اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محافظ یخچال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار محافظ یخچال

نقشه و توضیح کامل مدار محاظف یخچال و فریزر با آی سی lm324 میخواهم اطفا در این مورد کمک کنید.
    با تشکر

پاسخ : مدار محافظ یخچال

این مدار در مقابل نوسانات برق شهر از لوازم الکتریکی همچون یخچال محافظت میکند . تقویت کننده عملیاتی IC LM324 (IC2) بصورت مقایسه کننده ولتاژ استفاده شده است . این IC از چهار تقویت کننده عملیاتی تشکیل شده ، که فقط از دو تقویت کننده عملیاتی آن (N1 , N2) در این مدار استفاده شده است.
    تغذیه رگوله نشده به مجموعه سری مقاومت های R1,R2و VR1 متصل شده. و همان تغذیه به یک دیود زنر 6.8 ولتی (ZD1) از طریق مقاومت R3 وصل شده است .
    VR1 را بطوری تنظیم کنید که برای ولتاژ نرمال 180 الی 240 ولت ، ولتاژ در پایه مثبت (پین 3) تقویت کننده عملیاتی N1 کمتر از 6.8 ولت باشد. در نتیجه خروجی تقویت کننده عملیاتی صفر خواهد بود و ترانزیستور T1 خاموش می ماند. رله ، که به کلکتور T1 متصل است ، نیز تغذیه نخواهد شد . در نتیجه تغذیه AC به وسیله برقی از طریق تیغه نرمال بسته رله اعمال خواهد شد ، در طی عملکرد عادی برق قطع نمی شود .

زمانیکه برق شهر از 240 ولت افزایش می یابد ، ولتاژ ترمینال مثبت (پین 3) تقویت کننده عملیاتی N1 افزایش پیدا می کند .مقدار ولتاژ در ترمینال منفی بعلت وجود دیود زنر 6.8 ولت خواهد ماند ، خروجی تقویت بالا خواهد رفت که باعث راه اندازی ترانزیستور T1 و رله تغذیه می شود. ودر نتیجه ، تغذیه AC قطع و وسیله برقی خاموش میگردد . بنابراین وسیله برقی در مقابل خطر اضافه ولتاژ محافظت میگردد .
    حال اجازه دهید به بررسی عملکرد مدار در زمانهای افت ولتاژ بپردازیم. زمانیکه ولتاژ زیر 180 ولت برسد ، ولتاژ ترمینال منفی (پین 6) تقویت کننده عملیاتی N2 کمتر از ولتاژ در ترمینال مثبت (6ولت) خواهد شد. بتابراین خروجی تقویت کننده عملیاتی N2 زیاد می شود و رله را بوسیله ترانزیستور T1 فعال میکند. تغذیه AC قطع شده و وسیله الکتریکی خاموش میشود . بنابراین وسیله برقی در مقابل افت ولتاژ محافظت می کند .سیم بندی IC1 برای یک تغذیه 12 ولت تثبیت شده است.
    پس رله در دو حالت فعال می گردد : نخست ، اگر در پین 3 از IC2 در بالاتر 6.8 ولت است ، و دوم ، اگر ولتاژ در پین 6 IC2 کمتر از 6 ولت باشد .سطوح ولتاژ بالا و پائین توسط بترتیب VR1,VR2 قابل تنظیم است

