اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

با سلام

من روش پرینت و اتو را برای ائولین بار استفاده کردم که نتونستم موفق بشم . از دوستان میخوام کمکم کنید .
    من پرینتر لیزری کنن رنگی دارم . (البته PCB را با رنگ مشکی میزنم .)

اولین بار کاغذ عکس استفاده کردم . که کاغذ به اتو می چسبید و بروی فیبر هیچی ظاهر نشد . (البته کاغذ مشکل داشت .)

مرحله دوم کاعذ برچسبی کلاسه استفاده کردم . خوب بود و طبق آموزش کاغذ به برد محکم چسبیده شده بود . پس از تو آب گذاشتن (واسه کنده شدن کاغذ) کاغذ کنده شد ولی PCB من کم رنگ و نصفه و تکه تکه روی برد چسبید . تازه کاعذ هم تکه تکه بین مسیر های بغل هم چسبیده باقی ماند .

مرحله سوم کاعذم را عموض کرده و کاغذ پرانس (برای مهر سازی استفاده میشود) استفاده کردم . PCB کمرنگ و ناقص روی برد چسبید . تو اسید انداختم تمام برد در عرض 3 دقیقه خرده شد .

آیا مشکل من کاغذه ، پرینتره یا روش کارم ؟
    دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

پاسخ : چند سوال در مورد تولید PCB به روش پرینت و اتو

نوشته اصلی توسط starsoheil

مرحله دوم کاعذ برچسبی کلاسه استفاده کردم . خوب بود و طبق آموزش کاغذ به برد محکم چسبیده شده بود . پس از تو آب گذاشتن (واسه کنده شدن کاغذ) کاغذ کنده شد ولی PCB من کم رنگ و نصفه و تکه تکه روی برد چسبید . تازه کاعذ هم تکه تکه بین مسیر های بغل هم چسبیده باقی ماند .
    سلام

منظورتون از کاغذ گلاسه برچسبی همون کاغذ لیبل هست؟
    اگر اینطوره که این کاغذ اصلا نیازی به اب برای جدا شدن نداره.کافیه بعد از اینکه با اتو تصویر رو منتقل کردین بذارین تا فیبر یکم خنک بشه و بعد به ارومی کاغذ رو از روش جدا کنید.
    فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

من نمی دونم چرا ولی بعد از نیم ساعت که سرد شد بازم کاغذ به طور کامل کنده نشد و نصف مدار چاپیم نبود و نصف دیگر عالی چسبیده بود ؟!!!!
      دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

دیدگاه

سلام
        یکی از علت‎های نچسبیدن کامل طرح مدار، روی فیبر
        یکنواخت نبودن حرارت داده شده به آن می‎باشد.
        این نکته رو هم مد نظر داشته باشید

دیدگاه

همونطور که جتاب sina-80 هم فرمودن اگه حرارت یکنواخت و کافی به تمام برد ندید ممکنه بعضی قسمت ها چاپ نشه و موردی که خودم دقیقا برام پیش اومده اینکه اگه زمان زیادی هم اتو رو بذاریم روی برد یعنی زیاد از حد بهش حرارت بدیم باز این چاپ مدار ناقص و بد میشه.با کاغذ لیبل حدود یک دقیقه اتو بکشید برد رو بطور یکنواخت.
          فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

غیر از اینا میزان فشار و مدتش هم مهمه. معمولا زیر اتوی مورد استفاده دارای سوراخ هایی هست که فشار وارده بر یک ناحیه رو در اون قسمت کم میکنه. پس بهتره مثل حالت پرداخت کردن یک سطح فلزی؛ با نوک اتو همه جای فیبر رو به اندازه کافی حرارت و فشار بدین. ضمنا من خودم با کاغذ کوتد 130 گرمی کار میکنم و مشکلی هم ندارم. ولی همین روش روی فیبر های با ضخامت خیلی کم که بیشتر در کارهای مخابراتی استفاده میشه اصلا جواب نداد. :cry:

دیدگاه

من پرینتر لیزری کنن رنگی دارم . (البته PCB را با رنگ مشکی میزنم .)

