اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شناخت قطعات و مدارات الکترونیکی (آموزشی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شناخت قطعات و مدارات الکترونیکی (آموزشی)

سلام
    متاسفانه رشته تحصلیم برق و الکترونیک نبود که از معادلات سر در بیارم اما الکترونیک رو :">

(لطفا" جواب ساده)
    1- تفاوت خازن 22 میکروفاراد 16 ولت با خازن 22 میکرو فاراد 50 ولت در چیه؟؟
    2- چرا دیودها انواع مختلفی دارن ؟؟ مثلا" دیود زنر با دیود سیلیکونی چه فرقی داره ؟؟ و چرا چندین مدلن ؟؟؟
    3- مقاومتها چن مدلن و به طور مثال 1/2 وات با 1 وات چه موقعی بکار میان؟؟
    و .....

متشکر و منتظرم
    تخیل مهمتر از دانش است
    علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر میآ‌گیرد
    آلبرت انیشتین

پاسخ : شناخت قطعات الکترونیکی

نوشته اصلی توسط محسن امیری
    سلام
    متاسفانه رشته تحصلیم برق و الکترونیک نبود که از معادلات سر در بیارم اما الکترونیک رو :">

(لطفا" جواب ساده)
    1- تفاوت خازن 22 میکروفاراد 16 ولت با خازن 22 میکرو فاراد 50 ولت در چیه؟؟
    2- چرا دیودها انواع مختلفی دارن ؟؟ مثلا" دیود زنر با دیود سیلیکونی چه فرقی داره ؟؟ و چرا چندین مدلن ؟؟؟
    3- مقاومتها چن مدلن و به طور مثال 1/2 وات با 1 وات چه موقعی بکار میان؟؟
    و .....

متشکر و منتظرم

سلام :

1- تفاوتش در ولتاژ کاری هست مثلا اگه ما یه لامپ 1.5 ولتی را بزنیم به 220 ولت می سوزه و همیشه برای انتخاب لامپ به ولتاژ کاریش توجه می کنیم در مورد خازن هم همینطوره مثلا اگه یه خازن 16 ولت را به 50 ولت اتصال بدیم خاز نمیتونه اون ولتاژ را تحمل کنه و از داخل گرم میشه و در نهایت منفجر میشه

برای ساختن خازن با ولتاژ بالاتر باید مواد بکار رفته بیشتری کارخانه در خازن قرار بده برای همین خازن هایی که ولتاژشون بالاتر هست گرون تر هستن

2- چون کاربرد های مختلفی دارن - دیود ها انواع مختلفی دارن مثل دیود زنر و این دیود یه ولتاژ شکست داره اگه روی بدنه شون دقت کنی یه ولتاژ نوشته یعنی ولتاژ دو سر دیود را اگر زیاد کنیم و به ولتاژ شکست برسونیم بایاسش معکوس میشه که از این نوع دیود ها در رگلاتور ولتاژ استفاده میشه مثلا با دیود زنر 12 ولت میشه یه رگولاتور 12 ولت درست کرد

بعضی دیود ها در فرکانس های بالا کاربرد دارن مثله 1N4148 که معمولا در نقشه های کلاس AB تقویت کنندها دیده میشه
    خوب همین دیود توانش کمه و محدودت ولتاژم داره پس دیود های با شماره های دیگه هم باید باشه که مثلا توانشون بالاتر باشه یا ولتاژ کاریشون

نوع دیگه دیود "دیود واراکتور" هست که با ظرفیت متغیر خازنی کار میکنه که بستگی به ولتاژ دو سر اعمال شده داره
    و بیشترین کاربردش در خازن کنترل شده با ولتاژ است که در مدارات اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ به طور خلاصه میشه با ولتاژ ظرفیت خازنی شا تغیر داد حالا فرض کن این خازن متغیر با ولتاژ را در یک نوسان ساز بکار ببری در نتیجه میتونی به کم و زیاد کردن ولتاژ فرکانس شا تغیر بدی
    و دیود شاتکی و ...

