اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست معرفی یک تراشه FPGA مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست معرفی یک تراشه FPGA مناسب

سلام دوستان

من ازتون در مورد انتخاب یک FPGA برای پیاده سازی یه سخت افزار امنیتی راهنمایی می خواستم.

به نظرتون از تولید چه شرکتی (Xilinx, Altera,..) برای این کار خاص با کاربرد تجاری استفاده کنم، بهتره؟

اگه ممکنه، مدل و قیمت موارد مناسبی که در بازار (تهران) موجوده رو بهم معرفی کنید، می خوام قیمت خود تراشه حدود 10-15 هزار تومن (نهایت، 20 تومن!) باشه.

در ضمن، من خودم تا حالا با FPGA کار نکردم و ملاحظات استفاده معمولی و ویژه از اون رو نمی دونم.

مثلاً در مورد مینیمم مدار یا تجهیزات الکترونیکی لازم برای پیاده سازی مدار مبتنی بر FPGA اطلاعاتی می خواستم؟!

منظورم اینه که یه سری المان هایی که برای تکمیل مدار و عملکرد صحیح اون لازمه چیا هستن، (مثلاً در مورد میکروکنترولر AVR لازمه که در یکی از ورودی ها از کریستال استفاده کنیم!) می خواستم ببینم این ملاحظات در مورد FPGA چه طور هست؟

یا اینکه اگر ممکنه، یه مرجع خوب برای پاسخ به این سوال معرفی کنید.

دیگه اینکه به نظرتون کارآیی نرم افزار ISE بهتره یا Quartus؟ اختصاصاً برای پیاده سازی اون هدفی که اول پست اشاره کردم!

ضمناً من برد آموزشی نمی خوام، می خوام دقیقاً اطلاعات مبتنی بر خود تراشه و حداقل مدار لازم و توانایی تراشه ها و نرم افزارهاشون برای پیاده سازی همچین هدفی باشه. چون بعد از یادگیری کار با FPGA، باید مدار رو خودم در اندازه کوچک طراحی و پیاده سازی کنم.

هر گونه کمک و راهنمایی یا تجربه ای در این مورد بفرمایید، ممنون میشم.

با سپاس.

پاسخ : درخواست معرفی یک تراشه FPGA مناسب

سلام
    من 4-5 ماهه که دارم روی CPLDهای شرکت ALTERA اساسی کار میکنم...از نظر قیمت متناسب با پیچیدگی کار و برنامه ای که قراره داخلش پروگرم بشه بالا میره که تراشه EPM7128S که گیتهای قابل برنامه ریزی داخلیش اینقدر بالاست که میتونین باهاش CPU هم بسازین!!!!!! که من از پاساژ امجدعباسیان خریدم 15 هزارتومن! :agree:
    از لحاظ نرم افزارش Quartus کار باهاش هم راحته و هم کامل ولی ISE یه جورایی شنیدن کار باهاش سخته! برای پروگرم کردن هم فقط 4تا سیم داره با ولتاژ تراشه که این سری تراشه ای که من کار میکنم 5ولت بود در ضمن پروگرمرشو هم می تونین بسازین(من ساختم) ولی اگه بخواین بخرین قیمتش بالاست و من هم هنوز توی ایران پیدا نکردم و دنبالشم!!!! ولی با تمام این حرفا من پیشنهاد میکنم اصلآ سراغ ALTERA نرین و سعی کنید با Xilinx کارتون رو راه بندازین چون افراد بیشتری برای کمک بهتون هستن و هم اینکه امید به راه افتادن پروژتون بالا میره!!!!!
    چون من تا الان فقط تونستم 4-5 بار تراشمو پروگرم کنم و آخرین بار یه ماه پیش بود و تا الان دیگه تراشه هام(4-5تا) نه کار میکنه نه پروگرم میشه...!!!!!! هیشکی هم نمیدونه چشه!!! :angry: و کامل پروژم خوابیده که دیگه استاد راهنمای پروژم هم توی کار این تراشه ها مونده!! :angry:

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم. :nerd:
    موفق باشید.
    نگران فردايت نباش...

"خداي" ديروز و امروزت "فردا هم هست"..

