اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

;کمک در اتصال کی برد به میکرو mega32 ,mea8

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

;کمک در اتصال کی برد به میکرو mega32 ,mea8

سلام دوستان
    کوچیک همهی شما ها هستیم !
    یک سوال داشتم کهمی دونم ساده هست ولی من بلد نیستم ممنون می شم کمک کنید
    من یک کی برد ساده 3*4 از امجد خریده ام که وقتی بهمیکرو وصل می کنم عددها رو درست نمیده
    این کی برد 8 پایه خروجی داره در صورتی که کی بردی به کیکرئ طبق نقشه باید وصل بشه 7 پایه لازم دارد
    همچنین یک کی برد 4*4 ()ماشین حسابی) هم خریدم که اون هم بلد نیستم وصل کنم
    ممنون از لطف شما دوستان

پاسخ : ;کمک در اتصال کی برد به میکرو mega32 ,mea8

سلام.
    هر کیبوردی که میخری یه راهنمای پایه هم داره.
    یه جورایی همون دیتا شیت صفحه کلیده.
    توضیحاتش توی اون هست که کدام پین ها سطره و کدوم ها ستون و ...
    به اون راهنما مراجعه کنید.
    الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

سلام دوست عزیز :

اگر کیبردی که از امجد خریدی بصورت یک پد نازک است و فقط یک کابل فلت( flat cable) داره باید بگم این فقط یک کیبرد ماتریس ساده است و شما باید با یک برنامه ساده با میکرو آنرا دکود کنی و اعداد را از آن استخراج کنی ( اگر اینطور بود بگو تا راهنمائی کنم )
      در مورد اون یکی کیبرد 4*4 باید بگم اینا داخلشون یک آی سی برای دکود کردن و خواندن کی برد دارند و خروجی را احتمالاً بصورت موازیی یا سریال قرار می دهند و با نظر دوست عزیز آقای Iran-pc موافقم و باید برگه اطلاعات آنرا بخوانید که حتماً داره ! اگر نداشت باید بری و از فروشنده بخواهی اگر اصلاً نداشت باید از روی PCB بخونی ببینی که نوشته کدام پایه چیست !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza0oo0
        سلام دوستان
        کوچیک همهی شما ها هستیم !
        یک سوال داشتم کهمی دونم ساده هست ولی من بلد نیستم ممنون می شم کمک کنید
        من یک کی برد ساده 3*4 از امجد خریده ام که وقتی بهمیکرو وصل می کنم عددها رو درست نمیده
        این کی برد 8 پایه خروجی داره در صورتی که کی بردی به کیکرئ طبق نقشه باید وصل بشه 7 پایه لازم دارد
        همچنین یک کی برد 4*4 ()ماشین حسابی) هم خریدم که اون هم بلد نیستم وصل کنم
        ممنون از لطف شما دوستان
        این پایه ها منهای پایه تغذیه است که گفتی؟؟
        خوب شما درست اون 7 تا رو وصل کردی باز این مشکل رو داشتی؟؟
        اگه آره دقت بکن بین سطر و ستون ها رو به ترتیب وصل کردی
        می تونی با آزمون و خطا درستش بکنی

کلا کی بورد ها معمولی رو اگه بگی اون ستون هاشون مقاومت بالاکشنده داره یه سری اونا روی خود کی بورد محل دارند که می تونه به نسبت نیازت مقاومت مورد نظرتون اونجا لجیم بکنی

بعد یه پایه VCC هم دارند که بای تغذیه یه سر مقاومت بالاکشنده هستش
        توی بعضی از مدل ها هم جا واسه 4 تا led گذاشتند با حرف L جای اونا مشخص شده

در کل برای یه کی بورد ماتریسی 4در 3 7 پایه
        و برای 4 در 4 کلا 8 پایه داری

ضمنا بهت توصیه می کنم که برای کدگشائی کی بورد های ماتریسی معمولی از آی سی 74922 استفاده بکنی خیلی از مشکلاتتو حل می کنه و فقط برای بستن اون به میکرو کلا به 4 پایه میکرو نیاز داری و اگه بخوای به صورت وقفه ای از اون استفاده بکنی 5 تا

اگه خواستی در این مورد باز می گم

موفق باشی :applause:

دیدگاه

دوستان ممنون از لطف شما هااااا

اما مشکل شد 2 تا !!!
          mega 8 رو که پروگرم می کنم بسکام بعد از پروگرم کردن error زیرو می ده ! پاک قاطی کردم
          البته این مشکل برای فایل های hex که 12kbهست اتفاق می افته!!
          من کرک بسکام و نصب کردم نمی دونم چه جوریه ًً؟؟؟؟
          مد دونم جای این سوال اینجا نبود ببخشد خیلی درگیر پروژه ام هستم
          ممنون از لطف همهی شما ها مشکل کی برد برطرف شد !

