ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 24
    2011/09/29
    504
    26

پاسخ : stk یا ترانزیستور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز جناب علم فردا امپدانس بلندگوهای من 10 تا12 اهمه (خودم سری موازی کردم) با مدار 60 وات قدرت انچنان زيادي توليد نمميکنن. :cry2: .
    پيشنهاد شما مدار 60 وات بود يا 150 وات؟؟؟ oo:
    شما مدار 150 واتو ساختي؟کيفيتش چطوره؟اگه ساختي ميشه فايل پروتئوسشو اپلود کني تا من و بقيه دوستان هم استفاده کنيم؟ :redface:
    2011/03/08
    تهران
    781
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط mebk1988
    دوست عزیز جناب علم فردا امپدانس بلندگوهای من 10 تا12 اهمه (خودم سری موازی کردم) با مدار 60 وات قدرت انچنان زيادي توليد نمميکنن. :cry2: .
    پيشنهاد شما مدار 60 وات بود يا 150 وات؟؟؟ oo:
    شما مدار 150 واتو ساختي؟کيفيتش چطوره؟اگه ساختي ميشه فايل پروتئوسشو اپلود کني تا من و بقيه دوستان هم استفاده کنيم؟ :redface:
    عزیزجان سری کردن بلندگوها کار درستی نیست و باعث میشه توان واقعی آمپلی به گوش نرسه. فقط موازی کردن اونها اصولی هستش. ( تا حدی که امپدانس موازی از مینیمم امپدانس خروجی آمپلی کمتر نشه.)
    پیشنهاد من مدار آمپلی 60 وات با ماسفت های IRF530/9530 بود که عکس نمونه ساخته شده با برد سوراخدار اونرو هم به تاپیکش اضافه کردم.
    من معمولا برای مدارهای خودم PCB طراحی نمیکنم و با برد سوراخدار( هزار سوراخ ) میسازمش. به همین دلیل فایل پروتئوس ندارم. (PCB رو هم با پروتل انجام میدم. با پروتئوس کار نکردم :biggrin: )
    مدار 150 واتی که گفتی، اگه منظورت مدار IRF540/9540 هستش که شبیه شو ساختم و عالی کار میکنه.
    اگه اصرار داری که امپدانس بلندگوهات بالا باقی بمونه و میخوای توان آمپلی رو افزایش بدی ، پیشنهاد میکنم مدار آمپلی با ترانزیستور دارلینگون رو بسازی.
    اینم لینکش :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

موفق باشی
    2011/09/29
    504
    26

جناب علم فردا 1 سوال دارم از حضورتون :
    وقتی خازن قرار میدیم بین بلندگوها امپدانسشو چطور محاسبه میکنیم؟؟؟؟؟ :eek: وقتی خازنو با مدار سری میکنم چون خازن جریان dc از خودش عبور نمیده با مولتی متر که اندازه گیری میکنم 12 اهم نشون میده ولی اینم میدونم که ولتاژ خروجی امپلیفایر ac هست.ایا فرمول خاصی برای محاسبش وجود داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :read:
    2011/09/29
    504
    26

این امپلی فایر 60 واته که خودم ساختم ولی حس میکنم بیشتر از 30 وات توان نداشته باشه
    مشکلی که داره اینکه توی فرکانسهای بالای 1kHz صدایی مثل صدای موتور جوش میده البته این صدا خیلی زیاد نیست ولی در هر صورت منو اذیت میکنه .فکر میکنم فرکانسای زیر 100Hz هم خوب تقویت نمیکنه چون باس بالایی نداره
    میشه مشکلشو رفع کرد؟؟؟
    2011/03/08
    تهران
    781
    16

جناب علم فردا 1 سوال دارم از حضورتون :
    وقتی خازن قرار میدیم بین بلندگوها امپدانسشو چطور محاسبه میکنیم؟؟؟؟؟ :eek: وقتی خازنو با مدار سری میکنم چون خازن جریان dc از خودش عبور نمیده با مولتی متر که اندازه گیری میکنم 12 اهم نشون میده ولی اینم میدونم که ولتاژ خروجی امپلیفایر ac هست.ایا فرمول خاصی برای محاسبش وجود داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :read:
    بطور کلی اگه مقدار خازن خیلی بالا باشه، میشه اونرو اتصال کوتاه فرض کرد ( یعنی از امپدانس خازن صرف نظر کرد ) . مثل خازنهای کوپلاژ تو خروجی آمپلی ها. نمیشه با وجود خازن مقدار امپدانس متشکل از سری موازی کردن بلندگوها رو با اهم متر بدست آورد. اما همونطور که گفتم اگه مقدار خازن بالاست ( بالای 1000 میکرو ) میتونید اتصال کوتاه فرضش کنید و برای امپدانس بلندگوها از قانون سری و موازی کردن مقاومت ها استفاده کنید و مقدار رو محاسبه کنید.
    تو مدار سری : RL = R1 + R2
    تو مدار موازی : RL = R1*R2 / R1 + R2
    ( وای خدا پدر آدم در میاد تا یه رابطه کسری بنویسه. )

اما اگه از کراس اوور پسیو استفاده میکنی، باید امپدانس خازن و سلف های مصرفی رو بدست بیاری و تو مدار سری - موازی دخیلشون کنی.

