اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور AC خازنی با کمک اینورتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور AC خازنی با کمک اینورتور

با سلام
    من میآ‌خوام دور یه موتور AC که یه خازن هم داره رو با کمک یه دستگاه اینورتور ( مارکش زیاد مهم نیست ) کم و زیاد کنم ولی سیم بندیش رو نمیآ‌دونم!

یعنی من سیمای سر موتور رو چطور باید به اینورتور ببندم
    باتشکر

پاسخ : کنترل دور AC خازنی با کمک اینورتور

موتور های تکفاز رو نمیشه با اینورتر کنترل دور کرد
    اینورتر مخصوص موتورهای سه فازه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

والا من از نظر علمی نمیآ‌دونم ولی از نظر عملی اینو خودم روی یه دستگاه دیدم ولی چون موقعییتش نبود که وارسی کنمش اینجا سوال کردم.
      البته از یه فروشنده هم پرسیدم که گفت برات انجام میآ‌دم و یه مبلغآ‌ی رو هم براش میآ‌گیرم. منم گفتم بزار ببینم اول خودم میآ‌تونم چیزی در موردش پیدا کنم.

ممنون

دیدگاه

چرا نمیشه ؟ مگه دور موتور تک فاز با فرکانس متناسب نیست ؟
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

توان موتورت چقدره؟
          موتورت چند قطبه؟
          سیم پیچ راه انداز بعد از راه اندازی از مدار خارج میشه یا نه؟
          موتور در زمان راه اندازی زیر باره یا نه؟
          اینورتری که میخوای استفاده کنی چند واته و خروجیش سینوسیه یا مربعی؟
          این مدعیان در طلبش بی خبرانند
          آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

موتور های تکفاز بدلیل اینکه سیم پیچ کمکی با خازن وارد ودار میشه در فرکانس های پایین خازن اون مشخصه رو نداره و نمیتونه گشتاور راه اندازی رو بطور کامل به موتور بده
            در این صورت با موتور راه نمیافته و بیا اگه راه بیفته با گشتاور بسیار کم راه می افته و احتمال ریز بار خوابیدن موتور زیاده
            اگه کسی تونسته راه بندازه حتما با دور های بالا بوده و دور های پایین به هیج عنوان نمیشه این کار رو کرد

نوشته اصلی توسط Babak1367
            توان موتورت چقدره؟
            موتورت چند قطبه؟
            سیم پیچ راه انداز بعد از راه اندازی از مدار خارج میشه یا نه؟
            موتور در زمان راه اندازی زیر باره یا نه؟
            اینورتری که میخوای استفاده کنی چند واته و خروجیش سینوسیه یا مربعی؟
            شما این کاره نیستی :mrgreen:

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
              با سلام
              من میآ‌خوام دور یه موتور AC که یه خازن هم داره رو با کمک یه دستگاه اینورتور ( مارکش زیاد مهم نیست ) کم و زیاد کنم ولی سیم بندیش رو نمیآ‌دونم!

یعنی من سیمای سر موتور رو چطور باید به اینورتور ببندم
              باتشکر

چند مدل موتور روتور قفسی تک فاز داریم روتو قفسی با قطب چاکدار که به راحتی با هر اینور تری کار میکنه ولی کلآ در فرکانس
              مربعی گشتاور پایین تره(بعلت هارمونیک بالا تلفات بیشتره) مدلهای دیگر هم که خازن و سیم پیچ راه انداز همیشه در مداره
              و مدلهای دیگری در دور نامی خازن و سیم پیچ راه انداز از مدار خارج میشن .اگر سیم پیچ راه انداز و خازن در دور نامی از مدار
              خارج بشه در فرکانس نامی موتور رو راه اندازی میکنیم بعد با کم کردن فرکانس گشتاور بیشتری خواهیم داشت(با پایین امدن
              دور باید مراقب وصل شدن سویچ گریز از مرکز باشیم) چون جریان سیم پیچ اصلی در فرکانس پایین افزایش پیدا میکنه چرا ؟
              چون راکتانس سیم پیچ اصلی با کاهش فرکانس کاهش پیدا میکنه و افزایش فرکانس باعث بالا رفتن RPM میشه ولی با
              کاهش گشتاور مواجه خواهیم شد . فرقی نمی کنه تک فاز یا سه فاز فرکانس از یه حدی پایینتر بیاد موتور میسوزه.
              هر چه تعداد قطبها بیشتر باشه پس دور نامی موتور کمتره پس جریان راه اندازی کمتره و اینکه موتور زیر بار روشن بشه یا
              نه در جریان راه اندازی تاثیر مستقیم داره.

