اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

سلام به همگی
    راستش دیگه جونم به لبم رسید از بس برای یه سوراخکاری ساده باید هزار جا برم بگردم تا یکی روی آلومینیوم برام سوراخ کاری کنه (حداقل استیل و اینجور چیزا رو میشه داد با لیزر بزنند! اینجا ها که فرز CNC دارند هر بار زنگ یمزنم می گند مهندسمون نیست!!!) خلاصه عمر آدم رو به باد میدند از بس خودشونم معلوم نیست کجاند و چی کار می کنند . (برای سوراخکاری یه پنل 1 هفته هست درام می چرخم و نتیجه هم نداشته!)
    به امید روزی که هر ایرانی یک دستگاه CNC
    بریم سر اصل مطلب.
    اینا رو از یه کاری موجود دارم و نو هستند!
    یک بال اسکرو شماره 16 به طول 135 سانت و ماشینکاری شده + ساپورتر + 1 مهره بال اسکرو و تبدیلش
    4 تا شفت 20 به طول 1.5 متر + 4 تا لینیر بیرینگ دوبل سایز 20 واگنی
    2 تا شفت 12 به طول 1.5 متر+ 4 تا لینیر بیرینگ دوبل سایز 12 واگنی
    چندتا شفت فیکسر (یا یه همچین چیزی !) سایز 16 دارم

خلاصه اینا رو دارم و باید یه فرز CNC بسازم. فکر کنم باید اینام بگیرم :
    لاینگاید 16 (مثلا!) 2 تا به طول 1.5 متر و 2 تا به طول 80 سانت + 2 تا به طول 60 سانت برای محور عمودی!+ واگن هاش
    یک عدد بال اسکرو 80-90 سانتی +مهره و یک عدد بال اسکرو 60-70 سانتی برای محور عمودی
    یک اسپیندل + چندتا کلت!!
    3 تا استپ موتور
    + 200 کیلو قوطی آهن
    + چندتا کوپلر
    خوب. همون طور که می بینید هیچ کدوم از موارد بالا رو نرفتم از روی دیتاشیت بشینم محاسبه کنم ببینم چی بگیرم. فقط برام مهمه که خیلی سریع به نتیجه برسم و کار رو جمع کنم چون خود فرز بدردم نمی خوره! بلکه معطل سوراخکاری چندتا ورق آلومینیوم هستم. اگر ساخته شد شاید بعدا براش سرو درست حسابی طراحی کردم . ولی فعلا باید سریع جمعش کنم. :cry2:

اساتید محترم ببینید من طرح کلی برای قرار دادن بال اسکرو و لاینگاید ها و شفت هارو به ترتیب زیر می خوام قرار بدم. به نظرتون خوبه یا باید اصلاح بشه؟توی نیم ساعت کشیدمش. :rolleyes:

قطعاتی که دارم از بهترین جنس بازار بودن (مال چند سال پیشه) اما برای خرید قطعات جدید نمی خوام زیاد خرج کنم چون قراره 2 هفته ای تموم بشه بره پی کارش و ارزشش رو نداره. چه جنسی بخرم و رنج قیمت امرزو بازار براشون چجوریه؟ فروشنده منصف براشون توی بازار کجا ست؟ ( هایوین و .... اصل نمی خوام وگرنه میرفتم از نوین و اسکویی می خریدم ولی باقی فروشنده های ناظم الاطباع هم چند ماه پیش رفتم میگم جنس چینی میگند نداریم!!!!!!!!! )

میز رو شبیه طرحی که بالا کشیدم می خوام درست کنم . البته اون بال اسکرو اون بالا اشتباه هست . باید بیارمش پایین زیر میزی که روش قطعه سوار میشه . مثلا به نظرتون محور Y که همین با اسکرو هستش رو بیارم پایین میز و باهاش کل دم و تشکیلات محور X رو جا به جا کنم یا باهاش میز رو جا به جا کنم؟

جوش کاریش یه 400-500 شایدم 1 تومن و بیشتر می گیره میز رو بسازه . البته خودم دم و تشکیلات برای برش پروفیل دارم و خودمم خیلی جوشکاری کردم ولی استاد جوشکاری نیستم ! فکر می کنید خودم جوشکاریش رو انجام بدم می ارزه یا بدم آهنگر!؟ [glow=red,2,300]بعدشم جا هایی که لاینگاید میره روش باید تراشیده بشه ! کجا میشه بدم برام تراش بدن؟[/glow] یا اصلا اگر پروفیل آهن رو با ضخامت ورق 5-6 بگیرم ، بعد جوشکاری تاب بر نمیداره و تراشکاری هم نمی خواد!؟ پروفیل 2.5 به طول 1 متر رو از وسط خال جوش زدم که یه چند میل تاب ورداشته! البته دستگاه برای گرم کردن پروفیل ها قبل جوش هم ندارم (آهنگر ها هم همچین کاری نمی کنند! یه سایت خارجی دیدم این کارو می کردند قبل جوش کاری جوینت هاشون.

به نظرتون توی 2 هفته جمع میشه ؟ فورس ماژور!

Gracias A La Vida
    [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
    http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
    زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

پاسخ : ساخت فرز CNC !

تمام نقشه ها و شماره قطعات ساخت رو اینجا می کذارم که هر کی خواست بسازه حالش رو ببره .
    برای شروع نقشه شاسی با پروفیل آهن رو در میارم . (تا شنبه 7 آبان - نظری باعث تغییر ساختار نشه همین نقشه ها رو میبرم شاد آباد و پروفیل ها آهن رو می خرم و همونجا میدم ببرند (پروفیلبر خودم جواب پروفیل با این گوشت رو نمیدند با اره نواری یا دستگاه دیگه ای که اونجا یافت بشه میدم ببرند. ) نقشه هاای که طراحی کردم اناست :
    از بالا شروع م کنیم. (محور x)
    برای این محور یه بال اسکرو 16 به طول 132 ماشین کاری شده سر وته دارم (HIWIN) . مقدار ماشین کاری نشده 126 سانتی متر هست.( این نقشه حدودیه و برای طراحی باقی شاسی طراح اولیش کشیده شده - آخرین مرحله ساخت میز این بخشه!)