امپدانس خازن و سلف به فرکانس وابسته است. امپدانس خازن با افزایش فرکانس رابطه عکس و سلف رابطه مستقیم داره.به خاطر همین سلف رو تو مدار DC اتصال کوتاه و خازن رو مدار باز میدونیم.

امپدانس خازن : XC = 1/6.283 * C * f
    امپدانس سلف : XL = 6.283 * L * f

XL , XC امپدانس خازن و سلف بر حسب اهم. L اندوکتانس سلف بر حسب هانری . C ظرفیت خازن بر حسب فاراد. f فرکانس سیگنال بر حسب هرتز.

اگه دقیقا متوجه منظورم نشدی، شماتیک اتصالات بلندگوها به هم رو بذار ( عکس ) تا برات دقیقا حساب کنم که در مجموع امپدانس چقدر میشه.

راستی سیستمی که ساختی خیلی قشنگه. خوب از کیس کامپیوتر بهره گرفتی. آفرین :applause:
    2011/09/29
    504
    26

نقل قول نوشته اصلی توسط علم فردا
    اگه دقیقا متوجه منظورم نشدی، شماتیک اتصالات بلندگوها به هم رو بذار ( عکس ) تا برات دقیقا حساب کنم که در مجموع امپدانس چقدر میشه.
    دوست عزیز برای نمونه اینو حساب کنی ممنون میشم
    2011/03/08
    تهران
    781
    16

امپدانس رو میتونی تقریبا 12 اهم ، یعنی جمع دو بلندگوی خط اول فرض کنی. چون مقدار خازن خیلی کمه و فقط تو فرکانس های بالا ( 5KHz به بالا ) امپدانسش میاد پایین و رو مقاومت اصلی مدار تاثیر میذاره .
    ولی برای مثال من امپدانس کلی رو تو سه فرکانس اصلی حساب میکنم و میتونی میانگین رو مدنظر بگیری :
    خط اول که ثابته : 12 اهم

f = 100Hz محدوده صدای ووفر و ساب ( بم ) : خط دوم : معکوس عدد 6.283 * 0.0000022 * 100 = 723 ، یعنی امپدانس خازن تو 100 هرتز 723 اهمه، پس تقریبا مدار بازه ( عملکرد فیلترینگ برای توییترها تو فرکانس پایین ) . تاثیری رو امپدانس کلی نداره

f = 1KHz محدوده صدای میدرنج : معکوس عدد 6.283 * 0.0000022 * 1000 = 72 اهم که با دو تا 6 اهم ( مجموع توییترها ) میشه 84 اهم.یعنی خط دوم امپدانسش تو این فرکانس 84 اهمه که وقتی با 12 اهم خط یک موازی بشه ، مقدار کلی امپدانس به 10.5 اهم میرسه.

f = 10KHz محدوده صدای توییتر ( زیر ) : معکوس عدد 6.283 * 0.0000022 * 10000 = 7.2 اهم که با 12 اهم توییترها میشه 19.2 اهم. این مقدار با 12 اهم خط یک موازی میشه و امپدانس کل رو در فرکانس 10 کیلوهرتز به 7.35 اهم میرسونه.

پس تقریبا در فرکانس های بالای 5 کیلوهرتز ، امپدانس خازن میتونه تو مقدار امپدانس کلی موثر باشه. به همین دلیل اولش گفتم میتونه از خط دوم صرفنظر کرده و فقط امپدانس رو 12 اهم بگیری. اما در حالت کلی امپدانس بین 7 تا 12 اهم متغیره ( وابسته به فرکانس )

در آخر اینو بگم که اینطور بستن بلندگوها اصلا عملکرد خوبی نخواهد داشت.
    اگه از دوتا ووفر موازی ( مجموعا 4 اهم ) و یه میدرنج ( 6 تا 8 اهمی ) و یک یا دو تا توییتر ( مجموعا 3 اهم ) ، با یه مدار کراس اوور مناسب استفاده کنی، میتونی امپدانس نامی جعبه باند رو 4 اهم بگیری و صدای عالی از هر آمپلی که مدنظرت حصول کنی.
    2011/09/29
    504
    26

متشکرم از راهنماییتون ^^
    برای مداری که گذاشتم نظری ندارید؟؟؟ L-)
    2011/03/08
    تهران
    781
    16

متشکرم از راهنماییتون ^^
    برای مداری که گذاشتم نظری ندارید؟؟؟ L-)
    عزیزجان مداری که گذاشتی خیلی قدیمی به نظر میرسه!
    اما اگه مقدار قطعات و ترانزیستورها و همچنین تغذیه مدارو بگی میشه در موردش نظر داد. ( در صورتی که بخوای از مدار خودت استفاده کنی )

نمونه مدار IRF530/9530 دیدی؟ دیدی چقدر کم حجم و کوچکه ! من اونو با ووفر 100 وات 8 اهمی تست کردم که فرکانس های پایینش حرف نداره. تو فرکانس های بالا هم خیلی خوب عمل میکنه. به نظر من یدونه ازش بساز، خالی از لطف نیست.شاید بیخیال مدار قدیمی خودت بشی.
    2011/09/29
    504
    26

جناب علم فردا مقادیر قطعاتو گذاشتم.تغذیه هم 30 تا 50 ولت تک هستش
صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 24