اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینورتر تکفاز با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینورتر تکفاز با AVR

می خوام یه اینورتر تکفاز با میکرو AVR بسازم.
    در مورد عملکرد اینورتر ها یه مطالعه ای کردم و در سایت هم چیزی نیست.
    برای نوسانسازی اولیه از میکرو و مدPWM استفاده می کنم و مشکلی ندارم.
    ولی چون در طراحی مدارات آنالوگ ضعیف هستم می خوام با کمک دوستان مدار رو تحلیل کنم و بسازم.
    واسه شروع کار هم از این نقشه شروع می کنم.به جای آی سی4047 میشه از میکرو یا NE555 استفاده کرد.

انا لله و انا اليه الراجعون

پاسخ : اینورتر تکفاز با AVR

خب حالا سوال ها :job:
    1-واسه تغذیه12ولتDC میشه از باتری موتور استفاده کرد یا باید حتما باتری ماشین باشه؟
    2-میشه از این ترانسهای معمولی استفاده کرد یا نه مشخصات خاصی داره؟
    3-خروجی این مدار 220V-2A برای روشن کردن تلویزیون کافیه؟میشه از ترانس 220V-1A هم استفاده کرد؟
    4-یه تحلیل ساده از طبقات تقویت کننده ها و اینکه آیا این همه ترانزیستور لازمه یا میشه مدار رو ساده تر کرد؟
    متشکرم :applause:

دیدگاه

سلام اخوی
      راندمان این مدار در بهترین حالت شاید 50 درصد نشه. پس 220V - 2A که خروجیش بخواید باید 1000 وات توان ورودیش بشه که میشه 12 ولت 90 آمپر که میدونید همچین جریانی تامینش پردردسره تنها راه استفاده از باطری ماشین هست. ترانسفورماتور شما هم اندازه باطری ماشین میشه و تنهایی نمیتونید بلندش کنید چون دیسک کمر میگیرید و فدای علم میشید.
      این مدار به خودی خود زیادی ساده است هیچ protection نداره.
      آی سی 4047 دو موج مربعی متقارن هم میده که یکی در میون ترانزیستورها رو که دارلینگتون بسته شده اند روشن میکنه. با روشن شدن ترانزیستورها ولتاژی در حد 30 برابر ولتاژ ورودی یعنی 300 ولت تو خروجی ظاهر میشه و هر ترانزیستور نیم موج از ولتاژ سینوسی رو تو خروجی رو به وجود میارن.
      ولتاژ خروجی شکلی شبیه به سینوسی ممکنه بده ولی سینوسی نیست.
      بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
      اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

پس فاتحه این نقشه خونده اس که! :cry2:
        خب از چه مداری استفاده کنم بهتره؟چی پیشنهاد می کنین؟

دیدگاه

سلام دوستان
          1.این اینورتر تکفاز چی هست؟
          2.این مبدل برق ها اول با موج برق ac می سازند بعد با یه ترانس به 220v تبدیل می کنن

دیدگاه

اینورتر dc به ac اول میاد با یه نوسانساز یه سیگنال متناوب مربعی درست می کنه بعد از چند بار تقویت میده به ترانس و از اون ور 220 می گیره!
            رفتم یه جستجویی کردم.بحث پیچیده اس
            کسی نیست که نقشه بهتری داشته باشه؟!! در حد پروژه داشنجوییه :NO:

دیدگاه

با سلام
              حق با جناب حیدریه
              این نوع مدارات کیفیت چندانی ندارند و به دلیل ارائه سیگنال مربعی ممکنه در انتها چندان رضایت بخش نباشه.
              از ساده ترین نمونه ها میشه به این یکی اشاره کرد:
              http://www.mashhadkit.com/html/111.htm

نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

متشکرم لیدی پارسا. :nerd:

اطلاعات خوبی بهم داد.ولی این یه کیته و من باید یه 100 واتی بسازم.یه نقشه دیگه اینجاست.چه طوره؟:

1-چرا با مربعی مناسب نیست؟
                2-اگه مربعی مناسب نیست ما باید با میکرو سینوسی تولید کنم؟
                3-من می خوام از 555 واسه نوسانسازی استفاده کنم ولی این مدار و مدارات قبلی دوتا ورودی متقارن در دو ورودی می خوان.555 یه خروجی داره.چه باید کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهین شرق

اطلاعات خوبی بهم داد.ولی این یه کیته و من باید یه 100 واتی بسازم.یه نقشه دیگه اینجاست.چه طوره؟:
                  1-چرا با مربعی مناسب نیست؟
                  2-اگه مربعی مناسب نیست ما باید با میکرو سینوسی تولید کنم؟
                  3-من می خوام از 555 واسه نوسانسازی استفاده کنم ولی این مدار و مدارات قبلی دوتا ورودی متقارن در دو ورودی می خوان.555 یه خروجی داره.چه باید کرد؟
                  اولا که 100 وات کجا و 220V-2A کجا؟ 100 وات میشه 220 ولت نیم آمپر و به طور ایده آل 12v-8A ورودیتون میشه و در عمل حداکثر 12v-14A میخواید.
                  دوما بهترین راه سوئیچینگه با PWM متغییر. من نساختم ولی تئوریش اینه که همین مدار اول رو بجای 4047 یه میکرو avr میزاری و بجای دارلینگتون ها هم mosfet بعد هم برنامه نویسیه دیگه. البته خروجی ترانس یه فیلتر lc میخواد که دایی این چیزا رو بهتر میدونه گیرش بیار کار خودشه.