موقعی که 100% شد نقشه سالید رو همینجا پلود می کنم. (قراره این بخش رو از آلومینیوم بسازم با ساپورت پروفیل آهن که هم محکم باشه هم زیاد سنگین نشه!)

[glow=red,2,300]این لاین گاید ها باید از نوعی باشند که نیروی جانبی رو تحمل می کنند (توی دیتاشیت های که این طور نوشته و در 3 رده ی کلی تقسیم شدند) سایز این لاینگاید ها بزرگتر از حد مورد نیازه. در هر حال بعد از خرید لاین گاید ها این بخش تکمیل میشه. و فاز نهایی ساخت میز این بخشه. چون فاصله بال اسکرو از دو تکیه گاه کمه برای همین از شفت استفاده نکردم . نظر شما چیه ؟ اصلا شما کی از شفت استفاده می کنید . این مورد استفاده ی شفت رو از یه سایت خارجی خوندم . ولی نمی دونم بگذارم برای این محور یا نه! شفت و لینیر بیرنگ اضافه دارم!!)[/glow] oo:
    شاسی اصلی بدنه.
    میرسیم سر اصل مطلب! قراره روی این شاسی ، اون مجموعه ی بالا + میز متحرک در محور Y رو نصب کنم! اینجوری لاینگاید هایی که روی شاسی میبینید میره پایین و زیر میز کارگیر قرار میگیره.
    مثل شکل های زیر :

با این حساب تشکیلات بالای CNC ثابت می مونه که اینجوری قرار دادن وزنه تعادل یا جک پنوماتیک برای محور Z امکان پذیر میشه.
    اینم شکل کلی شاسی که با پروفیل آهن 60x140(این سایز قوطی نیست! 140 در 80 باید استفاده کنم!)و 140x140 طراحی شده .

ابعاد این شکل حدود 180 در 100 در 170 سانت هست. وزنش برای پروفیل با گوشت 6 میلیمتر میشه 700 کیلو! که البته خیلی خوبه برای یه فرز (کم هم هست!!!) اما خوب زیادم هست! تازه برای جوش دادنشون حتی بالابر هم ندارم!!! پس با پروفیل با ضخامت 2.5 یا 3 می سازم که 300-350 کیلو میشه! حالا اگر کم بود بعدا آهن میخرم روش جوش میدم!! کسی در مورد جوش دادنش نظری داره؟
    البته با این ضخامت راحت پروفیل ها تاب ور میداره موقع جوش! بعدش کف تراشی هم نمیشه کردش! بعدش باید [glow=red,2,300]الکترود 2 یا 2.5 [/glow]برای جوش استفاده کنم که فرتی پروفیل سوراخ نشه! در مجموع بدترین انتخابه! نظرتون چیه ؟

300 کیلو آهن میشه 330-350 تومن. برشش نمیدونم چقدر میگیرند (با پروفیل بر خودم نمیشه این سایز رو زد!) فکر کنم یآهنگر بخواد بسازه 2 تومن جرینگی بگیره بازم مثل همه چیز دیگه باید آستین رو خودم بالا بزنم و بسازم ... مثل همه چیز دیگه................ یه پلتیکی که میشه اینجا زد اینه که پروقیل 40x40 بگیرم و هر ستون رو با 4 تا از اینا درست کنم! پلتیک درحد ملا نصردین!

پ.ن : من به کسی توصیه نمی کنم اگه کار کارگاهی و همون حمالی تا حالا به قدر مکفی نکرده دست به این کارا بزنه ! نصف این شاسی بیافته رو کسی باید مستقیم بره بهشت زهرا! البتهخ اگر قبلش خودش رو نسوزونه یا سوراخ نکنه یا....
    Gracias A La Vida

دیدگاه

پاسخ : ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

امیدوارم این کار مثل ساخت ماشین اف رودم به بن بست های مسخره و احمقانه که فقط تو.ی ایران باهاش برخورد می کنیمف برخورد نکنه! ماشینی که همش رو خودم ساختم از سیستم تعلیق و شاسی تا ساخت دیف را نسیل ! با سیستم ترمز دیس کی 4 چرخ و کلی کار روش کردم! ولی الان گیر رینگ و موتوره که توی ایران پیدا نمیشه!!! باورتون میشه!؟ رینگ 10 اینچ توی ایران نیست! یعنی یکی ATV اش رینگش خراب شه باید بندازش دور یا رینگ با چرخ غیر 10 اینچ بندازه! خلاص!!!!
      البته از چین بخوام بگیرم فقط از طریق هوایی میرفستند که 4 تا رینگش میشه 120 دلار و 550 دلار هزینهی پست موتور هم به همین ترتیب (موتور الکتریکی 4 کیلووات -DC سری) ... شانس که نداریم ! یه دفعه لاین گاید رو می کنند متری 100-200 تومن!
      راستی ماشینم رو دیدید؟ اینه :

بگذریم...
      چون می خوام برم شاد آباد برای خرید آهن برای همین لیست ابعاد و شاخه ها برش رو در اوردم. اگر شانس داشته باشیم و اونجا یه جا که اره نواری یا پروفیل بر بزرگ درست حسابی داشته باشه همونجا برش بزنم بریزم پشت وانت بیارم! این آهن فروشی های که ازشون آهن می خرم شاخه هاشون 6 متریه! نمیدونم بازار هم 6 متریه یا 12 ! در هر حال بر اساس شاخه 6 متری اینا رو در اوردم : یکیم نقشه رو تغییر دادم چون میز رو روی محور Y متحرک کردم.
      خلاصه اینا در اومد :