شما این کاره نیستی :mrgreen:
              من از پستهای قبلی شما احساس کردم که آدم بی ادبی هستی و حدس میزدم که یه روزی خودتو نشون بدی
              ولی دوست عزیز این و بدون اینجا میدان مبارزه نیست نوشته های شما هم وحی منزل نیست پس بجای اینکه
              از پستهای دیگران احساس فشار کنی بهتره که با منطق دیگران رو مجاب کنید. :agree:

دیدگاه

من از پستهای قبلی شما احساس کردم که آدم بی ادبی هستی و حدس میزدم که یه روزی خودتو نشون بدی
                ولی دوست عزیز این و بدون اینجا میدان مبارزه نیست نوشته های شما هم وحی منزل نیست پس بجای اینکه
                از پستهای دیگران احساس فشار کنی بهتره که با منطق دیگران رو مجاب کنید. :agree:
                من آدم بی ادبی نیستم ولی سعی نمیکنم حرفم رو کرسی بنشونم

حکایت شما مثل یکی از استاد های منه که به خاطر اینکه یه جوابی بده منو 3 سال با راهنمایی اشتباه ش الاف کرد
                خیلی با کلاس تر بود اگه می کفت نمیدومنم
                شما هم اگه توی چیزی علمی ندارید راجع بهش بحث نکنید

برای ادای حرفهام
                حتی 1 مارک یا نوع از اینور تر تکفاز نداریم ( خروجی تکفاز )
                شرکت های بزرگ مثل زیمنس - تله مکانیک و ... حتی یه دونه اینوتر با خروجی تکفاز ندارن
                اگه شما علمتون از اونها بالاتره و می تونید اثبات کنید که میشه بسم ا...

اگه یه نمونه هم پیدا کردی باز هم حرف شما درسته

اگرچه که ممکنه تمام موتور ها رو با کاهش ولتاژ دورشون رو میشه کرد

در غیر این صورت حرفتون رو پس بگیرید

دیدگاه

سلام دوستان
                  در عالم الکترونیک هیچ چیز غیر ممکن نیست .
                  در موتور تکفاز دو سیم پیچ داریم که یکی به نول ، یکی به فاز و دیگری به یک خازن به فاز وصل شده که اختلاف فاز بین دو سیم پیچ ایجاد میکند . شما اگه بخوای موتور تکفاز با اینورتر با روش spwm راه اانندازی کنی باید خازن حذف کنی و یک اینورتر ابتکاری بسازی که سه فاز خروجی داشته باشه . از اینورتر های سه فاز بازار نمی تونی استفاده کنی چون جریان فزها تو این موتور متوازن نیست و یک فاز جریانش دو برابر فازای دیگست . راهترین کار برای کنترل موتور تک فاز دیمر .
                  مدار اینورتر تک فاز با روشی رو که گفتم خودمم با dsic ساختم و تا 1.5 کیلووات ازش توان گرفتم ، ولی کار مشکلی .
                  عزیز من یه دیمر ساده 10000 تومانی بزار خودتو راحت کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
                    من آدم بی ادبی نیستم ولی سعی نمیکنم حرفم رو کرسی بنشونم

حکایت شما مثل یکی از استاد های منه که به خاطر اینکه یه جوابی بده منو 3 سال با راهنمایی اشتباه ش الاف کرد
                    خیلی با کلاس تر بود اگه می کفت نمیدومنم
                    شما هم اگه توی چیزی علمی ندارید راجع بهش بحث نکنید

برای ادای حرفهام
                    حتی 1 مارک یا نوع از اینور تر تکفاز نداریم ( خروجی تکفاز )
                    شرکت های بزرگ مثل زیمنس - تله مکانیک و ... حتی یه دونه اینوتر با خروجی تکفاز ندارن
                    اگه شما علمتون از اونها بالاتره و می تونید اثبات کنید که میشه بسم ا...

