اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل امواج به یکدیگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل امواج به یکدیگر

سلام دانشجوی رشته الکترونیکم اینجا تازه واردم .شاید موضوع ای که میگم به انجا مربوط نباشه اما لطفا حذف نکنین
    استادمون یه پرژه داده که با استفاده از سه المان مقاوت دیود و منبع تغذیه 3 تا مدار طراحی کنیم که موج مربعی رو به مثلی و بلعکس تبدیل کنه و موج مثلثی رو به سینوسی تبدیل کنه تذکر داد که هیچکدوم دقیق در نمیاد ب عنوان مثال مثلثی شبه سینوسی میشه
    حالا من از شما میخوام در حد یک مبتدی توضیح بدین برام که چیکار باید بکنم من هنوز واحد از الکترونیکم نگذروندم نرم افزاری هم که استاد گفت pspice بود با هرپچی دیگه هم بود ایراد نداره شماتیکشم باشه کافیه خیلی ممنون از همه 1 ساعت یک بار به اینجا سر میزنم شدیدا لازمه

پاسخ : تبدیل امواج به یکدیگر

نوشته اصلی توسط mordant
    سلام دانشجوی رشته الکترونیکم اینجا تازه واردم .شاید موضوع ای که میگم به انجا مربوط نباشه اما لطفا حذف نکنین
    استادمون یه پرژه داده که با استفاده از سه المان مقاوت دیود و منبع تغذیه 3 تا مدار طراحی کنیم که موج مربعی رو به مثلی و بلعکس تبدیل کنه و موج مثلثی رو به سینوسی تبدیل کنه تذکر داد که هیچکدوم دقیق در نمیاد ب عنوان مثال مثلثی شبه سینوسی میشه
    حالا من از شما میخوام در حد یک مبتدی توضیح بدین برام که چیکار باید بکنم من هنوز واحد از الکترونیکم نگذروندم نرم افزاری هم که استاد گفت pspice بود با هرپچی دیگه هم بود ایراد نداره شماتیکشم باشه کافیه خیلی ممنون از همه 1 ساعت یک بار به اینجا سر میزنم شدیدا لازمه
    با سلام ....

مطمئن هستید با دیود هست ؟؟؟ مگه با دیود و مقاومت هم میشه مدارات مشتق گیر و انتگرال گیر طراحی کرد ؟؟ احیانا خازن یا سلف نگفتند ؟؟
    من بعید میدونم با دیود بشه درست کرد ...

در هر صورت اگه بخوایم یه موج مربعی رو به مثلثی تبدیل کنیم باید از مدار انتگرال گیر استفاده کرد ( یه نمونه خیلی ساده این هست که یه مقاومت و یه خازن با هم سری بشه و خروجی از خازن گرفته بشه ) و اگه عکسش رو بخوایم انجام بدیدم یعنی مثلثی رو به مربعی تبدیل کنیم باید از مشتق گیر استفاده کنیم . یه نمونه ساده این هست که مقاومت و خازن با هم سری بشه خروجی از مقاومت گرفته بشه .

اگه بخوایم یه موج مثلثی رو به سینوسی تبدیل کنید کافی است از انتگرال گیر استفاده کنید ( البته توی این حالت در واقع در اثر انتگرال گرفتن یه موج سهمی میده که حالا تقریبا همون سینوسی )

مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

اره مطمعنم اون انتگرال گیرو مشتق گیر رو میدونم این گفته با دیود و مقاوت فقط. گفته سینوسی کامل نمیشه شبیهش میشه حالا اگه با دیود یه چیزی تو مایه ها سینوسی هم شد (مثلا با قطع دادن بالا و پایین مدار )
      حتما بزارین ببینیم چیکارش میشه کرد

دیدگاه

من عاااااااااااااااااااااااااااشقه این استاداام!
        تخیلش قوییه

دیدگاه

نهایت کاری که با این قطعات میشه انجام داد این مدار برشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mordant
            اره مطمعنم اون انتگرال گیرو مشتق گیر رو میدونم این گفته با دیود و مقاوت فقط. گفته سینوسی کامل نمیشه شبیهش میشه حالا اگه با دیود یه چیزی تو مایه ها سینوسی هم شد (مثلا با قطع دادن بالا و پایین مدار )
            حتما بزارین ببینیم چیکارش میشه کرد
            با سلام ...