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

جیگر چه CPU تونستی تو EPM128s جا بدی!!!؟
      بگو ما هم بلد بشیم!؟

دیدگاه

FPGA خوب تو بازار گیر نمی آید،همه از رده خارجن!
        از خارج بیار،هم ارزون هم به روز
        EP3C5E144C8N و EP4CE6E22I7N از شرکت Altera
        XC6SLX9-2TQG144C از شرکت Xilinx

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali_Asadzadeh
          چه CPU تونستی تو EPM128s جا بدی!!!؟
          بگو ما هم بلد بشیم!؟

سلام..
          با برنامه نویسی Quartus باید اینکارو کردخیلی حرفه ای...
          من چون پروژم کامل سخت افزاریه و زیاد با این نرم افزار حرفه ای کار نکردم، اینکارو انجام ندادم...این از سوابق استادم بود!! ازش میپرسم دقیق چیکار کرده!! ولی هیچی ازاین موجود "CPLDها" بعید نیست!! :twisted:
          فعلآ..
          نگران فردايت نباش...

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

بگذار یک کم بیشتر بررسی کنیم!؟
            من یک CPU می خواهم که 4 بیتی باشه(کوچکترین موجود روی زمین!) 4 تا رجیستر داشته باشه! یک ALU،یک Stack pointer، یک PC 10 بیتی، .....
            خوب بگذار تعداد فلیپ فلاپ ها رو با هم جمع کنیم
            هر رجیستر 4 بیتیه که 4 تا فلیپ فلاپ می خواد 4*4=16
            + 10 تا هم برای PC
            یک کمی هم برای ALU می خواهیم، فرض کنید چند تا دستور ساده مثل جمع،تفریق،Call ، jump و ... بیشتر نخواهیم!!! من میگم 10 تا دستور بیشتر لازم نیست! اگر خیالاتی باشیم 100 تا فلیپ فلاپ براش در نظر می گیریم،
            خوب فرض می کنیم که مدارات کنترل، Decode ، Execute و ... وجود ندارن!
            از خیر Peripheral و Memory هم می گذریم!
            همه رو با هم جمع می کنیم!
            میشه به عبارتی 16+10+100=126
            به به توی قطعه ما که 128 فلیپ فلاپ داره جا می شن!تازه 2 تا فلیپ فلاپ هم اضافه می آوریم! نوش جونتون!
            ما موفق شدیم! من می دونم!
            مورد مصرف CPU:
            ما می تونیم با این 1080p رو زنده زنده دیکود کنیم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درخواست معرفی یک تراشه FPGA مناسب

بگذار یک کم بیشتر بررسی کنیم!؟
              من یک CPU می خواهم که 4 بیتی باشه(کوچکترین موجود روی زمین!) 4 تا رجیستر داشته باشه! یک ALU،یک Stack pointer، یک PC 10 بیتی، .....
              خوب بگذار تعداد فلیپ فلاپ ها رو با هم جمع کنیم
              هر رجیستر 4 بیتیه که 4 تا فلیپ فلاپ می خواد 4*4=16
              + 10 تا هم برای PC
              یک کمی هم برای ALU می خواهیم، فرض کنید چند تا دستور ساده مثل جمع،تفریق،Call ، jump و ... بیشتر نخواهیم!!! من میگم 10 تا دستور بیشتر لازم نیست! اگر خیالاتی باشیم 100 تا فلیپ فلاپ براش در نظر می گیریم،
              خوب فرض می کنیم که مدارات کنترل، Decode ، Execute و ... وجود ندارن!
              از خیر Peripheral و Memory هم می گذریم!
              همه رو با هم جمع می کنیم!
              میشه به عبارتی 16+10+100=126
              به به توی قطعه ما که 128 فلیپ فلاپ داره جا می شن!تازه 2 تا فلیپ فلاپ هم اضافه می آوریم! نوش جونتون!
              مورد مصرف CPU:
              سلام،
              چند نکته رو لازم دیدم که مطرح بکنم و بحث رو خاتمه بدم:
              فکر کنم درمورد عدد 128 کمی بی انصافی کردین، اون عدد نشانه تعداد فلیپ فلاپها نیست بلکه تعداد میکروسلهاست و در کل اون چیپ 2500 گیت منطقی داره.
              اگر نیازی به دیتاشیت دارید میتونید در لینک زیر پیداش کنید:
              http://www.cpld.cn/EPM7128.PDF

