اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از لامپ های LED جهت مصارف روشنایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از لامپ های LED جهت مصارف روشنایی

با سلام

با توجه به اینکه خیلیها مایلند اطلاعات بیشتری در مورد لامپ های LED و نحوه تولید و انواع مختلف اون و تکنولوژی های جدید مرتبط با LED داشته باشند، من یه وبلاگ زدم.اینجا هم می تونم در حد توانم در خدمت شما باشم.آخه خودم از این سایت اطلاعات زیادی بدست آوردم و خودمو یه جورایی مدیون این سایت و اطلاعاتی که بچه ها دادند می دونم لذا اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه یا لامپ های کم مصرف یا بالاست های الکترونیکی یا لامپ های مهتابی خواست در حد توان و وقتم در خدمتتون هستم.
    { خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : استفاده از لامپ های LED جهت مصارف روشنایی

برای اینکه بتونم بحث رو شروع کنم ، چند تا سوال مطرح میکنم.ببینم هر کسی چه جوابی می تونه به این سوالا بده.در انتها هم با دلیل جوابو میدم و جمع بندی میکنم.

سوال اول: اینکه میگن لامپ های LED می تونه 50,000 ساعت یا بیشتر عمر کنه واقعیت داره یا نه؟آخه 50,000 ساعت یعنی اینکه اگه لامپ 24 ساعته روشن باشه حدوداً 5 سالو 9 ماه طول می کشه تا بسوزه یا اگر لامپ 12 ساعت در شبانه روز روشن باشه بیش از 11 سال طول می کشه تا بسوزه.حتی یه جایی من دیدم شرکت ادیسون توی کاتالوگ یه LED اش گفته این لامپ می تونه تا 234هزار ساعت کار کنه .پس چرا خیلی ها میگن لامپ LED ما سوخت.یا پرژکتور LED ما یک سال هم کار نکرد ولی نورش به شدت کم شدو...؟

سوال دوم:بهترین مارک لامپ های LED چیه و فرق جنس خوب و بدش تو چیه؟

سوال سوم:لامپ های LED که نور زیادی ندارند.چطوری می خواند جای لامپ های گازی رو بگیرند.مثلاًشارنوری لامپ گازی بخار سدیم 400 وات طبق تعاریف چیزی حدود 48,000 لومن هستش.حالا کدوم لامپ LED هست که بتونه اینقدر نور بده؟

سوال چهارم:فرض کنیم لامپ های LED بتونند با نور لامپ های متداول برابری کنند.خود خارجی ها و اروپایی ها به خصوص چقدر از این لامپ ها استفاده می کنند؟

اگه دوست دارید جواب این سوالارو بگیریم بیاید و تو این بحث شرکت کنید.
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

ظاهراً دوستان خیلی علاقمند نیستند که ما این بحثو شروع کنیم.در هرصورت ما آمادگیمونو اعلام کردیم .اگه کسایی مایل بودند من در حد توانم در خدمت هستم.
      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmad558pars
        ظاهراً دوستان خیلی علاقمند نیستند که ما این بحثو شروع کنیم.در هرصورت ما آمادگیمونو اعلام کردیم .اگه کسایی مایل بودند من در حد توانم در خدمت هستم.
        با سلام

دوست گرامی، مطالب موجود در تاپیکها، توسط تعداد زیادی از مراجعین مورد توجه و مطالعه قرار می گیرد.
        در بعضی از زمینه ها ، به صورت مباحثه و سئوال و جواب ،روند ادامه می یابد.
        در بعضی از زمینه ها ، به صورت ارایه اطلاعات برای عموم و به صورت درج مقاله یا مشابه انجام می شود.
        افراد علاقمند، در صورت ایجاد سئوال ، بعدا در همین تاپیک مطرح می نمایند.
        شما با انرژی زیاد ، مطالب خود را ادامه دهید.
        و مطمئن باشید که صدها نفر از آن استفاده خواهند نمود.

در تصویر ذیل 70 بار مشاهده تا این لحظه ثبت شده است

با سپاس
        فایل های پیوست شده
        گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سوال اول: اینکه میگن لامپ های LED می تونه 50,000 ساعت یا بیشتر عمر کنه واقعیت داره یا نه؟آخه 50,000 ساعت یعنی اینکه اگه لامپ 24 ساعته روشن باشه حدوداً 5 سالو 9 ماه طول می کشه تا بسوزه یا اگر لامپ 12 ساعت در شبانه روز روشن باشه بیش از 11 سال طول می کشه تا بسوزه.حتی یه جایی من دیدم شرکت ادیسون توی کاتالوگ یه LED اش گفته این لامپ می تونه تا 234هزار ساعت کار کنه .پس چرا خیلی ها میگن لامپ LED ما سوخت.یا پرژکتور LED ما یک سال هم کار نکرد ولی نورش به شدت کم شدو...؟

