اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال ها در مورد CNY70 و lm324

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال ها در مورد CNY70 و lm324

سلام دوستان عزیز.
    توی cny70 دو پایه این که سمت نوشته ی روی sensor هست، میشن گیرنده و سمتی که نوشته نداره میشن فرستنده؟
    جایی خوندم که پایه ی بالا سمت نوشته رو و بالا اون سمتی که نوشته نداره رو باید به ولتاژ 5 ولت وصل کنیم و پایه ی پایین سمت نوشته رو با یه مقاومت 220 اهم به زمین و روبه روش (پایین سمت بدون نوشته) رو با یه مقاومت 5 مگا اهم باید به زمین وصل کنیم و اشتراک این دو پایه بعد ار مقاومت ها شون رو به lm324 . این درسته؟
    و یه سوال دیگه : lm324 پایه ی 4 و 11 به ترتیب VCC و GND و پایه ی 2 ورودی منفی و 3 ورودی مثبت و پایه ی 1 خروجی که به میکرو تزریق میشه. خروجی سنسور به پایه ی 2 وصل میشه یا 3 ؟ و اگر به هر کدوم از اینا وصل میشه به اون یکی که پایه ی 2 یا 3 خواهد بود چه وصل خواهد شد ؟! oo: :biggrin: (آخرش خیلی ادبی شد)

ممنون.
    موفق باشید

پاسخ : سوال ها در مورد CNY70 و lm324

با سلام.
    در مورد ورودی ای سی باید بگم شما یک سنسور نداری بلکه چند سنسور داری که دو تا دو تا به ورودی های 2 و 3 یعنی + و - opamp وصل میشن. و در مورد اتصالات مربوط به سنسور شما اگر به دیتاشیت قطعه نگاه کنید پایه ها رو مشخص کرده و برای اتصال اونم می تونید از اون عکس قبلی که براتون گذاشتم استفاده کنید.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

سلام .
      توی عکس زیر تکلیف اون علامت سوال چی میشه؟(اگر یه دونه سنسور بذاریم نه روی روبات برای تست سنسور)

ممنون موفق باشید

دیدگاه

اگر اشتباه نکرده باشم باید اون رو به زمین وصل کنی که در صورتی که هیچ تغییر رنگ توسط سنسور تشخیص داده نشه خروجی ایسی همون صفره و با تشخیص تغییر رنگ چون پایه 3 یک میشه و با پایه 2 برابر نیست خروجی ای سی هم یک میشه.
        چرا ناراحتی پاتریک!
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        محصولات

دیدگاه

سلام .
          مقاومت پایه های این CNY70 هر جا یه چی نوشته!
          این لینک DataSheet ش هست. ببینیدش بهم بگید ببینم ولتاژ وردی چند؟ مقاومت باید چی بذارم؟
          طرف فرتنده کدومه؟ گیرنده کدومه؟ چون این رو هم هر جا یه چی نوشته. توی این datasheet که در این مورد چیزی ننوشته.!
          http://roboeq.com/PDF/0401006.pdf
          لینک مال roboeq.com
          ممنون
          موفق باشید

دیدگاه

دوست عزیز مثله شکل زیر ببند جواب میگیری.از مولتی ترن استفاده کن
            "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
            نادر شاه

دیدگاه

سلام.
              بخاطر تاخیری که داشتم عذر می خوام.
              از آقای سمیعی برای راهنماییشون ممنون.همونطور که ایشون گفتن می تونید سنسور رو وصل کنید.
              کاربرد اون مقاومت ها صرفا افزایش طول عمر قطعه هستش. همونطور که شما موقع وصل یک led با اون یک مقاومت سری می کنید که نسوزه اینم دقیقا همین طوریه.هر چند که اگر مقدار اون رو بزرگ انتخاب کنید چون فرستنده خیلی ضعیف میشه در نتیجه حساسیت مدارت میاد پایین.
              با تشکر.
              چرا ناراحتی پاتریک!
              - از دیدنش ناراحت شدی؟
              + نه
              پس چی ناراحتت کرده
              محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احمد سمیعی
                دوست عزیز مثله شکل زیر ببند جواب میگیری.از مولتی ترن استفاده کن
                سلام . ممنون دوستان.
                فرستنده، سمت چپیست ؟ (همونی که روشن میشه؟ اگرم بدون مقاومت توی این شماتیکی که شما دادی وصلش کنیم پرت میشه بیرون(با روزبین موبایل دیدم که روشن میشه)).
                من یه کد نوشتم برای تست سنسور با C برای Atmega32 ولی کار نمیکنه. (LED های مدار رو طبق چیزی که براش نوشتم روشن نمیکنه با گردوندن پتانسیومتر روشن میشن.)
                راستی اگر به جای مقاومت 100k ، مقاومت 1k بذارم توی مداری که شما برام گذاشتین چی میشه؟
                ممنون.
                موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان اگر میشه جواب بدین .
                  سوالم رو توی پست قبل مطرح کردم. من به جای مقاومت 100k ،مقاومت 1k و 470 اهم وصل کردم چون 100K رو نداشتم ولی جواب نگرفتم. این lm324 میاد پایه ی مثبت رو با منفی مقایسه میکنه؟
                  در واقع اتفاقی که میفته اینه که بعد از بستن مدار با مقاومتهایی غیر از 100K ، (چون من دیگه مدار رو به میکرو وصل نکردم برای تست وصلش کردم به یه مقاومت و یک LED) این LED ، همینجور روشن میمونه.
                  الانم که دارم پست رو ویرایش می کنم پتانسیومتر رو که می چرخونم به راست LED روشن میشه میچرخونم به چپ خاموش میشه در حالی که فرستنده ی Sensor روشنه ولی با گرفتن هر چیز سیاهی جلوش عکس العملی نشون نمیده. البته این بار هم با مقاومتی غیر از 100k آزمایشش کردم چون الان ساعت 3:30 صبح.(مغازه ای باز نیست. اگر میشه نقش این مقاومت 100k رو برای توضیح بدین. یا اینکه چرا ما به ورودی منفی OPMAP پایه ی 2 ورودی میدیم. آخه وقتی میکشمش هیچ تغییری نمیبینم.)
                  ممنون.
                  موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوستان .
                    مقاومت 100k رو وصل کردم درست شد. ولی خوب من هرچی که میگیرم جلوش خاموش میشه. نه فقط رنگ سیاه.
                    ممنون.
                    موفق باشید.

دیدگاه

اگه این مقاومت نباشه بعد از وصل شدن فتو ترانزیستور داخل سنسور اتصال کوتاه رخ میده و سنسور می سوزه.این کارمون شبیه pull up.مقاومت 10k یا 1k هم می تونی بزاری.ولی 10k و 100k بهتره.
                      حتما از مولتی ترن استفاده کن چون دقیق تر تنظیم میشه.وقتی خواستی سنسورو تنظیم کنی تو فاصله ی 3,4 میلی متریش رنگ سفیدو قرار بده بعد مولتی ترنو بچرخون تا led خاموش بشه بعد رنگ سیاه و جلوش بگیر احتمالا led روشن بشه.اگه نشد آروم بر عکس حالت قبل بچرخون.باید با مولتی ترن بازی کنی تا به یه نتیجه ی مطلوب برسی.از ic 74541 هم میتونی استفاده کنی بجای opamp.
                      موفق باشی
                      "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
                      نادر شاه

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                        ممنون از راهنمایی هاتون. بعد از اینکه کار روبات رو تموم کردم یه فیلم از روبات و عکس و توضیحاتی که از شما گرفتم رو میذارم برای بقیه که بخوان بیان و کار کنن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X