اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از 8 کانال adc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از 8 کانال adc

سلام.میخواستم هر جور تجربه واطلاعاتی که در این مورد دارید یادم بدید.من میخوام از 8 کانال adc ستفاده کنم .چجوری باید همه رو روی lcd 2*16 نمایش بدم.وسنسورهای که استفاده میکنم دارای خروجی 0تا5 ولت ac هست با فرکانس 50 هرتز .چجوری به میکرو وصلش کنم در ضمن من با اسمبلی کار میکنم
    ادمهای خوب تو eca خیلی پیدا میشه

پاسخ : استفاده از 8 کانال adc

در ضمن من با اسمبلی کار میکنم
    کار خیلی بدی میکنی!! :mrgreen:

یک کار راحتش اینه که نمونه برداری رو هشت بیتی انجام بدی. ضمنا با استفاده از وقفه ADC مرتبا نمونه ها رو بگیری و در یک آرایه در حافظه نگهداری کنی. اینجوری سیکل اصلی برنامه ات از خوندن ADC جدا میشه. و هر وقت دلت خواست (مثلا هر 1 ثانیه) میتونی اطلاعات رو روی LCD نمایش بدی. ولی مشکل اینجاست که این مقادیر چی رو نشون میدن؟ منظورم اینه که چون AC هستن مسلما مقادیر بین ماکزیمم و صفر نوسان داره. (حالا از منفی بگذریم)

دیدگاه

سلام. الان تو برنامه اول نوشتم کانال 0 رو بخونه ونمایش بده وبعد از یه تایم(1ثانیه) کانال 2 رو بخونه تا ....کانال 8 وبعد دوباره از کانال 0 شروع کنه .فکر نکنم برای lcd 2*16 راه بهتری باشه.اگه هست بگید.

مساله دوم اینه مگر adc نمیتونه ac رو بخونه اونم 50 هرتز باید چکار کرد.حتما باید به dc تبدیل بشه .اگر اینطور هست چگونه .خروجی CT ولتاژ متناوب 0تا 5 ولت است. :biggrin:یکدفعه زدم تو کار avr با اطلاعات خیلییییی کم اما با این انجمن همچی حله :biggrin:

اصلا CT با خروجی DC وجود داره یا نه. :angry:

دیدگاه

با سلام
        به نظرم میشه اینکار رو کرد که اگه ، میخوایید مثلا مقدار موثر جریان رو بخونید مقدار حداکثر جریان رو یا به صورت سخت افزاری یا نرم افزاری بدست بیارید بعد اونو بر رادیکال 2 تقسیم کنید

دیدگاه

ولتاژ متناوبتون رو اول یکسو کنین و بعد استفاده کنین. مسلما تنش های جریان و نهایتا ولتاژ 5 ولت شما زیاد شدید و سریع نیست. بنابراین با یک تخمین زمانی مثلا حداکثر 5 ثانیه ای ولتاژی متناسب با جریان رد شده در ورودی CT خواهید داشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMIN20
            سلام. الان تو برنامه اول نوشتم کانال 0 رو بخونه ونمایش بده وبعد از یه تایم(1ثانیه) کانال 2 رو بخونه تا ....کانال 8 وبعد دوباره از کانال 0 شروع کنه .فکر نکنم برای lcd 2*16 راه بهتری باشه.اگه هست بگید.

مساله دوم اینه مگر adc نمیتونه ac رو بخونه اونم 50 هرتز باید چکار کرد.حتما باید به dc تبدیل بشه .اگر اینطور هست چگونه .خروجی CT ولتاژ متناوب 0تا 5 ولت است. :biggrin:یکدفعه زدم تو کار avr با اطلاعات خیلییییی کم اما با این انجمن همچی حله :biggrin:

اصلا CT با خروجی DC وجود داره یا نه. :angry:
            adc می تونه بخونه ولی شما نمی تونید ببینید یعنی حتی اگر lcd هم بتونه نمایش بده سریع تغییر می کنه و شما نمی تونید بخونید.
            بنابر این باید از این سیگنال های AC یک پارا متر دیگر شو در نظر بگیری و اندازه گیریش کنی و ترجیحاً بهتر که این پارامتر رو سخت افزاری بکشی بیرون نه نرم افزاری . یعنی یه موقع مثلا نمونه برداری کنی و بعد بین مقادیرت میانگین بگیری و .... چون پردازش cpu می ره بالا و...
            در مورد lcd هم من خودم یک بار که با هیمن موضوع سر و کار داشتم 4 تا مقدار مو روی lcd می نوشتم پنج ثانیه یا ده ثانیه بعد lcd رو پاک می کردم و 4 تای بعدی رو می نوشتم

دیدگاه

مشکل نمایش که حله.این ct باید خطی باشه درسته .یعنی اگه تو 300 امپر 5 ولت میده پس تو 150 امپر 2.5 ولت و...