یه همچین لیسی معمولا برای خرید توی بازر لازمه! خرید قوطی-ورق و ... چون باید خو.دتون رو با سایز هایی که میرفوشن وفق بدید.
      خلاصه وزن کل شاخه ها میشه حدودا [glow=red,2,300]440 کیلوگرم [/glow]که قیمت کف بازارش 900 تومنه که به من 1000 یا 1100 میدند فکر کنم. میشه 480 تومن! +35 تومن هزینهی وانت (فکر کنم! این قیمت بالاتر بگند میندازم پشت ماشینم میارم!والا!) + 100-200 تومن هزینهی برش! شاید بیشتر بخواند! اگر بیشتر خواستند که میارم خونه برش میزنم! البته اگر اونجا جایی برای برش تر و تمیز و دقیق پیدا کنم و منصف باشه. اگر کسی آشنا داره بگه که بریم پیشش.(از این اره نواری های بزرگ داشته باشه) همینجوریش روی [glow=red,2,300]700 [/glow]تومن باید حساب کنم که در بیاد! خیلی وضع داغونه! یکی بخواد خونه بسازه بیچارعه میشه که

[glow=red,2,300]برآورد هزینه ی مواد اولیه شامل بال اسکرو و لاینگاید ها و... (بدون اسپیندل و درایور!) : 3 میلیون تومن به قیمت 1 سال پیش و البته خیلی حدودی! نظرتون چیه ؟ آیا قیمت های روز برای لاینگاید + واگن و بال اسکرو 16 و 20 و استپر های 2 فاز مناسب (شاید 4 الی 10 نیوتون متر یا ...) به صورت حدودی دارید ؟ ( میدونم انواع جنس ها توی بازار هست اما کیفیت بسیار بالا برام مهم نیست - البته اگر اختلاف قیمت چشمگیری داشته باشند)[/glow]
      Gracias A La Vida

دیدگاه

چند نکته:
        1-شاسی چدنی نداریم برای همین از آهن قراره بسازمش که نتیجش اینه که نمیشه راحت سوراخش کرد و قلاویز زد !(برای اتصال لاین گاید ها به شاسی!)
        این یه مشکل اساسیه برای خودش! چون سوراخکاری و ماشین کاری و این دست عملیات روی چدن بینهایت ساده و در عوض روی آهن بینهایت اعصاب خورد کنه! از تجربهی شخصیم میگم! مخصوصا اینکه دریل های ستونی یا رادیال بزرگ هم ندارم! باید دستی سوراخکاری بشه!
        [glow=red,2,300]نظرتون راجع به این مشکل چیه !؟ [/glow]
        2- حالا یه مسئله دیگه! قراره این لاینگاید ها دقیقا مواز هم باشند! نتیجه اینکه میک درجه انحراف توی 1 متر یعنی فاجعه! اینو چی کار کنیم!؟
        یه راه حل پیشنهادی اینه که یه ورق (جنسش باید بحث بشه!) رو بدم برام با CNC ببرند و ماشین کاری کنند! بعد بیام روی شاسی جوش بدم یا پیج کنم!
        یه راه دیگه اینه که بیام تا جایی که ممکنه لاین گاید ها رو جوری قرار بدم که نزدیک به هم باشند یا نیروی کمتری بهشون وارد بشه . مثلا اون که قسمت بالاست رو میشه با پروفیل آهن ساخت و روش یک ورق که با cnc بریده و ماشینکاری شده رو روش جوش داد. البته قسمت بالا رو تغییر دادم . حالا عکس از اونم می گذارم.
        محور z هم که عملا این مشکل درش مطرح نیست . محور x هم میشه اون میز پایین که اینم میشه با برش یه ورق آهن و ماشینکاریش درستش کرد. بعدشم جوشش میدم (البته داستان تاب ورداشتن موقع جوش هم هست! اینا فقط داستان قرار گیری لاینگاید ها روی شاسی هست. محور Z و X نیاز به شفت هم داره .
        از خیر کف تراشی هم باید گذشت! البته اگر شاسی رو درست و تراز جوش بدم و تاب ور نداره (که میداره!) با این طرح دیگه نیازی به اونم نیست. (البته جوش دادن این چیزا به همین سادگی که می گم نیست و کلی داستان و دردسر داره)

چون وقت زیادی هم ندارم می خوام توی 2 هفته تمومش کنم! حالا نشد 3 هفته! (البته ساخت میزش منظورمه !)
        Gracias A La Vida

دیدگاه

با سلام
          جناب پژوهان ، جای تبریک دارد، برای هر دو کارتان ، بنده هم تبریک عرض می کنم.

چند قاعده را اگر بتوانیم رعایت کنیم ، نتیجه بهتری خواهیم داشت:

1- لاین گاید ها و مهره بالا اسکرو ها ، تا حد امکان به مرکز اعمال نیروی وارد شده به قطعه کار نزدیک باشند.
          ( فاصله های طولانی باعث ایجاد ممان های بیشتر و خطای کاری بیشتر و نیاز به شاسی قطور تر برای مقابله با آنها می شود.)
          2- دسترسی به قطعات برای سرویس و تعمیر ، راحت باشد.( تعدادکمتری مراحل برای بازکردن و رسیدن به قطعه تعمیری ، نیاز باشد.)

نکته: در cnc های رایج ، هر سه حرکت افقی x , y و عمودی z با هم در میز قطعه گیر ، ایجاد می شوند و هد نقش ابزار گیر و چرخاننده ابزار را دارد،
          چرا شما سعی کردید حرکتها را به نحو فعلی ایجاد کنید؟

بر این اساس :

چون در ماشین های CNC رایج ، همه این مسایل تجربه شده و حل شده ، اگر شاسی و چیدمان لاین گاید/کشویی و بال اسکرو و هد ابزار ،
          به دستگاه های موجود ، شبیه تر باشد، احتمال وقوع خطا و دوباره کاری ، کم می شود.