دیود یک نیمه هادی هست و در زمان قدیم جنس دیود ژرمانیوم بود که ضریب خطاش 1 درصد بود ولی بعد از یک مدت دیگه از جنس سیلیکون شدن که ضریب خطاش بیشتره و مواد های ترکیبی که بالای 20 درصد هستن

و دیود های دیگه . کتابای زیاد در این رابطه هست که میتونی مطالعه کنی

3- مقاومت با اهم شناخته میشه ولی وات های گونا گون داره

به نظر تو میشه من یه مقاومت 100 اهم معمولی را با یه لامپ رشته ای سری کنم و بگم میخوام نورش را کم کنم

بله میشه و نورشم کم میشه ولی در عرض چند ثانیه مقاونت دود میشه چرا چون واتش کمه 250 میلی وات

ما چیزی به نام توان داریم که حاصل ضرب ولتاژ و جریان هست و لامپی که مثال زدم همه میدونیم 100 وات هست پس اگر مقاومتم 100 وات باشه میتونم بدون مشکل با لامپ سری کنم

میشه از یک مقاومت 50 اهم 10 واتی 1 آمپر جریان کشید
    ولی از یک مقاومت 50 اهم 1 واتی اگر همچین جریانی بکشی داغ میشه و می سوزه

به نوعی میشه وات را به دور بازوی یه ورزشکار تشبیح کرد که میخواد بره کوه نوردی

اون فرد ضعیف به "اهن اهن" میافته ولی اون ورزشکار به "اهن اهن" نمیافته و راهت و بدون توقف از کوه بالا میره

مقاومت ها چیز دیگه ای هم دارن به نام تلرانس و دقت

یه مقاومت 100 اهم هست که تلرانس ش 20 درصد هست یعنی اگر اهم متر را بزنی از 80 تا 120 اهم ممکنه نشون بده
    یه مقاومتم هست که تلرانس ش 1 درصد هست که اگر اهم متر را بزنی از 99 تا 101 اهم نشون میده

تلرانس بستگی به مواد اولیه کارخانه سازنده هست که هرچه مواد مرغوب تر باشه تلرانس کمه و البته قیمت بالا

تلرانس از اخرین حلقه رنگی مقاومت نشون داده میشه

بعضی از مقاومت ها لایه شیلد هم دارن که در مدار های حساس رادیویی برای حدم نویز پذیری استفاده میشه

حرفا زیاده و مچ دسته من خسته !!

در شناخت قطعات الکترونیکی باید به کتاب رجوع کنید چون از حوصله افراد خارجه که بیان و تمام ریزه کاری ها را توضیح بدن

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

از سوادآموزی تون خیلی متشکرم
      کاملا" گرفتم فقط اگه اگه زحمتی نبود جواب این سوال رو هم بدین ( کمتر میپرسم که استاد خسته نشن )
      سعی میکنم جاهای دیگه رو هم بگردم-اما مشکل اینجاست به این سادگی گیرمون نمیاد که

سوال :
      کار رگلاتور رو تا حدودی میدونم که توی محدود کاری که داره یه ورودی ولتاژ و یه خروجی ثابت داره
      اما این دیود زنر چطور اینکارو میکنه ؟؟ آیا مثلا" اگه دیود 5.1 دهم بود تا 5 ولت رو عبور میده بشتر از اون رو نه؟؟

قبلا" متشکرم
      تخیل مهمتر از دانش است
      آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیم
        از سوادآموزی تون خیلی متشکرم
        کاملا" گرفتم فقط اگه اگه زحمتی نبود جواب این سوال رو هم بدین ( کمتر میپرسم که استاد خسته نشن )
        سعی میکنم جاهای دیگه رو هم بگردم-اما مشکل اینجاست به این سادگی گیرمون نمیاد که

