اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث راجع قطعه ای با عنوان " فیوز قابل برگشت " ( Posistor )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بحث راجع قطعه ای با عنوان " فیوز قابل برگشت " ( Posistor )

سلام به همه دوستان عزیز و مهندسین محترم
    یه قطعه ای به شکل خازنهای عدسی وجود داره که من چند ساله در مدارات مختلف دیدمش که در واقع نوعی فیوز قابل برگشت یا بدون مرگه!
    احتمالا بین دوستان هستن افرادی که بشناسن.
    اینم عکس یه مدل 200mA که از قسمت محدود کننده جریان مولتی مترهای Victor برداشتمش ؛

http://www.up98.org/upload/server1/01/u/1gl3za9enyjkfikacq1.jpg

میخواستم بدونم اسم تجاریش چیه و یا تو بازار با چه نامی خطاب میشه ( البته اسم اصلیش Posistor هستش ولی کسی تو جمهوری تهران همچین چیزی نشنیده بود یا من زیاد نگشتم :sad: )
    و اینم بگم که بسیار کاربردیه، مثل یه فیوز الکترونیک تو مدار عمل میکنه. تو مدارات خارجی زیاد دیدم. ( مخصوصا محافظهای بلندگوهای توییتر تو توانهای بالا )
    البته یه فروشگاهی تو پاساژ امجد تهران ، طبقه زیر همکف هست که داره. ولی شدیدا گرونفروشه!!!!!

از دوستان گرامی هرکس هر اطلاعاتی ازش داره بگه لطفا

ممنون از همگی

پاسخ : بحث راجع قطعه ای با عنوان " فیوز قابل برگشت " ( Posistor )

با سلام
    مطالبی که عنوان کردین درسته اسمش هم ریست فیوز یا فیوز قابل برگشته و اکثرا" توی بازار با این تیپ و رنگ هستن توی پاساژ توکل هم طبقه همکف فروشنده ای هست که اکثر فیوزها رو داره چند وقت پیش از نوع 5 امپرش رو دیدم زیاد هم گرون نباید باشند
    موفق باشید
    حضرت علی(ع):
    أَشرَفُ الخَلاَئِقِ اَلوَفَا بِالعَهد.
    شریفترین خصلتها وفاى به عهد است.

دیدگاه

سلام دایی های گلم
      من همچین چیزی ندیدم و نشنیدم.
      دو نوع محافظ استفاده کردم که شبیه این هستند.
      یکی NTC هست که بصورت سری در ورودی قرار می گیره و موقع که مدارو به برق وصل می کنیم مقاومت بالا داره و با گرم شدن مقاومتش میاد پایین.
      یا برعکس PTC ها که موقع جریان بیشتر مقاومتشون بالاتر میره.
      یکی دیگه هم VDR ها هستند که بصورت موازی با ورودی قرار می گیرند و در ولتاژ بالا اتصال کوتاه میشن و باعث سوختن فیوز اصلی میشن.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام آقای عظیمی درسته دقیقا منظورم همین بود

دایی جان PTC ، NTC و VDR و وریستور و غیره تقریبا شناخته شده اند. اما Posistor قطعه جالبیه. به این PDF نگاه کنید ؛

http://www.murata.com/products/catalog/pdf/r90e.pdf

بعد نظرتون بدید.

ممنونم

دیدگاه

دمت دایی جان
          ما توی الکترونیک قطعه ناشناخته نداریم! از همین فایلی که گذاشتی مشخصه که این قطعات PTC هستند و سالهاست که استفاده میشن:
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

بله دایی جان درست گفتید
            باید برم اون فروشگاهی که آقای عظیمی معرفی کردند ببینم کی به کیه! چون این قطعه خیلی کار راه اندازه :nice:

دیدگاه

فکر کنم شبیه استارتر مهتابی باشه
              دو میله با خاصیت فنری داخل یک سلول بهم اتصال داده شده در اثر عبور جریان زیاد میله ها یا هوای کپسول میله ها داغ میشه و میله ها تاب برمیداره و از هم جدا میشه بعد از چند ثانیه دوباره برمیگرده به حالت قبل
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام
                چیز جالبی به نظر میاد! :twisted:

اکثر این چیزای عجیب غریب رو میشه از پاساژ توکل گرفت.(یا طبقه اول سمت چپ و اواسط سالن و یا طبقه دوم سمت راست فروشگاه نهال الکترونیک)
                نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