حالا تبدیل مثلثی به مربعی یا سینوسی به مربعی رو تقریبا میشه درست کرد ...ولی بر عکس این ها رو نمیدونم !

نوشته اصلی توسط فارادی
            نهایت کاری که با این قطعات میشه انجام داد این مدار برشه
            با سلام .
            خوب این نهایت کار نیست . مثلا اگه شما توی همین مدار یه شاخه دیگه ( یه دیود سری با یه باطری به صورتی که کاتد به سمت بالا باشه و آند پایین باشه و پلاریته منفی یه باتری هم به اند وصل باشه ) قرار بدید . میشه نیم سیکل منفی رو هم مثل نیم سیکل مثبت کرد . یعنی از یه ناحیه ای برش بخوره که بستگی به ولتاژ باتری داره . یعنی سینوسی تقریبا تبدیل به یه موج مربعی میشه .

مصادیق اظهار محبت به همسر
            بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
            ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
            اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

قربونتون بشم این مربعی به مثلثی رو که میگی میشه بزاری ممنونت میشم اون یکی دیگه هم که کفتی لطفا بزار از هیچی بهتره من یخورده زیاد مبتدی هستم باید عکسشم باشه :smile: ممنون
              یه چیزه دیگه هم هست من با pspice کار میکنم وقتی vtri رو مزنم منبه مثلثی نمیده کسی میدونه کتابخونشو از کجا میتونم دانلود کنم؟

دیدگاه

کسی نیست کمک کنه؟ لینک کتابخانه های pspice رو هم اگه دارین بزارین لطفا

دیدگاه

در فانکشن ژنراتور ابتدا یک موج مربعی درست کرده و سپس از یک مدار انترال گیر عبور داده تا مثلثی شود و موج مثلثی را از یک مدار غیرخطی عبور داده تا شکل موج پَخ شده و شبیه موج سینوسی شود مدار غیرخطی لگاریتم گیر نامیده میشود که شامل دو دیود در فیدبک اپ امپ است. در تاپیک زیر توسط یکی از کاربران شبیه سازی شده
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=55868.15

دیدگاه

منبع مثلثی رو میتونی با VPULSE در کتابخونه ی source.olb بسازی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
                      در فانکشن ژنراتور ابتدا یک موج مربعی درست کرده و سپس از یک مدار انترال گیر عبور داده تا مثلثی شود و موج مثلثی را از یک مدار غیرخطی عبور داده تا شکل موج پَخ شده و شبیه موج سینوسی شود مدار غیرخطی لگاریتم گیر نامیده میشود که شامل دو دیود در فیدبک اپ امپ است. در تاپیک زیر توسط یکی از کاربران شبیه سازی شده
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=55868.15
                      این مدار که شما توضیح دادی اکه همونی باشه که عکسش هست خیلی پیچیدست مداری که من میخوام فقط از دیود مقاومت و منبع تسکیل ششده ابتدای تاپیک توضیح دادم اگه میشه همچین مداری رو بدین ممنون

