ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: چه سنسوري براي اين موضوع مناسب است؟

رأی دهندگان
3. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • پيزو مقاومتي

1 33.33%
  • پيزو الکتريکي

0 0%
  • لودسل

1 33.33%
  • آلتراسونيک

1 33.33%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    2008/05/10
    تبریز
    6
    0

راهنمايي جهت مشخص نمودن سنسور جهت تشخيص سرطان سينه

سلام به تمامي مهندسين و اساتيد و فعالان اين سايت علمي
    بنده دانشچوي ترم اول کارشناسي ارشد مهندسي مکاترونيک هستم و پروژه اين ترمم تشخيص سرطان سينه(پستان) به وسيله سنسور ميباشد و بايد بعد از تعيين مدار واسط کاليبره نيز بکنم.
    بعد از مطالعات سنسور هايي که براي اين امر مناسب هستند يه شرح ذيل ميباشد.
    1)IRسنسور يا همون اينفرارد که تقريبا به اين رسيدم که اين سنسور تا حدودي واسه بافت مضر هست چون باعث تجمع موج مورد نظر ميشود و اينکه دريافت موج فرستاده نبازمند استفاده از آنتن هست که ساخت پروژه را سخت ميکند.و اگه فرکانس موج بالاي!
    2)پيزو الکتريک و پيزو مقاومتي:خوب پيزو ها ماده اي هستند که اگر نيرو بهشون بديم ولتاژ با فرکانس مشخص ميدند و اگر جريان با فرکانس تشديد مشخص بهشون بديم تغيير شکل ميدند.البته پيزو مقاومتي با دادن نيرو مقاومتش تغيير ميکند و با قرار دادن در پل وتسون جريان ميگيريم.
    الان اين سوال واسم مطرح شده استفاده از پيزو الکتريک مناسب تره يا پيزو مقاومتي و چرا؟؟
    سوال بسيار مهمي که واسم پيش اومده اين است که پيزوها بعد از اعمال نيرو ولتاژي که ميدند DCهست يا AC؟چون ديتاشيت يک پيزو مقاومتي رو ديدم DCميداد!!پس اون فرکانس تشديد ماده چي ميشه؟؟
    3)يکي از اساتيد خوب که عضو همين سايت هست پيشنهاد داد از آلتراسونيک استفاده کنم،اما آلتراسونيک خودش از ماده ي پيزو تشکيل شده و اينکه آلترا وقتي به بافت ميفرستيم از همون اول در هوا و داخل بدن مگه انرژي از بين نميره و اينکه فکر کنم کاليبره کردن پيزوها بهتر باشه،درسته؟؟
    و فکر کنم چون آلترا موج داره خطرش واسه بدن بيشتر از پيزوهاست؟؟
    و اگه از آلترا استفاده کنيم بوسيله پيک برگشتي تشخيص سرطان ميديم يا شيفت فاز؟؟
    دکتر نجاريان مدير گروه مهندسي پزشکي دانشگاه اميرکبير براي همين پروژه از لودسل استفاده کرده،تفاوت لودسل با پيزو مقاومتي چيست؟
    فرا رسيدن عيد غدير بر همه ي عاشقان اين حضرت مبارک باد.
    2011/08/02
    414
    0

پاسخ : راهنمايي جهت مشخص نمودن سنسور جهت تشخيص سرطان سينه

یک کاربرد پیزو برای ایجاد صدای التراسونیک ، لودسل برای برای اندازه گیری نیرو و مادون قرمز هم اسمش روش هست چون اینجا کسی اطلاعات پزشکی نداره و توضیح هم ندادین با چه تکنیکی قراره سرطان تشخیص داده بشه روشی که برای تشخیص ترک و خوردگی داخل فلزات مثلا پس از ریخته گری استفاده میشه را به صورت من در اوردی برای تشخیص ناهمگونی در یک بافت میشه توصیه کرد. اساس این روش بر مبنای خاصیت انعکاس قسمتی از صوت هنگام عبور از یک محیط به محیط دیگر است البته بجز صوت هر نوع شکل موج دیگری نیز همین خاصیت را داره. در این دستگاه با ارسال پالسهای کوتاه مدت الترا سونیک توسط پیزوالکتریک و دریافت انعکاسها توسط همان پیزو الکترونیک وجود ترک و یا هرگونه ناهمگونی دیگر با فاصله دقیق مشخص میشود و اساس کار مثل رادار است برای اطلاعات بیشتر نام دستگاه تست غیر مخرب الترا سونیک را سرچ کنید.
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