سوال :
        کار رگلاتور رو تا حدودی میدونم که توی محدود کاری که داره یه ورودی ولتاژ و یه خروجی ثابت داره
        اما این دیود زنر چطور اینکارو میکنه ؟؟ آیا مثلا" اگه دیود 5.1 دهم بود تا 5 ولت رو عبور میده بشتر از اون رو نه؟؟

قبلا" متشکرم
        سلام چطوری
        استاد خودتی

راستش یادم رفته ولی چیزی که یادم مونده اینه : دیود زنر یه ولتاژ شکست داره که اگر ولتاژ را کم کم زیاد کنی وقتی که به اون ولتاژ رسید اهمش میاد پایین و با عبور جریان از خودش سعی میکنه افت ولتاژ ی که روش شکست پیدا کرده را نگاه داره

یه عکسم کشیدم

و قتی ما یه مقاومت باهاش سری کنیم اون افت ولتاژ درست میشه

ها اون مدار ساده را اگر روی بیس یک ترانزیستور قرار بدیم این ولتاژ تابت توسط ترانزیستور تقویت میشه و یه رگولاتور پدید میاد

دیدگاه

سلام
          متشکرم
          لطفا" آزمایش زیر رو یه نگاه بندازید !!

زنر 5.1 ولته - چرا بیشتر از حداکثر توانش رو عبور میده؟؟
          مگه مثل ترایاک نیستش؟؟

امیدوارم مزاحمتون نشده باشم
          خلاصه ببخشید
          تخیل مهمتر از دانش است
          آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیم
            سلام
            متشکرم
            لطفا" آزمایش زیر رو یه نگاه بندازید !!

زنر 5.1 ولته - چرا بیشتر از حداکثر توانش رو عبور میده؟؟
            مگه مثل ترایاک نیستش؟؟

امیدوارم مزاحمتون نشده باشم
            خلاصه ببخشید
            سلام : مداری که بستی کلا اشتباه هست

یه مثال : وقتی دو سر یه ترانس را به هم میزنیم و در واقع اتصال کوتاه میکنیم ولتاژ دو سر ترانس صفره .

نگاه کن دیود روی 5.1 اهمش میاد پایین و جریان را از خودش عبور میده خوب حالا اگه بدون اینگه مقاومت با هاش سری کنیم به یه منبع تغذیه اتصالش بدیم چی میشه : انقدر از خودش جریان عبور میده تا بسوزه یعنی میخاد اون منبع را اتصال کوتاه بکنه تا ولتاژ اون منبع به 5.1 برسه

حالا من به عنوان دیود شما!! : وقتی میبینم ولتاژ دو سرم از ولتاژ شکستم بالاتره خوب اجازه میدم ازم جریان عبور کنه و در واقع ترانسا میبرم روی اتصال کوتاه خوب ولتاژ ترانس به خاطر اتصال کوتاه میشه صفر همون موقع من میبینم ولتاژ دوسرم اومد پایین پس دیگه نمیزارم جریان عبور کنه و وقتی جریان را قطع کردم ترانس از اتصال کوتاه خارج میشه و باز ولتاژ میره بالا و بار دیگه همون اتفاق میافته بعد از چند میلی ثانیه بگیر نگیر من دقیقا روی 5.1 تنظیم میشم

حالا چون یه دیود زنر نمیتونه این جریان ها را تحمل کنه بایه مقاومت سری میشه تا همین مراحل را با جریان های کم طی کنه

و چیزی که ما میخوایم یه ولتاژ تثبیت شده هست و خیلی راحت اون ولتاژ را با یک ترانزیستور توانشا بالا میبریم

---------------------------------------------
            هر قطعه ای یه کوچولو نشتی داره چیزی که شما کشیدی چون از دیود جریانی عبور نمی کنه توسط ولتاژ نشتی اشباع میشه و چون ولت متر هم جریانی نمیکشه ولتاژ تقریبا همون ولتاژ تغذیه هست

