اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا بفرمایید این مدار کارش چیه ؟!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفا بفرمایید این مدار کارش چیه ؟!!!

با سلام به همه دوستان عزیز...
    یکی از دوستانم این شماتیک رو بهم داد تا در این سایت بزارم تا دوستان بفرمایند که این مدار دقیقا کارش چیه ؟

البته من زیاد در الکترونیک وارد نیستم اما با سرچهایی که کردم بنظرم این باید یک مدار اینورتور DC به AC باشه ...
    همونطور که میبینید مدار با باتری 24 ولت کار میکنه و در مورد ترانس مدار هم دوستم میگفت که ورودیش 16 ولته و خروجیش 300 تا 380 ولت...
    آیا فکر میکنید طراحی این مدار درسته یا اشکالاتی در اون هست ؟
    از دوستان هر کسی میتونه این مدار رو برام تشریح کنه ممنون میشم...

پاسخ : لطفا بفرمایید این مدار کارش چیه ؟!!!

دوست عزیز در گام اول اینکه U2 یک 555 هستش که در حالت آستابل بسته شده و یک اسیلاتور موج مربعی هستش که خروجی آن موج مربعی با دامنه 12 ولت
    من توی پروتئوس کشیدمش و خروجیش این شد(البته دامنه 12 هستش که من 5 گزاشتم)

همینطور که در شکل مشخصه فرکانس این موج تقریبا 2500Hz هستش
    براي بالاتر بودن خودتو ببر بالا،ديگرانو پايين نيار
    چون ممکنه دستت به همه نرسه تا بياريشون پايين

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m_j_rad
      دوست عزیز در گام اول اینکه U2 به نظر من یک 555 هستش که در حالت آستابل بسته شده و یک اسیلاتور موج مربعی هستش که خروجی آن موج مربعی با دامنه 12 ولت و فرکانس 50 هستش
      با تشکر از شما دوست محترم...
      بله آی سی U2 همون 555 هست که بصورت یک ویبراتور استابل پیکر بندی شده البته با به محاسبه ساده در می یابیم که فرکانس خروجی مدار 555 در حدور 2500 هرتز هست...
      نظر من بیشتر روی قسمت بعدی مدار هست... میخواستم بدونم این قسمت بصورت تقویت کننده عمل میکنه یا ... ؟
      و آیا طراحی این قسمت درست انجام شده یا نه ؟ لطفا از دوستان این قسمت مدار رو بیشتر تشریح بکنه ...
      ممنون...

دیدگاه

دوست عزیز من مدار رو توی پروتئوس تحلیل کردم و این شد

و همونطور که میبینی سیگنال اعمال شده به اولیه ترانس توی شکل مشخص شده و اینکه خروجی ترانس چه خواهد شد کاملا بستگی به مشخصات ترانس داره
        امیدوارم به دردت خورده باشه تحلیل بنده
        در ضمن این مدار فرکانس کاریش 2500 هرتز هستش و این کمی مسئله داره و ممکنه که مقادیر درست قید نشده باشن

دیدگاه

فکر کنم شوکر هست
          باتوم برقی یا شوک دستی
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با سلام و تشکر فراوان از شما دوست عزیز m_j_rad

ممنون که مدار و تحلیل کردین... در مورد مدار یاید بگم در قسمت دوم مدار از ترانزیستورهای 2N3904 , tip41 , Tip42 استفاده شده ... این باید برای تقویت جریان برای ترانس بشه درسته ؟ و خود ترانس هم ولتاژ رو چند برابر میکنه ...

دوست عزیز اگر ممکنه مدار رو با ترانزیستورها خود مدار دوباره تحلیل کنید و خود فایل پروتئوس رو هم برام قرار بدید...
            در ضمن ولتاژ ورودی به ترانس چند ولت هست ؟

در ضمن این یک مدار شوکر نیست البته شاید شبیه اون باشه ولی مدار شوکر نیست...
            ممنون و منتظر جوابتون هستم دوست عزیز...

