اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال های مربوط به یک ربات مسیر یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال های مربوط به یک ربات مسیر یاب

سلام دوستان عزیز.
    تمام سوال های من در مورد سنسور ها نیست در مورد Stepper Motor ها هم هست.
    1. در مورد سنسور ها : اپتوکانتر TCRT5000 رو اگر میشه دوستان برام پایه های ورودی و خروجی شو ، مقاومت مورد نیازش رو برام بگن.
    ... بعد در کنار این سنسور که سیاه و سفید رو مشخص میکنه یه سنسوری که رنگ های دیگه رو هم شناسایی کنه منشه معرفی کنید ؟
    2. در مورد Stepper Motor ها : دوستان اگر میشه یه نوع Stepper motor برای یه روبات مسیریاب ساده معرفی کنید. و ولتاژی که باید بگیره و وصل کردنش به خروجی های Micro رو برام توضیح بدین .
    شرمنده سوال زیاد شد. (ولی یه راهنمایی کوچیک هم برام کافیه )
    دوستان اگر کسی شیرازی هست، یه جای خاص رو هم بگه تا برم سوال کنم کافبه. ممنون.(پاساژ قائم زیاد اطلاعات نداشتن تا ازشون سوال کنم اگر مغازه ی خاصی توی پاساژ کازرونی ها از این چیزا دارن معرفی کنید تا برم ببینم چه خبره)
    ممنون.
    موفق باشید.

پاسخ : سنسور های تشخیص رنگ(اپتوکانتر TCRT5000)(سوال)

با سلام.
    دوست عزیز در ربات مسیر یاب از موتورهای گیربکس دار عادی استفاده میشه نه از استپ موتور البته اگه شما کاربرد خاصی براش در نظر نداری. اگر هم موتور گیربکس دار استفاده کردی، 400rpm خوبه .(البته برای شروع کار)
    موفق باشید.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
      ممنون از جوابتون. من می خواستم با طرز کار Stepper Motor ها هم آشنا بشم. یه Stepper Motor هم بهم معرفی کنید ممنون میشم.
      در باره ی TCRT5000 هم اگر میشه پایه هاش رو برام توضیح بدین که کدومش ورودی (VCC) کدومش باید به Micro وصل شه و ..... .
      عکسش رو میذارم اگر میشه دوستان این عکی رو Edit کنن از روش پایه ها رو توضیح بدن.
      این عکس از سایت datasheet.ir هست(قیمت این سنسور ها چنده حدودا)

ممنون.

دیدگاه

سلام.
        یه عکس از نحوه اتصال سنسورهای مادون قرمز گرفتم البته جزئی با اونی که شما گذاشتین فرق داره ولی امیدوارم به دردتون بخوره :

در مورد استپ موتور هم به این تاپیک یه سری بزن و اطلاعات بیشتر هم خواستی یه سرچ کوچولو بزنی کلی مطلب پیدا می کنی.
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=50763.0
        چرا ناراحتی پاتریک!
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        محصولات

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
          ممنون از جوابت کمکم کرد.
          فقط 4 سوال دیگه. این سنسور ها همشون دو تا پایه ی GND دارن. Micro Atmega16 هم دو تا پایه ی GND داره . پایه های این سنسور باید به هر کدوم از این پایه های Micro وصل بشه ؟ یا فقط به اونی که به پایه ی منفی قطعات وصله؟
          این مقاومت ها روی پکیج سنسور ها نصب ؟ یل خودمون باید سر راهشون قرار بدیم.
          بعد توی خروجی اینا 0 و 1 بر می گردونن دیگه ؟(اگر ولتاژ ورودی رو برگردونن میشه 1 و اگر V=0 برگردونن 0 منطقی میاد توی ورودی میکرو)
          پی اگر این جور باشه کد زیر با C وقتی که به خروجی سنسور به یکی از ورودی های Micro وصل درست کار می کنه.
          کد:
          if(PINX.0==1)
          {
          }
          ورودی این سنسور ها چند ولت؟ VCC میکرو های Atmega16 ار چند ولت تا چند ولت ؟
          ممنون
          موفق باشید