شما باید دیود زنر را با یه مقاومت 1 کیلو اهمی سری کنی و به منبع بزنی و ولتاژ دو سر دیود را اندازه بگیری

در این صورت همه چیز منطقی به نظر میاد

دیدگاه

سلام
              از اینکه خستگیم رو با توضیحات روان و جالبتون بدر میکنید متشکرم

تازه یه کم فهمیدم کار دیود زنر چیه ؟؟
              این مدار فکر کنم همونی باشه که استاد فرمودن

استاد از دیود زنر چه جاهای میشه استفاده کرد؟؟
              کارش توی محافظهای الکترونیکی چیه؟؟

:job:
              تخیل مهمتر از دانش است
              آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیم
                سلام
                از اینکه خستگیم رو با توضیحات روان و جالبتون بدر میکنید متشکرم

تازه یه کم فهمیدم کار دیود زنر چیه ؟؟
                این مدار فکر کنم همونی باشه که استاد فرمودن

استاد از دیود زنر چه جاهای میشه استفاده کرد؟؟
                کارش توی محافظهای الکترونیکی چیه؟؟

:job:
                سلام : بلاخره را افتادی
                از این به بعد وقتی میخوایی مطالب منا بخونی یه آب میوه میل کن

از دیود زنر هر جا که باب طبع طراح باشه میشه استفاده کرد

نحوه عملکردشا که متوجه شدی حالا خود فکر کن کجا به درد میخوره

مثلا همین محافظ که گفتی : مثلا همیشه ممکنه اولیه ترانس به ثانویش اتصال پیدا کنه و ولتاژ 220 بیاد در مدارمون

حالا اگه مدارمون با 12 ولت کار میکنه ما یه دیود زنر بالاتر از ولتاژ 12 انتخاب میکنیم مثله زنر 24 ولت

وقتی ولتاژ تغذیه به 24 ولت برسه دیود اجازه میده از خودش جریان عبور کنه و اگر با بیس یه ترانزیستور سری باشه میتونه اون ترانزیستور را روشن کنه و اون ترانزیستورم یه رله که ولتاژ تغذیه رو وصل کرده - قطع کنه

این یه نمونشه

در منبع تغذیه بدون ترانس هم کاربرد داره که برق 220 توسط یک دیود DC میشه و با مقاومت 10 کیلواهم محدود و توسط زنر تثبیت میشه

یا همون نقشه که قرار دادم خودم دارم یه رادیو درست میکنم که اون نقشه مدار تغذیه ش هست یعنی همین تصویر

آی سی رگولاتورها در موارد معمولی همیشه یه کم اذیت میکنن ولی رگولاتورهای ترانزیستوری و دیود زنر تا بخوایی با هات راه میان

دیدگاه

سلام

از اینکه وقتتون رو برای من میذارین کمال تشکر رو دارم.
                  ممنونم

روی دستوراتی که فرمودین کمی کار کردم.
                  یه چیزایی که عنوان خواهم کرد غیر عادی هستن اگه میشه دلیلشون رو ذکر بفرمائید.
                  1-چرا وقتی یه مصرف کننده تو مدار دیود زنر اضافه میشه ولتاژ غیر معمولی میشه و اون عملی که از زنر انتظار میره دیگه اعمال نمیشه!
                  مثلا" :

ولتاژ به حد خودش رسیده اما رله غیر فعاله !!!
                  برای حلش چیکار باید انجام بدم؟؟

2-اگه بخوام مثلا" توی 5 ولت رله فعال و توی 4.5 به پایین غیر فعال شه باید چیکار کنم؟؟؟

بیش از این مزاحمتون نمیشم .
                  عجب دنیای جالبی شده که از توضیحات استاد تا سوالات شاگرد حدود 12 ساعت اختلافه (حدود نیمی از کره زمین )
                  جواب استاد : 0136 ظهر و سوال شاگرد : 150 شب

