اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توسعه حافظه داخلی یک رم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توسعه حافظه داخلی یک رم

با سلام .
    کسی میدونه چه جوری میشه یک حافظه 1k*4 رو به مثلا" 2k*4 ویا به 1k*8 بایتی افزایش داد.
    آیا آی سی هست که این کارو بکنه؟
    ممنون. خیلی واجبه!!!

پاسخ : توسعه حافظه داخلی یک رم

البته طرح سئوالتون کمی تا قسمتی غلطه. یعنی شما نمیتونین میزان حافظه این آی سی رو افزایش بدین. اما اگر بخوایین برای میزان حافظه بالاتر از چند تا دونه از این آی سی ها استفاده کنین که کار راحتیه. البته توصیه نمیکنم چون رم با سایز بالاتر براحتی همه جا پیدا میشه.
    برای افزایش عرض باس داده مثلا استفاده از دو آی سی برای ساختن 1k*8 فقط کافیه کلیه پین های آی سی رو مشترک کنین جز خطوط داده. خطوط داده اولی بیت های 0 تا 3 رو پر میکنن و آی سی دوم داده 4 تا 7 رو. به همین سادگی.
    اما اگر خواستین فضای آدرس رو توسعه بدین مثلا دو تا آی سی رو برای حافظه 2K*4 استفاده کنین باید به جای استفاده از 10 خط آدرس 11 خط استفاده کنین و خط 11 ام رو به CS یک آی سی وصل کنین و NOT اش رو به CS آی سی دوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
      البته طرح سئوالتون کمی تا قسمتی غلطه. یعنی شما نمیتونین میزان حافظه این آی سی رو افزایش بدین. اما اگر بخوایین برای میزان حافظه بالاتر از چند تا دونه از این آی سی ها استفاده کنین که کار راحتیه. البته توصیه نمیکنم چون رم با سایز بالاتر براحتی همه جا پیدا میشه.
      برای افزایش عرض باس داده مثلا استفاده از دو آی سی برای ساختن 1k*8 فقط کافیه کلیه پین های آی سی رو مشترک کنین جز خطوط داده. خطوط داده اولی بیت های 0 تا 3 رو پر میکنن و آی سی دوم داده 4 تا 7 رو. به همین سادگی.
      اما اگر خواستین فضای آدرس رو توسعه بدین مثلا دو تا آی سی رو برای حافظه 2K*4 استفاده کنین باید به جای استفاده از 10 خط آدرس 11 خط استفاده کنین و خط 11 ام رو به CS یک آی سی وصل کنین و NOT اش رو به CS آی سی دوم.
      با سپاس از جواب خوبت .
      حالا میگی باکدوم آی سی میشه این کارو کرد ؟
      اگه میشه تو یه جایی این روالو برام میکشی یا نشون بدی .مثلا ورد یا جای دیگه. اگه زحمت نیست.ممنون.
      آخه من رشته من الکترونیک نیست وسر رشته ای توش ندارم شرمنده!

دیدگاه

الان سرم یه کمی شلوغه. اگر مشکلی نیست فردا حتما یک نمونه میذارم. منتهی مراتب من با آی سی های موجود در بازار خیلی میونه ای ندارم. کلی آی سی CY7C199 دارم که از روی مادر برد های قدیمی باز کردم. سعی میکنم بر اون اساس برات چیزی آماده کنم.
        فعلا.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
          الان سرم یه کمی شلوغه. اگر مشکلی نیست فردا حتما یک نمونه میذارم. منتهی مراتب من با آی سی های موجود در بازار خیلی میونه ای ندارم. کلی آی سی CY7C199 دارم که از روی مادر برد های قدیمی باز کردم. سعی میکنم بر اون اساس برات چیزی آماده کنم.
          فعلا.
          دستت درد نکنه.خیلی ممنون .سه شنبه بهش احتیاج دارم.دست گلت درد نکنه :applause: :wow: :nice:

دیدگاه

اینو ببینین:

دیدگاه

سلام .مرسی دستت درد نکنه ممنون.خیلی خوب بود .

حالا نمیدونی تقریبا" با کدوم آی سی های موجود تو بازار میشه اینکارو کرد ؟
              من هرچی کشتم چیزی جالبی پیدانشد.
              خلاصه بازم ممنون.

دیدگاه

با همه آی سی های SRAM!
                این یک فرم کلی هست. فقط مسئله اینه که نیازش باشه و تجهیزی که ازش استفاده کنه. مسلما یک میکروکنترلر 32 بیتی ممکنه این مدارات بدردش بخوره اما برای یک 8 بیتی وقتی آی سی 8 بیتی توی بازار هست این مدارات غیر از مدار توسعه آدرس فقط وقت تلف کردنه.
                ضمنا!
                اگر با CE/ در مدار توسعه دهنده آدرس کاری نداشته باشین این مدار میتونه خلاصه تر هم بشه.
                ضمنا یادم رفت بگم.
                این هایی که کشیدم آی سی موجود در تولیدات نیستن. یک مورد نمونه فرضی در نظر گرفتم که منطق رو نشون بده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X