اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

embedded systems & embedded application ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

embedded systems & embedded application ؟

با سلام
    دوستان منظور و مفهوم embedded application و embedded systems چیه و کاربرد شون چیه ، کجاها استفاده میشه ، روی چه میکروهایی میشه اون ها رو پیاده کرد ؟

ممنون از توجهتون

پاسخ : embedded systems & embedded application ؟

استاتید عزیز اگه میشه یه عنایتی بفرمایید!
    ولی خودمونیم ها بازم اىرانسل !
    خوشبختانه مانیتورم بدیدار این آقای جابز شتافت!
    الان با یه k800 دارم صدقه سر ایرانسل از اینترنت استفاده میکنم!
    خیلی ناراحتم احتمالا یک مدتی نتونم به سایت سربزنم "شکلک گریه"

دیدگاه

embedded یا همون ترجمه نامانوس "توکار" به سیستمی گفته میشه که برای منظور ثابت و خاصی طراحی شده و کار میکنه. حالا میتونه یک PC باشه که فقط برای یک منظور خاص استفاده شده یا بطور عام یک سیستمی مثل یک میکرو کنترلر. بنابراین یک panel-pc که فقط برای HMI استفاده شده به نوعی یک embedded system هست ولی اگر یک PC رو در نظر بگیریم چون میشه کار های متفاوتی رو اعم از game زدن یا برنامه نوشتن باهاش انجام داد بهش embedded نمیگیم.

دیدگاه

با تشکر از شما
        میخوام بگم،
        الان مثلا تو این کتابخونه سی دی سی اتمل چند تا سورس وجود داره که شامل دو تا فایل تسک میشه و یک فایل مین و یک فایل زمان بند که میتونه تا ??تسک رو زمانبندی کنه و یک سری کتابخونه و چندتا فایل پیکره بندی ،حالامیشه به این یک سیستم امبدد گفت ؟ اصول نوشتن این جور برنامه ها چیه ؟ آیا همشون دارای یک فایل زمانبند و یکسری تسک میشن؟ میشه مثلا چند تا برنامه جدا از هم رو به این شکل با عناوین تسک در یک پروژه تلفیق و بعد با زمانبند اجرای اونها رو مدیریت کرد؟

دیدگاه

اگه انگلیسی تون خوبه یک نگاهی به اینجا کنین:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Embedded_system

یک سیستم embedded فرقی با بقیه سیستم ها نمیکنه. شما میتونی هر فرمی بخوای سیستم ات رو طرح و پیاده سازی کنی. با یا بدون RTOS. یک تسک یا چند تسک. بر اساس ماشین وضعیت یا غیره.

دیدگاه

نه من زبانم اصلا خوب نیست اما یه نگاهی کردم یک ساعتی مطالبش رو یه دور خوندم اما چیزی که فهمیدم امبدد سیستم یک مفهوم فیزیکیه مثل یک میکروکنترلر که مجموع یک پرسسور و یکسری وسایل جانبی مثل تایمر یا ای تو دی و فکر میکنم اونچه تو ذهنم بود بیشتر معطوف rtos میشه،اگه اینطور هست پس
            سوالم رو اصلاح میکنم ؛مزیت rtos
            نسبت به سیستم های معمولی که تنها شامل یه لوپ اصلی هستند و فقط در اونها توابع صدازده میشن چیه و کاربردشون کجاهاست؟