دیدگاه

سلام مجدد
                    اون مداری که گذاشتید هیچ فرقی با اون چیزی که گذاشته بودم نداره و تازه میشه گفت ناقص تره(به دلیل حذف قسمت های اسنابر). فقط یخورده چرخوندتش تا بگه نوآوری کرده!!!

این خیلی مهمه که بدونید اینورتر رو برای راه اندازی چه چیزی میخواهید؟ در صورتی که دستگاه مورد نظر در حوزه RF باشه میشه گفت نتیجه فاجعه هستش! اما اگر برای راه اندازی بارهای اهمی هستش و مثلا قراره چیزهایی مثل لامپ رو روشن کنید شکل موج سینوسی یا مربعی تفاوتی ندارند و هر دو توان رو انتقال میدهند.

در صورتی که بخواهید یه اینورتر یونیورسال داشته باشید که همه چیز رو تغذیه کنه باید از موج سینوسی استفاده کنید.
                    نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

این اینورتر های چینی چطور کار میکنن که با وزنی کمتر از نیم کیلو و اندازه ی یک آجر 500 که نه حالا ولی 400 وات واقعی میدن؟
                      البته من شکل موجشون رو نگاه کردم ،ظاهرا سعی کرددن سینوسی کنن ولی نتونستن :mrgreen:
                      پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

سلام
                        این با ای سی 555 هست
                        http://hiegouei.blogfa.com/post-16.aspx
                        کدوم از این نقشه ها بهتر که بهش هر ترانسی وصل کردی کارکنه حتی ترانس 3000 ولت برای شوکر؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
                          این اینورتر های چینی چطور کار میکنن که با وزنی کمتر از نیم کیلو و اندازه ی یک آجر 500 که نه حالا ولی 400 وات واقعی میدن؟
                          البته من شکل موجشون رو نگاه کردم ،ظاهرا سعی کرددن سینوسی کنن ولی نتونستن :mrgreen:
                          اخوی اونا سوئیچینگ هستن و کلی رو optimize شدن مدارشون کار کردن حتی 1 دور سیم اضافه نپیچیدن. هیچ اینورتری شکل موج سینوسی دقیق نمیده. همونطور که خانم پارسا گفتن اصلا اینورتر برای اینه که مدارهای ساده باهاش راه اندازی بشه (که این یعنی تمام کاربردهای عمومی مردم) که شکل موج و نویز زیاد خروجی هاشون تو عملکرد مدار تاثیری نداشته باشه یا خود دستگاه فیلتر قوی داشته باشه.

نوشته اصلی توسط erfan m
                          کدوم از این نقشه ها بهتر که بهش هر ترانسی وصل کردی کارکنه حتی ترانس 3000 ولت برای شوکر؟
                          تمام این نقشه ها یه شوکر درپیتی رو جواب میدن خیالت راحت فقط باید برای شوکر فرکانس رو ببری بالا تا هسته ترانست به هیچ وجه اشباع نشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafahk
                            اخوی اونا سوئیچینگ هستن و کلی رو optimize شدن مدارشون کار کردن حتی 1 دور سیم اضافه نپیچیدن. هیچ اینورتری شکل موج سینوسی دقیق نمیده. همونطور که خانم پارسا گفتن اصلا اینورتر برای اینه که مدارهای ساده باهاش راه اندازی بشه (که این یعنی تمام کاربردهای عمومی مردم) که شکل موج و نویز زیاد خروجی هاشون تو عملکرد مدار تاثیری نداشته باشه یا خود دستگاه فیلتر قوی داشته باشه.
                            اره بازش که کردم توش بیشتر ای سی و مقاومت و از این جور چیزا بود تا ترانس :mrgreen: البته ترانس هم داشت ولی نسبت به توانش زیاد بزرگ نبود
                            ولی مگه سوئیچینگها با فرکانس بالا کار نمیکنن؟این که خروجیش 50 هرتزه! (حتما بر میگرده به بی سوادی من در زمینه سوئیچینگ)
                            یا شاید هم اول 220 مستقیم تولید میکنند بعد متناوبش میکنن؟!
                            ولی با اینکه خروجیش سینوسی کامل نیست ولی بقول شما در کارهای عادی خیلی خوب جواب میده.هم لپ تاپ رو روشن میکنه و هیچ مشکلی نداره هم اسپیکر کامپیوترم رو بهش زدم اصلا نویز نداشت وخوب جواب میداد.حتی دریل باهاش روشن میکنم مشکلی پیش نمیاد.درکل خیلی باحاله :wow:
                            راستی خروجی اینهارو نمیشه کم و زیاد کرد .مثلا بکنیم 90 ولت!باز اگه دوبل شد چه بهتر!شاید یه سیستم صوتی خفن برای ماشین درست کردم :mrgreen:
                            پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
                              اره بازش که کردم توش بیشتر ای سی و مقاومت و از این جور چیزا بود تا ترانس :mrgreen: البته ترانس هم داشت ولی نسبت به توانش زیاد بزرگ نبود
                              ولی مگه سوئیچینگها با فرکانس بالا کار نمیکنن؟این که خروجیش 50 هرتزه!
                              نه ربطی نداره. اینها رو 100 تا 200 کیلوهرتز احتمالا کار میکنن ولی pwm اون فرکانس بالا را 50 بار در ثانیه بین 0% و 100% بالا و پایین می برن و تو خروجی یه فیلتر میزارن و اون 200 کیلوهرتزه میره و این 50 هرتزه میمونه.

راستی خروجی اینهارو نمیشه کم و زیاد کرد .مثلا بکنیم 90 ولت!باز اگه دوبل شد چه بهتر!شاید یه سیستم صوتی خفن برای ماشین درست کردم :mrgreen:
                              چرا میشه. عکسشو بزار روش بحث کنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X