سلام دايي جان
    من به اين علت روش اولتراسونيك رو پيشنهاد كردم كه از رايج ترين و بي خطر ترين روشهاي تشخيص بافت سخت از نرمه.
    اما انگار شما دنبال روش هاي اندازه گيري نيرو هستيد تا بافت سخت رو از نرم تشخيص بديد. روش جالبيه و من تابحال نديدم. البته فكر كنم بعضي از پزشكا با دست هم مي تونن متوجه اين نوع سرطان بشن!
    بهرحال براي اندازه گيري نيرو دو نوع استرين گيج وجود داره. استرين گيج معمولي و پيزو كه با هردو ميشه نيرو سنجي كرد اما پيزو رسيستور ها پايدارترند و دقت اندازه گيري بيشتري دارند.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Piezoresistive_effect
    http://www.mech.northwestern.edu/FOM/LiuCh06v3_072505.pdf
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.
    2009/04/15
    24
    2

سلام دوست عزيز HM-BRAFMA

من در زمينه پزشکي اطلاعاتم کم هست ولي تو اين زمينه اگر بيشتر توضيح بديد که چه جوري شما ميخوايد با اين سنسور ها اين کار رو انجام بديد

بهتر ميتونم راهنماييتون کنم . دليل مطرح کردن اين مطلب هم اين هست که من تا الان نمي دونستم با سنسورهايي که اساس کارشون بر حسب لودسل هست ، هم

اين کار رو کردن.1 ذره توضيح بديد ببينم که :

با اون سيگنال دريافتي ميخايد چي کار کنيد و اگه طرف سرطان داشته باشه انتظار داريد که در اون سيگنال چه مولفه هاي وجود داشته باشه؟

1 پيشنهاد خوب دارم که از مواردي که ذکر کرديد بسيار بسيار بسيار دقيق تر هست و اون پيشنهاد استفاده از پردازش تصوير هست.که تا اونجايي که من اطلاع دارم

سرعت و دقت در اين روش اعجاب انگيز هس !!!!!!!!!!! [glow=red,2,300][shadow=red,left]مخصوصا دقت[/shadow][/glow] (چون تشخيص صحيح در اين زمينه فکر مي کنم حرف اول رو ميزنه)

2011/08/02
    414
    0

فکر میکنم دستگاهی برای مصارف خانگی مثل دستگاه اندازه گیر فشار خون و غیره است. یعنی با این دستگاه شخص میتونه غده کوچک را تشخیص بده و بعد برای معاینه بره دکتر. البته برای تکنیک لود سل و مادون قرمز برای اطلاعات بیشتر کنجکاو هستیم
    2008/05/10
    تبریز
    6
    0

راهنمايي جهت مشخص نمودن سنسور جهت تشخيص سرطان سينه

سلام
    سرطان سينه دومين سرطان رايج و مرگ بار است که متاسفانه در ايران بيش از دگر کشورها است.استادمون که دايي جان همه دوستان است درست گفتند چون تشخيص سرطان سينه توسط پزشک با دست امکان پذير است و بعد از اون ماموگرافي که اشعه ايکس است.حدود 20سالي هست که از طريق دستگاههاي آلتراسونيک نيز اقدام به تشخيص سرطان ميکنند اما آلترا محدوديت تشخيص داره و کمتر از قطر 10 ميلي متر قادر به تشخيص نيست و اينکه probe نصب شده روي آلترا کمي براي بافت مشکل ساز است.بافت سرطاني سينه مثل سنگ سفت است.سنسور پيزو رو روي بافت با کمي فشار حرکت ميديم و از نيروي برگشتي سطح بافت سرطان رو تشخيص ميديم.چند تا سوال دارم :
    چون سنسور پيزو داخل بازار سخت پيدا ميشه،طرز کار پيزو مقاومتي ها چگونه است؟يعني چگونه از طريق تغيير مقاومت و قراردهي در پل وتسون ميتوان تشخيص داد؟
    و دوم اينکه چرا اينفرارد مناسب نيست(فکر کنم اينفرارد واسه تشخيص بافت گرما موج رو ميگيره و از اين طريق ميتوان تشخيص داد که در طول زمان مضر است،درسته؟ و سنسورهاي اينفرارد خودشون reciverدارند؟ )
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