دیدگاه

تاحالا یک پروژه رو روی برد بورد بستی؟ ممکنه جواب هم گرفته باشی. اما آخرش pcb زدن یک چیز دیگه هست. این دو تا روش متفاوت برای بستن یک مدار هست. حالا به موقتی و دائمی بودنش اصلا کاری نداریم. اما مشکل شما. خیلی موارد میخوایین برنامه ای بنویسین مثلا یک چشمک زن ساده که مهم نیست از چه روشی برای نوشتنش استفاده میکنین. اما وقتی برنامه پیچیده میشه و لوپ های کنترلی زیادی وسط میاد دیگه نمیشه با این روش های سنتی کارا رو پیش برد. یادتون باشه که در حالت کلی هر چی منطق ها از هم تفکیک شده تر باشن و ساده تر عیب یابی و مهمتر از اون توسعه و نگهداری برنامه زمان کمتری میبره. فرض کنین برنامه ای داریم که قراره روی شبکه کار کنه. یک سری متن رو روی چاپگر چاپ کنه و یک سری کارهای دیگه که ممکنه خیلی پیچیده و بزرگ باشه. اگر نخواییم از RTOS استفاده کنیم باید منطق ها در جاهای متفاوت شکسته بشه و این خودش خیلی منطق پیاده سازی شده رو پیچیده تر میکنه. در صورتیکه با استفاده از یک RTOS میتونیم هر عمل ذاتا مستقل رو یک تسک تعریف کنیم و ارتباط اینها رو باهم با استفاده از امکانات RTOS بر قرار کنیم. اینجوری سیستم نهایی ما میشه یه چیزی مثل PC و سیستم عامل ویندوز که میبینین چقدر راحت میشه هم word رو روی PC داشت و هم کنارش یک کار محاسباتی کرد و همزمان یک شیت اکسل خیلی بزرگ رو چاپ کرد.
              البته باید این نکته رو هم در نظر گرفت که استفاده از چیزی مثل RTOS خودش میتونه برای همون چشمک زن ساده به عنوان مثال؛ فقط اتلاف سرعت و منابع سیستم نهایی و یا احتیاج به افزایش امکانات پایه سیستم نهایی رو به همراه داشته باشه. دیگه انتخاب با خودتونه.
              چلو کباب یا نون و پنیر و دل ضعفه. اما کسی سر صبحونه هم چلو کباب نمیخوره. هر چیزی برای جایی.

دیدگاه

آقا من واقعا بعضی اوقات از اینهمه حوصله ای که تو جواب دادن بخرج میدن حوصلم سر میره !
                واقعا ممنون از این
                همه حوصله!
                مانیتورم هنوز تو اغماست وگرنه می خواستم اگه بشه تو تحلیل نحوه عملکرد همین سی دی سی کمکم کنید ، یه سوال (البته اگر ما رو قابل اون کباب سلطونیه میدونید) میخوام بدونم چطور میتونم یک تسک رو بنویسم و به فایلهای این سی دی سی اضافه کنم میخوام یه
                کنترل دور با pc ومانیتورینگ سرعت روی یه سگمنت ? رقمی برایه یه بنده خدایی بنویسم به ترتیبی که برنامه کنترل دور یه تسک انکودر و سگمنت یه تسک بعد الصاقش کنم به

دیدگاه

ببخشید یه چیزی یادم رفت بپرسم ،م کنترل دورش باید از نوع pid باشه برای نوشتن این نوع کتابخونه ای هست؟

دیدگاه

برای pid controller یک سری به wiki بزنین. یک شرح خوب با کد فرضی اولیه داره. نمونه کد اجراییش هم رو میتونین روی سایت codeproject پیدا کنین. یک روال داره که باید بطور سیکلیک و با نرخ ثابت زمانی اجرا بشه.
                    برای انکودر بهتره که وقت میکرو یا PC رو حروم نکنین. از یک وقفه استفاده کنین. تا بتونین تعداد پالس های ارسال شده از انکودر رو داشته باشین. در تسک مربوطه هم محاسبات رو انجام بدین.
                    پیاده سازی این تسک ها هم وابستگی زیادی به RTOS مورد استفاده داره.
                    تا این رو مشخص نکنین چیز زیادی نمیشه گفت.

دیدگاه

پیاده سازی این تسک ها هم وابستگی زیادی به RTOS مورد استفاده داره.
                      تا این رو مشخص نکنین چیز زیادی نمیشه گفت.
                      من هنوز نمیدونم که آخه این RTOS دقیقا چیه اما تا اونجا که فهمیدم این چیزی که اتمل نوشته RTOSنیست فکر میکنم MULTI TASKING هست ، این فایل هاش هست نمیدونم دقیقا چیه! فقط میخوام بدونم که میتونم یک تسک خودم براش تعریف کنم ؟ اگر میشه روند کار ایجاد یک تسک جدید به چه صورت هست ؟

http://www.atmel.com/dyn/resources/p...-cdc-1_0_3.zip

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X