اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع سوئیچینگ 0-50 ولت و0-5آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع سوئیچینگ 0-50 ولت و0-5آمپر

با سلام من میخوام یه منبع سوئیچینگ 0-50 ولت و0-5آمپر بسازم کسی میتونه من را راهنمایی کنه یا کسی مداری داره که به من کمک کنه؟

پاسخ : منبع سوئیچینگ 0-50 ولت و0-5آمپر

دایی جان!
    اگه تونستی یه کمکی هم به من بکن ممنونم

دیدگاه

سلام دایی جان
      سنگ بزرگی می خوای برداری.
      داییت توی سوئیچینگ متغیر تجربه ای نداره.
      به نظر من ابتدا یه تغذیه 250 وات ثابت بساز و بعد برو سراغ متغیر کردنش. من FSFR2100 رو پیشنهاد می کنم که لیون هم داره.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام دایی
        مرسی از پاسخت این آی سی را دیدم ظاهرا ماسفت داخلی داره از tl494 نمیشه استفاده کرد؟محاسبات ترانسشم بلد نیستم اگه ممکنه یه توضیح بدید ممنونم

دیدگاه

دمت دایی جان
          TL494 خیلی قدیمی شده و قیمت قطعات جانبیش هم گرونه. اما FSFR2100 تمامی قطعات اصلی رو داخل خودش داره و تکنولوژی روزه. توی دیتاشیتش یه مثال خوب داره که با همون می تونی طرح خودتو پیاده کنی.

دیدگاه

سلام دایی جان!

1 - این آی سی رو از کجا میشه خرید ( لطفا آدرسش رو بگید ) و قیمتش چنده؟!
            2 - میشه با این آی سی دوتا منبع تغذیه 28 ولت 7 آمپر درست کرد و با سری کردن اونها یه منبع تغذیه متقارن مثبت و منفی 28 ولت داشت و یا در صورت نیاز یه منبع تغذیه 56 ولت 7 آمپر؟ اگر میشه، نکته خاصی هم داره؟
            3 - با این آی سی میشه منبع تغذیه متغیر هم درست کرد؟

( البته اگر فضولی نباشه، شما عملا با این آی سی کار کردید؟! )

مرسی ....
            مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

سلام
              اگر منبع تغذیه حرفه ای می خواهید دست از سر سوییچینگ بردارید.با ترانسفورمر کار کنید اگر تروئید باشه که چه بهتر.
              سوییچینگ منبع نویزه مخصوصا جاهاییکه شما با طیفی از سیگنالها سر و کار دارید حالتون را می گیره.
              من تا حالا هرچی تجهیزات اندازه گیری دیدم منبع تغذیه خطی داشتند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
                سلام دایی جان!

1 - این آی سی رو از کجا میشه خرید ( لطفا آدرسش رو بگید ) و قیمتش چنده؟!
                2 - میشه با این آی سی دوتا منبع تغذیه 28 ولت 7 آمپر درست کرد و با سری کردن اونها یه منبع تغذیه متقارن مثبت و منفی 28 ولت داشت و یا در صورت نیاز یه منبع تغذیه 56 ولت 7 آمپر؟ اگر میشه، نکته خاصی هم داره؟
                3 - با این آی سی میشه منبع تغذیه متغیر هم درست کرد؟
                ( البته اگر فضولی نباشه، شما عملا با این آی سی کار کردید؟! )
                مرسی ....
                سلام دایی جان
                1- اینجا http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2312
                2- بله دایی جان. شما می تونید دوتا منبع 28 ولت 7 آمپر بسازید و باهم سری کنید.
                اما منبع 56 ولت 7 آمپر میشه 392 وات رو نمی دونم. با اینکه توی دیتاشیت این آی سی نوشته تا 450 وات میده اما من نتونستم بیشتر از 300 وات ازش بگیرم. البته ممکنه کیفیت هسته ترانسی که پیچیدم و قطعات دیگه پایین باشه اما با قطعات حاضر بازار ایران بعید می دونم بالای 300 وات بشه ازش گرفت.
                3- منابع سوئیچینگ ذاتا برای ولتاژ ثابت طراحی میشن و معلوم نیست از ولتاژ تغییر کنه چه تاثیری توی پارامتر های مدار میزاره. من تابحال متغیرش نکردم چون مشتری ازم نخواست. :biggrin:

دایی aliagha1382
                منم حرف شما رو تایید می کنم اما نه صددرصد. چون همچین منبعی توی بازار هست و نویز هم نداره. البته ساخت تکترونیکس آمریکاست.

