اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد خازن صافی جدید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد خازن صافی جدید

سلام دوستان میخواستم بپرسم میشه برای صاف تر کردن تغذیه (مدار تغذیه از نوع دیود پل معمولیه) موازی با ورودی 220 ترانس خازن قرار داد؟میشه قبل از ترانس فیلتر LC هم استفاده کرد؟اگه در مورد مقادیر سلف و خازن هم برام بگین شرمنده کردین(چه نوع خازنی بهتره استفاده شه؟)،اگه نقشه ای هم برای راحتی کار برام بزارین که دیگه آّب میشیم میریم تو زمین ...
    رازي در کار نبود

پاسخ : سوال در مورد خازن صافی جدید

به به hs جان عزیز سلام. به تغذیه هم سر میزنیا :biggrin:
    نه همچین چیزی امکان نداره. اون حالت فقط برای فیلتر EMI سوئیچینگه که از اعمال نویزهای حاصل از سوییچ تغذیه روی خط برق سراسری جلوگیری میکنه.
    برای تغذیه خطی که نیازی نیست. ضمنا قبل از ترانس تغذیه خطی ، برق AC هستش و نمیشه با خازن صافش کرد.
    فکر میکنم برای مدار صوتی یه تغذیه صاف صاف میخوای که میتونی از خازنهای بزرگ استفاده کنی.
    فیلتر LC و RC هم میشه استفاده کرد که زیر بار جریان ریپل پیدا نکنه.
    اگه ولتاژ و جریان تغذیه رو بگی میتونم کمکت کنم که سلف و خازنت چه اندازه باشه.

دیدگاه

مرسی دوست عزیز کم پیدا شدین تو قسمت صوتی،والا 12 ولت هست و 18 ولت ولتاژ مدارا،این فیلتر RC و LC رو هم اصلا سر در نمیارم میشه بگین چجور استفاده کنم؟تئوریش رو کجا میتونم پیدا کنم؟PDF ی Ebookی نیست براشون؟البته فعلا یه نقشه که مقادیر توش معلوم باشه برام کافیه،شرمنده زیاد اذیت می کنم... :rolleyes:
      رازي در کار نبود

دیدگاه

مرسی کم سعادت شدم :redface:
        این فیلترها پسیو هستن و بصورت پایین گذر عمل میکنن ، مثل کراس اوور قسمت ووفر یا ساب ( البته با فرکانس قطع خیلی پایینتر ، در حد DC )
        من مطلبی در قالب PDF ندارم وگرنه قرار میدادم ببخشید. ولی تو گوگل یه سرچ کوچولو بزنی پیدا میشه !
        تو فیلتر RC ، خروجی منبع با یه مقاومت سری میشه و یه خازن ظرفیت بالای الکترولیت هم بعداز مقاومت با زمین موازی میشه. و تغذیه مدار از دوسر همین خازن گرفته میشه. مقدار مقاومت و خازن هر کدومشونو افزایش بدی ، خروجی صافتر میشه ( درواقع فرکانس خروجی کمتر و نزدیک به DC مطلق میشه ) . برای این کار ، اگه جریان مصرفی بالای 2 آمپره ، مقاومت نباید بیشتر از 1 اهم باشه وگرنه باعث افت ولتاژ میشه و باید بجای مقاوت ، خازن رو پر ظرفیت تر انتخاب کنی.
        فرمولش اینه : Fo = 1/6.28*R*C که ما میخوایم فرکانس خروجی کمتر از 20 هرتز ( کمترین فرکانس صوت ) باشه.

با همه این حرفها من فکر میکنم رو صافی تغذیه خیلی حساسی. خیلی وقتها کم شدن کیفیت صدا بخاطر تغذیه ناصاف نیست. شاید مشکل جای دیگست.
        برای تغذیه 12 از باتری ماشین استفاده کن که صافه و اونوقت ببین کیفیت تغییری میکنه یا نه. با این کار معلوم میشه که تغذیه ترانست صافه یا نه و یا مشکل جای دیگست.
        موفق باشی

دیدگاه

ممنون از مطالبتون :applause: :applause: :applause:
          ممکنه در مورد فیلتر LC هم برام توضیح بدین؟
          رازي در کار نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
            ممنون از مطالبتون :applause: :applause: :applause:
            ممکنه در مورد فیلتر LC هم برام توضیح بدین؟
            خواهش میکنم
            فیلتر LC هم مثل RC هستش ، با این تفاوت که جای مقاومت مدار از سلف استفاده میشه و تاثیرش بیشتره.
            برای تفهیم بیشتر میتونی از این سایت استفاده کنی :

http://www.play-hookey.com/ac_theory/ps_filters.html

اینم یه سایت برای محاسبه فیلتر RC بصورت آنلاین ( البته خازنش بیشتر زا 800 میکرو نیست ! :icon_razz: ) :

http://www.ampbooks.com/home/amplifi...-ripple-filter

اینم یه نمونه از فیلتر LC برای تغذیه 15V - 1A:

http://beta.ivc.no/lc_power_filter/

دیدگاه

مرسی دستت درد نکنه خیلی لطف کردی،آخه من رشتم الکیات(الکترونیک)نیست،هرچی هم تو این کتابای تئوری نگاه کردم یه بزغاله ای راجع به این فیلترا توضیح نداده بود،خیر ببینی
              رازي در کار نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
                مرسی دستت درد نکنه خیلی لطف کردی،آخه من رشتم الکیات(الکترونیک)نیست،هرچی هم تو این کتابای تئوری نگاه کردم یه بزغاله ای راجع به این فیلترا توضیح نداده بود،خیر ببینی

خواهش میکنم داداشی.
                خوشحالم که کمکی از دستم بر اومد. :smile: :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X