در رابطه با میز که طولی در حدود 90 تا 100 سانتی متر خواهد داشت،
          اگر عرض میز ، کمتر از 40 سانتی متر باشد و بال اسکرو فقط در وسط فاصله 90 سانتی متری عمل کند، ممان زیادی ، با اعمال بار ، می تواند تولید کند ،
          گرچه لاین گایدها تا حد زیادی آنرا خنثی می کنند، لیکن امکان قفل شدگی ، تحت بار ، وجود دارد.( به عبارتی به صورت غلو شده : میز یه وری می شود و قفل می کند )

این موضوع برای fixer-A نیز صدق می کند.
          یعنی ، یک بال اسکرو در وسط و بالا برای وسط طولی مستطیل 30*126 سانتی متری ، همان موضوع ایجاد ممان تحت بار و قفل شدن را دارد.

مثال : فاصله لاین گایدها در حد 100 سانتی متر برای فرز های درشت جثه با پیچ و مهره مرکزی با قطر 25 تا 35 میلیمتر و عرض کشویی 60 سانت به بالا ، متناسب است.

یعنی: اگر یک میز افقی/ یا صفحه یا نگه دارنده عمودی داریم که در چهار محل ( گوشه های مستطیل فرضی ) از آن ، به دولاین گاید / کشویی ، وصل هستیم،
          این چهار نقطه باید مستطیلی با نسبت اضلاع بین 0.7 تا 1.4 داشته باشند ( به مربع نزدیکتر باشند تا یک مستطیل کشیده )
          این موضوع در فرزهای رایج که میز با عرض کم و طول زیاد دارند ، به این صورت است که قسمت موثر و تحت بار ، همان قسمت مرکزی است و تقریبا یک مربع است.

با سپاس

پ.ن:
          در ماشین آف رود شما، اگر بنا بر حرکت در مسیرهای خارج از جاده است، شاسی مرکزی و ملحقات چرخ ، به زمین خیلی نزدیک خواهند بود، و به تپه هایی
          با ارتفاع 15 سانتی متر به بالا ، ( دو ضخامت اجر ) گیر خواهند نمود. اگر بتوانید با همین تجهیزات و ایجاد زاویه ، شبیه مریخ نورد روح و فرصت ، تنه وسطی را از زمین ، به اندازه
          30 تا 50 سانتی متر ، فاصله دهید، یک بیابانگرد کاراتر خواهد بود.

گشتی در لاله زار
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

با سلام

نوشته اصلی توسط پژوهان
            چند نکته:
            1-شاسی چدنی نداریم برای همین از آهن قراره بسازمش که نتیجش اینه که نمیشه راحت سوراخش کرد و قلاویز زد !(برای اتصال لاین گاید ها به شاسی!)
            این یه مشکل اساسیه برای خودش! چون سوراخکاری و ماشین کاری و این دست عملیات روی چدن بینهایت ساده و در عوض روی آهن بینهایت اعصاب خورد کنه! از تجربهی شخصیم میگم! مخصوصا اینکه دریل های ستونی یا رادیال بزرگ هم ندارم! باید دستی سوراخکاری بشه!
            [glow=red,2,300]نظرتون راجع به این مشکل چیه !؟ [/glow]
            1- سوراخکاری را عبوری انجام دهید و با پیچ و مهره ببندید ، یا به مطالب بعدی توجه فرمایید.

نوشته اصلی توسط پژوهان
            2- حالا یه مسئله دیگه! قراره این لاینگاید ها دقیقا مواز هم باشند! نتیجه اینکه میک درجه انحراف توی 1 متر یعنی فاجعه! اینو چی کار کنیم!؟
            یه راه حل پیشنهادی اینه که یه ورق (جنسش باید بحث بشه!) رو بدم برام با CNC ببرند و ماشین کاری کنند! بعد بیام روی شاسی جوش بدم یا پیج کنم!
            یه راه دیگه اینه که بیام تا جایی که ممکنه لاین گاید ها رو جوری قرار بدم که نزدیک به هم باشند یا نیروی کمتری بهشون وارد بشه . مثلا اون که قسمت بالاست رو میشه با پروفیل آهن ساخت و روش یک ورق که با cnc بریده و ماشینکاری شده رو روش جوش داد. البته قسمت بالا رو تغییر دادم . حالا عکس از اونم می گذارم.
            محور z هم که عملا این مشکل درش مطرح نیست . محور x هم میشه اون میز پایین که اینم میشه با برش یه ورق آهن و ماشینکاریش درستش کرد. بعدشم جوشش میدم (البته داستان تاب ورداشتن موقع جوش هم هست! اینا فقط داستان قرار گیری لاینگاید ها روی شاسی هست. محور Z و X نیاز به شفت هم داره .
            از خیر کف تراشی هم باید گذشت! البته اگر شاسی رو درست و تراز جوش بدم و تاب ور نداره (که میداره!) با این طرح دیگه نیازی به اونم نیست. (البته جوش دادن این چیزا به همین سادگی که می گم نیست و کلی داستان و دردسر داره)

چون وقت زیادی هم ندارم می خوام توی 2 هفته تمومش کنم! حالا نشد 3 هفته! (البته ساخت میزش منظورمه !)
            از دو ، ورق آهنی/ چدن ریختگی به ابعاد 1200*100*30 ، دو قطعه شبیه ناودانی می تراشیم ، که لاین گاید درون آن به حالت جذب ، بنشیند ،
            و آنها را برای نشیمن استفاده کنید( روی شاسی پروفیل افقی بسته خواهند شد. و نقش قطعه واسط را خواهند داشت.)
            .( عرض بیرونی این دو تا باید در حد 0.01 دقیق باشد ( 100mm ) - روی این قطعات می توانید سوراخکاری و قلاویز برای بستن لاین گاید ، انجام دهید و چند محل پیچ و شیار رگلاژ برای بستن به شاسی )

