اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای شروع کار با میکرو AVR چقدر دانش برنامه نویسی به زبان C لازم است؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای شروع کار با میکرو AVR چقدر دانش برنامه نویسی به زبان C لازم است؟؟

با سلام ، خدمتتون عرض کنم که من در دوره کاردانی 2 واحد C پاس کردم و یه چند وقتی هم هست شروع کردم به دوره کردن جزوه و خوندن کتاب جعفر نژاد قمی..

میخوام بدونم برای شروع کار با میکروهای avr همینقدر برنامه نویسی بدونم کافیه؟؟ یا بیشتر از اینا باید بدونم؟؟؟
    یه دیدی از این موضوع بهم بدین تا بدونم در چه حدیه...

با تشکر :smile:
    به رویاهات فکر کن!!

پاسخ : برای شروع کار با میکرو AVR چقدر دانش برنامه نویسی به زبان C لازم است؟؟

صرفا برای برنامه نوشتن شاید این میزانی "که من نمیدونم چقدره" کافی باشه. اما یک سری اطلاعات پایه الکترونیک و سخت افزار هم احتیاجه. تا مثلا بدونین UART چیه. یا اینکه PWM رو کجا استفاده میکنن. یا وقفه برای چی استفاده میشه.
    اما به صرف این اطلاعات رو نداشتن هم نمیشه هیچ کاری کرد. شروع کنین. اگر موردی بود دوستان زیادی توی این انجمن هستن که کمکتون کنن. حالا ممکنه دفعه اول و دوم و حتی تا دهم هم خراب کاری کنین. ولی آدم تا اشتباه نکنه چیزی یاد نمیگیره. من خودم اولین فیبر مدارچاپی رو که درست کردم شماتیک مدار رو روش کشیدم. تازه بعد از اینکه فهمیدم شماتیک رو نباید کشید فیبر رو خورد کردم چون نمیدونستم ماژیک رو میشه از روی فیبر پاک کرد!!

دیدگاه

سلام دوست گرامی مرسی از پاسخت
      پس اینطور که پیداست مشکل من برنامه نویسی نیست..
      این مواردی مثل وقفه و ... که گفتین تو کتاب میکروکنترلر های avr مهندس ره افروز کامل پیدا میشه؟؟
      یه دید کلی از اینکه چجوری و از کجا باید شروع کنم بهم بدین... آیا مطالعه؟ فقط مدار بستن و آزمایش؟ یا تلفیقی از این دو؟؟
      میدونم چه چیزهایی رو باید یاد بگیرم ولی ترتیبشون و مقدارشون رو نمیدونم.. :(

با تشکر
      به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

من خودم دانشجوی کامپیوترم , از بعد کامپیوتر میگم:

قبل از هر چیز باید با کتب اصول سیستم های کامپیوتری و مدارهای منطقی آشنا باشید و پس از این دیگه نیازی نیست چیز زیادی راجع به c و AVR بدونی:

آشنایی با ساختارهای شرطی و کنترلی و انواع داده ها مثل int و float و... همچنین توابع و آرایه ها در نهایت شناخت رجیسترهای AVR کاملا کافیه

اگه پیشنیاز هایی که گفتم رو نخونی تقریبا هیچی از avr نمیفهمی و برات گنگ و نامفهوم میشه
        *یادگیری علم زمانی مشکل است که قبل از یادگیری آن را پیچیده تصور کنیم.
        *چرا فکر میکنیم مباحث مهم و پیشرفته و سطح بالا باید پیچیده باشند.

دیدگاه

مرسی دوست عزیز...
          من رشتم الکترونیک هستش و فعلا کاردانی رو گذروندم.. و تو این دوره درس دیجیتال ( مدار منطقی ) 3 واحدی رو پاس کردم. سرفصل ها: مبنا، گیت های منطقی، مدار های ترکیبی و ترتیبی، فلیپ فلاپ ها ، شمارنده ها و ...
          به نظرت کفایت میکنه؟؟ یا خیلی پرت تشرف دارم؟؟؟!!:(

با تشکر
          به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

یه دید کلی از اینکه چجوری و از کجا باید شروع کنم بهم بدین... آیا مطالعه؟ فقط مدار بستن و آزمایش؟ یا تلفیقی از این دو؟؟
            100% تلقینی از این 2 باید باشه
            شما هر قسمت از میکرو رو که به صورت تئوری میخوانید بعدش اگه یه مدار عملی هم ببندید خیلی بهتر درکش میکنید تا اینکه صرفا تئوری محض باشه.