مورد مصرف CPU:
              این نوع نوشتار درخور شخصیت یک مهندس ارشد الکترونیک نیست :NO:، لطفا اگه به دوستانتون میخواید نکته ای رو تذکر بدید از بیان زیباتری استفاده کنید و براشون پیغام خصوصی بفرستید، ما همه انسان هستیم و هر کدوممون ممکنه زمانی اشتباه بکنیم ولی این دلیل نمیشه که همدیگرو مسخره کنیم. شما هم بهتر بود قبل از گذاشتن کامنتهاتون کمی تحقیق میکردید:
              اینهم نمونه هایی از چند CPU پیاده شده بر روی چیپ EPM7128 شرکت آلترا:
              http://www.bigmessowires.com/cpu-in-a-cpld/
              http://web.njit.edu/~gilhc/ECE495/ece495-IV.htm

امیدوارم همیشه مثل یک دوست برای دوستانتون کامنت بذارید و همیشه موفق باشید.
              اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

آقای ژوپیتر عالی بود پاسختون! مونده بودم چطوری این نکات ظریف رو عنوان کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mitra_m3
                  من 4-5 ماهه که دارم روی CPLDهای شرکت ALTERA اساسی کار میکنم...از نظر قیمت متناسب با پیچیدگی کار و برنامه ای که قراره داخلش پروگرم بشه بالا میره که تراشه EPM7128S که گیتهای قابل برنامه ریزی داخلیش اینقدر بالاست که میتونین باهاش CPU هم بسازین!!!!!! که من از پاساژ امجدعباسیان خریدم 15 هزارتومن! :agree:
                  از لحاظ نرم افزارش Quartus کار باهاش هم راحته و هم کامل ولی ISE یه جورایی شنیدن کار باهاش سخته! برای پروگرم کردن هم فقط 4تا سیم داره با ولتاژ تراشه که این سری تراشه ای که من کار میکنم 5ولت بود در ضمن پروگرمرشو هم می تونین بسازین(من ساختم) ولی اگه بخواین بخرین قیمتش بالاست و من هم هنوز توی ایران پیدا نکردم و دنبالشم!!!!

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم. :nerd:
                  موفق باشید.
                  سلام ممکنه طرح پروگرمر و اطلاعات ساختش رو بزارید؟ممنون
                  خداوند زمین را مدوّر آفرید تا به انسان بگوید
                  همان لحظه ای که تصوّر می کنی به آخر دنیا رسیده ای؛
                  درست در نقطه ی آغاز هستی.

دیدگاه

ژوپیتر جون ممنون از پاسختون.
                    اولین نکته نظام آموزش رو هم نباید فراموش کرد،اون اینه که داشتن یک کتاب و یک مدرس نباید یاعث بشه که ما خودمون در مورد چیزی فکر نکنیم! و فکر کنیم که هر چیزی که تو کتابی نوشته شده و یا استادمون میگه درسته،و نباید این موضع موجب صلب فکر کردن از ما بشه!
                    راستی اون CPLD فقط 128 فلیپ فلاپ بیشتر نداره!
                    یک نکته دیگه این هست که کی گفته که ما باید 15 تومان بی زبان رو به یک مشت آدم گردن کلفت بدیم! تازه آی سی های از رده خارج و با ظرفیت و سرعت کم کار کنیم!
                    picoBlaze که یکی از کوچکترین CPU ها است ، فقط جنبه آموزشی داره، اصلا ارزش استفاده رو نداره.احتیاج به 96 FPGA slices داره که با فرض بودن دو فلیپ فلاپ در یک Slice می شود به عبارتی 96*2=192.
                    برای شروع کار دوستان با FPGA دو روش پیشنهاد می کنم
                    1- Altium Desugner
                    2- ساختن چند مدار آماده در FPGA4fun.com

