اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

stk یا ترانزیستور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

stk یا ترانزیستور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام خدمت استاد اشک و همه اساتید من به یک امپلی فایر 50 تا 60 وات rms با تغذیه 25 ولت دوبل احتیاج دارم.
    مدارهای زیادی ساختم ولی هیچ کدوم نیاز منو بر طرف نکرده :cry2:
    من به کیفیت خیلی اهمیت میدم و همه مدارهایی که ساختم به خاطر کیفیت رد صلاحیت شدن(البته نا گفته نمونه که در نوع خودشون بی نظیراند ولی حساسیت من بیش از حده). :angry:
    اساتید لطف کنن منو راهنمایی کنن که اولا با توجه به تغذیه و قدرت و بار 8 اهمی و حساسیت من بهتره از ای سی استفاده کنم یا ترانزیستور؟؟؟ دوما از هر کدومو که پیشنهاد دادید یک مدار همراش بزارید و یا ای سی معرفی کنید
    نظر خودم استفاده از stk4181x و یا stk4191x که هر دو کیفیت خوبی دارن :question:
    ممنون از راهنماییتون :applause:
    من این تاپیکو تو قسمت مدارهای انالوگ گذاشتم ولی دوستان کم لطفی کردن جواب ندادن
    از استاد اشک تقاضا دارم به من کمک کنه.
    ممننننووووون

پاسخ : stk یا ترانزیستور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز چه مدارایی رو امتحان کردی؟چرا کیفیت نداشتن؟شاید اگه عکش و مشخصاتشون رو میزاشتی میتونستیم تو رفع مشکلشون یا افزایش کیفیتشون بهت کمک کنیم تا راضیت کنن...
    STK 4191 آیسی خوبیه و قدرتشم به نسبت زیاده من یه مدت ازش استفاده کردم و مشکلی نداشت فقط با توجه به تغذیت یه فیوز یک یا دو آمپر تو خروجی هر کانالش بزار مال من یه کانالش بخاطر اتصال کوتاه خروجی سوخت...
    رازي در کار نبود

دیدگاه

سلام عزیزجان
      تو این تاپیک در مورد یه مدار کم خرج و جمع و جور ولی قوی و با کیفیت صحبت شده :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57244.0

پیشنهاد من اینه که از مدارهای ماسفتی استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
        دوست عزیز چه مدارایی رو امتحان کردی؟چرا کیفیت نداشتن؟شاید اگه عکش و مشخصاتشون رو میزاشتی میتونستیم تو رفع مشکلشون یا افزایش کیفیتشون بهت کمک کنیم تا راضیت کنن...
        STK 4191 آیسی خوبیه و قدرتشم به نسبت زیاده من یه مدت ازش استفاده کردم و مشکلی نداشت فقط با توجه به تغذیت یه فیوز یک یا دو آمپر تو خروجی هر کانالش بزار مال من یه کانالش بخاطر اتصال کوتاه خروجی سوخت...
        دوست عزیز من نگفتم کیفیت ندارن اما این سیستم برای استدیو ساخته میشه و کیفیتیو که من انتظاشو دارم نداره.از stk4181 استفاده کردم کیفیت خوبی داره اما طی ازمایشات به دلیلی که شما فرمایش کردید از کار افتاد.حالا میخوام قبل از اینکه دوباره شروع به کار کنم از اساتید نظر خواهی کنم.
        از استاد اشک و بقیه اساتید هم خواهشمندم کمک کنن oo: :eek: :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
          من به کیفیت خیلی اهمیت میدم و همه مدارهایی که ساختم به خاطر کیفیت رد صلاحیت شدن(البته نا گفته نمونه که در نوع خودشون بی نظیراند ولی حساسیت من بیش از حده). :angry:
          نمی دونم والا ولی خودتون گفتین بخاطر کیفیت رد شدن :-?? :-?? :-??
          رازي در کار نبود

