اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اساتید آمپلی فایر بیان نظر بدن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اساتید آمپلی فایر بیان نظر بدن

با سلام
    دوستا عزیز بخصوص عزیزان قدیمی کار حتما آمپلی فایرهای فاراتل رو بیاد دارن که با 12 ولت کار میکرد و قدرت خوبی هم داشت به نظرتون ارزش داره روی طرحش کار کنیم و یه آمپلی اصلاح شده و بروز شده از توش در بیاریم هر کدوم نظری دارین بگین به نظر من ارزش امتحان داره هم یه دوره آموزشی برای دوستان تازه کار میشه هم یه تجربه واسه خودمون هر کدوم همون جایی که هستیم یک نمونه درست کنیم و روش کار کنیم و تجربیاتمون رو باهم در میون بذاریم شاید به چیزی رسیدیم.
    مهمترین مشکل رفع مشکل ترانس تطبیق امپدانس خروجی اونه که خیلی سنگین و حجیمه اگه فکری برای اون کنیم خیلی کارمون به موفقیت نزدیک میشه به نظرتون استفاده از ترانسهای حلقوی میتونه در کوچکتر شدن اون و کم حجم شدنش کمک کنه یا ترلانسهای با مغزی فریت؟
    هرکدوم نظری دارین بگین؟
    تا توانی رفع غم از چهره ای غمناک کن***در جهان گریاندن آسان است اشکی پاک کن

پاسخ : اساتید آمپلی فایر بیان نظر بدن

ما که به ترانس حلقوی و چوک فریت دسترسی نداریم. ولی فریت هم کیفیت صدا رو بالا میبره هم کمتر گرم میشه و راندمان بالاتری داره. ولی شنیدم اگه حجمش کمتر از توان موردنظر باشه اشباع میشه ! فرمولشو نمیدونم.
    وقتی تو نیستی
    نه هست های ما چونانکه بایدند
    نه باید ها...
    هر روز بی تو http://www.up98.org/upload/server1/0...158wwayrz3.jpg
    روز مباداســـت !

دیدگاه

باید یه جوری فرکانس انتقالی توسط ترانس را بالا ببریم

مثلا بجای 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز از 80 کیلو تا 100 کیلو هرتز استفاده کرد تا حجم ترانس بیاد پایین

و مداری باشه که فرکانس صوتی را با روابط منطقی افزایش بده و بده به ترانس و بعد از ترانسم طبق همون منطق فر کانس را بیاره پایین

فکر کنم این اینورتر های جدید که تازه به بازار اومده از همین خاصیت استفاده میکنن مثلا اندازش به اندازه یه آجر ساختمانه ولی روش نوشته 2000 وات ! والبته اغراق هم نیست واقعا این توان را میده

و اگه اینطور باشه کارش نسبت به ما راحتره چون یه فرکانس خاص رو تبدیل میکنه

ما باید مداری OK کنیم که روی طیفی از فرکانس ها این کار را انجام بده

و اگه این ایده عملی بشه در واقع یه کلاس به کلاسای دیگه آمپلی فایر اضافه میشه مثله کلاس D

شاید بشه یک فرکانس مبنا داشته باشیم که اون فرکانس مبنا را در فرکانس صوتی ضرب کنیم و بعد از ترانسم عمل تقسیم را انجام بدیم

دوستان نظر بدید (تاپیک فسفر سوزونی :-B *-)
      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

بنظر من دو مساله تو امپلی فایر های فاراتل وجود داشت
        اول اینکه مدار بتونه با دوازده ولت و بلندگوهای بوقی اون زمان که 16 اهم بودند صدای قابل قبولی بده
        دوم اینکه ترانزیستور های با قدرت بالا و مکمل تو اون دوره سخت پیدا میشد و تنها ترانزیستور های قدرت اون دوره 2N3055 و AD149 بودند
        این دو مساله باعث و بانی وجود ترانس افزاینده خروجی با سر وسط در آمپلی فایر های اون دوره شد و یک مزیت دیگه هم بدست اومد یه خروجی با ولتاژبالا که نصب بلند گو با استفاده از سیمهای نازک رو در فواصل دور امکان پذیر میکرد
        البته وجود ترانس خروجی باعث محدودیت پهنای باند آمپلی فایر شده و اون آمپلی فایر ها فقط برای صحبت مناسبند و بدرد موسیقی نمیخورند .
        حالا اگه دوباره دوستان یاد گذشته افتادند و میخوان تاریخ رو تکرار کنن شدنی هست استفاده از ترانس ترویید هم حجم و وزن رو کم میکنه ولی پهنای باند اون به مدارات امروزی نخواهد رسید ( حداقل با خرج معمول الان اودیو فیل ها رو سرم نریزن )
        ولی فکر نکنم بشه از ترانس هسته فریت بجای اون ترانس استفاده کرد چون اون ترانس طیف فرکانس صوتی رو حمل می کنه و هسته فریت برای فرکانس صوتی مناسب نیست

دیدگاه

هسته های فریت در فرکانس پایین مشکلی ندارند بلکه بخاطر اینکه در جریانهای بالاتری نسبت به هسته اهنی اشباع می شوند وضعیت بهتری دارند منظور اینه که شکل موج ولتاژ ،در ترانس هسته اهنی در اثر اشباع کج و کوله میشه ولی هسته فریت شکل موج ولتاژو حفظ میکنه . ولی چون فرکانس پایینه تعداد دور سیم زیاد میشه و به علت بالا بودن قیمت هسته فریت مقرون به صرفه نیست البته فکر کنم هسته بزرگ فریت اصلا وجود نداشته باشه.

دیدگاه

اگر منظورتون اینه که به جای به هسته آهنی نیم کیلویی از یه فریت 100 گرمی استفاده کنید نشدنی است. خاصیت فریت در فرکانسهای بالای 40-50 کیلوهرتز خودش رو نشون میده. ولی ما نهایتاً 20 کیلو داریم. مگر اینکه بشه صدا رو روی یه فرکانس 100 کیلو هرتزی سوار کرد و در نهایت اون 100 کیلو رو خذف کرد.
            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X