سلام دايي جان
    پيزوي مقاومتي هم توي بازار ايران نديدم. اما استرين گيج توي بازار هست.
    نظر من اينه:
    ابتدا بايد يه قطعه مكانيكي (چيزي شبيه انبر) طراحي كني كه بجاي دست پزشك سينه رو بگيره. روي سطح اين دست مكانيكي مي توني 2 يا 4 تا استرين گيج بچسبوني. اين دو استرين گيج به همراه دو مقاومت ثابت،(يا 4 تا استرين گيج) سري ميشن تا پل وتسون تشكليل بشه. 4 سر اين پل رو به يه آي سي مثل AD7780 ميديم كه به ميكروكنترلر ما وصله و تمام. توي برنامه ي ميكرو يه مقدار متوسط براي سينه هاي سالم ميديم و ميكرو مقداري رو كه از سينه تحت آزمايش مي خونه با مقدار ذخيره شده مقايسه مي كنه. اگه بيشتر بود نشانه اينه كه يه چيزي اونجا هست.

البته من گمان نمي كنم اولتراسونيك و اينفرارد توي اين زمان كوتاه ضرري براي بدن داشته باشه. در ضمن ما هميشه در معرض اينفرارد هستيم و تمام گرماي تابشي (كه همون اينفرارد است) محيط توسط بدن ما جذب ميشه.
    حتي هيترهاي ابنفرارد هم توي بازار داره كم كم جا باز مي كنه تا در آينده بجاي گرم كردن محيط، فقط بدنمونو گرم كنيم و در مصرف انرژي صرفه جويي كنيم.
    فرستنده و گيرنده ابنفرارد در بازار هست كه هردو طول موج يكسان دارند. مثالش همين كنترل تلويزيونه.
    براي بافت سينه بايد آزمايش بشه و من نمي تونم نظر قطعي بدم كه جواب ميده. اما با اتصال فرستنده- گيرنده ابنفرارد به نوك انگشت ضربان قلب رو اندازه مي گيرن.
    2009/04/15
    24
    2

سلام مجدد خدمت شما دوست عزيز

درباره سوال اول که پرسيده بوديد سنسور هاي پزوي الکتريکي چه فرقي با سنسور هاي مقاوتي دارن و هر کدام چه طور کار ميکنند ، 1 توضيح مختصر ميدم.

اول ميريم سراغ پزوي الکتريکي : همون طور که از اسمش پيداست وقتي که به اين سنسور فشار مکانيکي وارد کنيم در دو سر اون ولتاژ دريافت ميکنيم(که اين خودش گوياي اثر پزو هست ) به اين شکل دقت کنيد :

از سنسور هايي که بر اين اساس کار ميکنند ميشه براي اندازه گيريه فشار ، کش آمدگي يا جم شدگي ، نيرو و شتاب استفاده کرد .

پس نکته مهم اين شد که اين مدل از سنسور ها متناسب با فشار به ما ولتاژ خروجي ضعيفي مي دهند (که بعد از دريافت و تقويت کردن اون بايد توسط الگوريتم در نظر گرفته شده در ميکرو کنترلر واسه اون تصميم گيري کرد)

و اما سنسور هاي پزوي مقاومتي : اين مدل از سنسور ها فرقشون با قبلي اين هست که وقتي فشار مکانيکي رو به اونها وارد ميکنيم مقاوت ديده شده از ترمينال اونها تغير ميکنه (پس يعني مثل اون قبلي نيست که متناسب با فشار مکانيکي به ما ولتاژ بده بلکه متناسب با فشار وارد شده مقاومت ديده شده از ديدگاه ترمينالش تغير ميکنه)

خوب تا اينجاي کار معلومه که کار کردن با پزوي الکتريکي ساده تر هست چون در مرحله 1 تقويتش مي کرديم و در مرحله 2 توسط ميکروکنترلر مقدار اون رو مي خونديم و تصميم گيري ميکرديم. اما

در مدل پزوي مقاومتي اول ما بايد تغييرات مقاومت رو به تغييرات ولتاژ يا جريان تبديل کنيم تا بتونيم اون رو توسط ميکرو کنترلر بخونيم و بعد از اون تصميم گيري کنيم (پس تا اينجاي کار 1 مرحله نسبت به قبل اضافه شد و اون هم تبديل تغييرات مقاومت به مولفه قابل فهم براي ميکرو کنترلر هست !!!!!!!!!!!)

پس ميريم سراغ 1 روش ساده و کار آمد به اسم پل ويت ستون Wheatstone

:wow: :wow: :wow:

بد نيست که به شکل اين پل 1 نگاهي بندازيم :

همون طوري که تو مدار بالا ميبينيد مدار داراي 4 تا مقاومت و 1 منبع ولتاژ هست R1 تا R3 رو به صورت دلخواه خودمون ميذاريم Rx همو دو سر ترمينال سنسور مقاومتي پزو هست .