دیدگاه

اینم قسمت دوم توضیحات
      زمانیکه برق شهر از 240 ولت افزایش می یابد ، ولتاژ ترمینال مثبت (پین 3) تقویت کننده عملیاتی N1 افزایش پیدا می کند .مقدار ولتاژ در ترمینال منفی بعلت وجود دیود زنر 6.8 ولت خواهد ماند ، خروجی تقویت بالا خواهد رفت که باعث راه اندازی ترانزیستور T1 و رله تغذیه می شود. ودر نتیجه ، تغذیه AC قطع و وسیله برقی خاموش میگردد . بنابراین وسیله برقی در مقابل خطر اضافه ولتاژ محافظت میگردد .
      حال اجازه دهید به بررسی عملکرد مدار در زمانهای افت ولتاژ بپردازیم. زمانیکه ولتاژ زیر 180 ولت برسد ، ولتاژ ترمینال منفی (پین 6) تقویت کننده عملیاتی N2 کمتر از ولتاژ در ترمینال مثبت (6ولت) خواهد شد. بتابراین خروجی تقویت کننده عملیاتی N2 زیاد می شود و رله را بوسیله ترانزیستور T1 فعال میکند. تغذیه AC قطع شده و وسیله الکتریکی خاموش میشود . بنابراین وسیله برقی در مقابل افت ولتاژ محافظت می کند .سیم بندی IC1 برای یک تغذیه 12 ولت تثبیت شده است.
      پس رله در دو حالت فعال می گردد : نخست ، اگر در پین 3 از IC2 در بالاتر 6.8 ولت است ، و دوم ، اگر ولتاژ در پین 6 IC2 کمتر از 6 ولت باشد .سطوح ولتاژ بالا و پائین توسط بترتیب VR1,VR2 قابل تنظیم است :nice:
      معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

مدارش نیست ؟
        این محافظ های کولر گازی رلشون چند آمپره ؟
        مدارش که نباید فرق کنه ، درسته ؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار محافظ یخچال

نوشته اصلی توسط reza javahery
          این مدار در مقابل نوسانات برق شهر از لوازم الکتریکی همچون یخچال محافظت میکند . تقویت کننده عملیاتی IC LM324 (IC2) بصورت مقایسه کننده ولتاژ استفاده شده است . این IC از چهار تقویت کننده عملیاتی تشکیل شده ، که فقط از دو تقویت کننده عملیاتی آن (N1 , N2) در این مدار استفاده شده است.
          تغذیه رگوله نشده به مجموعه سری مقاومت های R1,R2و VR1 متصل شده. و همان تغذیه به یک دیود زنر 6.8 ولتی (ZD1) از طریق مقاومت R3 وصل شده است .
          VR1 را بطوری تنظیم کنید که برای ولتاژ نرمال 180 الی 240 ولت ، ولتاژ در پایه مثبت (پین 3) تقویت کننده عملیاتی N1 کمتر از 6.8 ولت باشد. در نتیجه خروجی تقویت کننده عملیاتی صفر خواهد بود و ترانزیستور T1 خاموش می ماند. رله ، که به کلکتور T1 متصل است ، نیز تغذیه نخواهد شد . در نتیجه تغذیه AC به وسیله برقی از طریق تیغه نرمال بسته رله اعمال خواهد شد ، در طی عملکرد عادی برق قطع نمی شود .

پس رله در دو حالت فعال می گردد : نخست ، اگر در پین 3 از IC2 در بالاتر 6.8 ولت است ، و دوم ، اگر ولتاژ در پین 6 IC2 کمتر از 6 ولت باشد .سطوح ولتاژ بالا و پائین توسط بترتیب VR1,VR2 قابل تنظیم است
          سلام

عکس مدار پاک شده .ممنون میشیم مجداد قرار بدید
          یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

جالبه بعد این همه مدت کسی یه نقشه ای چیزی نداره!
            در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
            گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

بنام خدا

سلام
              این هم لینک سایت که یک محافظ با avr ساخته شاید به درد بخوره
              http://www.kafrandownload.ir/?p=160
              !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
              نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

محافظی دارم تایمرش کار میکنه وقتی چیزی بهش وصل میکنم کلا قطع میشه؟؟؟

دیدگاه

سلام
                  اون خازن نارنجی گنده اول برق ورودی مدار را تعویض کن درست میشه.

