اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک کامپیوتر به وسیله ی ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت یک کامپیوتر به وسیله ی ARM

سلام
    من میخوام با استفاده از یک تراشه ARM یک کامپیوتر بسازم که همه نوع سیستم عامل روش نصب بشه و تقریبا تمام پورت ها رو داشته باشه . دارم از پایه شروع میکنم .
    در اولین فرصت دیتا باس پیشنهادی رو با دست میکشم و رو سایت قرار میدم .

ظاهرا دو نفر ( یک دانش آموز انگلیسی و یک فرد دیگر که او هم دانش آموز بوده ) قبلا چنین کاری انجام داده اند .

:biggrin:
    دعایم کنید که شاید به واسطه ی دعای خیر شما مشکلاتم حل شود .

پاسخ : ساخت یک کامپیوتر به وسیله ی ARM

وقتی کامپیوتر را روشن میکنیم وقتی هنوز سیستم عامل نصب نکرده ایم با یک صفحه ی مشکی رو به رو میشویم که اطلاعات سیستم روی آن نمایش داده میشود . بنابراین مادر بورد باید دارای یک حافظه از نوع یک بار نوشتنی باشه که برنامه های لازم برای شناسایی پورتها و بعضی لوازم جانبی روی آن نوشته شده است ( یکی از برنامه هایی که در این حافظه قرار میگیرد بوت لودر است ) برای نوشتن این برنامه داشتن اطلاعات کافی در مورد پروتکل انواع پورتها ونحوهی اتصال آن ها به دیتا باس و ساختار خود دیتا باس و بعضی لوازم جانبی ضروری است .
    من در حال مطالعه و تحقیق روی این قسمت هستم هر کس اطلاعاتی داره لطفا دریغ نکنه . :biggrin:

دیدگاه

آنطور که از اخبار مایکروسافت به گوش میرسد ویندوز 8 با نسخه های ARM11 وانواع جدیدتر سازگاری دارد .

دیدگاه

سلام

به نظر من وقت خودت رو صرف این کار ها نکن
        حالا شما این کامپیوتر رو ساختید و به بهترین صورت هم جواب داد آخرش که چی ؟
        این چیز ها رو چندین سال پیش ساختن که الان هم هر روز در حال پیشرفت های تعجب آوری است
        مثلا میرید یدونه کامپیوتر یا لپ تاپ با قدرت و سرعت بی نهایت و کلی امکانات و قطعات فوق پیشرفته و مثلا یدونه CPU اینتل کورای 7 که باز کردن بزرگترین نرم افزار گرافیکی برایش مثل یک مسخره بازی است رو میخرید و وقتتون رو صرف کار های بهتری می کنید

اگر هم خیلی از سیستم عامل و این چیز ها خوشتون میاد یدون برد Friendly ARM که توی فروشگاه سایت هست بخرید که دقیقا همین کاری که شما میخواهید رو میکند
        eshop.eca.ir/index.php?cPath=29
        http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

برای اینکه موفق بشی از رویا هات بیا بیرون و با واقعیات زندگی کن
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام تایپیک جالبی ایجاد کردید امیدوارم ادامه دار باشه و موفق باشید. :agree:
            خداوند زمین را مدوّر آفرید تا به انسان بگوید
            همان لحظه ای که تصوّر می کنی به آخر دنیا رسیده ای؛
            درست در نقطه ی آغاز هستی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
              سلام

به نظر من وقت خودت رو صرف این کار ها نکن
              حالا شما این کامپیوتر رو ساختید و به بهترین صورت هم جواب داد آخرش که چی ؟
              این چیز ها رو چندین سال پیش ساختن که الان هم هر روز در حال پیشرفت های تعجب آوری است
              مثلا میرید یدونه کامپیوتر یا لپ تاپ با قدرت و سرعت بی نهایت و کلی امکانات و قطعات فوق پیشرفته و مثلا یدونه CPU اینتل کورای 7 که باز کردن بزرگترین نرم افزار گرافیکی برایش مثل یک مسخره بازی است رو میخرید و وقتتون رو صرف کار های بهتری می کنید