آیا مشکل من کاغذه ، پرینتره یا روش کارم ؟
              مطمئنی لیزری رنگیه؟ اکثر رنگی ها جوهر افشان هستن ها!
              اگه دقیق نمیدونی بگو چند خریدی تا بگم از کدوم نوعه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
                ضمنا من خودم با کاغذ کوتد 130 گرمی کار میکنم و مشکلی هم ندارم.
                ببخشید جناب اقازاده کاغد کوتد چیه؟

دیدگاه

کاغذ مخصوص چاپ عکس با مشخصات زیر:
                  ACT PAPER
                  PHOTO GLOSSY PAPER 130gr/m2
                  PART NO: PG70160204
                  WATER RESISTANT

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hobbyist
                    مطمئنی لیزری رنگیه؟ اکثر رنگی ها جوهر افشان هستن ها!
                    اگه دقیق نمیدونی بگو چند خریدی تا بگم از کدوم نوعه.
                    با تشکر
                    ولی مهندس فرق پرینتر لیزری و جوهر افشانو می فهمم . من یک تعمیر کار ماشین های اداری هستم .
                    پرینتر من کنن مدل 8050 با قیمت 600 هزار تومانه .

دیدگاه

با تشکر از همه عزیزان .

من یک مدار چاپی دیگه میزنم و نتیجشو به عزیزان اعلام میکنم.
                      امیدوارم راهنمایی شما کمکم بکنه .

ممنون

دیدگاه

ولی مهندس فرق پرینتر لیزری و جوهر افشانو می فهمم . من یک تعمیر کار ماشین های اداری هستم .
                        خب حالا چرا بهت برمیخوره؟! :surprised:
                        هستند کسایی که نمیدونن.

یه بار با لیزری سیاه سفید هم امتحان کن.

دیدگاه

راجع به این کار روی یوتیوب فیلم های زیادی هست. توی همین فروم هم بگردی مطلب زیاد پیدا میکنی.
                          فقط چند نکته.
                          1- فیبر رو باید قبل از استفاده با چیزی مثل پودر لباسشوئی و اسکاچ بشوری تا ذره ای چربی روش نمونه.
                          2- بعد از شستن بذار فیبر خودش خشک بشه. سطح دست حتی بعد از شستن حاوی چربی هست که باعث میشه کار خراب بشه.
                          3- قبل از اتو کردن با اتو فیبر رو داغ کن.
                          4- کاغذ رو روی فیبر بذار و یک فشار عمومی بده که فیبر بطور اولیه به کاغذ بچسبه.
                          5- حالا با نوک اتو (که معمولا سوراخ سوراخ نیست) روی قسمت های مختلف فیبر فشار کافی بده.
                          اگر اتو حرارت کافی داشته باشه میتونی از یک کاغذ یا یک صفحه آلومینیوم برای ایجاد یک حائل بین اتو و کاغذ استفاده کنی که اتو خود کاغذ رو خراب نکنه.
                          6- فیبر رو بعد از اتو کاری توی آب گرم بذار و بذار کاغذ خودش رو ول کنه. بعد با کندن کاغذ و بعد با استفاده از یک سمباده نرم میتونی باقی مانده ها رو حذف کنی. اما حتما حواست باشه که کاغذ بین ترک ها رو با یک چیز تیز از بین ببری تا اگر در مراحل قبلی از بین نرفته پاک بشه.

دیدگاه

با تشکر از همه .
                            تمام کارهایی که گفتید کردم :
                            1- فیبر را با آب گرم و با اسکاج و مایع ظرشویی شستم .
                            2- پرینتر را عوض کردم . ( با یک پرینتر دیگه پرینت گرفتم )
                            3- اتو را عوض کردم .
                            4-کاغذ را عوض کردم .

ولی بازم نشد ....

یک فیلم آموزشی سراغ ندارید از این کار .
                            اگه کسی این کارو کرده میتونه فیلمی آموزشی تهیه کنه و بذاره واست استفاده و راهنمایی من .

دیدگاه

اینو یه نگاه بنداز:(الصاق پست اول رو دانلود کن)
                              http://www.cnczone.com/forums/general_electronics_discussion/7773-pictorial_guide_making_pcb_diy.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X