از دو ، ورق آهنی/ چدن ریختگی به ابعاد 1300*100*30 ، دو سربند که روی دو انتهای دو نشیمن فوق به حالت جذب 0.01 میلی متر ، بنشیند ، برای کلاف بندی سرهای
            نشیمن و موازی سازی آنها استفاده کنید.( این دو قطعه پس از بیرون تراشی برای مستطیل شدن ، توی گیره در کنار هم قرار گرفته و خال جوش می شوند و به صورت یک
            قطعه در تراش سی ان سی بسته می شوند ، تا دو چاله مستطیلی دو انتها، یکسان و موازی و هم اندازه تراشیده شوند.)

تعدادی پیچ و محل رگلاژ تعبیه کنید تا پس از بستن میز کار و با چند بار حرکت به دو انتها ، رگلاژ کرده و پیچها را محکم کنیدو نهایتا با خال جوش فیکس کنید )

با سپاس

نکته :
            جنس فلز شاسی و لاین گاید و بال اسکرو و .... باید تا حد زیادی یکسان باشد، برای مسئله انبساط/انقباض حرارتی.( ضریب انبساط حرارتی یکسان)
            فایل های پیوست شده
            گشتی در لاله زار

دیدگاه

سلام . ممنون از توجهتون.
              [img]http://پ.ن:
              در ماشین آف رود شما، اگر بنا بر حرکت در مسیرهای خارج از جاده است، شاسی مرکزی و ملحقات چرخ ، به زمین خیلی نزدیک خواهند بود، و به تپه هایی
              با ارتفاع 15 سانتی متر به بالا ، ( دو ضخامت اجر ) گیر خواهند نمود. اگر بتوانید با همین تجهیزات و ایجاد زاویه ، شبیه مریخ نورد روح و فرصت ، تنه وسطی را از زمین ، به اندازه
              30 تا 50 سانتی متر ، فاصله دهید، یک بیابانگرد کاراتر خواهد بود.[/img]

راستش این ماشین برای سوار شدن نیست . همون طور که معلومه شاسیش هم برعکس ماشین های معموله. اما عرض شاسی بسیار کمه. شاید در عکس مشخص نباشه اما عرض دو سر شاسی که طبق ها بهش وصل شده فقط 33 سانته! ارتفاع زیر شاسی تا زمین در شرایط بار کامل به مقدار 6-7اینچ میرسه و کمک هام هم جای بازی زیادی نمیگذاره . ولی خوب اگر سنگ یا تپه کوچیکی سر راهش باشه و ماشین بره روش گیر می کنه (احتمالا زیرش یه صفحه مثل سینی زیر ماشین ها میندازم). اگر طبق ها رو جا به جا کنم زوایای کمبرم و تواین بهم میریزه. ولی میشه چرخ های بزرگ تر هم انداخت (الان توی عکس چرخ با رینگ 10 کنارش قرار داره ) هرچند رینگش هم نیافتم! ولی چرخ با سایز رینگ 13 روش انداختم برای تست.

فعلا منتظر جور شدن موتور و رینگ هستم که توی بازار نیافتم. :cry2:

- لاین گاید ها و مهره بالا اسکرو ها ، تا حد امکان به مرکز اعمال نیروی وارد شده به قطعه کار نزدیک باشند.
              ( فاصله های طولانی باعث ایجاد ممان های بیشتر و خطای کاری بیشتر و نیاز به شاسی قطور تر برای مقابله با آنها می شود.)
              درسته . منم یکم طرح رو تغییر دادم تا لاین گاید ها فاصله ی کمتری از هم داشته باشند . برای محور x که میشه میز قطعه گیر هم این فاصله احتمالا 60-70 سانت بشه که شفت هم میگذارم دو طرف بال اسکرو.
              نکته: در cnc های رایج ، هر سه حرکت افقی x , y و عمودی z با هم در میز قطعه گیر ، ایجاد می شوند و هد نقش ابزار گیر و چرخاننده ابزار را دارد،
              چرا شما سعی کردید حرکتها را به نحو فعلی ایجاد کنید؟
              محور Z رو راستش نمیدونم چجور روی میزی که قطعه قرار میگیره پیاده کنم ولی محور Y به ذهنم رسید که کل اسپیندل رو جا به جا کنم. چون :
              1- ابعداد اسپیندل کمتر از نصف میز کارم در میاد (فکر کنم !) مثلا حدود 25 در 25 سانت!اینجوری کورس محور Y افزایش پیدا می کنه. چون اگر کل محدودهی محور Y ام 100 سانت باشه و میز بخواد متحرک باشه باید میز طول 50 سانت داشته باشه (ماکزیمم کورس که روی قطعه میشه کار کرد توی این محور میشه 50 سانت) اما اگر اسپیندل رو روی محور Y جا به جا کنم و طول اسپیندل 25 سانت باشه کورس محور Y امون میشه 70سانت حدودا!
              2- همون طور که گفتید برای تعویض ابزار اتومات ایده ی خوبیه که فرز همواره ثابت باشه اما من دستگاه های تعویض ابزار اتومات رو حتی از نزدیک ندیدم و روش اتصال و کنترلشون + هزینهی تغریبی شون رو نمی دونم چقدر میشه . شما اطلاعی در این مورد دارید و یا برندی میشناسید که بشه دیتاشیتشون رو از اینترنت گیر اورد؟

