اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در پروگرام کردن چند میکرو با یک پورت SPI

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در پروگرام کردن چند میکرو با یک پورت SPI

سلام
    چند تا میکرو دارم که روی یک برد با همدیگه به صورت SPI در ارتباط هستند .
    حالا یک سوکت کلی واسه پروگرام دارم و برای اینکه قاطی نشه یک DIP SW گذاشتم که موقع پروگرام کردن هر کدوم از میکروها پاور بقیه رو خاموش کنم .
    ولی وقعی میکروها رو خاموش میکنم بازم ارتباطشون رو با SPI از دست نمیدن و پروسه پروگرام رو مختل میکنن و برنامه خودشون هم قاطی میشه .
    DIP SW رو هم یک بار سر مثبت تغذیه میکروها قرار دادم و هم یک بار سر منفی اونها . ولی بازم جواب نداد .
    البته قبلا دیده بودم که وقتی با این پروگرامرهای معمولی وساده STK 200 ,300 کار میکنیم بدون تغذیه هم میکرو پروگرام میشه ولی . . . .
    لطفاً راهنمائی کنید .
    سخت است حرفت را نفهمند،

سخت تر اين است که حرفت را اشتباهي بفهمند

پاسخ : مشکل در پروگرام کردن چند میکرو با یک پورت SPI

بدون تغذیه که پروگرام نمیشه. مگه اینکه از تغذیه پروگرامر استفاده بشه. البته در حالتی مثل این بهتره از چیزی مثل یک بوت لودر استفاده کنین ولی هر میکرو دارای آی دی خودش باشه. اینجوری هر میکرو فقط یکبار باید پروگرام بشه که بوت لودر داخلش ریخته بشه. تا جایی هم که میدونم این ترتیب پروگرام کردن فقط برای JTAG بدون هیچ نرم افزار یا سخت افزار کمکی جواب میده و نه SPI. ضمنا شما در این حالت چرا نمیذارین میکرو ها همه وصل باشن اما خطوط mosi و miso ی اونها با دیپ سوئیچ یا حتی یک جامپر از پروگرامر ایزوله بشه؟ چون mosi ورودی اطلاعات به میکرو هست و اون یکی خروجی که ممکنه روی کار هم تداخل ایجاد کنن.

دیدگاه

اگر بخام بجای کنترل پایه تغذیه ، پایه های MOSI , MISO رو کنترل کنم باید واسه هر میکرو 2تا جامپر یا کلید بذارم و کاربر پسند نیست .
      مساله اینجاست که اگر حتی سوکت پروگرامر رو هم جدا کنم و پایه منفی میکرو رو هم قطع کنم ، بازم میکرو روشن هست . البته در فواصل زمانی خاصی ریست میشه ولی پروسه پرواگرام رو مختل میکنه .
      سوال اینجاست که آیا تغذیه منفی بخش آنالوگ(AGND) به این قضیه ربطی میتونه داشته باشه ؟
      سخت است حرفت را نفهمند،

دیدگاه

کاربر نهایی تون کیه؟ دانشجو و برنامه نویس یا یک end user. اگر دانشجو هست که خیلی مهم نیست. اگر هم end user باشه که مسلما با این موارد درگیری نداره. ضمنا چند تا میکرو روی برد دارین؟ اگر تعدادش کمه که میتونین با یه چند تا AND-OR یا بافر این خطوط رو ایزوله کنین.

دیدگاه

سیستم رو مثل یک ترینر آزمایشگاهی فرض کنید که 4 تا میکرو داره و با هم در ارتباط هستند .
          مثلا یکی به کیبرد وصل هست و دیگری به LCD و . . .
          دانشجو باید بتونه خیلی سریع هر کدوم از میکروها رو که میخاد پروگرام کنه .
          ممنون از راهنمائیتون . ولی بهتره بگردیم ببینیم درد کار از کجاست و دنبال یه راه حل بگردیم .
          سخت است حرفت را نفهمند،

دیدگاه

کسی نظری نداره که چرا این اتفاق می افته ؟
            سخت است حرفت را نفهمند،

دیدگاه

فکر کنم تنها راهی که دارین اینه که فقط خط MISO رو ایزوله کنین و از یک بوت لودر خاص استفاده کنین. هر راه حل دیگه ای منجر به استفاده از المانهای بیشتر میشه که مسلما مد نظر شما نیست.

دیدگاه

ممنون از راهنمائیتون .
                ولی داریم از اصل مطلب دور میشیم .
                واقعاٌ چرا میکروئی که پایه تغذیه اون قطع هست به پروگرامر spi جواب میده ؟
                سخت است حرفت را نفهمند،

دیدگاه

شماتیک مدار رو بذارین تا ببینیم مشکل از کجاست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X