ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51
    2011/05/23
    102
    0

سوال هاي مربوط به يک ربات مسير ياب

سلام دوستان عزيز.
    تمام سوال هاي من در مورد سنسور ها نيست در مورد Stepper Motor ها هم هست.
    1. در مورد سنسور ها : اپتوکانتر TCRT5000 رو اگر ميشه دوستان برام پايه هاي ورودي و خروجي شو ، مقاومت مورد نيازش رو برام بگن.
    ... بعد در کنار اين سنسور که سياه و سفيد رو مشخص ميکنه يه سنسوري که رنگ هاي ديگه رو هم شناسايي کنه منشه معرفي کنيد ؟
    2. در مورد Stepper Motor ها : دوستان اگر ميشه يه نوع Stepper motor براي يه روبات مسيرياب ساده معرفي کنيد. و ولتاژي که بايد بگيره و وصل کردنش به خروجي هاي Micro رو برام توضيح بدين .
    شرمنده سوال زياد شد. (ولي يه راهنمايي کوچيک هم برام کافيه )
    دوستان اگر کسي شيرازي هست، يه جاي خاص رو هم بگه تا برم سوال کنم کافبه. ممنون.(پاساژ قائم زياد اطلاعات نداشتن تا ازشون سوال کنم اگر مغازه ي خاصي توي پاساژ کازروني ها از اين چيزا دارن معرفي کنيد تا برم ببينم چه خبره)
    ممنون.
    موفق باشيد.
    2010/08/19
    کردستان
    1,925
    896

پاسخ : سنسور هاي تشخيص رنگ(اپتوکانتر TCRT5000)(سوال)

با سلام.
    دوست عزیز در ربات مسیر یاب از موتورهای گیربکس دار عادی استفاده میشه نه از استپ موتور البته اگه شما کاربرد خاصی براش در نظر نداری. اگر هم موتور گیربکس دار استفاده کردی، 400rpm خوبه .(البته برای شروع کار)
    موفق باشید.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    2011/05/23
    102
    0

سلام دوست عزيز.
    ممنون از جوابتون. من مي خواستم با طرز کار Stepper Motor ها هم آشنا بشم. يه Stepper Motor هم بهم معرفي کنيد ممنون ميشم.
    در باره ي TCRT5000 هم اگر ميشه پايه هاش رو برام توضيح بدين که کدومش ورودي (VCC) کدومش بايد به Micro وصل شه و ..... .
    عکسش رو ميذارم اگر ميشه دوستان اين عکي رو Edit کنن از روش پايه ها رو توضيح بدن.
    اين عکس از سايت datasheet.ir هست(قيمت اين سنسور ها چنده حدودا)

ممنون.
    2010/08/19
    کردستان
    1,925
    896

سلام.
    یه عکس از نحوه اتصال سنسورهای مادون قرمز گرفتم البته جزئی با اونی که شما گذاشتین فرق داره ولی امیدوارم به دردتون بخوره :

در مورد استپ موتور هم به این تاپیک یه سری بزن و اطلاعات بیشتر هم خواستی یه سرچ کوچولو بزنی کلی مطلب پیدا می کنی.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=50763.0
    چرا ناراحتی پاتریک!
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2011/05/23
    102
    0

سلام دوست عزيز.
    ممنون از جوابت کمکم کرد.
    فقط 4 سوال ديگه. اين سنسور ها همشون دو تا پايه ي GND دارن. Micro Atmega16 هم دو تا پايه ي GND داره . پايه هاي اين سنسور بايد به هر کدوم از اين پايه هاي Micro وصل بشه ؟ يا فقط به اوني که به پايه ي منفي قطعات وصله؟
    اين مقاومت ها روي پکيج سنسور ها نصب ؟ يل خودمون بايد سر راهشون قرار بديم.
    بعد توي خروجي اينا 0 و 1 بر مي گردونن ديگه ؟(اگر ولتاژ ورودي رو برگردونن ميشه 1 و اگر V=0 برگردونن 0 منطقي مياد توي ورودي ميکرو)
    پي اگر اين جور باشه کد زير با C وقتي که به خروجي سنسور به يکي از ورودي هاي Micro وصل درست کار مي کنه.
    کد:
    if(PINX.0==1)
    {
    }
    ورودي اين سنسور ها چند ولت؟ VCC ميکرو هاي Atmega16 ار چند ولت تا چند ولت ؟
    ممنون
    موفق باشيد
    2010/08/19
    کردستان
    1,925
    896

