اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انواع فیبر مدار چاپی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انواع فیبر مدار چاپی؟

سلام مجدد خدمت اساتید عزیز و گرامی. دوستان کسی عکس و اطلاعات دقیق از انواع فیبرهای مدار چاپی داره؟ مثل XPC,FR1,AL,CEM1 و ....
    من میخوام یک مدار بسازم که توش از میکروکنترلر و ماژول GSM استفاده شده. یعنی ولتاژ زیادی نیست اما خطوط بسیار ظریف و حساس هستند. شما چه نوعی رو پیشنهاد میکنید؟
    منظور از چاپ کربن چیه؟
    منظور از برش CNC و VCUT و PUNCH چیه؟
    پوشش نهایی کدوم حالت بهتره؟ قلع و سرب یا قلع بدون سرب؟

ممنون از همکاری همه ی دوستان

پاسخ : انواع فیبر مدار چاپی؟

سلام

xpc-fr1-fr2-fr3-22fاین فیبرها در رده فیبرهای فنولیک هستند که در بازار ایران به نام استخوانی مشهورند و معمولا برای بردهای یک لایه استفاده میشوند
    alpcb-cupcb-fepcbاین ها در رده metal base pcb ها هستند و معمولا برای بردهای پروژکتورها و فیبر هایی که پاور ال ای دی دارند کاربرد دارند که البته بیشتر بازار جهانی در اختیار alpcb قرار دارد و در ایران هم فقط alpcb(مدارچاپی آلومینیوم) شناخته شده ست.
    در مورد چاپ کربن هم دو کاربرد متصور است:1-برای چاپ جامپر برای بعضی مدارات بخصوص با رعایت ضریب هدایت چاپ سلدر(سبز)2-یرای پوشش کلیدهایی که سابقا پوشش آب طلا میدادند و الان بدلیل مقرون به صرفه بودن چاپ کربن این پوشش جایگزین شده بیشترین مصرف در ایران برای پوشش پدهای زیر کلیدهای کیبوردهای 3در4 (کیبورد تلفن) میاشد.
    برش نهائی cnc برشی مبتنی با خروجی gerber از فایل لایه طراحی شده برای ابعاد نهائی ست که معمولا تو لایه keepout layer طراحی میشود.معمولا برای بردهای fr4-fr3 یا همان فایبر گلاس وبردهای cem1-cem2-cem3 یا کامپوزیت و نیمه فایبر کاربرد دارد.
    برش v cut هم چنانچه کسی قصد تولید انبوه مداری و یا مونتاژ آن را دارد برای پائین اوردن هزینه های مالی و زمانی فیبرها کنار هم چیده میشود و مابین آن ها با دستگاه وی کات نیم برش میشود تا بعد از عمل مونتاژ مثل کیت کت(ببخشید واژه علمی پیدا نکردم) جدا میشوند این برش فقط برای خطوط صاف امکان پذیر است.
    برشکاری punch یا همان پرسکاری با قالب است که که معمولا برای بردهای تیراژ با ابعاد و اشکال خاص کاربرد دارد.
    پوشش نهائی قلع و سرب هم جهت جلوگیری اکسید شدن پدها و تسهیل فرایند قلع کاری ست و نوع بدون سرب آن یا همان lead free مخصوص تولید کنندگانی ست که ملزم به رعایت استاندارد ممنوعیت استفاده از فلزات سنگینRoHS هستند(در ایران کاربرد چندانی ندارد)

در انتها اگر برد شما یک برد معمولی است و شامل استاندارد خاصی نیست با توجه به تک لایه و یا دو لایه بودن آن از اطلاعات زیر استفاده کنید:
    * ضخامت مس: 35µ
    * ضخامت فیبر : 1.6mm
    * چاپ محافظ قلع : سبز
    * چاپ قطعات : سفید
    * پوشش نهایی : HAL برای دولایه RTL و liquid flux برای بردهای تک لایه
    * نوع فیبر : دولایه FR4 (فایبر گلاس) . برای تک لایه XPC و FR1(استخوانی) و FR4 (فایبر گلاس)

موفق باشید
    زکات علم،نشر و پخش آن است.
    {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

آقا خیلی خیلی ممنون، فکر میکنم اون روز هم با شرکت خود شما تماس گرفتم. اطلاعات مفیدی بود. به زودی فایل PCB رو براتون ارسال میکنم. فقط یک سوال اینکه در حالت با سرب یا بدون سرب، برای مداراتی که دارای قطعاتی با پایه های ریز و نزدیک به هم هستند، کدوم حالت مونتاژ تمیزتر و راحت تره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cheetaserver
        آقا خیلی خیلی ممنون، فکر میکنم اون روز هم با شرکت خود شما تماس گرفتم. اطلاعات مفیدی بود. به زودی فایل PCB رو براتون ارسال میکنم. فقط یک سوال اینکه در حالت با سرب یا بدون سرب، برای مداراتی که دارای قطعاتی با پایه های ریز و نزدیک به هم هستند، کدوم حالت مونتاژ تمیزتر و راحت تره؟
        خواهش میکنم دوست من ، فرقی نداره شما هم که ملزم به رعایت اون استاندارد نیستید هزینه اضافی برای خودتون درست نکنید. این استاندارد ارتباطی به کیفیت فرایند قلع کاری ندارد و صرفا جهت حفاظت محیط زیسته
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

فرمایش شما دوست عزیز درسته، اما اگه فردای روزی بخوایم نمونش رو به شرکت های خارجی نشون بدیم، اونوقت چی میشه؟!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cheetaserver
            فرمایش شما دوست عزیز درسته، اما اگه فردای روزی بخوایم نمونش رو به شرکت های خارجی نشون بدیم، اونوقت چی میشه؟!!
            امیدوارم که موفق باشید ، اما بعید است برای نشون دادن نمونه کارتون موردی پیش بیاد چون برای نمونه ، بیشتر عملکرد اون مهمه .در ضمن یادتون باشه اگر اصرار به استفاده از این استاندارد داشتید ،پروسه مونتاژ هم باید مبتنی بر همین باشه........موفق باشید
            {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام میشه راهنماییم کنید
              FR1 . FR2 . و در اصل سوال اصلیم FR4 چی هست ؟ واینها چه دسته بندی ای هستند؟

دیدگاه

سلام
                من دنبال مشخصات fr4 هستم یکسری مشخصه که بشه به کسی که برد تحویل میگیره یا سفارش میده بدی تا بدونه پی قراره تحویل بگیره
                کسی بتونه کمک کنه ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط python10
                  سلام میشه راهنماییم کنید
                  FR1 . FR2 . و در اصل سوال اصلیم FR4 چی هست ؟ واینها چه دسته بندی ای هستند؟
                  Fr1وFr2 جز فیبرهای فنلیک یا همون استخوانی هستند و fr4 هم فیبر فایبر گلاس
                  {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali fard
                    سلام
                    من دنبال مشخصات fr4 هستم یکسری مشخصه که بشه به کسی که برد تحویل میگیره یا سفارش میده بدی تا بدونه پی قراره تحویل بگیره
                    کسی بتونه کمک کنه ممنون میشم
                    دوست عزیز هر شرکتی مشخصات فنی خودش رو داره بهترین راه اینه که از تامین کننده تون دیتا شیت فیبر رو بگیرید
                    {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X