محور X رو بردم روی میز کارگیر که اینرسی کمتر + فاصله ی لاینگاید ها هم کمتر از حالت عکس اول این تاپیک خواهد شد. (حدودا 40 سانت کورس این محور میشه)
              ولی اگر محور Y رو هم ببرم روی میز کار گیر فکر کنم بهتر باشه . البته دیگه کورس این محور میشه نصف طول کل فضایی که دارم . میشه حدود 50 سانت.
              کورس محور X هم محدود می کنه چون موتور این محور میاد روی میز Y میشینه .
              این فرز تغریبا این شکلی میشه عملکردش :
              http://www.youtube.com/watch?v=8I3diD1lpho&feature=related
              در رابطه با میز که طولی در حدود 90 تا 100 سانتی متر خواهد داشت،
              اگر عرض میز ، کمتر از 40 سانتی متر باشد و بال اسکرو فقط در وسط فاصله 90 سانتی متری عمل کند، ممان زیادی ، با اعمال بار ، می تواند تولید کند ،
              گرچه لاین گایدها تا حد زیادی آنرا خنثی می کنند، لیکن امکان قفل شدگی ، تحت بار ، وجود دارد.( به عبارتی به صورت غلو شده : میز یه وری می شود و قفل می کند )
              میز که روی محور X قرار داره این حال رو داره . چون یه میز به طول 85 سانتیمتر(اگر دم و تشکیلات فرز طول 25 سانت داشته باشه!) با عرض 40-50 سانت رو باید در راستای عرض اش جا به جا کنه . برای همین لاین گاید رو میارم به فاصله مثلا 60 سانتی قرار میدم و یک شفت هم هر طرف بال اسکرو این محر مثلا با فصله ی 10 سانتی از هم می گذارم که از کله کردم میز جلوگیری کنه .

[img]http://این موضوع برای fixer-A نیز صدق می کند.
              یعنی ، یک بال اسکرو در وسط و بالا برای وسط طولی مستطیل 30*126 سانتی متری ، همان موضوع ایجاد ممان تحت بار و قفل شدن را دارد.[/img]
              برای این بخش لاین گاید ها رو میبرم بالا . کلا فاصله ی لاینگاید ها اینجا بیشتر از 20-30 سانت نخواد شد . برای همین این بخش رو هم می خوام اینجوری بسازم (مثلا لاین گاید های محور Y رو مستقیم دو طرف شاسی قرار ندادم ) تا فاصله لاین گاید ها زیاد نشه . مخصوصا روی این محور که فرز قرار داره و اینرسی بیشتری هم خواهد داشت. lمیزی که روی این لاین گاید ها قرار میگیره شکل مربعی خواهد داشت . فعلا روی لبتاپم دارم این پست رو می نویسم ولی به زودی یه عکس از طرح این بخش می گذارم . ببینید ایا خوبه یا تغییرش بدم.

Gracias A La Vida

دیدگاه

1- سوراخکاری را عبوری انجام دهید و با پیچ و مهره ببندید ، یا به مطالب بعدی توجه فرمایید.
                برای این سوراخکار باید دریل رادیال یا دریل ستونی داشته بشام تا بتونم پروفیل رو درست سوراخ کنم . فاصله ی دو صفجه که باید سوراخ بشه 8 سانت هست که زیاده و با دریل گیربکس دستی بخوام بزنم حتما مته گیر می کنه و میشکنه تازه صاف و عمود هم در نمیاد . متاسفانه امکانات کارگاهی خیلی ابتدایی دارم.
                این پروفیل های آهن هم که بدترین جنس برای سوراخ کاری هستند . نازک بودن پروفیل ها هم موقع سوراخ کاری با دست مشکل ساز میشند. مگر اینکه قبل از جوش دادن سوراخ کنم که حتما کج در میاد آخر کار.

از دو ، ورق آهنی/ چدن ریختگی به ابعاد 1200*100*30 ، دو ناودانی که لاین گاید درون آن به حالت جذب ، بنشیند ، برای نشیمن استفاده کنید.( عرض بیرونی این دو تا باید در حد 0.01 دقیق باشد ( 100mm ) - روی این قطعات می توانید سوراخکاری و قلاویز برای بستن لاین گاید ، انجام دهید و چند محل پیچ و شیار رگلاژ برای بستن به شاسی )

از دو ، ورق آهنی/ چدن ریختگی به ابعاد 1300*100*30 ، دو سربند که روی دو انتهای دو نشیمن فوق به حالت جذب 0.01 میلی متر ، بنشیند ، برای کلاف بندی سرهای
                نشیمن و موازی سازی آنها استفاده کنید.( این دو قطعه پس از بیرون تراشی برای مستطیل شدن ، توی گیره در کنار هم قرار گرفته و خال جوش می شوند و به صورت یک
                قطعه در تراش سی ان سی بسته می شوند ، تا دو چاله مستطیلی دو انتها، یکسان و موازی و هم اندازه تراشیده شوند.)

تعدادی پیچ و محل رگلاژ تعبیه کنید تا پس از بستن میز کار و با چند بار حرکت به دو انتها ، رگلاژ کرده و پیچها را محکم کنیدو نهایتا با خال جوش فیکس کنید )
                ورق چدن نمیدونم میشه آیا پیدا کرد یا خیر. اگر بشه پیدا کرد که خیلی عالی میشه و ماشین کاریش هم بسیرا راحت هست . البته فکر کنم فقط به صورت شمش باشند برای ریخته گری. از اون گذشته جوش دادن چدن به پروفیل های آهن خودش به اندازه ی ساخت چندتا CNC تخصص می خواد و امکانات و تجربه ی زیادی لازم داره که من ندارم . البته شاید من این بخش از طرحی که دادید رو درست متوجه نشدم .

