اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا پنج؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا پنج؟

سلام
    همونطور که می دونیم طول موثر کابل 10base5 نهایتا 100 متر است اما با گذاشتن repeater تا 500 متر طول ان را افزایش می دهند.(5 تا 100 متر)
    یا مثلا می شه hub ها را با هم cascade کرد تا 5 تا hub و...
    حکمت این عدد 5 در چیه؟

پاسخ : چرا پنج؟

دلیلش اینه که اگر بیش از 5 متر بشه به دلیل فرکانس بالا اعوجاج زیاد شده و سیگنال با خطا دریافت میشه این عدد در واقع 5 نیست و در پورت های مختلف فرق میکنه ولی این عدد رو استاندارد در نظر گرفتن برای همه پورت ها ....

دیدگاه

سلام :

دوست عزیز من تا به حال شنیده بودم که برد 10base حدوداً 150 متره !

خودم توی ساختمونمون یک شبکه نصب کردم حدوداً 100 متر
      ریپیتر هم نداشت !

در ساخته کابلهای شبکه از تکنولوژی خاصی استفاده شده .

اگر یکی از این کابلها را باز کنید می بینید با نظم خاصی به دور هم پیچیده شده اند .
      در واقع فاکتور اصلی آن تعداد دفعات چرخش به دور هم است .
      بطوری که هیچ 2 زوجی مثل دیگری تابیده نشد و کاملاً حساب شده است و استاندارد.
      برای مثال اگر جای 2 زوج را از هر دوسر جابجا کنید که اتصال بر قرار باشد اما فقط رنگ سیمها متفاوت باشد ، شبکه دیگر کار نخواهد کرد .
      چون زوجها بر اساس نوع تابیدگی دارای درجه خاصی از تقویت و نویز گیری هستند .
      یعنی هر دو زوج رنگ بصورت کاملاً حساب شده ای تابیده شده اند .
      اگر خواستید مطالب کامل تری برایتان بگذارم.

اما اون ضریب تقویت به این دلیل بیشتر از برد مفید خود شبکه است ، چون با یکسری فیلترهای با درجه بالا فیلتر می کنند و نویز را بشدت کم می کنند و باعث می شوند تلافات به حداقل برسه !

موفقق باشید.

دیدگاه

سلام
        اگه ممکنه لطف کنید مطالب کاملتری بگذارید.
        با تشکر

دیدگاه

سلام :

در چه زمینه ای مطلب می خواهید ؟
          خواستتون خیلی کلی است !

دیدگاه

سلام
            دوست عزیزم جناب اقای پروشانی،
            ضمن تشکر از مطلبتان، من در مورد تفاوت زوجهای به هم تابیده در یک کابل خیلی مطمئن نیستم.
            مطلبی، مرجعی، فلان بسیاری در این مورد دارید که ما رو توجیه بکنه ممنون میشم.
            البته جسارت نشه یه وقت! من خیلی اطلاعات ندارم در این زمینه.
            به هر حال میدونستم که در ارتباطاتشون یه ترتیب و ترکیب رنگ خاصی دارند ولی تصورم این بود که این کار فقط برای تعریف یک استاندارده که اگر یه جا یه سر کابل رها داشتی که از توی یه توده بتونی اومده بود بیرون بدون دغدغه دنبال کردن و پیدا کردن اون یکی سرش بتونی با ترتیب استاندارد مشکل رو حل کنی، ولی این فرمایش شما همه چیز رو عوض میکنه.
            در مورد فرمایش مروارید خانوم خیلی مطمئن نیستم ولی در شبکه و نرم افزارهای تحت شبکه یه پارامتر داریم به اسم ttv یا time to live . همراه هر پکت اطلاعات یه پارامتری براش ست میشه به اسم ttv که در هر لایه سوئیچ یا ریپیتر یکدونه از این عدد کم میشه و تحویل لایه بعد میشه. وقتی عدد به صفر رسید آخر عمر اون پکته و دیگه توی شبکه توزیع و کپی نمیشه. این پارامتر برای کنترل ترافیک شبکه و توزیع کنترل شده دیتا و جلوگیری از تکثیر بهمنی دیتا در شبکه است. والبته تامین امنیت.
            حالا اگر تعداد لایه ها رو هر چند تا بخواند بذارن برنامه نویس بدبخت باید برای هر توپولوژی برنامه اش رو یکبار کمپایل کنه با ttv جدید. این تعداد رو ممکنه برای این استاندارد تعیین کرده باشند.
            البته همونطور که گفتم مطمئن نیستم.

حسین خواجه جعفری
            اللهم صل علی فاطمة و ابیها، و بعلها و بنیها، و سر المستودع فیها،
            بعدد ما احاط به علمک...

دیدگاه

سلام :
              عرض کردم خدمتتان .
              می توانید امتحان کنید !
              جای 2 سیم را از هر دوسر جابجا کنید و ببینید که دیگر کار نخواهد کرد !
              ضمناً می توانید روکش یک کابل شبکه را مثلاً یک مترش را کامل باز کنید و ببینید که هیچ 2 زوجی مثل دیگری تابیده نشده !
              http://www.bluemax.net/techtips/networking/Wiring_Tips/Wiring100TX/colorcodestandards.htm
              http://www.duxcw.com/digest/Howto/network/cable/cable5.htm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X