دیدگاه

من هم نظرم مدارات گسسته است. ولی 25 ولت برای این کار کمه. مگر اینکه از دو سر کناری استفاده کنید که در این صورت پیشنهاد من مدار 50 وات آقای بخت آوره. من سالها پیش روی این مدار کار میکردم و به نظر من کیفیتش خیلی خوبه ولی توان جالبی نداره. اما اگر کیفیت و توان رو با هم لازم دارید خوب باید فکر یه تغذیه اساسی تر باشید.
            البته مداری که دوست عزیزم جناب علم فردا معرفی کردند هم عالی کار میکنه ولی احتمال میدم روی 25 ولت دچار شکستگی صدا بشه. میتونید تست کنید اگر اینطور شد تغذیه رو اصلاح کنید.
            موفق باشید :bye
            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
              من هم نظرم مدارات گسسته است. ولی 25 ولت برای این کار کمه. مگر اینکه از دو سر کناری استفاده کنید که در این صورت پیشنهاد من مدار 50 وات آقای بخت آوره. من سالها پیش روی این مدار کار میکردم و به نظر من کیفیتش خیلی خوبه ولی توان جالبی نداره. اما اگر کیفیت و توان رو با هم لازم دارید خوب باید فکر یه تغذیه اساسی تر باشید.
              البته مداری که دوست عزیزم جناب علم فردا معرفی کردند هم عالی کار میکنه ولی احتمال میدم روی 25 ولت دچار شکستگی صدا بشه. میتونید تست کنید اگر اینطور شد تغذیه رو اصلاح کنید.
              سلام
              درست میفرمایید
              من اون مدارو با ولتاژ دوبل حدودا 30 ولت تست کردم و صدای خوبی داشت ولی اگه ولتاژ به دوبل 35 ولت با خازن های صافی بزرگ برسه، عملکردش بهتر هم خواهد شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                سلام.ممنونم که راهنماییم میکنید.
                دوستان ترانس من 25-0-25 ولت ac هست که بعد از یکسو سازی حدودا 35-0-35 ولت dc میشه

دیدگاه

پس با این اوصاف ترانستون مخصوص مدار معرفی شده هستش.
                  البته فراموش نکنید که کمترین جریان مورد نیاز هم 1.5 آمپر هستش. :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                    پس با این اوصاف ترانستون مخصوص مدار معرفی شده هستش.
                    البته فراموش نکنید که کمترین جریان مورد نیاز هم 1.5 آمپر هستش. :smile:
                    من دوتا ترانس 5A دارم.البته از مدار 4 تا 6 عدد میسازم :twisted: :biggrin:

دیدگاه

دوست عزیز جناب علم فردا امپدانس بلندگوهای من 10 تا12 اهمه (خودم سری موازی کردم) با مدار 60 وات قدرت انچنان زیادی تولید نممیکنن. :cry2: .
                      پیشنهاد شما مدار 60 وات بود یا 150 وات؟؟؟ oo:
                      شما مدار 150 واتو ساختی؟کیفیتش چطوره؟اگه ساختی میشه فایل پروتئوسشو اپلود کنی تا من و بقیه دوستان هم استفاده کنیم؟ :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                        دوست عزیز جناب علم فردا امپدانس بلندگوهای من 10 تا12 اهمه (خودم سری موازی کردم) با مدار 60 وات قدرت انچنان زیادی تولید نممیکنن. :cry2: .
                        پیشنهاد شما مدار 60 وات بود یا 150 وات؟؟؟ oo:
                        شما مدار 150 واتو ساختی؟کیفیتش چطوره؟اگه ساختی میشه فایل پروتئوسشو اپلود کنی تا من و بقیه دوستان هم استفاده کنیم؟ :redface:
                        عزیزجان سری کردن بلندگوها کار درستی نیست و باعث میشه توان واقعی آمپلی به گوش نرسه. فقط موازی کردن اونها اصولی هستش. ( تا حدی که امپدانس موازی از مینیمم امپدانس خروجی آمپلی کمتر نشه.)
                        پیشنهاد من مدار آمپلی 60 وات با ماسفت های IRF530/9530 بود که عکس نمونه ساخته شده با برد سوراخدار اونرو هم به تاپیکش اضافه کردم.
                        من معمولا برای مدارهای خودم PCB طراحی نمیکنم و با برد سوراخدار( هزار سوراخ ) میسازمش. به همین دلیل فایل پروتئوس ندارم. (PCB رو هم با پروتل انجام میدم. با پروتئوس کار نکردم :biggrin: )
                        مدار 150 واتی که گفتی، اگه منظورت مدار IRF540/9540 هستش که شبیه شو ساختم و عالی کار میکنه.
                        اگه اصرار داری که امپدانس بلندگوهات بالا باقی بمونه و میخوای توان آمپلی رو افزایش بدی ، پیشنهاد میکنم مدار آمپلی با ترانزیستور دارلینگون رو بسازی.
                        اینم لینکش :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51754.0