اگر هم خیلی از سیستم عامل و این چیز ها خوشتون میاد یدون برد Friendly ARM که توی فروشگاه سایت هست بخرید که دقیقا همین کاری که شما میخواهید رو میکند
              eshop.eca.ir/index.php?cPath=29
              لطفا ضمن حفظ مسیر مبحث، توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع هدف از انجام کاری رسیدن به سود یا ... نیست.بلکه یادگیری و فهم بیشتر یک موضوع است.
              با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goldperson2005
                وقتی کامپیوتر را روشن میکنیم وقتی هنوز سیستم عامل نصب نکرده ایم با یک صفحه ی مشکی رو به رو میشویم که اطلاعات سیستم روی آن نمایش داده میشود . بنابراین مادر بورد باید دارای یک حافظه از نوع یک بار نوشتنی باشه که برنامه های لازم برای شناسایی پورتها و بعضی لوازم جانبی روی آن نوشته شده است ( یکی از برنامه هایی که در این حافظه قرار میگیرد بوت لودر است ) برای نوشتن این برنامه داشتن اطلاعات کافی در مورد پروتکل انواع پورتها ونحوهی اتصال آن ها به دیتا باس و ساختار خود دیتا باس و بعضی لوازم جانبی ضروری است .
                من در حال مطالعه و تحقیق روی این قسمت هستم هر کس اطلاعاتی داره لطفا دریغ نکنه . :biggrin:
                اون برای bios هست که اینم یه برنامه است که وقتی cpu به کار میفته میاد از آدرس اول که میشه همین شروع برنامه bios هست برنامه رو اجرا میکنه و میره جلو تو این برنامه همه چیز چک میشه و اطلاعات تو یه قسمت از رم ذخیره میشه و در اختیار سیستم عامل قرار داده میشه و آخرش هم میپرسه کدوم سیستم عامل رو میخواید اجرا کنید شما هم انتخاب میکنید و بعد pc میره سراغ آدرس اول سیستم عامل و ...
                یه مشکل هست اینا embedded هستند ولی کامپیوتر general purpose هستند یعنی اولی برای یه کار مشخص طراحی میشه ولی دومی باهاش هر کاری میشه کرد

دیدگاه

ضمنا.
                  مسئله فقط سخت افزار نیست.
                  اقلام زیر هم مهم هستن:
                  - طبق صحبت آقای رجب زاده حداقل چیزی مثل BIOS با قرار داد های اولیه ارتباطی.
                  - یک مدیا مثل HDD برای ذخیره سازی.
                  - سیستم عامل.
                  - نرم افزار های اولیه مثل command interpreter اگر بخوایین متنی کار کنین یا یک GUI برای کارهای گرافیکی.
                  - استفاده از استاندارد های موجود برای پرهیز از ساخت کارتهای ارتباطی مثل شبکه - صفحه تصویر - کارت IO و غیره.

شدنی بودنش؛ شدنیه. مشکل تکنیکی خاصی هم وسط نیست. فقط یک زمان بسیار زیادی میطلبه.
                  ضمنا بنا بر مشخصات آرم های موجود به خیلی چیز ها مثل داشتن یک محیط بر اساس Virtual memory و یا رم بالا هم نیاز هست. البته غیر از یک وقت بسیار بسیار زیاد. که برای یک نفر فکر میکنم به اندازه کافی مایوس کننده باشه.

من باب اطلاعتون؛ شرکت زیمنس سالها پیش یک سری کامپیوتر بر مبنای 80186 ساخت بنام سری SICOMP مثل انواع M76 , M80 , M86 که با کلاک داخلی 18 مگا هرتزی و سرعت حدودی 1 تا 2 MIPS برای کارهای اتوماسیون صنعتی طراحی شده بود. اما طراحی یک همچین چیزی کار یک نفر و یک سال و اینا نیست. تازه ساختار ها رو جوری درآورده بود که بشدت قابل انعطاف بود.

توصیه میکنم یا از خیر این "همه نوع سیستم عامل" و "تقریبا تمام پورتها" بگذرین یا خودتون رو برای یک دردسر زیاد و بسیار طولانی مدت آماده کنین.