دیدگاه

سلام
                  با اجازه دایی عزیز
                  برای منبع تغذیه متغییر سویچینگ بهتره از آی سی های شیفت فاز استفاده بشه
                  چون در منابع pwm معمول (بیشتر اونهایی که از ترانس پالس استفاده می کنند)
                  در زمان کم کردن ولتاژ احتمال خوب درایو نشدن سویچها وجود داره.
                  این مدعیان در طلبش بی خبرانند
                  آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliagha1382
                    سلام
                    اگر منبع تغذیه حرفه ای می خواهید دست از سر سوییچینگ بردارید.با ترانسفورمر کار کنید اگر تروئید باشه که چه بهتر.
                    سوییچینگ منبع نویزه مخصوصا جاهاییکه شما با طیفی از سیگنالها سر و کار دارید حالتون را می گیره.
                    من تا حالا هرچی تجهیزات اندازه گیری دیدم منبع تغذیه خطی داشتند.
                    سلام
                    منم با نظر دایی موافقم
                    اتفاقا در حال حاضر حتی تو اسکپ های آنالوگ هم از سوییچینگ بهره میگیرن چه برسه به دیجیتالش! فقط فرقش اینه اونا کاملا حرفه ای منبع سوییچینگ رو طرح میکنن و از قطعات با کیفیت استفاده میکنن که نویزو به حداقل میرسونه و پوشش نویزگیر هم قرار میدن!
                    من فقط تو سیستم های صوتی پرقدرت ( اکو موزیک ) تغذیه خطی میبینم ، اونم به شرطی که خود آمپلی هم خطی عمل کنه. وگرنه تو مدلهای آمپلیفایر های PWM بالای 500 وات ، از تغذیه سوییچینگ استفاده میشه و هیچگونه نویزی هم رو صدا نیست. در حالیکه سیستم صوتی نویز پذیری بالایی نسبت به منابع سوییچینگ داره! اگه بخوان تو این سیستم ها از ترانس خطی استفاده کنن ، فقط بالای 10Kg وزن به دستگاهشون اضافه میشه!

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان علی الخصوص دایی عزیز و جناب ElmeFarda ،

واقعیتش اینه که من میخوام یه منبع تغذیه آزمایشگاهی برای خودم درست کنم که ولتاژش متغیر و متقارن باشه و سوئیچینگ هم باشه! یه دونه قدیما با ترانس درست کردم و تا حالا هم کارم رو راه انداخته ولی همچین خوشم میاد یه دونه سویچینگش رو هم درست کنم ( هم با کلاسه هم با تکنولوژینگ جدید )و اگر خوب از آب در اومد بزارمش روی اینترنت که سایرین هم ازش استفاده کنند.

به نظرم اومد این آی سی مناسب باشه، اگر متغیر کردن خودش مشکل داشته باشه و یا اصولی نباشه، با دوتاش یه منبع با ولتاژ متقارن ثابت درست میکنم و با میکرو ولتاژ و جریان خروجی رو متغیرش میکنم، نظر شما چیه؟!

حالا اگر امکانش بود و راهنمایی و کمک بفرمائید ممنون میشم.
                      مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

من خودمم خیلی وقته که میخوام اینا بسازم ولی چون محاسبات ترانسشا بلد نبودمبی خیال شدم تا دیدم دایی احمد در این زمینه والبته کلا در الکترونیک کلی تجربه داره امیدوارم یه کمک کنه ماهم مشکلمون حل بشه

دیدگاه

سلام دوستان گرامی
                          با اجازه از دایی جان
                          برای متغییر کردن سوییچینگ ، کافیه قسمت نمونه گیر ولتاژو ( 431 یا زنر و غیره ) متغییر بسازین که البته زیاد اصولی نیست و بهتره رو پهنای باند موج سوییچ یا دیوتی سایکل اعمال کنترل داشته باشید. چون تعداد دور ترانس ثابته، نمیشه زیاد مانور داد ( مثلا از 0 تا 50 ولت ) ! فقط میشه تو یه محدوده ی کم تغییر ایجاد کرد وگرنه مدار درست کار نخواهد کرد.
                          به نظر من یه سوییچینگ با ولتاژ ماکزیمم ( و جریان ماکزیمم ) بسازید و خروجیشو توسط کانورتر های کاهنده یا رگولاتورهای خطی متغییر کنید.

دیدگاه

سلام بر دایی های گلم
                            به نظرم بهتره که پله پله پیش بریم. محاسبات رو هم یاد بگیرید تا با چشمان بسته راه نرید.
                            از یه منبع سوئیچینگ ثابت با توان کم شروع کنید. اگه تونستید منم بهتون یاد میدم چطور متغیرش کنید.

دیدگاه

سلام به دایی و بقیه
                              من تو شارژرهای لپ تاپ دیدم که تو مسیر فیدبک یه پتانسیومتر میزارن و میشه از 18 تا 23 ولت تنظیمشون کرد.
                              در کل من تجربم کمه ولی برای تغییر ولتاژ باید فیدبک رو دستکاری کنید(جدا؟ :mrgreen یکی از بچه ها دانشگاه ما برای پروژه پایانیش یه همچین چیزی درست کرده بود که با صفحه کلید ولتاژ رو میدادی و AVR با دو پورتش که به نردبان مقاومتی وصل بود مسیر فیدبک رو طوری تغییر میداد که ولتاژ بشه همون که شما وارد کردید.
                              تغذیه avr و اسیلاتور و ... هم یه ترانس معمولی کوچیک بود. فکر کنم این سیستم بی عیب و نقص باشه.
                              برای limit جریان متغییر هم هیچ نظری ندارم.
                              بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
                              اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X