موفق باشی

دیدگاه

جناب علم فردا 1 سوال دارم از حضورتون :
                          وقتی خازن قرار میدیم بین بلندگوها امپدانسشو چطور محاسبه میکنیم؟؟؟؟؟ :eek: وقتی خازنو با مدار سری میکنم چون خازن جریان dc از خودش عبور نمیده با مولتی متر که اندازه گیری میکنم 12 اهم نشون میده ولی اینم میدونم که ولتاژ خروجی امپلیفایر ac هست.ایا فرمول خاصی برای محاسبش وجود داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :read:

دیدگاه

این امپلی فایر 60 واته که خودم ساختم ولی حس میکنم بیشتر از 30 وات توان نداشته باشه
                            مشکلی که داره اینکه توی فرکانسهای بالای 1kHz صدایی مثل صدای موتور جوش میده البته این صدا خیلی زیاد نیست ولی در هر صورت منو اذیت میکنه .فکر میکنم فرکانسای زیر 100Hz هم خوب تقویت نمیکنه چون باس بالایی نداره
                            میشه مشکلشو رفع کرد؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                              جناب علم فردا 1 سوال دارم از حضورتون :
                              وقتی خازن قرار میدیم بین بلندگوها امپدانسشو چطور محاسبه میکنیم؟؟؟؟؟ :eek: وقتی خازنو با مدار سری میکنم چون خازن جریان dc از خودش عبور نمیده با مولتی متر که اندازه گیری میکنم 12 اهم نشون میده ولی اینم میدونم که ولتاژ خروجی امپلیفایر ac هست.ایا فرمول خاصی برای محاسبش وجود داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :read:
                              بطور کلی اگه مقدار خازن خیلی بالا باشه، میشه اونرو اتصال کوتاه فرض کرد ( یعنی از امپدانس خازن صرف نظر کرد ) . مثل خازنهای کوپلاژ تو خروجی آمپلی ها. نمیشه با وجود خازن مقدار امپدانس متشکل از سری موازی کردن بلندگوها رو با اهم متر بدست آورد. اما همونطور که گفتم اگه مقدار خازن بالاست ( بالای 1000 میکرو ) میتونید اتصال کوتاه فرضش کنید و برای امپدانس بلندگوها از قانون سری و موازی کردن مقاومت ها استفاده کنید و مقدار رو محاسبه کنید.
                              تو مدار سری : RL = R1 + R2
                              تو مدار موازی : RL = R1*R2 / R1 + R2
                              ( وای خدا پدر آدم در میاد تا یه رابطه کسری بنویسه. )

اما اگه از کراس اوور پسیو استفاده میکنی، باید امپدانس خازن و سلف های مصرفی رو بدست بیاری و تو مدار سری - موازی دخیلشون کنی.

امپدانس خازن و سلف به فرکانس وابسته است. امپدانس خازن با افزایش فرکانس رابطه عکس و سلف رابطه مستقیم داره.به خاطر همین سلف رو تو مدار DC اتصال کوتاه و خازن رو مدار باز میدونیم.

امپدانس خازن : XC = 1/6.283 * C * f
                              امپدانس سلف : XL = 6.283 * L * f

XL , XC امپدانس خازن و سلف بر حسب اهم. L اندوکتانس سلف بر حسب هانری . C ظرفیت خازن بر حسب فاراد. f فرکانس سیگنال بر حسب هرتز.

اگه دقیقا متوجه منظورم نشدی، شماتیک اتصالات بلندگوها به هم رو بذار ( عکس ) تا برات دقیقا حساب کنم که در مجموع امپدانس چقدر میشه.

راستی سیستمی که ساختی خیلی قشنگه. خوب از کیس کامپیوتر بهره گرفتی. آفرین :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X