اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار نکردن اینورتر زیر بار مصرفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار نکردن اینورتر زیر بار مصرفی

با سلام
    نقشه یک اینورتور متعلق به الکتور در زیر دیده می شه!
    من از این نقشه برای ساختن یه اینورتور استفاده کردم که در اون ترانس مربوطه 10 رنج مختلف ولتاژ، از 20 ولت الی 400 ولت رو در ثانویه داره. اولیه اون هم که دوبل 12 ولت است.در هرلحظه فقط یکی از خروجی ها استفاده میشه و جریان خروجی هم حداکثر 0.5 آمپره یعنی در 400 ولت توان 200 واته.

مشکل اینجاست که مدار وقتی هیچ لودی نداره، ظاهرا درست کار میکنه (یعنی خروجی ولتاژهای ترانس درستن و شکل موج ماسفتها هم خیلی خوب مربعی است).شکل موج پایه درین ماسفت در زیر آمده.
    اما وقتی مثلا یه لامپ 40 وات به خروجی 200 ولتی وصل میشه، روی ماسفتها هیچ شکل موجی دیده نمیشه! حتی یه لحظه هم روشن نمیشه!

از آنجا که در این مدار از آیسی SG3526، استفاده شده، اگر اختلاف پتانسیل دو سر +CS و -CS بیشتر از 100 میلی ولت بشه، آی سیShotdown میشه و ولتاژ پایه Shotdown، صفر میشه! در حالیکه:
    پایه Shotdown , reset و Vreff هم همشون 5 ولتن و ولتاژ دوسر مقاومت شانت هم صفر هست.
    مقاومت شانت 0.01 اهمی رو با حدود 60 سانت سیم لاکی نمره 1 درست کردم.حتی مقاومت شانت رو هم با یه سیم از مدار خارج کردم، فایده نداشت.
    ماسفتها هم IRFP064 گذاشتم.فرکانس کار هم حدود 50 هرتز است.
    خواهش میکنم استاید و دوستان کمک کنند! به نظرتون مشکل کجاست؟

پاسخ : کار نکردن اینورتر زیر بار مصرفی

سلام دایی جان
    اینطور که معلومه سر وسط ترانس رو به مثبت باطری وصل نکردی. یا اصلا سر وسط ترانس قعطی داره.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

خیلی ممنون دایی
      همین الان با اهممتر اولیه ترانس رو چک کردم، ظاهرا که قعطی نداره.مثبت هم وصل هست.
      تک تک سیمهای اولیه و ثانویه رو هم چک کردم که به بدنه ترانس اتصالی نداشته باشند، که نداشتند.

این بار یه لامپ 220 ولتی 40 وات رو هر دفعه به یکی از خروجی های ترانس وصل کردم. نتایج بصورت زیر شد:
      (یکم عجیب نیست؟!؟ oo

بدون بار(لامپ) خروجی 50V خروجی 75V خروجی 125به بالا
      جریان سر وسط (+) اولیه: 0mA 570mA 650mA 760mA
      جریان خروجی(لامپ) : 0mA 80mA 40mA 0mA

وقتی هیچ لودی به خروجی ترانس متصل نیست، سر وسط (+) ترانس 760mA جریان میکشه، ولی وقتی لامپ رو به خروجی 75 ولت ترانس وصل می کنم جریان سر وسط، تنها 570mA میشه!!!!!
      وقتی لامپ رو به خروجی های 50 و 70 ولتی میزدم، لامپ یکم روشن میشد.اما تا به ولتاژهای 125 و 200 ولتی میزدم، هیچی به هیچی!
      ولتاژ باتری هم 12.6 ولت هست و 18AH. حتی یه بار هم با باتری ماشین تست کردم! فایده نداشت.

راستی شکل موج پایه درین ماسفت، زمانی که لامپ به خروجی 75 ولتی وصله بشکل زیر هست:

دیدگاه

سلام دایی جان
        توی سوئیچینگ هیچ چیز عجیب نیست.
        نگران نباش. مشکل کم کم پیدا میشه.
        شکل موجی رو که با اسکوپ گرفتی می تونه به ما بگه ترانس داره به اشباع میره یا نه. به شرطی که دامنه موج رو بدونیم.
        اگه دامنه ولتاژ درین(همینکه عکسشو گذاشتی) دوبرابر ولتاژ باطری یا بیشتر باشه، ترانس به اشباع نمیره. ولی اگه دامنه کمتر از 24 ولت باشه، جریان داره توی ترانس می چرخه و هی زیاد میشه تا ترانس رو به اشباع ببره.
        اگه زنر رو برعکس وصل کرده باشی این مشکل پیش میاد.