بدرود
                  تخیل مهمتر از دانش است
                  آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیم
                    سلام

از اینکه وقتتون رو برای من میذارین کمال تشکر رو دارم.
                    ممنونم

روی دستوراتی که فرمودین کمی کار کردم.
                    یه چیزایی که عنوان خواهم کرد غیر عادی هستن اگه میشه دلیلشون رو ذکر بفرمائید.
                    1-چرا وقتی یه مصرف کننده تو مدار دیود زنر اضافه میشه ولتاژ غیر معمولی میشه و اون عملی که از زنر انتظار میره دیگه اعمال نمیشه!
                    مثلا" :

ولتاژ به حد خودش رسیده اما رله غیر فعاله !!!
                    برای حلش چیکار باید انجام بدم؟؟

2-اگه بخوام مثلا" توی 5 ولت رله فعال و توی 4.5 به پایین غیر فعال شه باید چیکار کنم؟؟؟

بیش از این مزاحمتون نمیشم .
                    عجب دنیای جالبی شده که از توضیحات استاد تا سوالات شاگرد حدود 12 ساعت اختلافه (حدود نیمی از کره زمین )
                    جواب استاد : 0136 ظهر و سوال شاگرد : 150 شب

بدرود
                    سلام و ممنون :
                    1- چون جریان دهی زنر خیلی ضعیفه و رله برای کار جریان زیادی میکشه و در نتیجه در مدار افت ولتاژ شدیدی پدید میاد

من در گفته های فبلی هم گفتم این گونه مدارا بیشتر به عنوان مبنا هستند و برای کار باید توسط ترانزیستور تقویت بشن

2- باید مداری که کشیدم را روش کار کنی وبا تغیر در اهم رله و مقاومت ها به چیزی که میخواهی برسین

والبته این یه نمونه آموزشی هست و از نظر طراحی ممکنه دارای عیب باشه

واین مدار برعکس گفته شماست یعنی وقتی ولتاژ بالا میره فعال میشه

یه سایت هم پیدا کردم که بســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــیار مناسب شما هست و در باره قطعات الکترونیک توضیحات خوبی داده البته این به این معنی نیست که از دست شما خسته شدم #:S

در بالای سایت گذینه های مختلفی از قطعات هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                      البته این به این معنی نیست که از دست شما خسته شدم #:S
                      سلام
                      ممنونم -سایت مفید مفیدی بهم معرفی کردین - سپاسگذارم
                      :read: :job: :biggrin:
                      استاد؛ از اینکه شما دوستان بزرگوار کمکم میکنید لذت میبرم و مطمئن باشید اگه جواب ندین مطلقا" ناراحت نمیشم.

متشکرم
                      سوالی پیش اومد مزاحمتون میشم
                      :bye
                      تخیل مهمتر از دانش است
                      آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیم
                        سلام
                        ممنونم -سایت مفید مفیدی بهم معرفی کردین - سپاسگذارم
                        :read: :job: :biggrin:
                        استاد؛ از اینکه شما دوستان بزرگوار کمکم میکنید لذت میبرم و مطمئن باشید اگه جواب ندین مطلقا" ناراحت نمیشم.

متشکرم
                        سوالی پیش اومد مزاحمتون میشم
                        :bye
                        سلام آقای ســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــیم :

فقط خاستم بگم که یه موقع فکر نکنی مثلا این جمله را به عنوان کنایه گفتما

از این حرفا در مرام ما نیست

اگه خسته بشم دقیقا میگم خسته شدم و به صورت کنایه یا .... حرفا نمیزنم

سوالات شما به نفع منم هست چون در مواقعی باید کتابای خاک خورده ما باز کنم و مطالب قدیمی یاداوری میشه برام

و من خسته نشدم و اماده جواب هستم البته در حد خودم و نه در حد یه استاد

هندونه زیر بغلم نزار استادم خودتی :mrgreen:

دیدگاه

سلام
                          ممنون :biggrin:
                          راستش چند روزیه وقت اینکه از محضرتون فیض ببرم رو پیدا نکردم!
                          ولی تمام تلاشم اینه که تا چند روز دیگه سر کلاس حاضر شم و ...