دیدگاه

در مورد خازن ،ازخاصیت خازنی دیود در حالت معکوس میتوان استفاده کرد یک دیود و مقاومت بسیار بزرگ را سری کرده وبه صورت معکوس به سیگنال ببندید. چون خازن کوجک است در فرکانس بالا اثرش بهتر دیده میشود و گویا هرچقدر ولتاژ معکوس دیود بیشتر باشه خازن دیود هم بزرگتره (در این مورد اخر مطمئن نیستم) پس سیگنال ولتاژ بالا داشته باشه تا اونجاییکه دیود شکست زنری نکنه و فرکانس هم بالا باشه چون خازن دیود ظرفیت کمی داره.در این حالت ولتاژ روی دیود انتگرال و ولتاژ روی مقاومت مشتق خواهد بود
                        در مورد لگارتیم ، ولتاژ مستقیم دیود تابعی لگاریتمی از جریانش است در این حالت دیود جریان بالا و یک مقاومت بسیار کوچک (اونقدر که دیود نسوزه) را سری کرده وبه طور مستقیم به موج مثلثی وصل کنید ولتاژ روی دیود سینوسی خواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
                          در مورد خازن ،ازخاصیت خازنی دیود در حالت معکوس میتوان استفاده کرد یک دیود و مقاومت بسیار بزرگ را سری کرده وبه صورت معکوس به سیگنال ببندید. چون خازن کوجک است در فرکانس بالا اثرش بهتر دیده میشود و گویا هرچقدر ولتاژ معکوس دیود بیشتر باشه خازن دیود هم بزرگتره (در این مورد اخر مطمئن نیستم) پس سیگنال ولتاژ بالا داشته باشه تا اونجاییکه دیود شکست زنری نکنه و فرکانس هم بالا باشه چون خازن دیود ظرفیت کمی داره.در این حالت ولتاژ روی دیود انتگرال و ولتاژ روی مقاومت مشتق خواهد بود
                          در مورد لگارتیم ، ولتاژ مستقیم دیود تابعی لگاریتمی از جریانش است در این حالت دیود جریان بالا و یک مقاومت بسیار کوچک (اونقدر که دیود نسوزه) را سری کرده وبه طور مستقیم به موج مثلثی وصل کنید ولتاژ روی دیود سینوسی خواهد بود.
                          واقعا ممنون اما همین طور که گفتم من مبتدیم مثلا الان نمیدونم باید چه دیودی بزارم یه منبع پالسی همینطور که دوستمون گفته بود گذاشتم وصل کردم به مقاومت بعد مقاومت به دیود d1n4001 اما سینوسی نشد تو نرم افزار pspise کار میکنم اگه یه شماتیک بزارین ممنون میشم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تبدیل امواج به یکدیگر

برای ایجاد شکل موج سینوسی اولا منبع موج مثلثی برای ورودی بکار میرود دوم موج مثلثی ac بوده یعنی نسبت به محور زمان متقارن باشد سوم باید از دو دیود موازی که به صورت معکوس بسته شده اند استفاده بشود مثلا دیود به شماره 1n4001 . دراین حالت اگر منبع مثلثی دارای مقاومت داخلی نباشد یک مقاومت کوچک با این دو دیود سری میشود.ولتاژ روی دیودها بسیار کوچک ولی سینوسی خواهد بود.
                            برای ایجاد شکل موج مثلثی از موج پالس مربعی با فرکانس بالا استفاده میشود پالس باید مثبت یعنی بالاتر از محور زمان باشد. یک مقاومت بزرگ را با یک دیود سری کرده و موج را ازجهتی به دو سر این مجموعه وصل کنیدکه ولتاژ معکوس روی دیود 1n4001 بیفتد ولتاژ روی دیود مثلثی خواهد بود .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تبدیل امواج به یکدیگر

نوشته اصلی توسط gtnfs
                              برای ایجاد شکل موج سینوسی اولا منبع موج مثلثی برای ورودی بکار میرود دوم موج مثلثی ac بوده یعنی نسبت به محور زمان متقارن باشد سوم باید از دو دیود موازی که به صورت معکوس بسته شده اند استفاده بشود مثلا دیود به شماره 1n4001 . دراین حالت اگر منبع مثلثی دارای مقاومت داخلی نباشد یک مقاومت کوچک با این دو دیود سری میشود.ولتاژ روی دیودها بسیار کوچک ولی سینوسی خواهد بود.
                              برای ایجاد شکل موج مثلثی از موج پالس مربعی با فرکانس بالا استفاده میشود پالس باید مثبت یعنی بالاتر از محور زمان باشد. یک مقاومت بزرگ را با یک دیود سری کرده و موج را ازجهتی به دو سر این مجموعه وصل کنیدکه ولتاژ معکوس روی دیود 1n4001 بیفتد ولتاژ روی دیود مثلثی خواهد بود .
                              خیلی ممنون بابت توضیح فک کنم pspice من خرابه چون هر مداری که اینجا گفت جواب نداده ساده ترین مدار برش رو هم در نمیاره اگه لینک دانلود pspice 9.2 سالم رو دارین بزارین دیگه شرمنده کردین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X