دیدگاه

سلام دایی .خیلی ممنون که کمک می کنید.

1- ولتاژ پیک تو پیک : Vp-p=26 v
          ولتاژ ماکزیمم: 12.8 ولتاژ مینیمم: 12.8- فرکانس:55HZ
          خطوط افقی Grid، ولت 5 هستند.

2-
          کاتد (خط تیره یا -) رو به مقاومت 18 اهمی و آند دیود زنر رو هم به مثبت ورودی وصل کردم.

3- مشکل از مقاومت 0.01 اهمی نیست؟ اونو با سیم 1 لاکی درست کردم (مشکل سلفی ایجاد نمیکنه؟). البته اونو هم با یه سیم از مدار خارج میکنم شکل موج درین ماسفت فرقی نمیکنه!

4- اگه مطابق شماتیک بجای مقاومت شنت 0.01 اهمی مقاومت 0.1 اهمی 10 وات آجری بزارم، آیا این درسته که بجای مقاومت 470 اهمی R17، مقاومت 47 اهمی بزارم؟؟

5- راستی توی خود مدار مقدار C8 رو 2μF2 63V, 15mm lead pitch, MKS4 (Wima)-c8 گذاشته بود. من چون نداشتم خازن C8، 2.2u رو از نوع الکترولیت 400 ولت گذاشتم.

بازهم از توجه و کمکتون ممنونم.

دیدگاه

دمت دایی
            1- دامنه ولتاژ درسته.
            2- کاملا درسته
            3- از مدار خارج کردم یعنی چی دایی؟ وقتی این مقاومت رو از مدار خارج می کنه باید روی PCB دو سرشو اتصال کوتاه کنی. در این صورت می تونی متوجه عیب مقاومت بشی. این جور مقاومت ها رو نباید سیم پیچی بسازی اما چون ابتدا گفتی از مدار خارج کردی من چیزی نگفتم. من بجای اینها از فیوز استفاده می کنم. فیوزها مقاومت کم و توان بالا دارند. تازه اگه اتصال کوتاه هم رخ بده مدارو حفاظت می کنه.
            بهرحال اول دوسر این مقاومت رو با یه سیک کوتاه و قطور اتصال کوتاه کن تا ببینی اشکال از اینه یا نه.
            4- با استفاده از فیوز دیگه ننیازی نیست مقاومت شنت رو 10 برابر کنی. اما اگه مقاومت شنت رو 10 برابر کردی می تونی بجای مقاومت R17 یه مقاومت 47 اهم بزاری. اما یادت باشه که مقاومت شنت در مسیر جریان قرار داره و بزرگتر کردنش باعث کاهش جریان مدار میشه.
            5- مشکلی نداره

دیدگاه

سلام دایی.

منظور از اینکه میگفتم از مدار خارج کردم یعنی همین بود که با یه سیم دو سر مقاومت شنت (سیم پیچ) رو به هم متصل می کردم. فکر کنم بد بیان کردم.

همینطور که شما فرمودین من هم بجای این مقاومت شنت (سیم پیچ)، از یه فیوز (15A) استفاده کردم!
              نتیجه این شد:
              پیش از این ولتاژهای 50 و 75، لامپ 40 وات رو یخورده روشن میکردند.
              اما الان علاوه بر 50 و 75 ولت، 125 و 200 ولت هم لامپ رو روشن میکنه :nice:

حالا باید 300 و 400 ولت ترانس رو هم امتحان کنم ببینم 2 تا لامپ رو روشن میکنه یا نه!

1- برای اتصالات اصلی مثبت و منفی مدار و ترانس به باتری از چه سیمی استفاده کنم بهتره؟
              ماکزیمم جریان باید حدود 17-18 آمپر باشه! تا حالا از سیم 1.5 تک (سیم برقکشی ساختمون) استفاده میکردم.

2- شکل موج پایه درین ماسفت، زیر بار مصرفی(لامپ 40 وات به خروجی 200 ولتی) در زیر دیده میشه. به نظر شما برای بهتر کردن قسمت اسنوبر چه کار میشه کرد؟

(فرکانس 55HZ و خطوط grid افقی 5 ولت از یکدیگر فاصله دارند)