دیدگاه

با سلام مجدد.
            دو پایه GND موجود رو میکروکنترلر در داخل ای سی به هم اتصال کوتاه هستند و یکی برای تغذیه خود میکروست و یکی هم برای استفاده از ADCها.
            تمام GND های روی مدار و سنسورها رو باید بهم وصل کنید و مقاومت ها رو هم خودتون باید در مسیر سنسورها قرار بدین.
            در مورد قیمت ها که در بالا سوال کردین تا اونجایی که من پرسیدم از 600 تومان تا 1000 تومان موجود بود.
            بعد برای اتصال سنسورها به میکرو قبل از اتصال خروجی سنسورها رو به opamp میدن تا با تشخیص کمترین تغییر 0 یا 1 رو به میکرو منتقل کنه چون خروجی سنسورها با توجه به سری شدن با یک مقاومت، ولتاژ هست (در کل مقاومت قطعه با نور تغییر می کنه.)
            ولتاژ مورد نیاز سنسورها تو دیتاشیت اومده و ولتاژ کاری میکرو برای سری A بین 4.5 تا 5.6 ولت می باشد که اونم باز تو دیتاشیت کامل قید شده.
            با تشکر.
            چرا ناراحتی پاتریک!
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            محصولات

دیدگاه

سلام دوباره به شما دوست عزیز.
              ممنون.
              من یکم زیاد سوال می پرسم دلیلش اینه که رشتم ربطش به الکترونیک توی 12 واحد هستش یعنی 4 تا درس که دو تاش هم درباره ی مدارهای منطقی(رشته ی نرم افزار) واسه همین می خواستم که این OPAMP رو هم یه توضیح بدین و مدار مجتمع (IC) مربوطش رو هم بهم بگین که چیه ؟!
              شرمنده که من یکم سوال هام زیاد دارم می شن.(توی دانشگاه هم کسی نیست که بتونه خوب جوابم بده)
              ممنون
              موفق باشید

دیدگاه

با سلام .
                دوست عزیز انجمن برای همین که شما اگر سوال داری مطرح کنی پس هر سوالی داری بپرس.
                در مورد opamp به این لینک سر بزن :
                http://forum.p30world.com/showthread.php?t=199568
                و ای سی opamp یه مدلش ua741 هستش که فقط یک opamp داخلش داره اما می تونی از lm324 استفاده کنی که 4 تا opamp داخلش داره.
                موفق باشید.
                چرا ناراحتی پاتریک!
                - از دیدنش ناراحت شدی؟
                + نه
                پس چی ناراحتت کرده
                محصولات

دیدگاه

سلام.
                  ممنون.
                  من سنسور CNY70 گیرم اومد. مدارشو پیدا کردم اگر سوالی در بارش پیش اومد پس ازتون می پرسم.
                  و دو تا موتور گیرباکس دار 400RPM ورودی این موتور ها 12 ولت اما ورودی میکرو حداکثر 5.5 . معنیش این میشه فکر کنم که اگر به میکرو 5 ولت وصل کنم ، باید یه منبع ولتاژ 7 ولت بذارم بین خروجی میکرو و موتور .
                  برای منبع ولتاژ ها بهتر که از چی استفاده کنم؟
                  ممنون از جواب هاتون.
                  موفق باشید

دیدگاه

سلام.
                    حقیقتا من زیاد با ساخت ربات آشنایی ندارم ولی هر کاری از دستم بر بیاد در خدمتم.
                    در مورد تغذیه باتری هایی تو بازار هستن شبیه باتری موتور با وزن کمتر از نیم کیلو و ولتاژ 12 ولت ، 3 آمپر که می تونی به راحتی با آداپتور 12 ولت اونو شارژ کنی.برای تغذیه موتور اینها رو مستقیم به ای سی راه انداز مثل l298 میدی و با ید رگلاتور مثل 7805 یا lm2576 جریان و ولتاژ قطعات دیگر مدار رو تامین می کنید.
                    با تشکر
                    چرا ناراحتی پاتریک!
                    - از دیدنش ناراحت شدی؟
                    + نه
                    پس چی ناراحتت کرده
                    محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soran111
                      سلام.
                      حقیقتا من زیاد با ساخت ربات آشنایی ندارم ولی هر کاری از دستم بر بیاد در خدمتم.
                      در مورد تغذیه باتری هایی تو بازار هستن شبیه باتری موتور با وزن کمتر از نیم کیلو و ولتاژ 12 ولت ، 3 آمپر که می تونی به راحتی با آداپتور 12 ولت اونو شارژ کنی.برای تغذیه موتور اینها رو مستقیم به ای سی راه انداز مثل l298 میدی و با ید رگلاتور مثل 7805 یا lm2576 جریان و ولتاژ قطعات دیگر مدار رو تامین می کنید.
                      با تشکر
                      سلام.
                      ممنون.
                      اون باتری هایی که میگین شارژی هستن دیگه ، برم به مغازه چی بگم تا بهم از این باتری ها بده . :question:
                      بعد دیگه مشکلی نداره که من فقط این باتری رو بذارم توی مدار ؟ راه انداز به موتور ها 12 ولت برق میده و رگلاتور ولتاژ رو به 5 می رسونه برای سایر قطعه ها ؟
                      بعد من عکس این قطعاتی رو که شما گفتین میذارم. که ببینم درسته یا نه !