دیدگاه

اولین نکته نظام آموزش رو هم نباید فراموش کرد،اون اینه که داشتن یک کتاب و یک مدرس نباید یاعث بشه که ما خودمون در مورد چیزی فکر نکنیم! و فکر کنیم که هر چیزی که تو کتابی نوشته شده و یا استادمون میگه درسته،و نباید این موضع موجب صلب فکر کردن از ما بشه!
                      یک نکته دیگه این هست که کی گفته که ما باید 15 تومان بی زبان رو به یک مشت آدم گردن کلفت بدیم! تازه آی سی های از رده خارج و با ظرفیت و سرعت کم کار کنیم!
                      picoBlaze که یکی از کوچکترین CPU ها است ، فقط جنبه آموزشی داره، اصلا ارزش استفاده رو نداره.احتیاج به 96 FPGA slices داره که با فرض بودن دو فلیپ فلاپ در یک Slice می شود به عبارتی 96*2=192.
                      1- Altium Desugner

خواهش میکنم

وارد این بحث نمیشم، چون هم مربوط به این تاپیک نیست و هم زمان زیادی برای بحث کردن لازم داره و نمیشه با چند کامنت به نتیجه رسید، اگه براش تاپیک جداگانه بزنید که خوشحال میشم با هم مطالبی رو در این مورد به اشتراک بذاریم.

دوست عزیزم، همونطور که گفتم اون عدد 128 در شماره چیپ EPM7128 نشانه تعداد مایکروسلهای اون چیپه، نه تعداد فلیپ فلاپ هاش. نکته اینجاست که
                      در هر مایکروسل اون چیپ تنها یک فلیپ فلاپ سخت افزاری موجوده ولی در مدلهای دیگه تعداد فلیپ فلاپها بالاتره و با شماره چیپ همخوانی نداره. از یک طرف همونطور که مطلع هستید خود فلیپ فلاپ وابسته به نوعش از گیتهای منطقی متفاوتی درست شده، از طرف دیگه در هر مایکروسل هم گیتهای منطقی متفاوتی وجود داره، با استفاده از اون گیتها هم میشه فلیپ فلاپ ساخت. پس تعجب نکنید که اگر کسی گفت در EPM7128 من 129 تا فلیپ استفاده کردم :agree:
                      کمی در مورد LAB و Logic Array مطالعه کنید کاملا منظورم رو متوجه میشید. پس این نشون میده که تعداد فلیپ فلاپها رو میشه تغییر داد.
                      اما این نکته رو هرگز فراموش نکنید که همواره این ریسورسها در اختیار ما هستن( مثلا 128 تا فلیپ فلاپ) اما وابسته به نوع پیاده سازی و روتینگ مدار، امکانش هست که نشه از همه ریسورسها استفاده کرد. در مواردی هم روتینگ بدون کدنویسی و اعمال تنظیمات به صورت دستی انجام میشه، چون سنتزگر برنامه از سنتز کردن اون مدار بر نمیاد و بخشیش رو دستی میکشن.شما هرچی هم کد VHDL یا Verilog بنویسید که فلیپ فلاپ باشه، برنامه به ریسورسهای موجود نگاه میکنه و این خلاقیت رو نداره که از گیتهای باقیمونده هر بخش فلیپ فلاپ جدیدی بسازه.

موفق باشید.
                      اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

1- Altium Desugner

سلام..
                        اول از همه واقعآ ممنون آقای ژوپیتر هم بخاطر توضیحات جامع و کاملتون و هم ادب و احترامتون... :agree:
                        آقای Asadzadeh من فقط به این دلیل مبحث CPU رو عنوان کردم تا دوستمون با قدرت و توانایی این تراشه آشنا بشن..فقط همین و ادعایی هم در موردش نداشتم... کاش یکم دقیق تر در مورد این تراشه ها می خوندین تا به این نکته هم میرسیدین که به مدار جمع کننده+ضرب کننده+فلیپ فلاپ نهایی میگن ماکروسل!! و این مجموع تمام مدارات ( گیت های AND&OR ) 2500 تاست که حتی برای بعضی مداراتش اصلآ از این فلیپ فلاپ ها استفاده نمیشه...
                        در ضمن من نگفتم که دوستمون برن این تراشه رو بخرن فقط میخواستم اطلاعات در مورد این تراشه ها داشته باشن و رنج قیمت تراشه های آلترا دستشون بیاد؛ اگه ادامه کامنت اولم رو هم با دقت میخوندین ، میدیدین که من اصلآ آلترا رو بهشون توصیه نکردم و انتخاب با خودشونه!! پول و زمانش که قرار نیست از جیب شما بره که اینطور شخصیت خودتونو نشون میدین!!!!!!