دیدگاه

با سلام دوست عزیز
                فکر کنم مدارت مشکل داره همه ی مدار هایی که توی اینترنت هست که کار نمیکنه
                ولی فکر کنم تعداد ماسفت هات رو با ید زیاد ترکنی تا قدرت راه اندازی یک لامپ رو داشته باشه :surprised:
                من خودم تا حالا چند تا اینورتور ساختم اگر خواستی بگو برات شماتیک ها رو بذارم
                مدارا هم بسیار ساده ولی سنگین می باشد من خودم یک یک ماه ی روش کار کردم تا یک چیز بدر بخور در اومد :nerd:
                موفق باشی :bye
                Fail Never
                گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
                دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
                  با سلام دوست عزیز
                  ولی فکر کنم تعداد ماسفت هات رو با ید زیاد ترکنی تا قدرت راه اندازی یک لامپ رو داشته باشه :surprised:
                  مدارا هم بسیار ساده ولی سنگین می باشد من خودم یک یک ماه ی روش کار کردم تا یک چیز بدر بخور در اومد :nerd:
                  نیکی و پرسش؟
                  :applause:
                  نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
                    با سلام دوست عزیز
                    سلام بر دوست گرامی jooly
                    مجله الکتور (Elektor) از جمله مشهورترین مجلات الکترونیکی است. مدار مورد بحث یکی از مداراتی است که در این مجله ارائه شده و توان اون 200 واته! آدرس اینترنتی اون :
                    http://www.elektor.com/magazines/200...er.56803.lynkx
                    حالا اینکه من نتونستم در همون ابتدا به جواب برسم، فکر میکنم هم بدلیل دردسترس نبودن یک مقاومت 5وات 0.01 اهمی بوده و هم اینکه تجربه و علم کافی برای ساخت این مدار رو نداشتم!
                    البته با راهنماییهای استاد Ahmadmn، همینطور که تا اینجا پیشرفت، امیدوارم بتونم از این مدار بهتر استفاده کنم.

اگه شما هم مدار یا مداراتی دارید که بهتر هستند، خیلی خوبه اگه بتونید اونو توی سایت بزارید تا هم من و هم بقیه از اون استفاده کنیم.(یا بقول س.پارسا: نیکی و پرسش؟) :agree:
                    با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosein1122
                      بقول س.سارا: نیکی و پرسش؟
                      oo:
                      پارسا!
                      نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط س.پارســا
                        oo:
                        پارسا!
                        سلام.ببخشید بی دقتی بود! تصحیح گردید. با تشکر

دیدگاه

دمت دایی جان
                          می تونی چندتا از همون سیم رو باهم موازی کنی و مسیرهای آمپر بالا رو بکشی.
                          البته فیبر سوراخدار برای کارهای پاور مناسب نیست و اگه فیبر بزنی مدار بهتر کار می کنه.
                          اسنابر هم مشکلی نداره. فقط خازن 2.2 میکرو رو مستقیما به مثبت و منفی باطری در روی فیبر لحیم کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            دمت دایی جان
                            می تونی چندتا از همون سیم رو باهم موازی کنی و مسیرهای آمپر بالا رو بکشی.
                            البته فیبر سوراخدار برای کارهای پاور مناسب نیست و اگه فیبر بزنی مدار بهتر کار می کنه.
                            اسنابر هم مشکلی نداره. فقط خازن 2.2 میکرو رو مستقیما به مثبت و منفی باطری در روی فیبر لحیم کن.
                            سلام دایی
                            از راهنماییهاتون خیلی ممنونم

همانطور که شما فرمودید، فیبر مدار فوق را ساختم و اونو مونتاژ کردم. برای مسیرهای آمپربالا هم از سیم 4 استفاده کردم. خازن 2.2 میکرو رو هم سر تغذیه + و - گذاشتم.

نتیجه باورنکردنی بود!!! :nice: دوتا لامپ 100 وات رو براحتی روشن کرد. :wow:
                            این هم یه عکس:
                            چون نور لامپها زیاد بود در زمان روشن بودن عکس نگرفتم.

PCB اونو هم در 3 فایل PDF ضمیمه کردم، شاید بدرد کسی دیگه هم بخوره.

http://www.4shared.com/document/Tv7_UbCo/Comp.html
                            http://www.4shared.com/document/q-lFO0Z8/Solder2.html
                            http://www.4shared.com/document/1dAuzjbj/Solder.html

1- استاد میشه لطفا درمورد این PCB نظر بدید تا بهترش کنم؟
                            2- اگه بخواهم خروجی های ترانس (20 الی 400 ولت) رو یکسو کنم و بعد محدود کننده دقیق جریان سر راه خروجی بذارم، طوری که با یه ولوم بشه جریان خروجی رو محدود کرد، چه راهی هست؟

دیدگاه

سلام به همگی اساتید
                              این پی سی بی ها که گذاشتین واقعا کار آمده؟ آیا تا حالا کسی اینارو ساخته؟ممنون از لینکی که گذاشتین. :wow:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X