ضمنا اولین چیزی که باید مشخص کنین پروسسور اولیه مورد نیاز هست بقیه اش رو میشه خیلی راحت طراحی کرد.
                  مثلا آرم 7 مسلما خیلی راحت جواب نمیده مگر مثل LPC2478 که بتونه رم خارجی قبول کنه. یا سری ARM9 که بتونه از Jazzel پشتیبانی کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                    اون برای bios هست که اینم یه برنامه است که وقتی cpu به کار میفته میاد از آدرس اول که میشه همین شروع برنامه bios هست برنامه رو اجرا میکنه و میره جلو تو این برنامه همه چیز چک میشه و اطلاعات تو یه قسمت از رم ذخیره میشه و در اختیار سیستم عامل قرار داده میشه و آخرش هم میپرسه کدوم سیستم عامل رو میخواید اجرا کنید شما هم انتخاب میکنید و بعد pc میره سراغ آدرس اول سیستم عامل و ...
                    یه مشکل هست اینا embedded هستند ولی کامپیوتر general purpose هستند یعنی اولی برای یه کار مشخص طراحی میشه ولی دومی باهاش هر کاری میشه کرد
                    بله درست میفرمایید ولی در مورد خط اگر منظورتون محدود بودنش هست بله همینطور هست که شما میفرمایید ولی برای رسیدن به یک سیستم کامل باید ابتدا محدودش رو ساخت بعد اون رو ارتقاع داد تا به قول شما به یک نمونه General Purpose رسید .

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
                    ضمنا اولین چیزی که باید مشخص کنین پروسسور اولیه مورد نیاز هست بقیه اش رو میشه خیلی راحت طراحی کرد.
                    وقتش مهم نیست .
                    من الان روی دو قسمت مشکل دارم :
                    1. BIOS
                    2. قسمت گرافیکی
                    قصد هم دارم که ARM11 استفاده کنم ولی کدومشون رو هنوز نمیدونم اگه شما آشنایی با یک تراشه ARM از سری 11 دارید که بتونه کار ما رو راه بندازه لطفا راهنمایی کنید .

دیدگاه

منم نظرم همین نظر آقا رضا هست ، فکر اینکه همه سیستم عاملها را ساپورت کنه را از ذهنت بیرون کن
                      یا حتی فکر اینکه تنهایی سیستم عاملی بنویسی که عامه پسند باشه را هم " فعلا "نکن
                      بعدا فکرشو کردی ایرادی نداره...

اما :

اینایی که بهت میگن نمیشه و ولش کن و بیخوده ، فکر میکنن قراره ویندوز یا لینوکسی نوشته بشه مثل همینی که الان هست این کاری که میخوای بکنی کار جالبیه و جای کار ززززززززززززززززززززززززززززززززززززیاد داره.

من قبلا یکسری آموزشهای اولیه در مورد نوشتن یک سیستم عامل از ابتدا روی اینترنت گذاشتم ، برای استارت کار و درک کلی مفهومی اونا را بخون

http://www.shabgard.org/forums/showthread.php?t=21974
                      البته فردا سایت را چک کن ، امشب سرورش دان هست/
                      یا اگه عجله داری از Cache گوگل برای خوندنش استفاده کن

و در کل به فکر یک سیستمی باش که نوآوری داشته باشه ، مثلا یک سیستم عامل تخصصی
                      ! (مثلا سیستم عامل تخصصی رمزنگاری و رمزگشائی ، البته یک مثال بود تو جدی نگیرش چون خودم دارم روش کار میکنم )
                      آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                      تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                      آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                      هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goldperson2005
                        بله درست میفرمایید ولی در مورد خط اگر منظورتون محدود بودنش هست بله همینطور هست که شما میفرمایید ولی برای رسیدن به یک سیستم کامل باید ابتدا محدودش رو ساخت بعد اون رو ارتقاع داد تا به قول شما به یک نمونه General Purpose رسید .
                        وقتش مهم نیست .
                        من الان روی دو قسمت مشکل دارم :
                        1. BIOS
                        2. قسمت گرافیکی
                        قصد هم دارم که ARM11 استفاده کنم ولی کدومشون رو هنوز نمیدونم اگه شما آشنایی با یک تراشه ARM از سری 11 دارید که بتونه کار ما رو راه بندازه لطفا راهنمایی کنید .
                        1-یه برنامه است که تغییر نمیکنه و اطلاعات موردنیاز رو به سیستم عامل میده(در حالت کلی)
                        مثلا یه حافظه کوچیک داخل این چیپ ها هست اصلا برنامش بوت از روی NAND هستش
                        اگه همونو بشه تغییر داد فکر کنم مشکل حل بشه اگه نه میریم سر خونه اول حافظه ای که تو دستمونه
                        2-نمیدونم ولی یه بار به ذهنمرسیده بود برای این ARM9 که کنترلر LCD نداره بیایم یه قسمت از رم رو بدیم به fpga (مثلا رم مجازی)و بعد دونه دونه پیکسل ها رو بهش میدیم خودش بقیه کار ها رو میکنه ولی اون موقع تا حالا اصلا توان عملی کردنش رو نداشتم
                        فکر کنم گرافیک به این محدود نشه و فراتر بره مثلا محاسبه میزان سایه نور و ...
                        نمیدونم چرا میگید آرم 11 اگه برای smd بودن میخواید که همون آرم9 اتمل خوبه(اگه گیر بیاد)اگر هم منظورتون برد های مینیه فکر کنم با یه خرده بیشتر بتونید یه cortex-a9ش رو بگیرید از TI اون برد کلا از رو SD بوت میشه به نظرم به کارتون میاد به خاطر بوت از رو SD

