tc4426 , 27) و ماسفت z44 برای لوساید و 4905 برای هایساید استفاده کنید. اگر نیازه بگید تا شماتیکش رو بذارم اما مدار ساده ای داره. من خودم از 4428 بیشتر استفاده میکنم که کنترل پیشرفته موتور رو هم باهاش راحت میشه پیاده کرد
                          اگر هم ولتاژتون بیشتره، تا حد 80 ولت از درایور HIP4082 استفاده کنید. ماسفت هم فقط نوع N نیاز داره که بسته به جریان و ولتاژتون باید یه مدلی رو انتخاب کنید
                          اگر هم ولتاژ بیشتره که درایورهای اینترنشنال بهترین گزینه هستند. مثل ir2104
                          بله درسته، من دوباره بعد از 2 سال امتحان کردم، البته با یک موتور فوق العاده قوی که کار نکرد، اون زمان از یک موتور معمولی استفاده شده بود و جواب داد، لذا توی اطلاعاتم عکسی ازش بود، و به اشتراک گذاشتم!

البته الان بعد از 2 سال اصلا توصیه نمی کنم از این مدار استفاده کنید، چون اینقدر مدارات و ای سی های مجتمع با کیفیت آمده که قابل قیاس نیست!
                          ولی ماسفت ها اصلاً گرم نمی شوند چه با بار ضعیف چه با بار قوی!
                          همواره يادمان باشد:

دیدگاه

من شماتیک و طرح خوبی دارم اگه فقط بهم بگید چطور باید عکس رو پ کنم تو سایت میذارم گذینشو میزنم نمیاره
                            پیشنهاد من استفاده از ir2110 برای درایو ترانزیستورای پل هست قابل وصل به میکرو هم هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط YASERBIGDELI
                              من شماتیک و طرح خوبی دارم اگه فقط بهم بگید چطور باید عکس رو پ کنم تو سایت میذارم گذینشو میزنم نمیاره
                              پیشنهاد من استفاده از ir2110 برای درایو ترانزیستورای پل هست قابل وصل به میکرو هم هست
                              سلام
                              به سایت زیر برو و عکست رو پ کن بعد از پ اون لینکی رو که نوشته مخصوص انجمن رو داخل نوشته هات کپی پیست کن

http://www.8pic.ir/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X