اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاإ¾إ¾ز5ولت با ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاإ¾إ¾ز5ولت با ترانزیستور

با سلام وخسته نباشید
    من یه 5ولت با جریان 700 میلی امپر برای یه مداری می خوام حالا چون نمی توانم از ترانس استفاده کنم می خوام از تقسیم مقاومت استفاده کنم حالا اگراز مقاومت این همه جریان بگذرد باعث سوختن مقاومت می شود طول عمر مقاومت پایین می اید پس من از یه مدارترانزستوری استفاده می کنم تا جریانو از کلکتور ترانزیستور که قبل از مقاومت است جریان مدارو تامین کند و بیس هم به 5ولت وصل باشد پس ولتازو از بیس بگیره و جریانو از کلکتور بکشه ,من یه مشکل دارم اینکه مدار تو پروتوس عمل می کند اما در عمل عمل نمی کند ولتاز امیتر در عمل به یه ولت هم نمی رسد (نام ترانزیستوری که توکار استفاده کردمE13003) اگه مشکلی داره مدار یاانتخاب ترانزیستور اشتباه است ممنون می شم که راهنماییم کنید.
    اینم فایل پروتوس و دیتا شیت ترانزیستور
    http://s2.picofile.com/file/7171967525/power.rar.html

پاسخ : ولتاإ¾إ¾ز5ولت با ترانزیستور

متاسفانه ورژن پروتوس ندارم.اگه میشه نقشه رو بزار
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

اینم عکس
      http://up.vatandownload.com/images/dpxf8s5n1wt737hxld6.png

دیدگاه

دقیقا بگید میخواید چکار کنید....ولتاژ ورودی شما چقده ....چند ولته ...بعدش هم اون ولوم که گذاشتی باید مطمعن بشی که جریانی که بهش اسیب میزنه ازش رد نشه.......
        ..........برای اینکه ولتاژ خروجی رگولاتور 5 ولت بشه باید ورودیش بیشتر از 5 ولت باشه .....و در این صورت تقریبا خروجیش 5 ولته وبه بیس ترانزیستور وصل میشه .... اونوقت خروجی کلی شما میشه ( 4.3= 7. - 5 ) ولت(تقریبا ).....بعدش هم اشکال داره مدارت...

شما اول بگید ورودی چقدر هست که مجبورید ولتاژ را بکاهید و از این کارا کنید..........
        ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

مهندس ورودی 220ولت شهر روبا مقاومت من کاهش دادم وبه 8ولت رسوندم وبعد به رگولاتور دادم وخروجی 5ولت گرفتم وبعد 5ولتو به بیس ترانزیستوردادم وکلکتور ترانزیستوربه 220ولتdcکه بعداز پل دیودی گرفتم دادم واز امیتر ولتازتقریبا5ولت گرفتم وجریانو ازکلکتور ترانزیستور بکشه ,مشکل ترنزیستور توکار کارنمی کند ولتاز امیتر کمترازیک ولت است

دیدگاه

سلام عزیزجان
            این مداری که کشیدی مشکل داره که همین موضوع باعث شده که دچار برق گرفتگی نشدی!

اگه یک لحظه ترانزیستور به اشباع بره ، کل ولتاژ 220 ولت DC شده ( یعنی 300 ولت ) میاد تو خروجی!
            خواهشا یه کم در این باره بیشتر فکر کن.
            اما در کل برای درایو کردن ترانزیستور جهت تقویت جریان رگولاتور به شکل زیر عمل میکنن :

که در این مدار اگه ولتاژ بیس-امیتر ترانزیستور 0.7V باشه ، با افزایش جریان خروجی از 700mA ، ترانزیستور روشن میشه و مابقی جریان رو تامین میکنه که باید به ولتاژ کلکتور-بیس و جریان کلکتور ترانزیستور دقت کرد که کافی باشن. ضمنا تقویت جریان توسط ترانزیستور PNP هم قابل انجامه. :agree:
            تا بار به اندازه کافی نباشه ترانزیستور روشن نمیشه! یعنی باید تو مدل کردن هم بار قرار بدی. :agree:

