اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل برگشت به عقب در راه اندازی استپ موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل برگشت به عقب در راه اندازی استپ موتور

با سلام به تمامی مهندسین عزیز
    من یه مدار استپ موتور رو تو Proteus شبیه سازی کردم اما یه مشکل دارم.
    هر STEP که موتور میزنه به همان مقدار زاویه طی شده به جلو،موتور به عقب بر میگرده.من میخوام فقط در هر step موتور به جلو(مثلا چرخش به سمت راست) برود نه اینکه به عقب(چرخش به سمت چپ) نیز یه چرخش داشته باشه.
    گفتم شاید در کد نویسی برنامه(برنامه به زبان C نوشته شده) اشتباه کردم اما وقتی کد کتاب ره افروز(صفحه 197 کتاب ره افروز) را هم اجرا کردم به ازای هر گردش به راست،برمیگرده و یه چرخش نیز به سمت چپ داره.
    نمی دونم مشکل کجاست؟ممنون میشم راهنمایی ام کنید.
    با سپاس و درود فراوان
    زیبا باش و بخند بر هرآنچه زشتی است،چرا که تنهاترین شان تو ،زیبایی است.

پاسخ : مشکل برگشت به عقب در راه اندازی استپ موتور

(فرض رو میذاریم به اینکه کد کتاب مشکلی نداره) سیم بندی شما اشتباهه و فازها رو به ترتیب وصل نکردی

دیدگاه

دقیقا به همان صورتی که کتاب گفته سیم ها رو وصل کردم

دیدگاه

با سلام.
        اگر از استپ 6 سیمه استفاده می کنید طبق شکل زیر می تونید پایه های اون رو تشخیص بدین.
        چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        محصولات

دیدگاه

ممنون از پاسخ گویی دوستان
          من از استپ موتور 4سیمه استفاده کردم و دقیقا مانند کتاب مدار رو بستم(حالا نمیدونم کتاب درست سیم کشی کرده یا نه)
          یعنی بنظر شما تنها مشکل در سیم کشی است؟ومشکل دیگه ای امکان نداره وجود داشته باشه؟

دیدگاه

با درود . . .
            در داخل پروتئوس تا اونجایی که من یادمه 2 نوع استپر موجود بود. یکی 6 سیمه و یکی 4 سیمه(قضایاش بماند)

در داخل برنامه به دنبال خطی باش که تاخیر در داخلش نوشته شده(ممکنه بین 10 تا 50 میلی ثانیه باشه)
            سپس تاخیر رو به مقدار 500 میلی ثانیه افزایش بده و برنامه رو کامپایل کن.

تا اینجای کار رو برای این گفتم که خروجی ها رو مشاهده کنی و ممکنه کلا برنامه درست باشه
            بعد در داخل پروتئوس برنامه رو اجرا کن و دقیق به پایه های میکرو نگاه کن و ببین آیا پشت سر هم و با فواصل 500 میلی ثانیه ای روشن و خاموش میشوند؟
            در صورتی که جواب بالا درست بود پس برنامه هیچ مشکلی نداره و باید بری سراغ سخت افزار. تنها مشکلی که به سخت افزارت وارده عدم رعایت صحیح اتصال پایه ها به میکرو هستش. با همون قضیه بالا باید موتور ذره ذره به یه جهت بچرخه.
            در غیر اینصورت مشکل سخت افزاری هستش.

پی نوشت:
            به جای همه موارد بالا فایل رو قرار میدادید زودتر به نتیجه میرسیدید

موفق باشید
            درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
            بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X