دیدگاه

1-من errorی زیر ندیم!!!آ‌ اما تا جایی که می دونم اگه کرک بیسکام رو نریزین با 4کیلو به بالا مشکل داره ...

2-اگه برای خوندن صفحه کلید هنوز مشکلی دارین (که فکر نکنم ... ) بگین ...

3- مگا 8 ، 8 کیلو حافظه داره!!! بالای 12 کیلو به چه معناست ؟ ... (احتمالا مشکلی که میده همینه ... حجم از 8 کیلو بیشتر شده ... ATMEGA 16 یا بالاتر ..)

4- نسخه های 1.11.8.5 رو up کردم اما حجمش زیاده،اگه پروژه رو بگین،ببینم با نسخه پایین حل میشه،1.11.7.4 رو هم up می کنم ...

دیدگاه

با سلام وتشکر فراوان از شما دوستان که این قدر لطف می کنید و مرا راهنمایی می کنید !
              مشکل از کامپایلر بود عوض ش کردم و درست شد!
              اما مشکل کی برد حل نمیشه!!!
              من پروژه ام با یک کی برد 3*4 هست ! با led و مقاومت وقتی به منبع وصل می کنم ماتریس کی برد درست هست ولی وقتی به میکرو وصل می کنم همش یک عدد فرضاً 1 را روی lcd نشان می دهد البته اگر 1 را فشار دهید !!
              یا 5
              اما همه اعداد را نشان نمی دهد !! چون وقت ندارم نمی تونم با آزمون و خطا کلیدها رو پیدا کنم !
              پروژه من تقریباً همان پروژه قفل دیچیتالی 10 رقمی است البته کلی تغیرش داده استادم ( 20 رقمی با ,و eepromو کلی چیزه دگه که چون وقت ندارم خلاصه...)! برنامه تو پروتوس درته و کار می کنه کامل ولی روی برد برد این کی برد خیلی اذیت می کنه !
              حتماً با کی برد 3*4 می خوا استاد!
              کی برد ساده ساده هست فقط اعداد0 تا 9 را دارد و*و# من این کی برد رو 700 تمان از امجد گرفتم و دیتا شیت و کاتالوگ و هیچ چیز دیگه نداشت ! فروشنده هم نمی دونیست که بخواد کمک کنه !
              این کی برد فقط 8 پایه دارد که هیچ علامتی نداره فقط فهمیدم که 3 تا پایه اول برای سطر هست که با مقومت به منبع وصل می کنم و 4 پایه بعدی هم برای ستون هست که به میکرو وصل می کنم pind.0 تا ;i pind.4که جواب نمی ده !!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza0oo0
                ...
                این کی برد فقط 8 پایه دارد که هیچ علامتی نداره فقط فهمیدم که 3 تا پایه اول برای سطر هست که با مقومت به منبع وصل می کنم و 4 پایه بعدی هم برای ستون هست که به میکرو وصل می کنم pind.0 تا ;i pind.4که جواب نمی ده !!!!

3تا پایه اول رو فقط به VCC می زنین ؟؟!!!!آ‌ اونها هم باید به میکرو برن ها!! ... :eek:

اگه بتونین پیچ های زیر صفحه رو باز کنین ... سیم کشی رو ببینین،صفحه کلید فقط چند تا دکمه هست،آی سی یا مدار خواصی نیست!!!آ‌ همین که سیم کشی رو بفهمین کافیه ...

دیدگاه

دوست عزیز دقیقا کی بورد شما به این صورته که
                  از اون 8 تا اتصال یکی حتما باید به VCC وصل بشه

احتمالا گفتم یا روی کی بورد جائی برای لحیم کردن مقاومت ( روی خود کی بورد وجود داره ) این جا رو با R نمایش می دند و این اتصالات مابین همون پایه VCC و ستون ها قرار گرفته
                  اینو می تونی این جوری بفهمی یه سر این مقاومت ها همه به VCC اتصال داره اون یکی سرش به ستون ها

خوب میمونه 4 پایه اونا هم سطرها هستند

باز می گم مقاومت بالاکشنده روی خود کی بورد نصب میشه این مقاومت برای چیه پائین توضیح می دم
                  مگه اینکه شما بخوای جریان که کی بورد رد و بدل می کنه ( ستون از VCCجریان می کشه و سطر از پورت میکرو باید مواظب باشی این جریان زیاد از حد نشه )

