اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاژLED ها و ارتباط آنها با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاژLED ها و ارتباط آنها با میکرو

سلام
    1) میخواستم ببینم اگه من بخواهم 10تا LED رو همزمان با یکی از پایه های میکرو روشن کنم باید این LED ها روبه صورت موازی کنم با هم درسته ؟
    2) این LED ها رو در این حالت باید قبلش برای هر کدام یک مقاومت بگذارم برای اینکه نسوزد ؟ و اگه بله مقاومت 330 اهم کافی است ؟
    3) اگه مقاومت گذاشته می شود سر دیگه ی مقاومت ها همگی آنها با هم یکی شده و به آن پایه میکرو متصل می شود ؟؟

پاسخ : ولتاژLED ها و ارتباط آنها با میکرو

دوست عزیز با ید از یه ترانزیستور به عنوان سویچ استفاده کنی تاجریان کم نیاری :nerd:
    معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

با درود . . .
      در ابتدا باید تعیین کنید که هر ال ایدی چه میزان جریان کشی دارد؟ بسته به نوع ال ای دی متفاوت میباشد.

موازی کردن ال ای دی ها در صورتی که ولتاژ بالا تر از 5 در اختیار باشد کار چندان درستی نیست. در صورتی که شما نور کاملا یکنواختی را میخواهید داشته باشید باید با توجه به میزان ولتاژ از ترکیب سری و موازی استفاده کنید و سپس از یک ترانزیستور و یا ماسفت و ... (بسته به تعداد ال ای دی و جریانها) جهت سوئیچ استفاده کنید.

پس یکی از ال ای دی ها را تست کنید و ببینید در چه جریانی به نوردهی قابل قبول میرسد؟(نکته: در ال ای دی های معمولی جریان زیر 20 میلی آمپر میباشد. پس مراقب باشید هنگام تست به ال ای دی آسیب نرسانید)

موفق باشید
      درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحـید
        با درود . . .
        در ابتدا باید تعیین کنید که هر ال ایدی چه میزان جریان کشی دارد؟ بسته به نوع ال ای دی متفاوت میباشد.

موازی کردن ال ای دی ها در صورتی که ولتاژ بالا تر از 5 در اختیار باشد کار چندان درستی نیست. در صورتی که شما نور کاملا یکنواختی را میخواهید داشته باشید باید با توجه به میزان ولتاژ از ترکیب سری و موازی استفاده کنید و سپس از یک ترانزیستور و یا ماسفت و ... (بسته به تعداد ال ای دی و جریانها) جهت سوئیچ استفاده کنید.

پس یکی از ال ای دی ها را تست کنید و ببینید در چه جریانی به نوردهی قابل قبول میرسد؟(نکته: در ال ای دی های معمولی جریان زیر 20 میلی آمپر میباشد. پس مراقب باشید هنگام تست به ال ای دی آسیب نرسانید)

موفق باشید
        راستیتش من می خواهم 10 تا LED را به صورت همزمان روشن کنم و آن هم با PWM میکرو AVR و به این صورت که این LED ها به آهستگی روشن بشند تا برسند به بالاترین نور دهی چند دقیقه تو این حالت باقی بماند و دوباره خاموش بشوند دوباره این حالت تکرار شود . حالا می خواستم ببینم که این 10 تا LED روبرای اینکه همزمان روشن کنم و با توجه به توضیحی که دادم که می خواهم به آهستگی روشن بشوند تا به بالاترین نوردهی برسند به نظرتون چه جوری این LED ها را به هم وصل کنم چخجوری از سوئیچ استفاده کنم ووصل بکنمشون به یک پایه میکرو ؟؟
        البته این رو هم بگم که من این سیستم رو با یک LED و یک مقاومت و میکروانجام دادم با پایه PWM میکرو atmega16 و جواب گرفتم در عمل هم جواب گرفتم ولی حالا می خواهم این یک LED رو به 10 تا LED انجام بدم می خواستم ببینم این 10 تا رو با یک پورت PWM میکروم چه جوری وصل کنم واز جه جور سیستمی یا سوئیچی یا ... ایتفاده کنم که جریان دهی را با مشکل روبرونشم و همون چیزی که با تک LED جواب گرفتم جواب بگیرم ..!!!

دیدگاه

من هم یه سوالی دارم ، چون به موضوع این تاپیک نزدیک هست ، اینجا میپرسم.

یه جایی خونده بودم ، پورت avr خودش در یکی از حالات بالا یا نمیدونم پایین ، بصورت داخلی محدود شده هست و در صورت وصل شدن به LED نیاز به مقاومت نداره.
          حالا یادم نیست در حالت ، set بود یا reset ؟
          در شکل پایین هم نشون دادم. کدوم یک از LED ها ، به مقاومت نیاز نداره
          اگه راهنمایی بفرمایید ، ممنون میشم.