دیدگاه

فکر کنم آرم 9 رو هم جوان داشته باشه و هم پایا. لااقل در همین فروم دیدم. البته به قول دوستان تشت حموم های اتمل رو.
                          1. BIOS
                          مثل اینکه این سایت با جوابهای من مشکل داره. یک پست زدم که نرسیده! :angry:

ولی باید استراتژی ارتباط با این BIOS هم مشخص بشه. تازه به خود OS هم خیلی مربوط میشه. مثلا یک چیزی مثل داس با بایوس خیلی کار میکنه. اما ویندوز نه. جز مرحله بوت شدن اولیه. که اون هم برای کار شما اجباری نداره. میتونین از یک لودر در فلش برای استارت اولیه برنامه لودر اصلی سیستم عامل استفاده کنین.

. قسمت گرافیکی
                          اگر منظورتون از قسمت گرافیکی کارت گرافیک باشه که قاعدتا باید سیستمتون از لحاظ سخت افزاری قابل انعطاف باشه. ولی اگر منظورتون GUI هست که این روی سیستم عامل سوار میشه و الزاما جزئی از اون نیست. مثل لینوکس. حتی GUI جزئی از قسمت اجرایی ویندوز هم نیست. بلکه جزء استانداردی هست که همراه ویندوز اومده.
                          ولی برای اون هم راه حل هست. یک سری به reactos بزنین. یک نسخه NT compatible هست. و open source. حجم نسخه اجراییش هم فقط 17 مگا بایت هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J0KER
                            منم نظرم همین نظر آقا رضا هست ، فکر اینکه همه سیستم عاملها را ساپورت کنه را از ذهنت بیرون کن
                            یا حتی فکر اینکه تنهایی سیستم عاملی بنویسی که عامه پسند باشه را هم " فعلا "نکن
                            بعدا فکرشو کردی ایرادی نداره...
                            دوست خوب . از راهنماییتون ممنونم .
                            ولی این کار توسط یک دانش آموز دبیرستانی انگلیسی انجام شده و نسخه ای از Linux هم روش نصب کرده .
                            نوشتن یک سیستم عامل فعلا مد نظرم نیست من می خوام محیطی مثل BIOS ایجاد کنم و برنامه نوشته شده رو در یک حافظه ی مجزا ذخیره کنم . با داشتن همچنین چیزی استفاده از DVD Writer و Mouse و... امکان پذیر میشه .
                            نوشتن BIOS به مراتب خیلی راحت تر از نوشتن سیستم عامل هستش ( البته نمیدونم BootLoader ها هم جز BIOS محسوب میشن یا نه ؟ ) . :biggrin:
                            لینکی که گذاشتید خیلی جالب بود .

دیدگاه

1-
                              مثلا یه حافظه کوچیک داخل این چیپ ها هست اصلا برنامش بوت از روی NAND هستش
                              اگه همونو بشه تغییر داد فکر کنم مشکل حل بشه اگه نه میریم سر خونه اول حافظه ای که تو دستمونه
                              دوست گرامی
                              من فکر کنم خیلی بیشتر از یه تغییر کار داشته باشه .

نمیدونم چرا میگید آرم 11 اگه برای smd بودن میخواید که همون آرم9 اتمل خوبه(اگه گیر بیاد)اگر هم منظورتون برد های مینیه فکر کنم با یه خرده بیشتر بتونید یه cortex-a9ش رو بگیرید از TI اون برد کلا از رو SD بوت میشه به نظرم به کارتون میاد به خاطر بوت از رو SD
                              من به خاطر این گفتم ARM11 که مایکروسافت گفته ویندوز 8 این تراشه رو ساپورت میکنه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X