واسه ترتیب کارش هم شما اول یه برنامه ساده (مثل چشمک زن یا رقص نور و...) بنویسید تا کار با پورتها را یاد بگیرید بعدش کم کم برنامه های پیشرفته تر
            هر جا هم به مشکل بر خوردید مطرح کنید دوستان زیادی اینجا هستن که کمک میکنند(البته اول جستجو، بعد ایجاد تاپیک :rolleyes
            The harder I work, the luckier I get

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eric_s88
              مرسی دوست عزیز...
              من رشتم الکترونیک هستش و فعلا کاردانی رو گذروندم.. و تو این دوره درس دیجیتال ( مدار منطقی ) 3 واحدی رو پاس کردم. سرفصل ها: مبنا، گیت های منطقی، مدار های ترکیبی و ترتیبی، فلیپ فلاپ ها ، شمارنده ها و ...
              به نظرت کفایت میکنه؟؟ یا خیلی پرت تشرف دارم؟؟؟!!:(

با تشکر
              شما از همین حالا میتونی کارو بصورت حرفه ای شروع کنی
              *یادگیری علم زمانی مشکل است که قبل از یادگیری آن را پیچیده تصور کنیم.
              *چرا فکر میکنیم مباحث مهم و پیشرفته و سطح بالا باید پیچیده باشند.

دیدگاه

مرسی دوستای عزیز :job:
                ممنون از کمکتون
                بازم مزاحمتون میشم
                به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

پاسخ : برای شروع کار با میکرو AVR چقدر دانش برنا&#1

نوشته اصلی توسط eric_s88
                  با سلام ، خدمتتون عرض کنم که من در دوره کاردانی 2 واحد C پاس کردم و یه چند وقتی هم هست شروع کردم به دوره کردن جزوه و خوندن کتاب جعفر نژاد قمی..

میخوام بدونم برای شروع کار با میکروهای avr همینقدر برنامه نویسی بدونم کافیه؟؟ یا بیشتر از اینا باید بدونم؟؟؟
                  یه دیدی از این موضوع بهم بدین تا بدونم در چه حدیه...

با تشکر :smile:
                  همین کتاب جعفرنژاد قمی تا اونجا که من خبر دارم واسه سی کامله
                  اما چون شما می خوای ای وی آر یاد بگیری بهتره همون طور که داری کم کم سی یاد میگیری سعی کنی ای وی آر رو یاد بگیری
                  دلیل به این دلیل که اگر شما به دانشجوی کامپیوتر که ممکنه حتی سی رو خیلی خوب هم یاد داشته باشه بگی این ای سی رو راه بنداز می بینی که امکان داره نتونه و شاید بگه اصلا اینا کار ما نیست با اون که بخش عظیمی از فن رو که یادگیری زبان سی هست اون فرا گرفته چرا چون یک سری از دستورات مختص همون سخت افزاری که شما راه اندازیش می کنید و یک سری چیزهای دیگه شاید مختص همون کامپایلرتون باشه و یک سری از دستورات فقطط به ظاهر درسته و فقط توی نرم افزار جواب میده ولی همون برنامه رو باید بارها تغییرش بدی و کامپایلش کنی تا با سخت افزارت مچ بشه مثلا راه اندازیه یک شمارنده با سگمنت توی محیط شبیه سازی یا نرم افزای شاید خیلی راحت باشه ولی همونو که کامپایل می کنی میبینی اصلا اون چیزی نیست که انتظار داری در نتیجه مجبور میشی باز مجدد برنامه رو دستکاری کنی بعضی مواقع هم می فهمی که این برنامه ای که نوشتی فقط بدرد محیط نرم افزار میخوره و باید کلا برنامه رو تغییرش بدی
                  البته مشکلات سخت افزاری هم هست
                  مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X