اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوئیچ ولتاژ منفی با ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوئیچ ولتاژ منفی با ترانزیستور

سلام دوستان.کسی میتونه بگه چجوری با یه ترانزیستور و میکرو میتونم منفی 5 ولت رو سوئیچ کنم؟
    مثبت 12ولت چی؟
    در ضمن آمپر مدارم زیر یک آمپر هست...

پاسخ : سوئیچ ولتاژ منفی با ترانزیستور

با سلام
    منظورتون از سوئیچ ولتاژ چیه ؟ مثلا از یه سطحی به یک سطح دیگه ؟
    یا اینکه میخوایید یه باری رو درایو کنید ؟

دیدگاه

سلام سلام.مرسی که جواب دادی....
      منظورم اینه که یه خط با ولتاژ منفی 5 ولت دارم که میخوام هروقت خواستم قطعش کنم هروقت خواستم وصل بشه :agree:

دیدگاه

سلام دوست من
        برای این کار دو روش وجود داره
        1- استفاده از رله
        2- استفاده از ترانزیستور PNP

دیدگاه

قربون دستات روش pnpرو یادمون بده... :mrgreen:

دیدگاه

این خط منفی 5 ولت که میگید چیه ؟ چه چیزی رو تغذیه میکنه ؟ چی رو میخوایید قطع و وصل کنید ؟

دیدگاه

خودم منفی 5 رو تولید کردم...میخوام سوییچش کنم....بعدا باهاش کار دارم..همین. :icon_razz:

دیدگاه

با درود . . .
                توصیه من استفاده از رله هستش. چون براتون راحت تر و مطمئن تر کار میکنه.

موفق باشید.
                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                بدرود . . .

دیدگاه

برای سویچ ترانزیستوری ولتاژ مثبت و منفی تفاوت ندارد فقط باید جهت جریان را مد نظر.جهت جریان باید به سمت فلش امیتر باشد.تنها تفاوت در ولتاژ بیس است که باید آن نیز منفی باشد.
                  (برای تهیه ولتاژ منفی برای فرمان بیس می توانید از max232 استفاده کنید .که صفر ولت را به -12 و 5 ولت را به +12 تبدیل می کند.)

با این مدار می توان ولتاژ دو سر بار منفی یا مثبت داد.

اگر نیاز دارید که ولتاژ فرمان شما نیز مثبت باشد می توانید از ترکیب هوشمندانه ای سی سری l28x استفاده کنید.البته اگر بار شما به زمین متصل نباشد.(با تغییر جهت قراردادی ولتاژ)

در کل بهترین ساده ترین راه استفاده از رله است.

دیدگاه

oo:
                    ممنون دوست عزیز...خیلی آموزنده بود ولی ترجیح میدم از رله اسفاده کنم...چون هزینش رفت بالا :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط darkness.signals
                      خودم منفی 5 رو تولید کردم...میخوام سوییچش کنم....بعدا باهاش کار دارم..همین. :icon_razz:
                      مهندس ولتاژ منفی رو چه طوری ساختی ؟ ورودیت چی بوده
                      معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

منفی رو با 7660تولید کردم.ورودیم هم lm317 .
                        پشیمون شدم...به دلیل بیشتر بودن عمر ترانزیستور نسبت به رله!
                        گه اشتباه میکنم بگید...
                        حالا سوال هام...
                        پایه میکرو رو به کدوم پایه ی 232 وصل کنم؟ :question:
                        10 تا ترانزیستور رو میتونم با یه پایه میکرو سوییچ کنم؟ :question:
                        منظورتون از اینکه نیاز دارم فرمانم منفی باشه چیه؟ :eek:
                        و اینکه با اعمال منفی 12 به بیس ترانزیستور ولتاژ ریورس بیس-امیترش میشه منفی 17!...از چه ترانزیستوری استفاده کنم که نسوزه؟