الان من یهخورده گیج شدم .ماشاال... اساتید...

الان 2تا هست 1 - اینکه مستقیما میشه همون ولتاژ متناوب ct را به میکرو داد وخوند ودیگر نیازی به سخت افزار نباشه.
              2-یا اینکه باید از یکسو کننده دقیق استفاده کنم دراین صورت برای هر کانال adc باید یکی بزارم(که فکر نکنم عاقلانه نباشه) مگر اینکه فقط از یه کانال adc استفاده کنم وبا مالتی پلکس اینکار خوندن 8 سنسور رو انجام بده وفقط نیاز به یکسو کننده داریم .

ایا راه بهتری هست. من بیشتر میخوام که مستقیم ac رو به میکرو بدم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMIN20
                مشکل نمایش که حله.این ct باید خطی باشه درسته .یعنی اگه تو 300 امپر 5 ولت میده پس تو 150 امپر 2.5 ولت و...

الان من یهخورده گیج شدم .ماشاال... اساتید...

الان 2تا هست 1 - اینکه مستقیما میشه همون ولتاژ متناوب ct را به میکرو داد وخوند ودیگر نیازی به سخت افزار نباشه.
                2-یا اینکه باید از یکسو کننده دقیق استفاده کنم دراین صورت برای هر کانال adc باید یکی بزارم(که فکر نکنم عاقلانه نباشه) مگر اینکه فقط از یه کانال adc استفاده کنم وبا مالتی پلکس اینکار خوندن 8 سنسور رو انجام بده وفقط نیاز به یکسو کننده داریم .

ایا راه بهتری هست. من بیشتر میخوام که مستقیم ac رو به میکرو بدم .
                با سلام انجوری که متوجه شدم منظور شما از سنسور همون ct میباشد در مورد چیزی که گفتید که خروجی ct را مستقیما به میکرو بدید نمیشه چون ولتاژ ct خیلی کمه بهتره با یکسوساز اپ امپی یکسو کنید و بدید به میکرو که دقت خوبی داشته باشید برای یکسوساز هم بهتره از op07 استفاده کنید برای هر ct هم باید یک یکسوساز بذارید

دیدگاه

پاسخ : ,ct, adc

منظورتو از ولتاژ کم نگرفتم.ولتاژ خروجی 0تا 5 ولت هست که میکرو میتونه بخونه .

مدار یکسوساز دقیق هم سرچ کردم.منتها من یه مداری میخوام که کم حجم ،(دقیق)،ارزان باشه وچون تجربه ندارم دقیقا نمیدونم کدامو رو انتخاب کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMIN20
                    منظورتو از ولتاژ کم نگرفتم.ولتاژ خروجی 0تا 5 ولت هست که میکرو میتونه بخونه .

مدار یکسوساز دقیق هم سرچ کردم.منتها من یه مداری میخوام که کم حجم ،(دقیق)،ارزان باشه وچون تجربه ندارم دقیقا نمیدونم کدامو رو انتخاب کنم
                    اگر 0-5 ولته و خطیم هست که مشکلی نیست فقط باید یکسوش کنی اگه مداراتا بذاری فکر کنم بشه یه مناسبشا انتخاب کرد

دیدگاه

این ct باید خطی باشه درسته .یعنی اگه تو 300 امپر 5 ولت میده پس تو 150 امپر 2.5 ولت و...
                      کلا هر چقدر جریان بالاتر باشه ct عملکرد خطی تری داره البته بستگی به اندازه مقاومتی هم که تو خروجی ct برای خوندن جریان استفاده میشه هم داره هر چقدر مقدارش کمتر باشه بهتره البته خود ct یک مقدار پیشنهادی داره