کی بورد چطوری کار می کنه ؟؟ روش ماتریسی

در این روش برای کی بورد 4 در 3 یعنی 4 سطر و 3 ستون میاند می گند که اگه ستون های هر ردیف رو باهم و سطر های هر ردیف رو باهم اتصال می دیم
                  در نتیجه سه اتصال برای ستون و 4 اتصال برای سطر داریم

حالا 3 اتصال ستون رو با مقاومت باکشنده با VCC می زنیم !
                  برای اینکه از کی بورد استفاده بکنیم این طوری می گیم

اگر کلیدی رو فشار بدهیم ستون آن کلید به سطر مربوطه متصل میشه

برا ی خوندن اون میاند می گند که اقا بیا یه 0 روی سطرها با یه زمان مشخصی بگردون
                  بعد در حالتی که هیچ کلیدی فشار داده نشده ستون ها مقدارشون 1 (VCC) هستش چون مقاومت بالاکشنده به VCC وصله

با این اوصاف اتصالات ستون ها ورودی و اتصالات سطرها خروجی هستش

حالا اگه کلیدی فشار داده شد یعنی تا انگلشت رو برداری اون صفر سطر که هی می ره برمیگرده به اون سطری که کلیدی فشار داده شده قرار داره می رسه و اون صفر می ره روی ستون و روی اون ورودی در این حالت شما محل اون صفر رو با ورودی این ستون داره خوب حله
                  به راحتی می فهمی اون کلید کدوم کلیده

امیدوارم توضیحاتم مشکلتو حل بکنه

موفق باشی

دیدگاه

ممنون از تک تک شما عزیزان
                    حتماً این کار ها رو تست می کنم ببینم جواب می گیرم یا نه!!!
                    مر سی از راهنمایی شما

دیدگاه

:job: :job: :job: :job: :job: :job: :applause: :applause: :applause: :applause: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :applause: :applause: :applause: :applause: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice:
                      مخلص تک تک شما دوستان هستم !!!!
                      آقا آخر مجبور شدم کی برد رو باز کنم و مدارش و ببینم !!! حالا هم کلی اطلاعاتم بالا رفت هم اینکه کلی مطلب یاد گرفتم که مدیون شما دوستان عزیز و این سایت قوی هستم !!!
                      وواقعاً کلافه شده بودم !!! از طرفی این پروژه را در امجد حدود 80 تا 100 تومان می گرفتن که بسازند !!! که خیلی زیاده اونم با این شهریه دانشگاه آزاد !!!!
                      خلاصه دست تک تک شما ها رو می بوسم و ممنون از این سایت خوب و شما که من کوچک را همراهی کردید تا هم یاد بگیرم و هم پروژه ام تمام بشه !!!
                      مخصوصااً از آقای حاجی زاده و KhepeleSibilo تشکر مخصوص و ویژه ......
                      خلاصه راهنمایی شما خیلی کمکم کرد ممنون

دیدگاه

با عرض سلام دوست عزیر اگه کی پد که خریدی ماتریسی ساده باشه می تونی با آی سی 74922 بدون برنامه نویسی کیپد رو اسکن کنی
                        دیتا شیت 74922 رو بگیر کار کردن با هاش خیلی راحته
                        برای تشکر از امتیاز + استفاده کنید

دیدگاه

خدا رو شکر
                          این آی سی MT8870 ای سی خیلی خوبیه
                          ولی خدائی قیمتش 6 الی 8 هزارتومنه ( تبریز) یعنی برای دیکد کی بورد بیای با یه مگا 8 برنامه بنویسی هم می تونی کاراهای جالبی باهاش انجام بدی و هم خیلی ارزونتر برات در میاد ( میشه 1500 تومن)
                          موفق باشید :nerd:

دیدگاه

با سلام من تو سایت دو نمونه اسکن صحفه کلید پلود کردم
                            ی تونی از اون ها هم استفاده کنی
                            برای تشکر از امتیاز + استفاده کنید

دیدگاه

سلام. من برای پروژم میخواستم یک کی پد اضافه کنم اما اصلا اطلاعاتی در مورد اون ندارم . (برنامه یک دیمر دیجیتاله که باید نور یک لامپ رو با استفاده از مقدار تعیین شده اون توسط کی پد انجام بده. البته می خواسم برای کی پد یک الگوریتم هم تعریف کنم که مثلا با زدن مساوی اون عدد رو بخونه.)من راجب چگونگی شناخت کی پد رد میکرو و اتصال اون به میکرو به وسیله ای 74922 سوال داشتم. ممنون می شم راهنمایی کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X