دیدگاه

من نتونستم سوال و درخواستمو ارسال کنم
                    من ی مدار محافظ یخچال میخام
                    با کمی توضیحاتش ب صورت دستی
                    تا بعدا شبیه سازی کنمش و بسازمش
                    لطفا کمکم کنید تا 6آبان 93بیشتر وقت ندارم
                    جان من کمکم کنید

دیدگاه

محافظ وسایل برقی
                      مداری که در اختیار دارید یک سیستم تاخیر ولتاژ 220 ولت است که در صورت قطع و وصل برق ، با یک وقفه حدود 5 دقیقه ای ، وسائل برقی را روشن میکند . بطوری که چنانچه برق قطع شود و یا برای چند بار بطور مکرر قطع و وصل شود ، با اولین قطع ، مدار عمل نموده و حتی در صورت وصل مجدد برق ، حدود 5 دقیقه اتصال برق به وسیله برقی را متوقف می سازد تا در این مدت برق به حد استاندارد خود رسیده و نوسانات ناشی از وصل برق و اُفت ولتاژ وجود نداشته باشد .
                      این وسیله را میتوانید در مسیر دستگاههای برقی ارزشمند نظیر یخچال ، کامپیوتر و. . قرار دهید.توجه داشته باشید که بسته به قدرت رله مدار ، تنها یک وسیله برقی را به خروجی این مدار متصل کنید و از اتصال خروجی این مدار به چند وسیله (بطورهمزمان ) جداً اجتناب نمائید .

R1 56 اُهم ( سبز – آبی – سیاه )
                      R2 3/3 مگا اُهم ( نارنجی – نارنجی – سبز )
                      R3 6/5 کیلو ( سبز – آبی – قرمز )
                      C1 خازن پلیستر حدود 470 نانوفاراد تا 1 میکروفاراد
                      C3 , C2 دو عدد خازن الکترولیت 100 میکروفاراد
                      D2,D1 دو عدد دیود یکسوساز ( بدنه سیاه )
                      Z یک عدد دیود زینر حدود 16 ولت ( شیشه ای )
                      REL رله 12 ولت
                      LED سه عدد دیود نورانی در محلهای فوق نصب شود
                      IC CD 4011 آی سی
                      توجه : در نصب خازن های 1C و 3C به شکل چاپ شده بر روی این برگه توجه شود .
                      در ساخت این کیت سازنده نیاز به دانش فنی و دانستن نکات ایمنی کار با وسائل برقی دارد . چنانچه از موارد فوق اطلاع ندارید از ساخت این کیت اجتناب نمائید و حتماً از فردی گاه کمک بگیرید .
                      ( توجه داشته باشید که در هنگامی که برق به مدار متصل است ، کلیه نقاط کیت و پایه قطعات برقدار میشوند )
                      برای مونتاژ لازم است قطعات بر اساس لیست بالا و بترتیب در مکانهای خود نصب و لحیم شوند .نکات مهم را متذکر میشویم :
                      نصب دیودهای یکسوساز و زینر توجه شود که نوار رنگی روی بدنه آنها بر نوار سفید شکلهای روی فیبر منطبق شود .
                      دو خازن الکترولیت ، با رعایت قطب مثبت و منفی پایه هایشان در محلهای 3 C, 2C نصب شوند . ( مطابق شکل این برگه )
                      سه عدد دیود نورانی باید چنان در مکانهای مشخص شده ( LED ) نصب شوند که پایه کوتاهتر آنها در خانه های با علامت نیمدایره سفید قرار گیرد .
                      در نصب آی سی به تو رفتگی لبه آن توجه و حتماً بر شکل روی فیبر منطبق شود .
                      طریقه استفاده :
                      برای این منظور به یک پریز رو کار ، حدود یک متر سیم برق و یک دوشاخه نیاز دارید ابتدا دوشاخه و سیم را به نقاط IN 220 VOLT متصل کنید و سپس پریز رو کار را توسط دو تکه سیم برق کوتاه به محل OUT 220 VOLT وصل کنید . اینک میتوانید دوشاخه یک وسیله برقی ( مثلاً رادیو ضبط ) را به پریز این کیت وصل کنید و آن را در حالت روشن قرار دهید . سپس دوشاخه برق کیت را به برق 220 ولت متصل کنید . اینک چه میشود ؟ دو عدد دیود نورانی در مدار روشن میشوند و البته رادیو کار نمیکند . در اینحالت مدار در حال تایم گیری است و پس از حدود 5 دقیقه برق را به خروجی متصل میکند و آنگاه رادیو یا هر وسیله برقی دیگری که به پریز متصل شده روشن خواهد شد . پس از تایم گیری دو دیود نورانی خاموش شده و تک دیود نورانی دیگر روشن خواهد شد .
                      پس از مونتاژ و تست مدار ، حتماً آن را در قاب عایق و مناسبی جاسازی نمائید . در تهیه سیم ، دوشاخه و پریز روکار سعی شود از نوع مرغوب انتخاب شوند تا امنیت مصرف کننده و دستگاه در حد استاندارد تامین شود .

