اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با آنالوگ atmega128

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با آنالوگ atmega128

با سلام خدمت همه ی اساتید عزیز
    من تازه کار atmega128 رو شروع کردم و قبلا از atmega32 استفاده می کردم.الان با آنالوگ atmega128 مشکل پیدا کردم.برنامم تو شبیه سازی جواب میده ولی عملی جواب نمی ده.از دوستانی که قبلا از آنالوگ atmega128 جواب گرفتن تقاضای راهنمایی دارم. :biggrin:
    "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
    نادر شاه

پاسخ : مشکل با آنالوگ atmega128

با سلام
    فیوز بیت 103 رو باید 1 کنید
    منظورتون از انالوگ چیه ؟

دیدگاه

ممنون از جواب
      آنالوگ به دیجیتال.تست می کنم نتیجه رو اینجا میزارم
      نادر شاه

دیدگاه

جواب نگرفتم.lcd هم نمی تونم با atmega128 راه بندازم.فقط می تونم پایه ها رو صفر و یک کنم اعصابمو خورد کرده :angry:
        همینو با atmega32 انجام دادم بهم جواب داد. :angry:
        نادر شاه

دیدگاه

با سلام.
          دوست عزیز کار با مگا 128 برای بار اول یه خورده سخته.منم اول اصلا نمی تونستم از پورت ها دیتای مورد نظر رو بگیرم ولی همونطور که دوستمون آقا عرفان اشاره کردن با disable کردن فیوزبیت مطابقت با 103 یعنی یک کردن فیوزبیت ان، مشکل حل میشه. اگر می خواین من یه عکس از مدار راه اندازی lcd گرافیکی با اون رو می زارم.راستی شما از کدوم پورت برای اتصال lcd استفاده کردین ؟ اگر از پورت f استفاده می کنید اون رو با یه پورت دیگه تست کنید ببینید مشکل حل میشه یا نه.
          اینم یه تاپیک در مورد مشکل با مگا 128 :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57085.0
          موفق باشید
          چرا ناراحتی پاتریک!
          + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
          - از دیدنش ناراحت شدی؟
          + نه
          پس چی ناراحتت کرده
          + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          محصولات

دیدگاه

ممنون soran111
            از پورت D و C استفاده کردم.تست می کنم :biggrin:
            نادر شاه

دیدگاه

lcd راه نیفتاد :angry:
              با atmega32 تست می کنم درست جواب میده.همه ی اون کارایی که پیشنهاد شده بود انجام دادم. :angry:
              پورتا خیلی راهت صفرو یک می شن ولی lcd جواب نمی ده :angry: :angry: :angry:
              یکی کمک کنه :sad:
              نادر شاه

دیدگاه

بین مگا 128 با بقیه میکروها هیچ اختلافی وجود نداره و مثل هم هستند تنها فرقش هم در همون فیوزبیت mega103 mode هست
                البته Jtage هم فکر کنم روی پورت F بود والا هیچ فرقی ندارند
                پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

سلام مجدد.
                  همونطور که دوست خوبم آقای کاخکی گفتن تفاوت آنچنانی بین مگا 128 و سایر میکروها وجود نداره. آقای سمیعی اگر میشه شما دقیقا اون شماتیک و برنامه ای رو که رو میکرو تست کردین اینجا قرار بدین تا عین همون رو ما هم تست کنیم.به احتمال زیاد مشکل از برنامه یا شماتیکتونه نه مگا128!!! oo: oo:

چرا ناراحتی پاتریک!
                  - از دیدنش ناراحت شدی؟
                  + نه
                  پس چی ناراحتت کرده
                  محصولات

دیدگاه

من تو شبیه سازی جواب گرفتم و دقیقا بدون اینکه جای اتصالات lcd رو از رو بردبرد بردارم atmega32 گذاشتم بازم جواب گرفتم
                    $regfile = "M128def.DAT" 'Atmega128
                    $crystal = 8000000 '8Mhz
                    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Pinc.4 , Db5 = Pinc.5 , Db6 = Pinc.6 , Db7 = Pinc.7 , Rs = Pinc.0 , E = Pinc.2
                    Config Lcd = 16 * 2
                    Do
                    Cls
                    Locate 1 , 1
                    Lcd "salam"
                    Wait 2
                    Loop
                    End
                    نادر شاه

دیدگاه

یه بار دیگه چک کن ببین 1 یا 0 می شوند اصلا یه برنامه لامپ چشمک بریز توش و تست کن

دیدگاه

لامپ چشمک زنو جواب می ده.اعصابم سرهمین خورده که لامپ چشمک زنو خیلی راحت جواب میده ولی سر lcd بازی در میاره.
                        نادر شاه

دیدگاه

دوست عزیز چند نکته رو چک کن :
                          1- انشالا دقت کردی که میکرو atmega128 دو تا تغذیه داره یکی در پایه 21 و یکی در پایه 52 و سه تا گروند داره که خیلی مهمه که این پایه ها (vccها) به هم وصل شده و خازن های 10 نانو و 100 نانو و 10 میکرو حتما به ور موازی در کنارش بذار. (نذاری موقع مصرف جریان برای IO کم میاره). من برای فهمیدن این دو تا برد 20000 تومنی و 2 هفته وقت دادم.
                          2- مطمئن شو با رید کردن فیوز بیت ها که فیوز بیت ها درست پرگرم شدن. فیوز بیت های من :
                          JTAG = 1 ==> disable
                          OCDN = 1 ==> disable
                          M103C = 1 ==> disable
                          WTON = 1 ==> disable
                          البته اگه به بقیه دست نزدی.
                          3- احتمال داره میکروی شما با کریستال خارجی و یا با Rc داخلی فرکانس بالا کار نکنه که مشکل صد در صد از تغذیه و فیوز بیت هاست.
                          4- ممکنه اصلا میکروی شما یک چیپ خالی باشه یا اون پرتی که استفاده میکنی سوخته باشه. همه پین ها رو صفر و یک کن ببین چی میشه.
                          5- تشکر یادت نره.
                          من هستم پس می توانم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
                            با سلام
                            فیوز بیت 103 رو باید 1 کنید
                            منظورتون از انالوگ چیه ؟
                            دوست عزیز انشالا پایه 64 و 62 رو با یه سلف به vcc وصل کردید که. و پایه ی 63 رو هم بهتره به زمین های خود 128 وصل کنید (53 و 22)
                            من هستم پس می توانم.

دیدگاه

با سلام به همه دوستان.
                              من برنامه ای رو که آقای سمیعی گذاشتن ودقیقا با همون شماتیک رو برد پیاده کردم و جواب گرفتم.البته تنها یه دستور initlcd رو به برنامه اضافه کردم.
                              این قطعه اینطوری که شما به خودتون سخت گرفتین سلف و خازن و ... نمی خواد و همونطور هم که تو عکس می بینید من برای تغذیه اون از یک باتری کتابی استفاده کردم و اون رو به یک رگلاتور 7805 دادم، نه از سلفی استفاده شده نه چیز دیگه ای .پس خواهشا قبل از هر چیز از سالم بودن قطعات و ابزار کاربردیتون اطمینان حاصل کنید.
                              اینم عکس مدار :
                              راستی این چند تا vcc و gnd برای سهولت در کار گذاشته شده و به یکیشون هم ولتاژ بدین کارتون رو راه می اندازه.
                              موفق باشید
                              چرا ناراحتی پاتریک!
                              - از دیدنش ناراحت شدی؟
                              + نه
                              پس چی ناراحتت کرده
                              محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X