شاید منظورتون این بوده که یه تسمه چدنی یا آهنی صاف بگیرم و بندازم توی یه ناودانی و سوراخکاری لازم رو انجام بدم و این دو رو به هم جوش بدم بعد لاینگاید رو بندازم توش و بیارم روی میز فیکس کنم و بعد جوش بدم.
                در این صورت باید از یه تسمه ی آهنی با ضخامت زیاد (مثلا 20-30 میلیمتر) +یه ناوداانی استفاده کنم . (چون همون مشکل دسترس نداشتن به فرز رو دارم و نمی تونم بدم توی یه تسمه ی 30-40 میلیمتری رو برام به صورت مستطیلی خالی کنند) این دو رو به هم جوش بدم . بعد برم بدم یه جایی پیدا کنم برام روش رو با فرز تراش بده و سوراخ ها رو با فاصله مناسب در بیاره و قلاویز بزنه . بعد بیام و روی اون fixer A جوش بدم . (البته چون لاینگاید ها روی fixerA به هم نزدیکند میشه روی یه ورق یکپارچه بدم سوراخ های موازی برای 2 لاینگاید رو بزنند که دیگه مشکل رگلاژ کردن هم نداشته باشه. البته اگر موقع جوش تاب ور نداره!

برای محور Z شاید اصلا از لاینگاید استفاده نکردم! 4 تا شفت 4 طر فرز گذاشتم و یه بال اسکرو 25 هم انداختم وسطش. نظرتون در این مورد چیه ؟
                (عکس از این طرحم میکشم میگذارم)

برای محور X که میزم میشه همینداستان رگلاژ رو حتما دارم . حالا میز رو ساختم ببینم چه میشه کردش.

یه مشکل اساسی که برای میز دارم اینه که جریثقل دستی هم برای چرخوندن میز موقع جوش دادن ندارم . یه فکری هم باید برای اون کرد. oo: شاید برای جوش خط های جوش زیرین پروفیل ها ،نبشی انداختم و جوش دادم!

البته ناودانی رو فکر کنم برای سر و ته لاینگاید ها گفتید که یه جور محدود کننده هم برای حرکت محور باشه .
                Gracias A La Vida

دیدگاه

با سلام

برای دریل کاری محلهای با دسترسی مشکل ، یا نداشتن دریل ستونی و ....
                  از یک نوع دریل کوچک که پایه مگنتی دارند ، می توانید استفاده کنید.( خرید - قرض کردن - خرید خدمت ...)
                  پس از اندازه گیری و خط کشی و سنبه زنی ، دریل در محل مستقر شده ، و مگنت فعال می شود و مشکل راستا و شکستن مته را ندارد.

بطور کلی ، اگر بتوانید شاسی کلاف مشابه تصویری که در پست های بالایی ، قرار دادم ، مستقل بسازید و کلاف کنید ،
                  سپس روی شاسی پروفیل ببندید، و رگلاژ کنید .نتیجه بهتری عاید می شود.

با سپاس
                  گشتی در لاله زار

دیدگاه

جناب پژوهان با توجه به نوع نگاهت نسبت به ساخت cnc
                    کد:
                    به نظرتون توی 2 هفته جمع میشه ؟ فورس ماژور! :lol:
                    موفقیت شما در این کار خیلی بعید به نظر میرسه در عرض دو هفته کابینت آشپزخانه هم نمیشه ساخت ( اونهم به دست کابینت کار ماهر نه کس که اولین بارشه ) چه برسه به cnc خوب البته هر دستگاهی که تکون بخوره اسمش cnc نیست
                    شما برای ساخت cnc حداقل به 3- 4 سال زمان نیاز دارید البته گفتم که اون چیزی که ساخته میشه اگه بشه اسمش رو cnc گذاشت
                    از طرف دیگر شما برای ساخت cnc احتایج به cnc دارید

ولی به هر حال براتون آرزوی موفقیت میکنم
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                      جناب پژوهان با توجه به نوع نگاهت نسبت به ساخت cnc
                      کد:
                      به نظرتون توی 2 هفته جمع میشه ؟ فورس ماژور! :lol:
                      موفقیت شما در این کار خیلی بعید به نظر میرسه در عرض دو هفته کابینت آشپزخانه هم نمیشه ساخت ( اونهم به دست کابینت کار ماهر نه کس که اولین بارشه ) چه برسه به cnc خوب البته هر دستگاهی که تکون بخوره اسمش cnc نیست
                      شما برای ساخت cnc حداقل به 3- 4 سال زمان نیاز دارید البته گفتم که اون چیزی که ساخته میشه اگه بشه اسمش رو cnc گذاشت
                      از طرف دیگر شما برای ساخت cnc احتایج به cnc دارید

ولی به هر حال براتون آرزوی موفقیت میکنم
                      سلام
                      من 2 هفته زمان ساخت میز (جوشکاری) دستگاه رو گفتم . البته چون امکاناتش رو ندارم وگرنه تیو 4 روز تموم میشد!

من وقت بیشتر از 2 هفته هم نمی تونم برای صرف کنم و البته علاقه به ساخت cnc هم ندارم . ولی چون توی تهران یه جا پیدا نکردم که برام یه ورق 2 میل آلومینیوم رو برش و سوراخکاری ساده کنندف برای همین مجبورم بسازم . ساختش نه برام جذابه نه قراره باهاش بگم من cnc ساختم!
                      من فعلا برای کارم گیر این ماجرا هستم . اگر شما جایی میشناسید که برای یه همچین کار ساده ای (برش و سوراخ یه ورق الومینیوم) رو با قیمت مناسب انجام بدند بگید برم اونجا . دستتون هم درد نکنه.

