اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجربیات من با ماژول های HM-TR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تجربیات من با ماژول های HM-TR

سلام دوستان
    درسته که من اینجا نتونستم جوابمو از اساتیدی که سرشون شلوغه بگیرم ، اما اینقدر با این ماژول ها سروکله زدم تا راه افتاد
    دوستانی که تو راه اندازی این ماژول ها مشکل دارن به نکات زیر دقت کنن
    1- باود ریت رو روی 9200 ، 8 بیت ارسال بدون توقف ( حالت پیش فرض ماژول همینه ) بزارن!
    2- اول با اسیلاتور کالیبره داخلی میکرو که روی 8 مگ تنظیم شده جواب بگیرن ، بعد از کریستال خارجی استفاده کنن
    3-توی ماژول های hm-tr حتما حداقل یک طرف از آنتن استفاده کنن ، چون واقعا توی فاصله 5 سانتی هم هیچی ارسال نمیشه
    4- رمزگذاری روی اطلاعات توی شروع مهم نیست ، اول با ماژولتون به نتیجه برسید ، بعد از رمز گذاری و این چیز میزا استفاده کنید
    5- ابتدا با سیم به جواب برسید و ببینید که میکرو واقعا داره یه چیزی ارسال میکنه ، بعد بی سیمش کنید!
    6- نویز زیاد توی دیتای این ماژول ها تاثیر نمیذاره ، پس وقتی یه دیتای واقعا عجیب غریب رسید دستتون گیر ندید به نویز ( مداری که من ساختم با یه آداپتور 12 ولت قدیمی ، با یه پل دیود آماده ؛ بدون خازن که وصل شده به 7805 و باز بدون خازن رفته تو میکرو و ماژول ، اما دیتا داره عین آدم ارسال میشه )
    7- توی شروع برنامه نویسیتون ، اگه به محض وصل شدن برق به میکرو ، یه دیتایی ارسال میشه ، چون این ماژول ها یه زمانی لازم دارن تا با هم ست بشن ، احتمال داره یکمی از دیتاتون بپره! پس یه تاخیر 1 ثانیه بدید ، بعد که ماژول آماده بود ، ارسال و دریافت رو انجم بدید
    این ها همش تجربیات این چند وقته بود !!!
    شما هم تجربه هاتون رو بزارید تا دوستانی که شاید به مشکلی که من و شما بهش برخورده بودیم ، بتونن عیب مدارشون رو بر طرف کنن!

پاسخ : تجربیات من با ماژول های HM-TR

سلام
    من یک ماژول فرستنده و یک ماژول گیرنده خریده ام ولی هنوز فرصت نکرده ام روشون کار کنم
    خواستم بدونم این آنتنی که شما ازش صحبت کردین باید چه نوع آنتنی باشه
    سپاس
    اگر دوستان برنامه ای هم دارند بزارند
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      برای ماژول های گیرنده یا فرستنده با یه تیکه سیم 10-15 سانتی میتونی انتن بسازی
      اما ماژول های HM-TR انتن های مخصوص دارن که بر حسب فرکانس ماژول دسته بندی شدن و به فروش میرسن
      توی لینک زیر نمونه برنامه هست و کار هم میکنه
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56898.msg306923#msg306923
      فقط فرکانس میکرو روی 8 باید باشه

دیدگاه

سلام
        یک مشکلی که در مورد این ماژول بهش برخوردم این بود اگر حجم زیادی از دیتا رو بصورت پشت سر هم ارسال میکردم مقداری از دیتا از دست میرفت!
        آیا شما هم به این مشکل برخوردید؟( 9600 - 8 - N - 1 )
        یه سوال هم اینکه آیا بادریتی که تنظیم میکنیم فقط برای ارتباط با میکروی روی ماژول است و خود ماژول تو قسمت بیسیم اطلاعات رو با سرعت ثابتی میفرسته؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          وقتی شما رو حالت 1 بیت استوپ میزارید ، یعنی به اندازه یک بیت صب میکنه ، بعد ادامه میده ، تو همچین حالتی نباید هیچ دیتایی از دست بره ، شما تو برنامه نویسیتون ، وقتی دارید دیتا ها رو جمع اوری میکنید و توی آرایه میریزید ، احتمال داره ، مقدار آرایتون رو کمتر از حجم دیتاتون وارد کرده باشید.!
          2- باود ریت رو برای هماهنگی سرعت کلاک دو تا میکرویی که دارن با هم ارتباط برقرار میکنن گذاشتن، تا سرعت ها هماهنگ بشه ، و این وسط دیتایی از دست نره ، با هم دیگه ست باشن ، با هم دیگه فریم هاشون تغییر کنه.
          ولی چون سرعت نمونه برداری بعضی از ماژول ها کمه ، تا یه باود ریت خاصی رو ساپورت میکنن.