دیدگاه

این یه مبدل dc be dc hastesh
              1-به دلیل استفاده از ترانزیستور مثبت و منفی دیگه احتیاج به یکسو سازی نیست (مثل مبدل های معمول dc be dc)
              2-به جای ترانزیستور میشد از یه موسفت استفاده کرد irf540 با جریان دهی 25 آمپر
              3-فرکانس مبدل به صورت متعارف روی 15 کیلوهرتز تنظیم میشه(تا حداقل تلفاتو تو هسته داشته باشید)
              ولتاژ لگد سلف توی خازن ذخیره میشه و در خروجی قرار میگیره

دیدگاه

سلام مجدد
                شوکر نمیتونه باشه چون تغذیه شوکرها عمدتا9 ولته و نه 24 در ضمن شوکر رو میشه خیلی ساده تر ساخت
                فرکانس مدار هم برای مبدل dc to dc خیلی پایینه
                در ضمن من فایل پروتئوس رو براتون میزارمش
                منتها باید اول پلودش کنم

دیدگاه

دوست عزیز شرمنده که من وقت نکردم ترانزیستورها رو عوض کنم لطفا شما این کار رو انجام بده
                  http://www.pic.iran-forum.ir/images/w5tkhnd6wxujh9ut6rtw.rar
                  این لینک فایل مدار هستش

دیدگاه

با سلام

فکر کنم مدار آژیر یا ... باشه.
                    چون سمت راست مدار یه تقویت کننده صوتی هستش!!!

و یا اینکه یه پالسر برای شوخی !!!

در کل اگر فرکانس ورودیش 2500 باشه غیر ممکنه که اینورتر و یا اینجور چیزا باشه
                    نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

باتشکر از شما دوستان amin_digit و m_j_rad

پس به نظر شما این یک مبدل DC به DC هست ؟
                      آیا این مدار طراحیش کاملا درسته و یا میتونه بهتر از این طراحی هم بشه ؟

دیدگاه

منم با خانوم پارسا موافقم. این مدار مولد صوت میتونه باشه. در اینکه قسمت آخر یه آمپلیفایره شکی نیست و فرکانس 2500 هرتز هم دقیقاً فرکانس کار آزیرهاست. فقط من موندم اون ولتاژ 300 ولت از کجا اومده. احتمالاً به جای چوک از ترانس استفاده کرده بوده.
                        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

دوستان این مدار نه یک شوکر هست و نه یک مدار آژیر ... oo:

کار این مدار اینه که جریان تقویت شده رو با فرکانس 2500 تا 5000 هرتز به زمین بده ... :rolleyes:

من بیشتر مد نظرم اینه که دوستان نظر بدن آیا قسمت تقویت کننده درست طراحی شده یا نه ؟!!!

حالا این مدار در عمل به چه کار میاد ... بماند... :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zenit52
                            دوستان این مدار نه یک شوکر هست و نه یک مدار آژیر ... oo:

کار این مدار اینه که جریان تقویت شده رو با فرکانس 2500 تا 5000 هرتز به زمین بده ... :rolleyes:

من بیشتر مد نظرم اینه که دوستان نظر بدن آیا قسمت تقویت کننده درست طراحی شده یا نه ؟!!!

حالا این مدار در عمل به چه کار میاد ... بماند... :job:
                            خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zenit52
                              دوستان این مدار نه یک شوکر هست و نه یک مدار آژیر ...
                              کار این مدار اینه که جریان تقویت شده رو با فرکانس 2500 تا 5000 هرتز به زمین بده ...
                              حالا این مدار در عمل به چه کار میاد ... بماند..
                              oo: oo: oo:

به قول دوستمون:
                              نوشته اصلی توسط aliila
                              خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی

نه به اون پست اول شما که ...
                              و نه به این پست آخری که زدید تو دهن همه مون!!! :mrgreen:

دوست عزیز حالا بماند که اصلا چی به چیه و قراره چی باشه.
                              سمت چپ مدار شما یه اوسیلاتوره و سمت راستتون یه تقویت کننده صوتی که تو اکثر کتابها هم میتونید نقشش رو پیدا کنید. اگر هم شک دارید استاد اشک میتونن قانع تون کنن که اون تقویت کننده صوتی هستش.

حالا خودتون قضاوت کنید که ما باید چه جوابی بدیم تا شما قانع بشید؟!
                              نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X