Gracias A La Vida

دیدگاه

خوب حالا این ورق آلومینیوم چیه که حتما باید با cnc برش بخوره و سوراخ کاری بشه ؟
                        درضمن تهران cnc زیاد داره یا شما خوب نگشته اید یا یک قطعه خاصی هست که مثلا احتیاج به یک فرز 7-8 محور نیازه ؟ شاید قطعه ایکه قرار ساخته بشه با یک روش دیگه مثلا ریخته گری دقیق جایگزین بشه یا اسپارک یا ....
                        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام
                          این کار شما مثل این میمونه که چون دریل پیدا نمیکنید برای اینکه یه سوراخ بزنید عصبانی بشید و بخواهید یه دریل بسازید! CNC چیز الکی ای نیست. و ممکنه کلی سرمایه و وقتتون رو از بین ببره و در آخر هم نتیجه مطلوب حاصل نشه. یادمه یه جا دیدم ماشینی که مسئول تراش آینه اصلی تلسکوپ هابل بوده به دلیل اینکه یکی از پیچها زیرش واشر بوده! یک میلیمتر لبه های آینه رو بیشتر ساب زده و باعث شده که هابل نزدیک بین بشه و بعد با کلی دردسر تو فضا کلی اصلاحات روش انجام دادن تا شده هابل امروزی!!!! حالا فکرشو بکنید خودتون بخواهید با تجهیزات وطنی یه CNC بسازید. نتیجه خیلی زیباست!

البته واقعا پشت کارتون رو تحسین میکنم و خوشحالم که میبینم کسی دنبال این قضایا میره :applause:

بزارید من یکی رو میشناسم چن جارو تو پامنار بلده
                          الان بهش اس ام اس دادم ولی جواب نداده. آدرس رو براتون PM میکنم.

پی نوشت:
                          کارتون با سالیدورک معرکه هستش! :applause: :wow:
                          نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            خوب حالا این ورق آلومینیوم چیه که حتما باید با cnc برش بخوره و سوراخ کاری بشه ؟
                            درضمن تهران cnc زیاد داره یا شما خوب نگشته اید یا یک قطعه خاصی هست که مثلا احتیاج به یک فرز 7-8 محور نیازه ؟ شاید قطعه ایکه قرار ساخته بشه با یک روش دیگه مثلا ریخته گری دقیق جایگزین بشه یا اسپارک یا ....
                            نه . فقط سوراخ کاری یه ورق آلومینیوم 2 میلیمتر ضخامت هست که یه برد روش قرار می گیره! اینم ساده ترین کار در تمام جهان هست! فقط می خوام سوراخ ها دقیق زده بشه! شما یه جا معرفی کنید انجام بدند! cnc زیاده ولی من هر جا زنگ میزنم میگند مهندسمون نیست! میرم چهاردانگه هر کارگاهیش میرم میگه مهندسمون الان نیست! شما یه جا معرفی کنید که این کار ساده رو برام بزنه!
                            قالب با دقت های افتضاح که یه cnc توی 1 ساعت میزنه رو می گند 24 ساعت باید زیر فرز باشه!بگذریم ولی برای این ورقم که زنگ میزنم جوابی نمی گیرم! مهندساشون نیست!!!!!!!!! جایی میشناسید مهندساشون باشند!؟ ورق رو برم تحویل بدم و هخمون موقع بدون ناز کردن بزنند؟ همش 4 متر برش و 200 تا سوراخه!
                            یه جایی هم باشه که داخل شهر باشه !
                            برش لیزر چطور؟ اینجا ها زنگ میزنم بهشون بر می خوره میگم زیر 10 متر برش استیل 1 میل دارم! زور میاد بهشون جواب بدند!! یا ایمیلشون کار نمی کنه آدرس اشتباه هست! یا تبلیغشون آدرس نداره ! یا... خلاصه مرخصند همشون! پامنار هم که فقط پلکسی میبره!

اگر وقت داشتم ثانیه ای توی ساخت یه فرز cnc شک نمی کردم!
                            سلام
                            این کار شما مثل این میمونه که چون دریل پیدا نمیکنید برای اینکه یه سوراخ بزنید عصبانی بشید و بخواهید یه دریل بسازید! CNC چیز الکی ای نیست. و ممکنه کلی سرمایه و وقتتون رو از بین ببره و در آخر هم نتیجه مطلوب حاصل نشه. یادمه یه جا دیدم ماشینی که مسئول تراش آینه اصلی تلسکوپ هابل بوده به دلیل اینکه یکی از پیچها زیرش واشر بوده! یک میلیمتر لبه های آینه رو بیشتر ساب زده و باعث شده که هابل نزدیک بین بشه و بعد با کلی دردسر تو فضا کلی اصلاحات روش انجام دادن تا شده هابل امروزی!!!! حالا فکرشو بکنید خودتون بخواهید با تجهیزات وطنی یه CNC بسازید. نتیجه خیلی زیباست!

البته واقعا پشت کارتون رو تحسین میکنم و خوشحالم که میبینم کسی دنبال این قضایا میره :applause:

بزارید من یکی رو میشناسم چن جارو تو پامنار بلده
                            الان بهش اس ام اس دادم ولی جواب نداده. آدرس رو براتون PM میکنم.

پی نوشت:
                            کارتون با سالیدورک معرکه هستش! :applause: :wow:
                            نسبت به کاری که می کنم ساخت cnc مثل ساخت کاردستی برام میمونه! بیشتر یه شوخیه! انقدر همه میاند میگند پیچیدست و این حرف ها منم قبول دارم ولی برای من پیچیده بودنش و علمش و مسائل ساختش هیچ مسئله ای نیست! وقت گذاشتن براش برام مهمه! قرار نیست که این دستگاه قطعه پیچیده ای رو درست کنه! یه کار در حد همینایی که گفتم!
                            Gracias A La Vida

دیدگاه

آمارش رسید. اما این دوستمون میگه فقط با لیزر استیل و فولادو میزنن.
                              چند تا آدرس برای آلومینیوم داد. اما گفت خودش خبر نداره کارشون چطوره.
                              متریال رو نمیتونین تغییر بدین؟

آدرس ها رو براتون PM کردم.
                              نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X