اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ی برنامه نویسی برای آی سی های فلش ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ی برنامه نویسی برای آی سی های فلش ؟؟

با سلام
    می خواستم بدونم نحوه ی برنامه نویسی برای آی سی فلش که روی یه برد الکترونیکی هست و به کامپیوتر با یو اس بی وصل میشه چه جوریه ؟
    آیا کار با آی سی های فلش کد خاصی دارند ؟
    از چه زبان برنامه نویسی باید استفاده کرد ؟
    اصل مطلب :
    یک تراشه هست که دارای آی سی فلش با مدل : M36P0R9070E0-ZAC است حالا از کجا نوع آی سی رو فهمیدم :
    http://139.138.48.19/device/details.asp?Prog=FlashPAK&KcBeta=YES&offse t=300&DID=56238&SUP_ID=29414&PMODEL=FL ASHPAK&HW_ID=63131
    با سرچ در اینترنت متوجه شدم آی سی فلشه
    قرار من برنامه ایی بنویسم که با این ای سی کار کنه : 1-یکسری اطلاعات موجود در این آی سی رو بخونه - و یکسری اطلاعات رو بنویسه . منظورم داده هایی هست که میشه خوند و نوشت
    در ضمن درایور این کیت برای کامپیوتر وجود داره
    و فقط قراره من برنامش رو بنویسم
    ممنون میشم کمک کنید

پاسخ : نحوه ی برنامه نویسی برای آی سی های فلش ؟؟

با سلام
    پروگرامر رو قرار من کلاً برنامه نویسی کنم
    به من گفتن :
    اقایی که رشتتون کامپیوتره ما این برد رو ساختیم تو دانشگاه خودمون ساختن تمام مدارات و ای سی فلش و تمام چیزهای برد معلومه و کار می کنه یعنی مشکل سخت نداره
    درایور این کیت رو هم دارن یعنی وقتی وصل می کنی به سیستم شناسایی میشه و با درایور ها نصب میشه .
    خوب حالا : احتیاج به برنامه ایی دارن که بتونه از ای سی فلش روی این برد کار کنه همین .
    به هیج جای برد کار ندارم من فقط به من گفتن برنامه ایی بنویس که بتونی با این ای سی کار کنی اطلاعات بنویسی و بخونی
    خوده این کیت الان توسط کامپیوتر شناسایی شده و قراره فقط من بتونم با این ای سی کار کنم همین
    نمی دونم چه جوری باید :
    1-اول این ای سی رو تشخیص بدم ؟
    2-اطلاعات رو بنویسم ؟
    3-اطلاعات رو خوندم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط university نمایش پست ها
      با سلام
      می خواستم بدونم نحوه ی برنامه نویسی برای آی سی فلش که روی یه برد الکترونیکی هست و به کامپیوتر با یو اس بی وصل میشه چه جوریه ؟
      اصل مطلب :
      یک تراشه هست که دارای آی سی فلش با مدل : M36P0R9070E0-ZAC است حالا از کجا نوع آی سی رو فهمیدم :

قرار من برنامه ایی بنویسم که با این ای سی کار کنه : 1-یکسری اطلاعات موجود در این آی سی رو بخونه - و یکسری اطلاعات رو بنویسه . منظورم داده هایی هست که میشه خوند و نوشت
      ممنون میشم کمک کنید
      باسلام
      دوست عزیز آی سی همونطور که از اسمش پیداست قابل برنامه نویسی نیست! چون میکروکنترلر نیست! آیسی متشکل از گیت های منطقی و ... هستش و اکثر آیسی های کنترلر مثل کنترلر USB از جمله فلش، هاب و ... همگی آیسی آنالوگ هستند نه میکروکنترلر... چون سرعت میکرو بسیار پایینتر هستش.
      اگر هم میکرو باشن این میکروها توسط شرکت سازنده فلش بصورت سفارشی ساخته میشه و اختصاصی هستش بعبارتی بهتر پروگرمر اختصاصی دارند که دربازار بعیده پیدا کنی (مخصوصا ایران!) و توسط خود شرکت که بصورت اختصاصی طراحی شده استفاده میشه.
      موفق باشید
      *** کمترین توقع از یک فرد تحصیل کرده، دانستن املاءِ صحیحِ کلمات است ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط university نمایش پست ها
        با سلام
        اصل مطلب :

ممنون میشم کمک کنید
        این آی سی ها پی اس رم هستن .
        پی اس رم ها قدیمها ( آخرین موارد تجاری که به خاطر دارم گوشیهای چینی کپی سری اول حدود ۱۵ سال قبل بودن ) قبل از دوران soc ها زیاد کاربرد داشتن .
        پی اس رم در واقع یک فلش و یک اس رم ( یا دی رم ) در یک پکیج هست .

معمولا باس سیستم یک باس ۱۶ بیت شیر هست که دیتا از طریق این باس بین پردازنده و پی اس رم جابجا میشه ( استفاده از این باس پارالل تقریبا معادل عرض دیتای باس پایه های کنترلی نیاز داره )

یک باس مجزای بین ۲۰ تا ۲۳ یا ۲۴ بیتی هم برای آدرس داریم ( این باس هم شبیه باس دیتا کلی پایه مجزای کنترلی داره )

مجموعه فوق در بهترین شرایط حدود ۱۰۰ تا ۱۶۰ مگابایت بر ثانیه سرعت تئوریک داشت ( سرعت عملی بدلیل شیر بودن باسها خیلی کمتره و سی پی یو عملا دائم در حال سوییچ بین این دو تاست ... سی پی یو های این رنجی عملا سیستمهای سرعت پایین بودن که مموری کنترلر پاشنه آشیل شون بود )

در سیستمهای بعدی با توسعه باسهای lvds و فلشهای سریال qspi و همچنین حرکت سیستمها به سمتsoc و som استفاده از این پی اس رمها کلا منسوخ شد ( میکروکنترلرهای کورتکس ام بعضا هنوز این پروتکل رو بعنوان legacy device ساپورت میکنن هر چند با استانداردهای امروزی هیچ توجیهی نداریم که بخاطر چند مگ رم و فلش ( سقفش باندازه آدرس باسه که ۲۴ بیتش میشه ۱۶ مگابایت ) ۶۰-۷۰ پایه سیستم رو بابت یک باس۱۶ بیتی کند هدر بدیم .

علی ایحال برنامه نویسی سیستمهای مبتنی بر این نوع تجهیزات بر مبنای اینستراکشن ست و میکروبوت و بوت استراپ سی پی یو صورت میگیره . اگر جهت آشنایی با سیستمهای باستانی علاقه به راه اندازی یک همچین سیستمی دارید باید در بخش سی پی یو دنبال اطلاعات بگردید نه در بخش پی اس رم و درایورهاش ( این سبک برنامه نویسی صرفنظر از پلتفورمهایی که سازنده ارائه میکنه نیاز به تسلط کامل به برنامه نویسی اسمبلی و شناخت عمقی از زیر ساخت های سیستم و معماری مد نظر تا بعضا زبان ماشین داره )

اگر آشنایی در این حد دارید میتونم برای راه اندازی لایه های میدل ور کمکتون کنم ...
        کار کردن روی این سیستمهامثل برنامه نویسی تحت داس و اختراع مجدد چرخ می مونه
        جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۴:۱۹ ۱۴۰۱/۰۲/۲۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X