اینا رو از roboeq.com در آوردم.
                      بعد اون OPAMP lm324 از پایه هاش سوال دارم. که توی عکس زیر میذارم. (واقعا از جواب هاتون ممنونم.)

فکر کنم سوال هام دیگه داره سرریز بافر می کنه.
                      امیدوارم این سوال ها و جواب ها کمکی باشه به اونایی که مثل منن و می خوان شرع کنن.
                      ممنون.
                      موفق باشید.

دیدگاه

سلام مجدد.
                        اون باتری ها رو من تو مغازه های قطعات الکترونیک دیدم و همین که گفتم یه باتری 12 ولت 3 آمپر می خوام اون رو بهم نشون دادن.
                        دوست عزیز خروجی باتری رو به راه انداز یا همون که عکسو گذاشتی یعنی l298 میدی که خودش می تونه تا 2.5 آمپر رو تامین کنه. و همچنین همون خروجی رو میدی به ورودی رگلاتور که عکس اونم گذاشتی (7805) و خروجی رگلاتور رو به سایر قطعات مثل میکرو، نمایشگر(LCD) و ... میدی.
                        در مورد LM324 :
                        پایه های 4 و 11 تغذیه هستن که بین +15 و -15 می تونی بهشون ولتاژ بدی هر چند که در این مدار بهتره به 4 همون خروجی رگلاتور رو بدی و پایه 11 رو هم به زمین.
                        در مورد زمین باید بگم همیشه کل زمین های موجود در مدار باید بهم وصل باشه (البته در بعضی موارد استثنا هم داره).
                        پایه های 3 و 4 پایه های ورودی OPAMP هستند که اگر بتونی کتاب الکترونیک سوم هنرستان رو گیر بیاری در مورد اونها کامل توضیح داده. حالا اینجا ما از این دو پایه به عنوان مقایسه کننده استفاده می کنیم، یعنی ولتاژ پایه + رو با - مقایسه می کنیم و با کمترین اختلاف ولتاژ خروجی OPAMP برابر ولتاژ اعمالی به پایه 4 می شود که چون در اینجا شما به اون 5 ولت میدی میشه 1 منطقی.
                        بهتون پیشنهاد می کنم حتما اون کتابی که معرفی کردم رو بخونید اونجا به طور کامل در مورد OPAMPها توضیح داده.
                        موفق باشین.
                        :nice: :nice: :wow: :wow: :nice: :nice:
                        چرا ناراحتی پاتریک!
                        - از دیدنش ناراحت شدی؟
                        + نه
                        پس چی ناراحتت کرده
                        محصولات

دیدگاه

سلام و ممنون.
                          اگر من بیام اول منبع ولتاژ رو بدم به موتور این موتور روشن میمونه و تصمیم گیری برای روشن موندم یا خاموش موندنش رو دیگه میکرو نمی تونه انجام بده.
                          چون باید این موتور رو میکرو کنترل کنه . یعنی برق خروجی شو از پایه های میکرو تامین کنه.
                          بعد خروجی سنسور باید به پایه ی 2 وصل بشه یا 3 یا هر دو ؟
                          ممنون
                          موفق باشید.
                          :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice:

دیدگاه

پاسخ : سوال های مربوط به یک ربات مسیر یاب

دوست عزیز تغذیه موتور از طریق راه انداز تامین میشه و فعال کردن موتور هم از طریق پایه ی فعالساز راه انداز میسر میشه.
                            چرا ناراحتی پاتریک!
                            - از دیدنش ناراحت شدی؟
                            + نه
                            پس چی ناراحتت کرده
                            محصولات

دیدگاه

پاسخ : سوال های مربوط به یک ربات مسیر یاب

سلام دوست عزیز.
                              این جواب آخری ، خیلی خلی خیلی (معرکه) 90% سوال ها رو بدون خطا رو مغزم Debug کرد.
                              مرسی خیلی عالی بود.
                              فقط من از Datasheet این هیچی نمی فهمم گویا برای L298 ورودی ولتاژ رو نوشته 7 ولت !(من اگر به این 12 وصل کنم منفجر میشه.! رگلاتور هم سر راه این بذارم که به موتور 12 نمی رسه.)
                              http://roboeq.com/PDF/0318001.pdf
                              این لینک DataSheet از سایت Roboeq.com
                              بعد اون سیم هایی که سرشون یه سوکت داره و دو رشته سیم میاد توشون با کانکتور به مدار وصل میشن(برای موتور ها میخوام.(برای وصل کردن Fan کارت گرافیک به بردش هم ازش استفاده میکنن)) اسمش چیه ؟! :nerd:
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X