اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

این اشکال از پورت میکرو یا از ترانزیستور؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

این اشکال از پورت میکرو یا از ترانزیستور؟

سلام
    من این مدار رو ساختم

اما وقتی پین میکرو را یک میکنم تا موتور خاموش بشه موتور با سرعت خیلی پایین حرکت میکنه........
    اول فکر کردم اشکال از مدار ترانزیستوریه اما وقتی خروجی میکرو رو از PORTC.0 به PORTC.4 تغییر دادم درست شد!!!!!!!!!!!!!
    بازم آزمایش کردم دیدم اگه خروجی های PORTC.0 تا PORTC.3 را بدم به ترانزیستورها درست کار نمیکنه اما باقیه پین های پورت سی و پورت های دیگه همگی درست کار میکنه!!!!!!!!! :eek:
    چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : این اشکال از پورت میکرو یا از ترانزیستور؟

سلام با همین مگا 8 ساختی دیگه !!!؟؟ اگه با مگا32 یا مگا 16 ساختی باید Jtag رو غیر فعال کنی
    AV Maziton 100
    Render By Artlantis Studio
    [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziyar123
      سلام با همین مگا 8 ساختی دیگه !!!؟؟ اگه با مگا32 یا مگا 16 ساختی باید Jtag رو غیر فعال کنی
      آره با مگا 8ساختم در ضمن گفتم که وقتی از پورت های PORTC.4 و PORTC.5 استفاده میکنم درست کار میکنه و هیچ مشکلی نداره.

دیدگاه

پس با این حساب شما لطف کن برنامتو بزار تا دوستان کمکتون کنن و کنم تشکّر
        AV Maziton 100
        Render By Artlantis Studio
        [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

نمیدونم این چیزی که میگم درست باشه یا نه. اما بنظر میاد پین هایی که غیر از IO شدن فقط دارای مگانیسم A/D روی خودشون هستن نتونن خروجی خوبی بدن. چون بارها من هم با این مشکل برخورد داشتم. و تنها راهی که بنظرم اومده این بوده که یا از این پین ها برای ورودی استفاده کنم یا منطق رو بصورت sync ببندم. و نه source. مثل یک پین خروجی 8051. چرا؟ علتشو من هم نفهمیدم.

دیدگاه

پاسخ : این اشکال از پورت میکرو یا از ترانزیست

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
            نمیدونم این چیزی که میگم درست باشه یا نه. اما بنظر میاد پین هایی که غیر از IO شدن فقط دارای مگانیسم A/D روی خودشون هستن نتونن خروجی خوبی بدن. چون بارها من هم با این مشکل برخورد داشتم. و تنها راهی که بنظرم اومده این بوده که یا از این پین ها برای ورودی استفاده کنم یا منطق رو بصورت sync ببندم. و نه source. مثل یک پین خروجی 8051. چرا؟ علتشو من هم نفهمیدم.
            با درود . . .
            این قضیه کاملا صحت داره و برای رفعش کافیه AVCC رو به VCC وصل کنید.(بر طبق دیتاشیت)
            تذکر: پین های GND در تمام سری ها از داخل به هم وصل هستند.

نوشته اصلی توسط شازده
            سلام
            من این مدار رو ساختم
            اما وقتی پین میکرو را یک میکنم تا موتور خاموش بشه موتور با سرعت خیلی پایین حرکت میکنه........
            اول فکر کردم اشکال از مدار ترانزیستوریه اما وقتی خروجی میکرو رو از PORTC.0 به PORTC.4 تغییر دادم درست شد!!!!!!!!!!!!!
            بازم آزمایش کردم دیدم اگه خروجی های PORTC.0 تا PORTC.3 را بدم به ترانزیستورها درست کار نمیکنه اما باقیه پین های پورت سی و پورت های دیگه همگی درست کار میکنه!!!!!!!!! :eek:
            چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در مدار شما با توجه به آرایش استفاده شده Q1 نقشی نداشته و اضافی میباشد. با توجه به روابط جریان کلکتور وابسته به بتا و I بیس ، استفاده از مقاومت 470 باعث عبور 10 میلی آمپر شده که لازم به ذکر است کنترلر توانایی سورس 20 میلی آمپر را دارد.
            برای عملکرد بهتر مقاومت 470 رو از روی امیتر Q1 به روی کلکتور انتقال دهید و مقدار آنرا نیز بسته به نیاز خود کاهش دهید.

موفق باشید
            درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
            بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : این اشکال از پورت میکرو یا از ترانزیست

نوشته اصلی توسط Teslanic
              با درود . . .
              در مدار شما با توجه به آرایش استفاده شده Q1 نقشی نداشته و اضافی میباشد. با توجه به روابط جریان کلکتور وابسته به بتا و I بیس ، استفاده از مقاومت 470 باعث عبور 10 میلی آمپر شده که لازم به ذکر است کنترلر توانایی سورس 20 میلی آمپر را دارد.
              برای عملکرد بهتر مقاومت 470 رو از روی امیتر Q1 به روی کلکتور انتقال دهید و مقدار آنرا نیز بسته به نیاز خود کاهش دهید.

موفق باشید
              ممنون. موتور من 4تا 6 آمپر ممکنه بکشه. میشه میکرو رو مستقیم به ترانزیستور قدرت وصل کنم؟

دیدگاه

در خوش بینانه ترین حالت! و با فرض بتای 50 برای ترانزیستور قدرت شما نیاز به IB در حد 100 میلی آمپر خواهید داشت.
                با توجه به اینکه ماکزیم توانایی IC در TIP41 برابر با 6 آمپر میباشد استفاده از این ترانزیستور جهت راه اندازی بار 6 آمپری به هیچ وجه توصیه نمیشود.
                در صورتی که مایل هستشد میتوانید از ماسفت به شماره IRFZ44 استفاده ببرید.(VDS=60V ID=50A Rds=0.028)

موفق باشید
                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Teslanic

با توجه به اینکه ماکزیم توانایی IC در TIP41 برابر با 6 آمپر میباشد استفاده از این ترانزیستور جهت راه اندازی بار 6 آمپری به هیچ وجه توصیه نمیشود.
                  در صورتی که مایل هستشد میتوانید از ماسفت به شماره IRFZ44 استفاده ببرید.(VDS=60V ID=50A Rds=0.028)

موفق باشید
                  ممنونم ازت.
                  اووووووووووووووه... کی میره این همه راه رو...
                  یه ماسفت نیست جریانش 5آمپر باشه و کوچیک باشه؟ شبیه C945 باشه که هم جمع و جور باشه هم ارزون؟

دیدگاه

پاسخ : این اشکال از پورت میکرو یا از ترانزیست

من تابحال در توان های بالاتر از 1 وات چیزی کمتر از بسته بندی to126 ندیدم!
                    در حقیقت در صورتی هم که دیده بشه باید به طرز عملکرد المان شک کرد. به این دلیل که اتلاف توان در بسته بندی TO92 و ... (پکیج های c945 و ترانزیستورهای مشابه) بالا رفته و به دلیل تبادل حرارتی پایین با محیط موجب سوختن المان خواهد شد.
                    برای نمونه هم میتوانید در لامپ های کم مصرف چینی که از ترانزیستورهای 13003 با بسته بندی TO92 استفاده کرده اند!!! مشاهده کنید.

ضمنا ارزش کار شما به هزینه انجام آن برتری دارد و صرف 500 تومان اضافه و مطمئن بودن از عملکرد مدار به نظر من بهتر است.(IRFZ44 در حدود 400 تا 450 تومان)

موفق باشید.

بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X