فعلآ.
                        نگران فردايت نباش...

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roya2
                          سلام ممکنه طرح پروگرمر و اطلاعات ساختش رو بزارید؟ممنون
                          سلام
                          کار زیاد سختی نیست فقط باید با دقت اینکارو انجام بدین چون خیلی حساسه!!! روی بردبورد هم نبندین؛ من روی برد سوراخدار زدم و ازش جواب گرفتم!! PCB هم میتونین بزنین! هرطور راحتترین...
                          اینم مدارش:
                          http://www.4shared.com/photo/IwhccfId/PROG-Schematic-L.html
                          اگه سوالی در موردش داشتین در خدمتم.. :agree:
                          موفق باشین...
                          نگران فردايت نباش...

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

یه خبر جدید که گفتم شاید بدرد دوستان بخوره..البته واسه من جدید و جالب بود..!!! :icon_razz:
                            و اون اینکه EPM7032S رو میشه با پروگرمر میکروکنترلر "+LabProg" و نرم افزار LNEC ورژن جدیدش پروگرم کرد...!!! من که خیلی باهاش حال کردم وقتی دیدم کار میکنه.. :wow: :wow:
                            روی بقیه تراشه هاش هم دارم کار میکنم اگه به نتیجه خوبی رسید، خبر میدم... :read:
                            امیدوارم بدردتون بخوره.. :nerd:
                            موفق باشین...
                            نگران فردايت نباش...

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

در هر مایکروسل اون چیپ تنها یک فلیپ فلاپ سخت افزاری موجوده ولی در مدلهای دیگه تعداد فلیپ فلاپها بالاتره و با شماره چیپ همخوانی نداره. از یک طرف همونطور که مطلع هستید خود فلیپ فلاپ وابسته به نوعش از گیتهای منطقی متفاوتی درست شده، از طرف دیگه در هر مایکروسل هم گیتهای منطقی متفاوتی وجود داره، با استفاده از اون گیتها هم میشه فلیپ فلاپ ساخت. پس تعجب نکنید که اگر کسی گفت در EPM7128 من 129 تا فلیپ استفاده کردم
                              کمی در مورد LAB و Logic Array مطالعه کنید کاملا منظورم رو متوجه میشید. پس این نشون میده که تعداد فلیپ فلاپها رو میشه تغییر داد.
                              اما این نکته رو هرگز فراموش نکنید که همواره این ریسورسها در اختیار ما هستن( مثلا 128 تا فلیپ فلاپ) اما وابسته به نوع پیاده سازی و روتینگ مدار، امکانش هست که نشه از همه ریسورسها استفاده کرد. در مواردی هم روتینگ بدون کدنویسی و اعمال تنظیمات به صورت دستی انجام میشه، چون سنتزگر برنامه از سنتز کردن اون مدار بر نمیاد و بخشیش رو دستی میکشن.شما هرچی هم کد VHDL یا Verilog بنویسید که فلیپ فلاپ باشه، برنامه به ریسورسهای موجود نگاه میکنه و این خلاقیت رو نداره که از گیتهای باقیمونده هر بخش فلیپ فلاپ جدیدی بسازه.
                              عزیزم فکر کنم من تا حالا فقط از پشت ویترین مغازه CPLD دیدم که انقدر هیجانی شدم!؟
                              خوب بگذار اطلاعات من هم زیاد تر شه، با یک مسابقه چه طوره شروع کنیم!
                              مسابقه: یک کد یا پروژه بگذارید که توش 129 تا فلیپ فلاپ استفاده شده باشه برای EPM7128!
                              کمک: ساده ترین پروژه یک شمارنده 129 بیتی هست!
                              جایزه: من یک دونه EP3C16Q240C8N که می شه توش یک CPU واقعی با Peripheral توش قرار داد برای برنده خوش شانس می فرستم.(این ها رو از خارج وارد کردم)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X