دیدگاه

1- طول عمر ترانزیستور بیشتر است. ولی اگر تعداد سویچ پایین هست در این مدار رله.
                          2- پایه میکرو را به 11 یا 10 و خروجی را از 14 و 7 می توانید بگرید.
                          3- ده تا ترانزیستور را نمی توانید به یک پایه میکرو وصل کنید باید قبلش بافر بزارید تا جریان بیس تامین شود و میکرو هم داغ نکنه.
                          4- ولتاژ که به عنوان فرمان به بیس اعمال می کنید حتما باید منفی باشه -میکرو نمی تواند ولتاژ منفی بدهد. برای این بود که گفتم با ترفندی 232 مثبت را به منفی تبدیل کنید.
                          5-دوست عزیز مقاومت الکتریکی برای همین روز ها ساخته شده.کاهش ولتاژ کنترل جریان.فقط لازمه یک تقسیم مقاومتی انجام بدهید در ورودی.
                          درباره rs232 می خواندم گفته بود که از منفی 3 تا منفی 12 ولت به عنوان منطق محاسبه می شه .بهتر خروجی 232 را اندازه گیری کند بعد مقاومت مقسم محاسبه کنید.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-j
                            1- طول عمر ترانزیستور بیشتر است. ولی اگر تعداد سویچ پایین هست در این مدار رله.
                            2- پایه میکرو را به 11 یا 10 و خروجی را از 14 و 7 می توانید بگرید.
                            3- ده تا ترانزیستور را نمی توانید به یک پایه میکرو وصل کنید باید قبلش بافر بزارید تا جریان بیس تامین شود و میکرو هم داغ نکنه.
                            4- ولتاژ که به عنوان فرمان به بیس اعمال می کنید حتما باید منفی باشه -میکرو نمی تواند ولتاژ منفی بدهد. برای این بود که گفتم با ترفندی 232 مثبت را به منفی تبدیل کنید.
                            5-دوست عزیز مقاومت الکتریکی برای همین روز ها ساخته شده.کاهش ولتاژ کنترل جریان.فقط لازمه یک تقسیم مقاومتی انجام بدهید در ورودی.
                            درباره rs232 می خواندم گفته بود که از منفی 3 تا منفی 12 ولت به عنوان منطق محاسبه می شه .بهتر خروجی 232 را اندازه گیری کند بعد مقاومت مقسم محاسبه کنید.

موفق باشید
                            خیلی ممنون که وقت میذارید...متشکرم...بازم سوال هام...
                            1.منظورم بعد از تبدیل به منفی بود...بعداز اون اگه بیس همه ترازیستور ها به یه خط فرمان متصل شه مشکلی پیش نمیاد؟
                            2.اگه منظورتون رو از تعداد سوییچ درست فهمیده باشم خیلی on/offنمیشه...روزی10-20بار...میخوام حداق 10 سال کار کنه...هنوزم رله؟

دیدگاه

بهتره یه توضیح از کار مدار ارائه بدید تا بشه کمک کرد. صرف گفتن اینکه یه ولتاژ منفیه و میخواهید سوئیچش کنید به هیچ طراحی کمک نمیکنه و تنها گزینه ای که پیشنهاد میشه رله هستش.
                              آیا شما بغیر از ولتاژ منفی سطوح دیگری هم در دسترس دارید؟
                              آیا + و - هستند؟
                              آیا قراره ولتاژ سوئیچ شونده شما باری رو راه اندازی کنه؟
                              نوع بار چه چیزی هست؟
                              آیا سرعت سوئیچ بالا هست( با فرکانس بالا) و یا تنها عمل قطع و وصل با فواصل زمانی بالا هستش؟

شما میتوانید تا n ترانزیستور رو از طریق یک پایه میکرو به اشباع ببرید؛ به شرطی که پایه مذکور توانایی تامین جریان های بیس ترانزیستورها رو داشته باشه که با یک بافر درست و حسابی این مشکل حل میشه!
                              در ضمن من مداراتی رو دارم که از سال 79 دارن با رله کار میکنن و هنوز حتی به تعمیر هم احتیاج پیدا نکردن. هرچند طرح خودم نیست اما دقیقا از همین اصول راه اندازی استفاده کرده! و تازه بعضی از اصول هم رعایت نکرده!
                              در ضمن طرح شما معرف شماست و در صورتی که طبق گفته خودتون قرار باشه بالای 10 سال کار کنه نباید از هزینه های طراحیش بترسید! بلکه باید دنبال بهترین قطعات باشید تا براتون بالای 100 سال کار کنه :biggrin:

بهتره به سوالاتی که در بالا قرار دادم جواب بدید تا بشه راه درست رو راحت تر پیدا کرد.

موفق باشید
                              درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                              بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X