سلام
          خود المان ال ای دی اگر تو شرایطی که شرکت سازنده می گه کار کنه یعنی درجه حرارت و جریان و ولتاژ کار مناسبی داشته باشد می تونه عمر مفیده 50000ساعت رو داشته باشد ،علت سوختن لامپ های ال ای دی سوختن درایور تا اینکه سوختن خود ال ای دی و از اونجایی که لامپ و درایور جدا از هم نیست همه می گن لامپ سوخته،علت کم شدن نور هم به عوامل مختلفی بستگی داره مثل درجه حرارت ،هر چی دما زیاد بشه نور لامپ کم می شه ،جریان هم خیلی تاثیر داره یعنی اگر جریان ال ای دی ها کمتر از جریانی که شرکت سازنده گفته باشد نورش کم می شه
          البته اینها چیزایی هست که که تو این مدتی که روی لامپ های ال ای دی کار کردم عایدم شده
          اگه اشتباهی داره عذر می خوام
          پیامبری که از بلندی بترسد ،هرگز به معراج نمی رسد....

دیدگاه

سوال دوم:بهترین مارک لامپ های LED چیه و فرق جنس خوب و بدش تو چیه؟

بهترین مارک معمولا ادیسون هستش ،ولی با تجربه ای که دارم همه ی ال ای دی ها از چین وارد می شه ٍمحال کسی که می گه مثلا ال ای دی ها تایوانی هستند از تایوان وارد کرده باشند همه از چین وارد می شه ولی تو چین ساخته نمی شه مثلا چینی ها از تایوان وارد می کنند بعد می دن به ایرانی های .... :sad:
            فرق جنس خوب بعد تو میزان لوکسی هست که به ما می ده و طول عمرش ،اگه ال دی خوب نباشه اگه ما مثلا جریانی که شرکت گفته بدیم خیلی دوم نمی یاره و می سوزه یا خیلی داغ می کنه
            یه فرق اساسی دیگه هم داره قیمتشه :mrgreen:
            جنس خوب 2200تومان،جنس بد 600تومان

دیدگاه

سوال سوم:لامپ های LED که نور زیادی ندارند.چطوری می خواند جای لامپ های گازی رو بگیرند.مثلاًشارنوری لامپ گازی بخار سدیم 400 وات طبق تعاریف چیزی حدود 48,000 لومن هستش.حالا کدوم لامپ LED هست که بتونه اینقدر نور بده؟

سوال چهارم:فرض کنیم لامپ های LED بتونند با نور لامپ های متداول برابری کنند.خود خارجی ها و اروپایی ها به خصوص چقدر از این لامپ ها استفاده می کنند؟
              به نظر من لامپ های ال ای دی یه محدودیت هایی هم داره،نمی شه که برای تولید 48000لومن 240 تا ال ای دی 200 لومن بزاریم :eek:تازه مصرف هم بیش تر از حالت قبل می شه
              تو این حالت می شه از لامپ های ال وی دی تی استفاده کرد که به نظر من صنعتی تر هستش تا لامپ های ال ای دی

لامپ های گازی هم البته دیگه خیلی کم استفاده می شه مگر کارخونه های خیلی قدیمی که نورش انقدر بده که کورت می کنه و سر درد وحشت ناکی می یاره

سوال 4 رو خیلی اطلاع ندارم فقط می دونم که دیگه از لامپ های کم مثرف خیلی به ندرت استفاده می شه به خاطر ضرر هایی که داره
              اگه این تاپیکو ادامه بدید خیلی عالی می شه من که شخصا خیلی علاقه مند هستم

دیدگاه

1- من هم موافقم 50000 ساعت در شرایط ایده آل و تبلیغاته ، چون معمولاً یا درایور می سوزه یا تک تک LED ها می سوزند و مداوم نور کم می شود
                2- تمام LED ها داخل ایران چینی هستند و نا مرغوب
                3- هیچ وقت LED را نمی توانم جای لامپ های گازی استفاده کنیم ( نور موضعی ، گرما زیادتر ، عمر پایین تر و نور کم تر ، قیمت خیلی بالاتر ، در صورت مشکل کل چراغ باید عوض شود)

دیدگاه

ظاهرا شما خودتون با علاقه شدین و یادتون رفت وبلاگتون رو بذارید!!!
                  جانم به فدای ائمه اطهار
                  می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

خیلی ممنون از اینکه وارد بحث شدید.راستشو بخواین علت اینکه بحثو ادامه ندادم این بود که احساس می کردم اینجور بحثا خیلی علاقمند نداره . ولی همین چند نفری هم که الان پای بحثیم به نظر من کافیه.شاید بتونیم از هم چیزای جدیدی یاد بگیریم.
                    من خودم تو یه شرکت تولیدی کار می کنم و یه اقتضای کارم بیشتر با لامپ های LED و شرکت های سازنده اون و ... در تماسم.برای اینکه یه مقداری بحث فنی تر و کارامدتر بشه و از حالت اظهار نظر های شخصی دربیاد اگه ممکنه دوستان مطالبشون رو بصورت مستند ارایه بدند.میدونم این طوری شاید کار سخت تر بشه ولی اگه خواستیم یه جایی از این مطالب استفاده کنیم لااقل مطمین تر میشه بحثو پیش برد و اظهار نظر کرد.اگه هم دوست دارید همین طور ادامه بدیم ما حرفی نداریم.فقط بازم اینو ذکر می کنم که من به خاطر مشغله کاری شاید نتونم مدام بحثو ادامه بدم،لذا از الان پوزش می خوام.
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