سلام
                  جناب ElmeFarda این فروشگاه داخل پاساژ توکل هست ( طبقه همکف یا زیر زمین ) به اسم جهان الکترونیک واحد B24
                  تلفن 66722553
                  فکس 66721725

یک صفحه تو ویترین فروشگاه گذاشته یک نمونه از انواع فیوزها رو روی اون نصب کرده و نوشته که بورس انواع فیوزها ، اما اخیرا که تهران بودم و خریدی که داشتم گفت که همه رنج ها رو نداره .
                  این مدل فیوز توی دو پکیج دیدم و تهیه کرده یکی همینه که شما گذاشتین ( دایره شکل ) یکی هم شبیه مقاومت .

مشکلی که من با این نوع فیوزها برخوردم ولتاژ کاری اونا هست که عمدتا 30 ولت هستند و اگه جایی میخواین استفاده کنید این موضوع هم مدنظرتون باشه ، و اینو فروشنده میگفت که همه 30 ولت هستند و من برای 220 میخواستم که فقط چند تا برای تست گرفتم و تعداد زیاد مصرف نکردم .
                  حالا اگه ولتاژ بالا گیر بیاد خیلی خوبه . اگه پیدا کردی یه خبری هم به من بده .

راستی پایا الکترونیک هم داره از اون هم گرفتن ( اون هم توی جمهوری هست یک فرعی می خوره کنار دکه گلفروشی یک انبار بزرگ داره فرعی یادم نیست اسمش چی بود )
                  موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط واثقی
                    سلام
                    جناب ElmeFarda این فروشگاه داخل پاساژ توکل هست ( طبقه همکف یا زیر زمین ) به اسم جهان الکترونیک واحد B24
                    تلفن 66722553
                    فکس 66721725

یک صفحه تو ویترین فروشگاه گذاشته یک نمونه از انواع فیوزها رو روی اون نصب کرده و نوشته که بورس انواع فیوزها ، اما اخیرا که تهران بودم و خریدی که داشتم گفت که همه رنج ها رو نداره .
                    این مدل فیوز توی دو پکیج دیدم و تهیه کرده یکی همینه که شما گذاشتین ( دایره شکل ) یکی هم شبیه مقاومت .

مشکلی که من با این نوع فیوزها برخوردم ولتاژ کاری اونا هست که عمدتا 30 ولت هستند و اگه جایی میخواین استفاده کنید این موضوع هم مدنظرتون باشه ، و اینو فروشنده میگفت که همه 30 ولت هستند و من برای 220 میخواستم که فقط چند تا برای تست گرفتم و تعداد زیاد مصرف نکردم .
                    حالا اگه ولتاژ بالا گیر بیاد خیلی خوبه . اگه پیدا کردی یه خبری هم به من بده .

راستی پایا الکترونیک هم داره از اون هم گرفتن ( اون هم توی جمهوری هست یک فرعی می خوره کنار دکه گلفروشی یک انبار بزرگ داره فرعی یادم نیست اسمش چی بود )
                    موفق باشی
                    سلام عزیزجان
                    فروشگاه هایی رو که معرفی کردی رو میشناسم ، اتفاقا بیشتر خریدامو از پایا انجام میدم :biggrin:
                    شما میدونید تو لیست اینترنتی پایا ، این فیوزهارو به چه نامی ثبت کردند!؟ ( من معمولا سرچ میکنم اگه بود میرم خرید )
                    اتفاقا منم تو ولتاژ بالا بیشتر مصرف دارم ، اگه پیدا کردم حتما خبر میدم .

ممنون

دیدگاه

سلام
                      اسمشو نمیدونم
                      خودم حضوری رفتم اونجا

میتونید تلفنی از فروشنده پایا بپرسی که فیوز برگشت پذیر به چه اسمی تو لیستتون هست بهتون میگه .

دیدگاه

آره درسته
                        همین کارو میکنم ، اما هفته بعد

دیدگاه

سلام
                          این قطعه رو از جهان الکترونیک خریدم ولی کار نمی کنه :|
                          3 آمپرش رو وصل کردم به منبع تغذیه 30 ولت 4 آمپر، 4 آمپر رد شد
                          با باتری هم تست کردم 5 آمپر رد شد
                          استفاده ازش نکته خاصی داره؟

دیدگاه

یعنی واقن کسی به این مشکل برنخورده؟ :(

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X