[code=c]
                      # برگرفته از : daneshju.ir
                      [/code]
                      - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
                      ارتباط با من : ir02x6
                      طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

تغذیه رگوله نشده به مجموعه سری مقاومت های R1,R2و VR1 متصل شده. و همان تغذیه به یک دیود زنر 6.8 ولتی(ZD1) از طریق مقاومت R3 وصل شده است .
                        پس رله در دو حالت فعال می گردد : نخست ، اگر در پین 3 از IC2 در بالاتر 6.8 ولت است ، و دوم ، اگر ولتاژ در پین 6 IC2 کمتر از 6 ولت باشد .سطوح ولتاژ بالا و پائین توسط بترتیب VR1,VR2 قابل تنظیم است .

اضافه شده در تاریخ :
                        سلام

دوستان کسی عکس مدار محاقظ تکمیل شده را داره؟

اضافه شده در تاریخ :
                        قصد دارم یک مدار محافظ برای یخچال تولید کنم و به نتیجه برسه، لطفاً کمک کنید

چه آیتم های باید رعایت کنم؟
                        ولتاژ قطع بالا چقدر باید باشد؟
                        ولتاژ قطع پایین چقدر باید باشد؟
                        زمان تاخیر وصل کردن چقدر باید باشد؟ چراغ های LED چطوری باید کار کنند ؟ سبز که دائم در حالت نرمال روشن است ولی قرمز کی باید چشمک زن باشه کی ثابت؟
                        مدار عملی خوب دارید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
                          قصد دارم یک مدار محافظ برای یخچال تولید کنم و به نتیجه برسه، لطفاً کمک کنید

چه آیتم های باید رعایت کنم؟
                          ولتاژ قطع بالا چقدر باید باشد؟
                          ولتاژ قطع پایین چقدر باید باشد؟
                          زمان تاخیر وصل کردن چقدر باید باشد؟ چراغ های LED چطوری باید کار کنند ؟ سبز که دائم در حالت نرمال روشن است ولی قرمز کی باید چشمک زن باشه کی ثابت؟
                          مدار عملی خوب دارید؟
                          مثل همه محافظ برقی های دیگه ...
                          1: کمتر از 180 ولت شد قطع کنه ...
                          2: بیشتر از 240 شد قطع کنه ...
                          3: برق قطع و وصل شد باید مدار قطع بشه بره روی تایمر ...
                          4: زمانی که روی تایمر هست چشمک بزنه ...
                          حالا
                          اگر دو شرط 1 و 2 برقرار نباشد و پس چشمک زدن چراغ سبز زمان تایمر چراغ سبز روشن بماند ...
                          در غیر این صورت چراغ قرمز روشن شود و سبز خاموش بماند تا زمانی که شرط 1و 2 برقرار نباشد ...
                          رله ای هم که انتخاب شود باید جریان بوبین آن کم باشد...

دیگه .... همین ...
                          چیز دیگه ای یادم نمیاد
                          [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                          معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                          معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                          با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علیرضا محمدی
                            نقشه و توضیح کامل مدار محاظف یخچال و فریزر با آی سی lm324 میخواهم اطفا در این مورد کمک کنید.
                            با تشکر
                            دوست عزیز این کار خودمه خیلی عالیه ولتاژ قطع بالا 243 و ولتاژ قطع پایین 187 ولت است .
                            http://s6.picofile.com/file/8203155818/Passwords_www_eca_ir.rar.html
                            در نا امیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yaser karami
                              دوست عزیز این کار خودمه خیلی عالیه ولتاژ قطع بالا 243 و ولتاژ قطع پایین 187 ولت است .
                              http://s6.picofile.com/file/8203155818/Passwords_www_eca_ir.rar.html
                              جالب بود ، کمی درباره نحوه عملکرد مدارش توضیح میدی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X