دیدگاه

سلام
            میشه از طبقه سوم به پارکینگ فرستاد؟
            برد فظای آزادش چقدره؟
            من همیشه با این بیسیم ها مشکل داشتم. طوری که دیگه قید استفاده از همشون غیر از gsm modem رو زدم.
            بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
            اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط x_force
              سلام دوست عزیز
              وقتی شما رو حالت 1 بیت استوپ میزارید ، یعنی به اندازه یک بیت صب میکنه ، بعد ادامه میده ، تو همچین حالتی نباید هیچ دیتایی از دست بره ، شما تو برنامه نویسیتون ، وقتی دارید دیتا ها رو جمع اوری میکنید و توی آرایه میریزید ، احتمال داره ، مقدار آرایتون رو کمتر از حجم دیتاتون وارد کرده باشید.!
              2- باود ریت رو برای هماهنگی سرعت کلاک دو تا میکرویی که دارن با هم ارتباط برقرار میکنن گذاشتن، تا سرعت ها هماهنگ بشه ، و این وسط دیتایی از دست نره ، با هم دیگه ست باشن ، با هم دیگه فریم هاشون تغییر کنه.
              ولی چون سرعت نمونه برداری بعضی از ماژول ها کمه ، تا یه باود ریت خاصی رو ساپورت میکنن.
              سلام. چیزی که من گفتم ربطی به stop bit نداره. دیتا بعد از 900 میلی ثانیه بمدت 200 میلی ثانیه دریافت نمیشه. در ضمن برنامه نویسی هم نکردم که اشکالی توش باشه. با hyperterminal ویندوز تست کردم.

نوشته اصلی توسط mostafahk
              سلام
              برد فظای آزادش چقدره؟
              من همیشه با این بیسیم ها مشکل داشتم. طوری که دیگه قید استفاده از همشون غیر از gsm modem رو زدم.
              آره مصطفی جان میشه.توی فضای آزاد تقریباً همین حدودها(100 متر) ازش برد گرفتم.(بر خلاف دیتاشیت که میگه 220 متر! )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafahk
                من 2 سال پیش امتحانشون کردم ، 4 طبقه رو میفرستاد
                ماژول 433 مگش دارای بالاترین برد هست !! و من هم از اون استفاده کرده بودم

دیدگاه

تجربه شخصی: اول برنامه گیرنده یه تابع initialize گذاشته بودم که چند بار با تاخیر (حدود 100 میلی ثانیه فک کنم.) پایه enable گیرنده رو قطع و وصل کنه. کارکردش خیلی بهتر شد

دیدگاه

کسی تست عملی و واقعی کرده مثلا ایبن ماژول اگه 6 تا دیوار 30 سانتی سر راهش باشه حداکثر چه فاصله ای رو میره؟
                    www.Askdin.com
                    www.BEKco.ir

دیدگاه

بیخیال بابا اینا یه دیوارو رد کنن شاهکار کردن!

دیدگاه

من 2 سال پیش امتحانشون کردم ، 4 طبقه رو میفرستاد
                        یعنی 3 تا سقف ( دیوار )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hobbyist

آره مصطفی جان میشه.توی فضای آزاد تقریباً همین حدودها(100 متر) ازش برد گرفتم.(بر خلاف دیتاشیت که میگه 220 متر! )
                          سلام
                          اگه دقت کرده باشی دیتا شیت ذکر کرده, برد در فضای آزاد اندازه گیری شده و در این اندازه گیری ماژول در ارتفای 2 متری قرار گرفته.
                          احتمالا در فضای آزاد تست کردی ولی ارتفای ماژول از سطح زمین کم بوده.

راستی یه سوال, تاحالا کسی سعی کرده برد این ماژول ها رو با یک تقویت کننده خارجی زیاد کنه؟؟ oo:
                          و البته یه انتن با گین مناسب.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X