دیدگاه

.............??
            انصافا خیلی برامحیاطی است لطفا راهنمایی کنید ..؟؟

دیدگاه

کسی کمکم نکرد ؟؟؟
              اصلا من این 10 تا LED روسری باید وصل کنم یا موازی با هم ؟
              می خوام فقط این ها همشون با هم با یکی از پایه های میکرو آن هم تایمر یک در مد PWM روشن و خاموش کنم ؟؟ چه جوری این 10 تا LED رووصل کنم؟ سری یا موازی ؟؟ و آیا با کمبود جریان روبرو می شوم ؟
              اینکمبود جریان روچیکار کنم ؟ با چی برطرف کنم ؟ اگه می شه این کمبود جریان رو شماتیکش رو نشونم بدید ؟؟؟

دیدگاه

dani222 جان وقتی شما برنامتو نوشتی و کار میکنه که دیگه کار تمام هست.
                بیشتر کردن تعداد LED ها که ، کاری نداره. مثل اینکه اینجا دیگه کسی سر نمیزنه!
                بیا خودم کمکت میکنم تا هر تعداد که LED خواستی با PWM روشن کنی.

هر پورت میکرو محدودیت جریان داره و باید اینو همیشه در نظر داشته باشی.
                فعلا در نظر میگیریم که از پورت میکرو بیشتر از 20 میلی آمپر نباید بکشیم.
                پس اگه بخوای از یدونه LED استفاده کنی میتونی با نور کامل روشنش بکنی ولی اگه بخوای از تعداد بیشتر استفاده کنی ، باید اون 20 میلی آمپر رو بین همه LED هات تقسیم کنی که باز هم در نهایت از پورت میکرو همون 20 میلی آمپر کشیده بشه.

LED هاتو نمیتونی با هم سری کنی ، چون در این صورت ولتاژ مستقیم اونها باهم جمع میشه و از 5 ولت میکرو بیشتر میشه و هیچ کدوم روشن نمیشوند.
                راه صحیح اینه که هر کدوم رو با یه مقاومت مستقل به خروجی PWM وصل کنی. با اینکار هر کدوم از LED ها با دریافت 2 میلی آمپر روشن خواهند شد.

ولی اگه بخوای همه LED با نور کامل روشن بشوند ، باز امکان پذیر هست.
                کافیه خروجی PWM رو با یه ترانزیستور ساده تقویت کنیم ، اونموقع با انتخاب ترانزیستور مناسب ، حتی جریانهای در حد آمپر کامل هم میتونی به مصرف کننده ات با حالت PWM برسونی.
                باز اگه اشکالی هست بگو!

دیدگاه

ممنون
                  ولی خوب از چه مدل ترانزیستور باید استفاده کرد؟ و این ترانزیستور برای هر LEDدر واقع یک ترانزیستور بگذارم و بعد اتصال بدم به PWM ?
                  و این LED رو چه جوری با ترانزیستور وصل کنم به کدام پایه ترانزیستور LED وصل میشود پایه های دیگه ترانزیستور به کجا وصل می شوند و مقاومت هم لازم هست ؟ اگه بیشتر توضیح بدید ممنون می شوم ؟
                  ببخشید که اینقدر سوال می پرسم
                  راستی اینکاره من کار درستی هست عملا یا نه ؟ اینکه این تعداد LED رو با یکپین PWM کنترل کنم ؟
                  وواسه این کار از بافر که نمیتونم استفاده کنم بدلیل اینکه فقط می خوام از یک پین استفاده کنم ؟ درسته ؟

دیدگاه

بیا برات شماتیک هم کشیدم.
                    همه LED هات رو به همین روش به + و کلکتور ترانزیستور وصل کن.
                    با این مدار نه تنها 10 تا بلکه بیشتر از 100 تا هم LED میتونی با نور کامل روشن کنی.

دیدگاه

مرسی
                      دستت درد نکنه
                      فقط led ها باید پایه منفی یا همون کاتدش به کلکتور ترانزیستور وصل بشه ؟
                      و ولتاژ که به کلکتور دادی همون 5 ولت است ؟؟

و اگه بیس ترانزیستور را که در ادامه مقاومت بع ان متصل شده را به پایه 15 میکرو وصل کنم جهت دریافت PWM ایرادی که در سیستم کاری بوجود نمی آورد ؟؟

دیدگاه

led ها باید پایه منفی یا همون کاتدش به کلکتور ترانزیستور وصل بشه ؟
                        بله.

ولتاژ که به کلکتور دادی همون 5 ولت است ؟
                        آره برای 5 ولت هست.
                        فقط دقت کن ، 5+ به مقاومتها وصل شده نه به کلکتور.

اگه بیس ترانزیستور را که در ادامه مقاومت بع ان متصل شده را به پایه 15 میکرو وصل کنم جهت دریافت PWM ایرادی که در سیستم کاری بوجود نمی آورد ؟
                        نه ، هیچ فرقی نمیکنه.
                        برای مثال به اون پایه وصل کردم.
                        ورودی بصورت 0 و 1 هست. براش فرقی نمیکنه اینها از کدوم پایه بهش برسند.

دیدگاه

اولن ببخشید که اینقدر گیج بازی در اوردم و سوال کردم
                          بی تجربگی هست و هزار دردسر
                          دومن :خیلی ممنون از محبتت گفتم علاوه از زدن دکمه تشکر اینجام تشکر کنم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X