اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همکاران تعمیرکار و دوستان متخصص تغذیه لطفا بیان نظر بدن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همکاران تعمیرکار و دوستان متخصص تغذیه لطفا بیان نظر بدن

با سلام
    با عرض خسته نباشی خدمت همه عزیزان
    خیلی خلاصه اش کنم چند شب پیش داشتم یه تلویزیون ال سی دی 42 اینچ ال جی رو تعمیر میکردم متاسفانه یادم نبود توی برقه و دستم یه لحظه خورد روی خازن صافی برق اصلی و برد تغذیه از دستم روی شاسی افتاد و اتصالی کرد
    با برسی مدار متوجه شدم دوتا ماوس فت 11n60 مربوط به قسمت مدار سوئیچینگ اولیه اون سوخته که با دایره آبی مشخص کردم و سه تا مقاومت 0.33 اهم که (دایره سبز) سوخته بود که عوض کردم و در نهایت به قطعه آخر رسیدم که علی الظاهر یک مقاومت 6.8 اهم آجری 5وات بود ولی به محض وصل کردن به برق چراغ ال سی دی یه لحظه روشن میشد و این مقاومت و یکی یا هر دو ترانزیستور ماوس فت اون میسوخت در زیر برد تغذیه ال سی رو رو قرار میدم و محل قطعه مورد نظر رو هم با دایره قرمز و فلش زرد مشخهص کردم.

سرتون رو درد نیارم دو سه روز کلافه ام کرد تمام قطعه به قطعه مدار رو تست کردم هیچکدوم مشکلی نداشت و آخر سر میرسیدم به این مقاومت در ظاهر که در زیر عکسش رو براتون قرار میدم.

بنا به تجربه تعمیرکاری خودم حدس زدم قطعه مشکوکیه و برای همین بدقت خیلی آرام شروع به خالی کردن قسمت کچی اون کردم و با تعجب دیدم حدسم درسته و این قطعه یک مقاومت سری شده با قطعه دیگریه که خودم حدس میزنم یه دیود فرکانسی باشه...
    اینم عکس داخل مقاومت

حالا دوستان عزیز چی حدس میزنند آیا اون قطعه دیود است...متاسفانه اونو گم کردم ولی دوسرش کاملا بهم راه میداد و اتصال کامل بود یکی از دوستان یکی از سایتهای تعمیراتی گفت این یک فیوز مخصوص میباشد که متوجه منظورش نشدم...
    نکته تعجب انگیز قرار دادن این دو قطعه بطور سری در یک قالب است که خیلی تعجب انگیز است توی اینترنت رو کلا زیر و رو کردم چیزی راجع به اون پیدا نکردم متاسفانه نقشه تلویزیون رو هم ندارم که ببینم چی کشیده..
    برای اطلاع دقیق دوستان عکسی از پشت مدار و مسیر تغذیه میذارم که بهتر بتونن متوجه بشن.
    این قطعه با یم PTC با پایه های رله استندبای و روشن شدن تغذیه موازی است که حدس میزنم با وصل شدن رله این مقاومت بسوزد که نکته مهم اون اینجا است که اون قطعه چی میتونه باشه و چه کاری انجام میده با مکافات چند تایی ترانزیستور اونرو گیر آوردم و فقط همین یک جفت که روش است رو دارم برای همین نمیتونم کوچکترین ریسکی بکنم میترسم بازم بسوزن . تلویزیون هم مال یکی از آشنا ها است دیگه خودتون واردید میدونید چه وضعی دارم آلان.
    لطفا اگر دوستان نظری دارن بگن ....
    اینم از عکی پشت مدار

جهت اطلاع عزیزانی که زیاد وارد نیستن این تغذیه ها در واقع دو سوئیچینگی است اول سوئیچینکگ اولیه یک ولتاژ ثابت بر فرض 200 ولت تولید میکند و مدار سوئیچینگ ثانویه از این ولتاژ استفاده کرده و ولتاژهای مورد نیاز ال سی دی را تولید میکند
    تا توانی رفع غم از چهره ای غمناک کن***در جهان گریاندن آسان است اشکی پاک کن

پاسخ : همکاران تعمیرکار و دوستان متخصص تغذیه لطفا بیان نظر بدن

سلام دایی جان
    خیلی متاسفم که گرفتار شدی. واسه هرکسی ممکنه پیش بیاد. اگه دردسر شد ببر نمایندگی خیالتو راحت کن.
    این قطعه یه فیوز حرارتیه:

اینو تو صفحه 4 دیتاشیت زیر پیدا کردم:
    http://www.koaeurope.de/at/koa/pdf/KOA%20Europe%20Selection%20Guide%202010-11.pdf

واسه تعمیر منابع تغذیه هر کسی یه روشی داره. من یه واریاک و ترانس 220/220 دارم که هر تغذیه خرابی رو با اینا تست می کنم. ولتاژ واریاک رو آروم آروم بالا می برم و توی اسکوپ سیگنالها رو می بینم. اینجوری اگه قطعه ای هم خراب باشه همون باعث سوختن خودش یا قطعات دیگه نمیشه. ترانس 220/220 هم برای اینه که برق نگیرتم. معمولا یه لامپ بین واریاک و ترانس میزارم. لامپ باعث میشه تغذیه معیوب نتونه از برق شهر جریان زیاد بکشه و باعث سوختن بشه.
    خلاصه خیلی کار عیب یابی رو ساده می کنه.
    اگه نمی خوای زیاد هزینه کنی بهترین راه اینه که یه ترانس 220 به 110 ایزوله با جریان دهی 0.5 آمپر یا کمتر بگیری. که خیلی ارزونه.
    این ترانس بهت اجازه میده ولتاژ گیری کنی بدون اینکه قطعه ای بسوزه و برق هم نمیگیردت.

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

اون قطعه که بازش کردی یه Termo-Fuse که دایی هم گفت من رنج کاملشو دیدم متمعنا" فیوز حرارتیه

دیدگاه

با سلام

خیلی خیلی ممنونم دوست عزیز
        اگه زحمتی نیست میشه بگی میشه با قطعه ای کار اونرو انجام داد
        تو بازار ازش پیدا میشه یا نه؟

دیدگاه

ببخشید دوست عزیز
          بازم یه سوال دیگه
          با توجه به مندرجات روی قطعه میشه فهمید مقدار اون چه قدره؟
          حقیقتا خیلی برام جالب بود من خیلی وقته تو بخش تغذیه کار میکنم ولی تا به حال به موضوعی درباره این قطعه برنخورده بودم اگه میشه خیلی مختصر میشه بگید کار و وظیفه اصلی اون در مدار چیه؟
          بینهایت ممنون و متشکر میشم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SHAHRYAR52
            با سلام

خیلی خیلی ممنونم دوست عزیز
            اگه زحمتی نیست میشه بگی میشه با قطعه ای کار اونرو انجام داد
            تو بازار ازش پیدا میشه یا نه؟
            تو بازار پیدا میشه فقط درجش رو باید بدونی مثلا 150
            بجاش سیم هم میشه گذاشت اون فقط یک فیوز حساس به حرارته یعنی وقتی دما از حد مشخصی (مثلا همون 150 درجه)بیشتر شد میسوزه و جریان قطع میشه
            پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SHAHRYAR52
              ببخشید دوست عزیز
              بازم یه سوال دیگه
              با توجه به مندرجات روی قطعه میشه فهمید مقدار اون چه قدره؟
              حقیقتا خیلی برام جالب بود من خیلی وقته تو بخش تغذیه کار میکنم ولی تا به حال به موضوعی درباره این قطعه برنخورده بودم اگه میشه خیلی مختصر میشه بگید کار و وظیفه اصلی اون در مدار چیه؟
              بینهایت ممنون و متشکر میشم؟
              روش همه چی نوشته

وظیفش جلوگیری از آتش سوزیه دیگه!