دیدگاه

سلام دایی جان
              همونطور که دایی جان گفتند، این کار اصلا درست نیست و شما نمی تونی 220 ولت رو به 5 ولت تبدیل کنی. اونم با جریان 700 میلی آمپر.
              یه محاسبه ساده نشون میده این مدار بیچاره باید 215*0.7 یعنی 150 وات توان تلف کنه. می تونی یه هیت سینک و فن بزرگ بزاری و این هیتر(نه مدار) رو خنک کنی. اما ابعاد اینها 10 برابر ترانس هستند!
              من یه راه ساده تر پیشنهاد می کنم. یه شارژر قدیمی موبایل بگیر و تمام.
              راه سختتر اینه که با آی سی TNY274 بسازی. تمام راهنمایی های لازم در تاپیک هست. خوبیش اینه که اگه یه بار بسازی تا ابد سازنده منابع سوئیچینگ خواهی بود.
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام
                من هم همین مشکلو تو مدار م دارم نمی تونم از ترانس استفاده کنم و از مدار ی که 220ولتو به 20 ولت کاهش می ده استفاده کردم اما وقتی که یه میکرو وصل می شه ومی خوادیه رله رو با استفاده یه ترانزیستور روشن کنه افت ولتاز شدیدی پیدا می کنه یعنی ولتار از 5ولت به 3ولت افت می کنه
                مشکل تو کجای مداره (اینم عکس مدار)
                http://up.vatandownload.com/images/9inh7hg87bz6kwo8jl3e.jpg
                با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1morteza
                  با سلام
                  من هم همین مشکلو تو مدار م دارم نمی تونم از ترانس استفاده کنم و از مدار ی که 220ولتو به 20 ولت کاهش می ده استفاده کردم اما وقتی که یه میکرو وصل می شه ومی خوادیه رله رو با استفاده یه ترانزیستور روشن کنه افت ولتاز شدیدی پیدا می کنه یعنی ولتار از 5ولت به 3ولت افت می کنه
                  با تشکر
                  با سلام احتمالا جریان کم میاد خازن 470 را زیاد کن مثلا 1 میکرو بذار ببین درست میشه

دیدگاه

مهندس من 1000میکرو فاراد گذاشتم اما درست نشد

دیدگاه

با سلام من منظورم خازن c1 که رو فاز گذاشتی بود اون را 1-1.5 میکرو بذاری فکر کنم مشکلت حل میشه امتحان کن نتیجه را بگو

دیدگاه

خیلی بزرگ می شه راه دیگه نیست چون محدودیت اندازه دارم

دیدگاه

اول امتحان کنید ببینید جواب میده بعد مقدارشا کم کنید ببینید تو کدوم مقدار جواب میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1morteza
                            با سلام
                            با تشکر
                            سلام
                            برای بهبودی مدارتون بدین طریق عمل کنید :
                            1 - خازن ورودی رو افزایش بدید (مقدار 1 میکر مناسبه )
                            2 - مقاومتهای موازی شده با خازن ورودی رو به یک عدد 560 کیلو تغییر بدید که توانشم لازم نیست بالا باشه و 0.25W بسه. ( دو تا مقاومت 3 وات جاگیره و غیر ضروری )
                            3 - مقاومت 47 اهم رو به 1 اهم 1 وات تغییر بدید.
                            4 - از آی سی رگولاتور استفاده نکنید که تلفات کمتر بشه. برای ولتاژ 5 ولت از یک زنر 5.6 ولت استفاده کنید و در خروجی یک دیود 1N4007 سری کنید و در کل برای هر ولتاژی که نیاز دارید از زنر 1 وات بهره بگیرید که هم جای کمتری اشغال کنه و هم تلفات کمتر شه.
                            موفق باشید.

دیدگاه

مهندس من مداروبایک میکرو(خازن) بستم تاحدودی مشکل رفع شده اما خازن 1000میکرو فاراد خیلی داغ می کنه برای همین خاطر از خازن 470میکرو50ولتی وصل کردم بازم داغ می کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X