1 - اینکه مستقیما میشه همون ولتاژ متناوب ct را به میکرو داد وخوند ودیگر نیازی به سخت افزار نباشه.
                      هر سیگنالی رو میتونید به پایه های میکرو بدید ولی باید چند تا مورد رو در نظر داشته باشید :
                      1. به خاطر وجود دیود های محافظ روی پایه های i/o ولتاژی که روی پایه های میکرو میفته عملا از حدود منفی نیم ولت تا ولتاژ vcc + نیم ولت هست .
                      2. اگر ولتاژ اعمالی به پایه های میکرو باعث روشن شدن دیود های محافظ بشه جریان عبوری از اونها باید کمتر از 1 میلی آمپر باشه
                      3. باید توجه داشته باشید که سرعت نمونه برداری adc به قدری باشه که میکرو بتونه به طور میانگین از یک نیم سیکل به تعداد مناسب نمونه برداری کنه تا بشه هر نمونه رو با نمونه قبلی مقایسه کرد و در صورتی که نمونه جدید از نمونه قبلی کمتر بود نمونه قبلی رو بشه بعنوان پیک سیگنال معرفی کرد .

یا اینکه باید از یکسو کننده دقیق استفاده کنم دراین صورت برای هر کانال adc باید یکی بزارم(که فکر نکنم عاقلانه نباشه) مگر اینکه فقط از یه کانال adc استفاده کنم وبا مالتی پلکس اینکار خوندن 8 سنسور رو انجام بده وفقط نیاز به یکسو کننده داریم .
                      اگه میخوایید مثلا جریان rms رو حساب کنید به نظر من بهتره همین کار رو بکنید و با یه آشکار ساز پوش مقدار قله سیگنال رو بدست بیارید بعد با adc اونو بخونید بعد هم به رادیکال 2 تقسیم کنید . البته باز خوبه سیگنال شما 0 تا 5 ولته اگه در حد میلی ولت بود احتمالا باید تقویت کننده هم میزاشتید .

من از این استفاده کردم جواب داد ، البته چون پیک سیگنال شما 5 ولت هست باید تغذیه دوبل رو بیشتر از 5 بگیرید چون ماکزیمم خروجی اپ امپ برابر با مقدار تغذیه منهای ولتاژ اشباع که حدود 2. ولت تا 5. ولت هست .

دیدگاه

همون سخت افزاری بهتره. منتها درمورد اینکه میگید اگه ولتاژ در حد میلی ولت بودباید تقویت کننده میزاشتی.خب وقتی میگم از 0تا 5 ولت یعنی اینکه میلی ولت هم توش هست .مثلا 100 میلی ولت.مدارتو ازمایش کنم ببینم حداقل ورودی چقدره :applause:

دیدگاه

درسته ام تقویت روی تمام رنج سیگنال انجام میشه نه فقط روی یک محدوده خاص ، وقتی صبت از 0 تا 5 ولت میشه به نظرم دیگه اسکیل مون میشه یه چیزی مثل نیم ولت نه 100 میلی !

دیدگاه

میشه توضیح بدی .من اینجوری فکر میکنم که ct300/5 هست اگه 300 امپر بشه خروجی یه ولتاژ5 ولت (احتمالا پیک) میشه وتو 6 امپر ولتاژ خروجی میشه یه موج متناوب با پیک 100 میلی ولت .درست نیست

دیدگاه

میدونید که منظور از 300 به 5 نسبت تبدیل جریانه نه ولتاژ !

مثلا اگه از اولیه یه جریان 300 آمپر بگذره از ثانویه 5 آمپر عبور میکنه بعد اگه مقاومت مسیرش 1 اهم باشه افت ولتاژ دوسرش میشه 5 ولت .

بله برای 6 آمپر با مقادیر فوق میشه 100 میلی ، اما 300 آمپر کجا 6 آمپر کجا !
                              تو همچین مواردی باید از چند رنج با اسکیل های مختلف استفاده کنید که ماکزیمم هر رنج ضرب در مقاومتش از 5 ولت تجاوز نکنه مثلا 0 تا 5 - 0 تا 20 - 0 تا 100 - 0 تا 150 - 0 تا 300 ، حالا میتونید جریان ها رو متناسب با اندازشون با دقت متناسبشون بخونید. البته توی رنج های پایین مثل 0 تا 5 باید از تقویت کننده استفاده کنید .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X