اگه یه نمونه هم پیدا کردی باز هم حرف شما درسته

اگرچه که ممکنه تمام موتور ها رو با کاهش ولتاژ دورشون رو میشه کرد

در غیر این صورت حرفتون رو پس بگیرید
                    مهندس زمانی که شما به من توهین کردی هنوز حرفی نزده بودم oo:فقط چند تا سئوال پرسیدم.
                    اینکه شما با کسی مشکل داشتی ربطی به موضوع نداره.در هر صورت در مورد من با توهم بر خورد
                    کردی. دومآ مگه طرف صحبت من شما بودی که بخوام حرفمو روی کرسی بشونم. oo:
                    من از کس دیگه ای سئوال کردم و ایشون نیاز به وکیل وصی نداره. :redface:
                    توهین کردی طلبکارم هستی ؟
                    سلام دوستان
                    در عالم الکترونیک هیچ چیز غیر ممکن نیست .
                    در موتور تکفاز دو سیم پیچ داریم که یکی به نول ، یکی به فاز و دیگری به یک خازن به فاز وصل شده که اختلاف فاز بین دو سیم پیچ ایجاد میکند . شما اگه بخوای موتور تکفاز با اینورتر با روش spwm راه اانندازی کنی باید خازن حذف کنی و یک اینورتر ابتکاری بسازی که سه فاز خروجی داشته باشه . از اینورتر های سه فاز بازار نمی تونی استفاده کنی چون جریان فزها تو این موتور متوازن نیست و یک فاز جریانش دو برابر فازای دیگست . راهترین کار برای کنترل موتور تک فاز دیمر .
                    مدار اینورتر تک فاز با روشی رو که گفتم خودمم با dsic ساختم و تا 1.5 کیلووات ازش توان گرفتم ، ولی کار مشکلی .
                    عزیز من یه دیمر ساده 10000 تومانی بزار خودتو راحت کن
                    و آخر اینکه بهتره محکم چیزی رو رد نکنی.

دیدگاه

مهندس زمانی که شما به من توهین کردی هنوز حرفی نزده بودم ::فقط چند تا سئوال پرسیدم.
                      اینکه شما با کسی مشکل داشتی ربطی به موضوع نداره.در هر صورت در مورد من با توهم بر خورد
                      کردی. دومآ مگه طرف صحبت من شما بودی که بخوام حرفمو روی کرسی بشونم. ::
                      من از کس دیگه ای سئوال کردم و ایشون نیاز به وکیل وصی نداره. ::
                      توهین کردی طلبکارم هستی ؟و آخر اینکه بهتره محکم چیزی رو رد نکنی.
                      اصلن هیچ توهینی نبوده

مدرک علمی داری بسم ا...
                      نداری چرا اشتباه مردم رو راهنمایی م یکنی
                      من با کسی مشکلی ندارم وکیل کسی هم نیستم

دست آخر هم رسیدی به حرف من که با کاهش ولتاژ میشه دور رو تا حدودی کم کرد نه با اینورتر

دیدگاه

موتور های تکفاز بدلیل اینکه سیم پیچ کمکی با خازن وارد ودار میشه در فرکانس های پایین خازن اون مشخصه رو نداره و نمیتونه گشتاور راه اندازی رو بطور کامل به موتور بده
                        در این صورت با موتور راه نمیافته و بیا اگه راه بیفته با گشتاور بسیار کم راه می افته و احتمال ریز بار خوابیدن موتور زیاده
                        اگه کسی تونسته راه بندازه حتما با دور های بالا بوده و دور های پایین به هیج عنوان نمیشه این کار رو کرد
                        مهندس چرا می خوای حرفتو به کرسی بشونی نکنه اخلاق استادت رو ارث بردی
                        حرف خودتم قبول نداری :surprised:بهتره دوباره پستهارو مطالعه کنی مگه من گفتم در دور پایین
                        راه اندازی کنیم .
                        پس شما میگی موتور تکفاز فقط با فرکانس 50 هرتز کار میکنه و در فرکانس کمتر کار نمی کنه
                        و اگر احیانآ کسی خواست اونو با UPS یا یا اینورتر ساخت خودش راه بندازه شما همچین اجازه ای
                        بهش نمی دی . :redface:
                        اینم بگم روش spwm معنیش کم کردن ولتاژ نیست.
                        دوست عزیز اگر میگفتی که این کار عرف نیست ولی امکانش هست مشکلی نبود.

دیدگاه

سلام
                          مقاله اول در مورد کنترل به روش دیمری ومقاله دوم اینورتر تک فاز
                          فایل های پیوست شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_j
                            سلام
                            مقاله اول در مورد کنترل به روش دیمری ومقاله دوم اینورتر تک فاز
                            سلام
                            دست شما درد نکنه.... :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X