و اما نحوه کارکرد مدار : تو اين مدار هر وقت نسبت R2/R1 برابر نسبت Rx/R3 بشه پل در حالت بالانس هست به اين معني که جرياني از گالوانومتر (آمپر متر حساس)

نميگذره . و اما شرايطي که پل بالانس نيست جريان ضعيفي رو گالوانو متر نشون ميده که جهت جريان اشاره به کمتر يا بيشتر بودن مقدار فعلي Rx نسبت به R2 داره

و براي اينکه بفهميم چه قدر بيشتر يا کمتر هست نسبت ميگيريم با توجه به اون نکته که پل وقتي بالانسه جريان صفر هست.

بد نيست تا بحث سنسور ها جم نشده 1 نگاهي هم به دقت انواع اي سنسور ها بندازيم شايد بتونه توي انتخاب صحيح تر به ما کمک کنه

Principle Strain Sensitivity [V/µ*] Threshold [µ*] Span to threshold ratio
    Piezoelectric 5.0 0.00001 100,000,000
    Piezoresistive 0.0001 0.0001 2,500,000
    Inductive 0.001 0.0005 2,000,000
    Capacitive 0.005 0.0001 750,000

همون طوري که از ارقام مشخص هست حساسيت پزو الکتريک بيشتر از بقيه هست و بازه تغيراتش هم نسبت به بقه بيشتره (100.000.000) !!!!!!!!!!!!!!

اما 1 سري نکات هست که اين مدل هارو از هم متمايز تر ميکه مثلا مساله دما ، يا سرعت پاسخ گويي و .... که فکر نمي کنم واسه کاري که شما ميخوايد انجام بديد مهم باشه .

:angry: در آخر بازم اضافه مي کنم که دقت هيچ کدام از اين روش ها به اندازه ي روش پردازش تصوير نيست و اصلا ضريب اطمينان اين روش ها با تشخيص توسط پردازش تصوير قابل قياس نيست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    2008/05/10
    تبریز
    6
    0

ممنون
    روش پردازش تصوير بسيار وقتگير و نياز به تجهيزات و علم بالا داره و فکر نکنم از لحاظ اقتصادي به صرفه باشه
    اينکه پيزو مقاومتي حساس نيست خودش در اينجا يک مزيت به حساب مياد چون در اين پروژه بعلت تغيرات متفاوت بافت و وجود چربي حساسيت بالا کاليبره کردنش سخته
    دايي جان سايت راهنماييهاش به جا بود و پيشنهاد خوبي داد
    اون وسيله که گفت انبرک دقيقا يک علم جديد به حساب مياد به اسم grasper و کاملا درست و منطقي فرمودند

پس با کمک تمامي دوستان فعلا به اين رسيديم چون در بازار سنسور پيزو نيست بجاش از استرين گيج استفاده کنيم در يک پل وتسون
    که اين آرايه وتسوني استرين گيج ها تشکيل لودسل ميده
    لود سل رو به grasper متصل نموده و grasper رو به يک IC و سپس به ميکرو وصل نموده و بعد از اون تحليل.
    راستي نياز به probe هست؟
    يک سوال مهم،استرين گيج هارو وصل ميکنيم به grasper موقعي که آروم grasper رو روي بافت فشار ميديم از کجا بدونيم استرين گيج تغيير نيرو برگشتي از داخل بدن رو حس کرده؟
    و موقع بستن انبرگ grasper استرين گيج از خودش تغييرات نشون نميده و تغييرات مقاومت بسته شدن رو نشون بده؟
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

دمت دايي جان
    اين grasper خيلي جالب بود و فكر نمي كردم ساخته شده.
    بهرحال ما مي تونيم استرين گيج رو به اعضاي خود grasper بچسبونيم و نيازي نيست يه لودسل جدا بسازيم.
    چون اگه قر ار باشه لودسل بسازيم بهتره آمادشو از بازار بخريم كه خيلي دقيقتره.
    درباره سوالتون هم بايد بگم: وقتي به grasper استرين گيج بچسبونم مي تونيم هر نيرويي كه به سر grasper وارد ميشه بخونيم.
    ابتدا با فشردن يك كليد كه به ميكرو وصله مقدار نيرو رو صفر مي كنيم. اين صفر كردن توي نرم افزار اتفاق مي افته. و فقط يه افست نرم افزاريه. به كه grasper رو روي بافت فشار ميديم، در بافت نرم مقدار عددي كه مي خونيم كمتر از بافت سخته.
    شايدم من درست متوجه سوالت نشدم.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18