از دوستایی که توی بحث شرکت می کنند ممنونم.اما براساس جوابها لازم دیدم چند تا سوال رو مطرح کنیم:
                      1- تعریف طول عمر برای لامپ های LED چیه؟آیا با تعریفی که برای لامپ های متداول هست یکیه؟
                      2- وقتی میگن این ال ای دی مارکش ادیسونه یا اسرامه یا ... یعنی چی؟آیا منظور اینه که کل اونو توی این شرکتها ساختند یا ...؟
                      3- مزایا و معایب لامپ های ال وی دی چیه؟بر چه اساس فکر می کنید این لامپ ها صنعتی هستند ؟
                      4- در مورد معایب و محاسن لامپ های گازی چی می دونیم؟لامپ های گازی چه انواعی دارند و چه نور هایی؟
                      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام
                        2- وقتی میگن این ال ای دی مارکش ادیسونه یا اسرامه یا ... یعنی چی؟آیا منظور اینه که کل اونو توی این شرکتها ساختند یا ...؟
                        منظور چیپش هست.

ال ای دی هایی که داخل ایرانه اکثرا(یا بهتره بگیم تماماً) مونتاژ چین هست.

یعنی میرن مثلا از کارخونه ی اسرام آلمان(بعید میدونم از اسرام بخرن!) چیپ های ال ای دی رو میخرن بعد میاند تو چین یه روکش پلاستیکی میکشن روش.

الان شرکت HG میگه که چیپ هاش اسرام هست ولی به قول بچه ها ارواح روح باباش...

همین HG کارخونه نداره! یه ساختمون دو سه طبقس! داخلش ال ای دی میزنن و کل ایران رو ساپورت میکنند!

بحث جالبیه.

موفق باشید

دیدگاه

[quote author=ahmad558pars link=topic=57109.msg312744#msg312744 date=1323494710]
                          از دوستایی که توی بحث شرکت می کنند ممنونم.اما براساس جوابها لازم دیدم چند تا سوال رو مطرح کنیم:
                          1- تعریف طول عمر برای لامپ های LED چیه؟آیا با تعریفی که برای لامپ های متداول هست یکیه؟
                          طول عمر یعنی میزان لوکس ثابتی به ازای ساعت کاری که داره به ما بده ،یعنی اگر یه لامپ 1 ساعت کار می کنه 4ساعت بعد نورش کمتر نشه ،البته این تعریفیه که من می دونم شایدم اشتباه باشه
                          و یک تعریف متداول تر اینکه یه لامپ وقتی روشن می شه تا کی می تونه روشن بمونه و اصطلاحا نسوزه و به ازای روشن خاموش شدن های ثابت
                          امیدوارم منظورمو رسونده باشم
                          لطفا آقای احمد جواب درست سوال ها رو هم بگید ،تو قسمت اول ما نفهمیدیم که جواب هامون درسته یا نه :eek:

دیدگاه

نه منظورشون اینه که خود ال ای دی ساخت شرکت ادیسون یا .... هست
                            درایورها اکثرا چینی هستند اینایی که تو ایران هست
                            البته نوع المانیشو دیدم که واقعا قابل تشخیص با نوع چینی

دیدگاه

3- مزایا و معایب لامپ های ال وی دی چیه؟بر چه اساس فکر می کنید این لامپ ها صنعتی هستند ؟
                              4- در مورد معایب و محاسن لامپ های گازی چی می دونیم؟لامپ های گازی چه انواعی دارند و چه نور هایی؟
                              3-مزایای عمده لامپ های ال ای دی که همه ازش حرف می زنند صرف جویی تو مصرف برق هستش یعنی یه لامپ ال ای دی 50 وات در مقایسه با لامپ رشته ای لومن خیلی بیشتری می ده ،ال ای دی حدود 5000لومن به ما می ده ولی رشته ای رو نمی دونم فقط می دونم خلیی کمتر از اینه
                              طول عمر یکی دیگه از مزایای ال ای دی ها هست که اونم تو شرایط خاصی شرکت های سازنده ای طول عمرو ضمانت می کنند
                              معایبش هم یکی بحث هیب سینک هستش و یکی بحث مصنوعی بودن نور و ضرر هایی که روی سلامتی می زاره(البته اینو خیلی مطمئن نیستم)
                              و قیمت بالا از معایب دیگه ای است که خیلی مشکل سازه :sad:
                              لامپ های گازی طول عمر خوبی دارند ولی لوکس کمی داره و درخشندگی خیلی زیاد یعنی نورش خیلی خیره کننده است ،و اینکه خیلی طول می کشه تا روشن بشه و حرارت خیلی بالایی هم تولید می کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X