اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد لحیم کردن سیم لاکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد لحیم کردن سیم لاکی

دوستان سلام.
    این اولین تاپیک و پست من توی این سایت هست ولی مطمئنا اخریش نیست!
    میخوایتم بدونم کسی در مورد لحیم کردن سیم لاکی برای استفاده به صورت litz wire اطلاعی داره؟
    جایی دیدم که توی سود مذاب انجام داده بود و توی سایت خود لیتز مستقیم داخل لحیم داغ این عمل را توصیه کرده.(370 تا 420 درجه)
    همین الان توی بوته کوره القایی دست ساز خودم لحیم را تا 400 رسوندم ولی سیم روکشش سوخت ولی لحیم نگرفت.
    ممنون از راهنمایی دوستان.

پاسخ : سوال درمورد لحیم کردن سیم لاکی

این اولین تاپیک و پست من توی این سایت هست
    و این افتخار نصیب من شد ، اولین نفری باشم که توی تاپیکت شرکت میکنم. :biggrin:

من هم با مشکل شما درگیر بوده ام. و همه بهم توصیه میکردند که توی لحیم مذاب بزنمشون.
    ولی من هم به نتیجه شما میرسیدم! در عمل سیمها به هیچ عنوان لحیم نمیگرفتند.
    خودم شروع به تحقیق کردم. فهمیدم تو بازار دو نوع سیم لاکی داریم.
    1- سیم با لاک سفید. که کمتر گیر میاد و این سیمها هستند که لاکشون با حرارت لحیم مذاب از بین میره.
    2- سیم با لاک معمولی که هر چی میخریم ، اکثرا با همین لاک هست. و حتی با گرفتن مستقیم به آتیش هم لاکشون از بین نمیره و حتی سوخته اش هم مانع پذیرش لحیم میشه.

راه حل: بعد از کلی کلنجار رفتن ، فقط به یک راه قطعی رسیده ام " تراشیدن لاک "
    حتی اگه سیمت لیتز هم باشه و مجبور بشی همشون رو بتراشی ، تنها ترین راه چاره درست و اساسی همینه.
    اینها تجربه های من بود که پیش کش کردم.

دیدگاه

فردی جان خیلی ممنون،دمت گرم.
      ولی خب اون سفید را خوب اومدی چون یادمه قبلا یه سری سیم داشتم که با هویه لحیم میشد و حالا که فکر میکنم رنگش روشن بود.
      دونه دونه را اصلا نیستم چون حداقل صد رشته 0.5 هست که عملی نیست اینکار.

دیدگاه

با سلام--برای ساخت سیم لیتز بهتر است از سیم لاکی هایی استفاده کنید که روکش انها پی وی سی باشد موقع خرید حتما بگویید با روکش پی وی سی .این نوع از سیم ها با حرارت قلع مذاب روکششان از بین میرود.ولی برای سیم لاکی های معمولی چند راه وجود دارد.1-استفاده از اسید مخصوص لاک بر که ابتدا در ظرف سر باز و محیط باز انرا حرارت میدهید و سپس سر سیم ها را درون ان می گذارید روکش سیم ها از بین میرود مشکل این روش این است که بعد از ان باید سر سیم ها را شسته و تمیز کنید در غیر اینصورت سر سیمها اکسید شده و قلع نمیگیرد و بزرگترین مشکل ان این است که اسید ان به شدت سمی بوده و موقع حرارت دادن باید بسیار مواظب باشید تا انرا تنفس نکنید.2-استفاده از سمباده سیمی که به سر دریل بسته میشود با این روش میتوانید در ان واحد سیمهای زیادی را روکش زدایی کنیدبه این صورت که سمباده سیمی را به سر دریل وصل کرده و دریل را توسط گیره و یا یک نفر دیگر نگه میدارید و سپس سر سیمها را در دست گرفته و با روشن کردن دریل انها را با دستکش چرمی به سمباده فشار میدهید و هر زمان که روکش سیمها رفت دسته سیمها را با دست چرخانده تا طرف دیگرشان روکش زدایی شود دست کش چرمی برای حفاصت از دست در برابر سمباده سیمی میباشد.3- راه دیگر اینکه ابتدا با یک مشعل گازی روکش سیمها را سوزانده و سپس توسط روش سمباده سیمی روکش زدایی میکنید این روش برای سیمهای نازک استفاده میشود.کمتر از 0.25.ولی بهترین راه همان انتخاب سیم با روکش پی وی سی میباشد روشهای دیگر برای حالتی است که سیم معمولی خریده اید و روی دستتان مانده.
        در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