با سلام مجدد.
    دو پایه GND موجود رو میکروکنترلر در داخل ای سی به هم اتصال کوتاه هستند و یکی برای تغذیه خود میکروست و یکی هم برای استفاده از ADCها.
    تمام GND های روی مدار و سنسورها رو باید بهم وصل کنید و مقاومت ها رو هم خودتون باید در مسیر سنسورها قرار بدین.
    در مورد قیمت ها که در بالا سوال کردین تا اونجایی که من پرسیدم از 600 تومان تا 1000 تومان موجود بود.
    بعد برای اتصال سنسورها به میکرو قبل از اتصال خروجی سنسورها رو به opamp میدن تا با تشخیص کمترین تغییر 0 یا 1 رو به میکرو منتقل کنه چون خروجی سنسورها با توجه به سری شدن با یک مقاومت، ولتاژ هست (در کل مقاومت قطعه با نور تغییر می کنه.)
    ولتاژ مورد نیاز سنسورها تو دیتاشیت اومده و ولتاژ کاری میکرو برای سری A بین 4.5 تا 5.6 ولت می باشد که اونم باز تو دیتاشیت کامل قید شده.
    با تشکر.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    2011/05/23
    102
    0

سلام دوباره به شما دوست عزیز.
    ممنون.
    من یکم زیاد سوال می پرسم دلیلش اینه که رشتم ربطش به الکترونیک توی 12 واحد هستش یعنی 4 تا درس که دو تاش هم درباره ی مدارهای منطقی(رشته ی نرم افزار) واسه همین می خواستم که این OPAMP رو هم یه توضیح بدین و مدار مجتمع (IC) مربوطش رو هم بهم بگین که چیه ؟!
    شرمنده که من یکم سوال هام زیاد دارم می شن.(توی دانشگاه هم کسی نیست که بتونه خوب جوابم بده)
    ممنون
    موفق باشید
    2010/08/19
    کردستان
    1,925
    896

با سلام .
    دوست عزیز انجمن برای همین که شما اگر سوال داری مطرح کنی پس هر سوالی داری بپرس.
    در مورد opamp به این لینک سر بزن :
    http://forum.p30world.com/showthread.php?t=199568
    و ای سی opamp یه مدلش ua741 هستش که فقط یک opamp داخلش داره اما می تونی از lm324 استفاده کنی که 4 تا opamp داخلش داره.
    موفق باشید.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    2011/05/23
    102
    0

سلام.
    ممنون.
    من سنسور CNY70 گيرم اومد. مدارشو پيدا کردم اگر سوالي در بارش پيش اومد پس ازتون مي پرسم.
    و دو تا موتور گيرباکس دار 400RPM ورودي اين موتور ها 12 ولت اما ورودي ميکرو حداکثر 5.5 . معنيش اين ميشه فکر کنم که اگر به ميکرو 5 ولت وصل کنم ، بايد يه منبع ولتاژ 7 ولت بذارم بين خروجي ميکرو و موتور .
    براي منبع ولتاژ ها بهتر که از چي استفاده کنم؟
    ممنون از جواب هاتون.
    موفق باشيد
    2010/08/19
    کردستان
    1,925
    896

سلام.
    حقیقتا من زیاد با ساخت ربات آشنایی ندارم ولی هر کاری از دستم بر بیاد در خدمتم.
    در مورد تغذیه باتری هایی تو بازار هستن شبیه باتری موتور با وزن کمتر از نیم کیلو و ولتاژ 12 ولت ، 3 آمپر که می تونی به راحتی با آداپتور 12 ولت اونو شارژ کنی.برای تغذیه موتور اینها رو مستقیم به ای سی راه انداز مثل l298 میدی و با ید رگلاتور مثل 7805 یا lm2576 جریان و ولتاژ قطعات دیگر مدار رو تامین می کنید.
    با تشکر
    چرا ناراحتی پاتریک!
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51