دوست ندارم سوالی بپرسم که عملا" تستش نکنم - پس فعلا" یا حق

بدرود
                          تخیل مهمتر از دانش است
                          آلبرت انیشتین

دیدگاه

با سلام خدمت استاد خودم و دوستان

استاد اینبار میخوام یه شارژر اتوماتیک 9.6 ولت بسازم .
                            آیا میتونم با زنر و ترانزیستور این کارو انجام بدم؟؟

ممنون
                            تخیل مهمتر از دانش است
                            آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیم
                              با سلام خدمت استاد خودم و دوستان

استاد اینبار میخوام یه شارژر اتوماتیک 9.6 ولت بسازم .
                              آیا میتونم با زنر و ترانزیستور این کارو انجام بدم؟؟

ممنون
                              هی من میگم به من نگو استاد ... میایی میگی حالا منم از تاکتیک مقابل به مثل استفاده میکنم !! :mrgreen:

سلام بر اســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــتاد ســـــــــــــــــــــــــــیم

اگر میخای 8 تا باطری نیکل کادمیوم 1.2 ولتی را شارج کنی

اولا باید ولتاژ شارج! را کمی بالاتر بگیری مثلا 9.8 ولت

یه قانونم هست در شارژ این نوع باطری ها و اون اینکه آمپری که روی باطری نوشته را تقسیم بر 10 بکنی تا جریان شارژ بدست بیاد و باید 16 ساعت باطری در حالت شارژ باشه

مثالا : یه باطری دارم 1.2 ولت و 2300 میلی آمپر هست

حالا برای شارژ : باید مثلا 1.3 ولت و با آمپر 230 میلی آمپر شارژ کنی

شارژ باطری خیلی ساده هست در نمونه خیلی ساده میشه یه مقاومت را طوری تنظیم کرد که همین آمپر (0.23 آمپر) ازش عبور کنه که در این صورت ولتاژ دو سر باطری هم یه چیزی حدود همون 1.3 هست

نگاه کن گفتم میشه با یه مقاومت این کار را انجام داد و عملا هم میشه ولی یه مشکلی هست و اون نوسانات برق هست مثلا در بعضی مواقع شبانه روز ولتاژ بالا یا پایین میاد و در نتیجه جریان عبوری از باطری در حال شارژ از 230 میلی آمپر بالاتر و یا پایین تر میاد و البته به باطری صدمه زیادی نمیزنه ولی اگه بخوایم کارمون روی اصول باشه باید از یه تسبیت کنند استفاده کنیم

این از این حالا بیایم سر مدار خودمون :

ترانزیستور های موجود در بازار معمولا از جنس سلیسیوم هستند و این ماده در اتصال پیوندی ترانزیستور 0.6 ولت افت ولتاژ داره و همینطور خود دیود زنر هم چون از همیم ماده هست اونم 0.6 افت ولتاژ نشون میده این یعنی اینکه اگر این مدار را بستی ولتاژ تثبیت شده 1.2 ولت( جمع دو افت ولتاژ در ترانزیستور و دیود زنز ) از ولتاژ دیود زنر کمتره یعنی اگر دیود 12 ولت بزاری ولتاژ خروجی تثبیت شده 10.8 هست که میشه بایه مقاومت وات بالا ( 10 وات ) ولتاژ را در حین عبور 230 میلی آمپر روی 9.8 تنظیم کرد

اگه دیر شد به خاطر اینه که انقدر سرم شلوغه که دیگه کمتر میام و این سر شلوغی هم حالا حالا ادامه داره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X