اقا دم شما گرم. این روکش پی وی سی متداول هست توی بازار؟مثلا سایز 0.5؟

دیدگاه

با سلام-بله ولی از انجاییکه اینجا ایران هست و شما نمیتوانید مغازه ای پیدا کنید که همه سایزها را داشته باشد لذا باید بازار را گشته و انرا پیدا کنید ولی سایز 0.5 موجود می باشد میتوانید خیابان پامنار اواسط ان سمت راست مغازهای سیم لاکی فروشی اگر از مغازه دارها بپرسید سری بزنید و یا میدان توپخانه ابتدای خیابان فردوسی رو به میدان فردوسی سمت چپ پاساژ نبش موزه.
            در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

منم چند وقت پیش مشکل شما رو داشتم و انواع راه حل های تراشیدن، سوزوندن و... رو امتحان کردم.
              بهترین روش پیشنهاد یک ترانس پیچ بود که بیاییم با یک هویه 60 وات و یکم روغن لحیم، با یک حرکت لحیم کاری کنیم.
              با کمی تمرین میشه سریع به مقصود رسید فقط سرعت عمل مهمه چون اگر با یک حرکت نتونی لحیم کنی، سیاهی روی سیم مانع کار میشه و باید با کاتر بتراشی.
              Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

مهرشاد جان سیمو آغشته به مایع فلاکس کن بعد بزن تو حمام قلع اگه روکشش سوخت ولی لحیم نگرفت بازم بزنش تو فلاکس دوباره حمام کن. میشه
                ترانزیستور، خازن، مقاومت ، مقداری سیم لحیم و دیگر فکر با عمل

دیدگاه

سلام من با فندک میسوزونمش بعد با سمباده تمیزش میکنم

دیدگاه

سلام
                    سیم با روکش PU تهیه کنید

دیدگاه

از یه نوع اسید هم میشه استفاده کرد
                      معمولا خود سیم لاکی فروش ها دارند.
                      البته برای اینکه بخوایید تو ده ثانیه لاک رو از بین ببره باید اسید رو حرارت بدید که یکم خطرناک میشه. اگر هم حرارت ندیم به اسید ، فکر می کنم ده یا بیست دقیقه باید سر سیم ها تو اسید باشه
                      ولی استفاده از سیم با روکش pu خیلی بهتره

دیدگاه

بهترین کار اینه که با فندک اتمی شعله تنظیم و فاصله شعله لاک رو طوری بسوزونی که مغزی مسی سیم آسیب نمی بینه ولی روکش لاک از بین بره بعدش با سمباده خیلی نرم لایه سوخته رو صیقل بدی و بعد روغن فلاکس و آماده جذب لحیم خواهد شد

دیدگاه

برای پاک کردن لاک من از سمباده استفاده میکنم سمباده رو تا میکنم سبم و میرارم لاش میکشم
                          برای اتصال دادن دو سیم
                          اگر نازکتر از ۰.۵ باشه گره میزنم و اضافه سیمها تا گره رو با فندک کوره ای ها که میگن اتمی یا تورچ کپسولی ذوب میکنم جوش میخورن
                          ۰.۵ به بالا رو سمباده میزنم بهم میتابونم بجای لحیم چسب قطره یا ۱۲۳
                          خوب هم جواب میده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X