دیدگاه

فیوزهای حرارتی همه جا استفاده میشه. فقط در اشکار مختلف ساخته میشن.
                در واقع دو نوع فیوز در همه صنایع بکار میره.
                1- فیوز اتصال کوتاه
                2- فیوز Over current
                فیوزهای اتصال کوتاه خیلی سریع عمل می کنند و چندین برابر جریان نامی مدار دارند. مثلا یه مداری که 1 آمپر مصرف داره فیوز اتصال کوتاه 6 آمپر یا بالاتر داره. فیوز شیشه ای برای کاربردهای الکترونیکی و فیوزهای فشنگی برای مصارف قدرتی مثالهایی از فیوز اتصال کوناه هستند.
                فیوزهای Over current همونطور که اسمشون بر میاد برای اتصال کوتاه نیستند بلکه اگه مدار کمی بیشتر از جریان نامی بکشه فعال میشن و معمولا نمی سوزند. اصول کار بیشتر این فیوزها بر مبنای حرارته و ساختار اونها بایمتال است. یعنی دو فلز غیر همجنس بهم جوش شدند و در اثر عبور جریان بالاتر از نامی، گرم میشن و خم میشن و کنتاکت رو قطع می کنند.
                در کاربردهای قدرتی فیوزهای مینیاتوری و ترموستات های مکانیکی و بیمتال موتورها مثالهایی از فیوزهای حرارتی هستند.
                اما در الکترونیک همچین فیوزهایی نبود که الان دیدیم هست.
                این فیوز که عکسش در بالا گذاشته شده از یه مقاومت و یه بیمتال سری با اون ساخته شده. وقتی جریان بیشتر از نرمال از ایندو بگذره، مقاومت گرم میشه و بیمتال کنارشو هم گرم می کنه و بی متال جریان رو قطع می کنه. وقتی هم دوباره سرد بشن احتمالا بیمتال دوباره وصل میشه.
                پس دایی شهریار عزیز بهتره زیاد روی این قطعه وقت نزاری و اگه بیمتال یا مقاومتش سوخته، فعلا یه مقاومت هم اندازه مقاومتش بزاری تا مدارت بکار بی افته.
                ب
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

این فیوزهای حرارتی را قبلا من داخل دیفراست پخچال دیده بودم البته بدون مقاومت باید جریان نامی و درجه حرارتشون را بدونی اگر هم درجه حرارتش مشخص نیست یک چیز تقریبی بخرید زیاد مهم نیست.
                  نمونه همین فیوز با این ساختار (مقاومت و فیوز حرارتی )را داخل تشک برقی هم دیده بودم که سوخته بود و مانند فیوزهای شیشه ای وقتی میسوزه باید تعویض بشه و همین طور که دائی جان فرمودند شما با مقاومت مشابه مدار را تست کنید و زیاد درگیر این قطعه نشوید
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

با سلام
                    با تشکر از جناب استاد کوهستانی، این نوع از ترمو فیوزها ، دارای مکانیزم قطع دایم هستن و بعد از رفع گرما، دوباره وصل نمی شوند.
                    این نوع فیوز حرارتی دارای مکانیزم فنر و کنتاکت که درون یک "ماده خاص جامد " به هم متصل شده اند، می باشد.
                    در دمای خاصی که روی این فیوز ها نوشته شده، ماده جامد ذوب می شود و فنر ، کنتاکت را باز می کند و مدار قطع دایم می شود.
                    بنابراین بر اساس دما کار می کنند.
                    ( در نمونه این تاپیک، جریان عبوری از مقاومت همسایه باعث گرم شدن آن مقاومت و انتقال گرما به ترموفیوز و قطع شدن آن می شود ، ضمن اینکه هر دو قطعه با هم سری هستند)

http://www.cantherm.com/products/the...ses/index.html
                    http://parts.digikey.com/1/parts-kws/thermal-fuse

با سپاس
                    فایل های پیوست شده
                    گشتی در لاله زار
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

با سلام

خیلی خیلی از توضیحات دوستان و اساتید عزیز ممنون و سپاسگذارم
                      توضیحات خیلی جامع و کاملی بود و شخصا خیلی استفاده بردم
                      از همه عزیزان سپاسگذارم
                      بالاخره درست شد ولی کلافه ام کرد و برای تجربه شاید بد نباشه بدونید مشکل از کجا بود...از جایی که اصلا فکرش رو هم نمی کردم البته تو الکترونیک حتما کاملا به این امر واقفید که هر جایی می تواند تولید اشکال کند و حتی جاهایی که اصلا یک درصد هم احتمال آنرا نمی دهید...
                      مشکل از یک مقاومت نصب سطحی کوچک 100 اهم بود که در عکس زیر مشخص کردم
                      در اولیه مدار دو ترانزیستور ماوس فت 11n60 هست که بطور موازی قرار گرفتن و از طریق یک راه انداز که یک آی سی هشت پایه است که در عکس مشخصه تغذیه میشوند و این مقاومت ورودی ولتاژ راه انداز یکی از این دو طبقه موازی هم بود که در شروع کار چون یک طبقه کار میکرد و کم می آورد و جریان زیادی ازش عبور میکرد زود میسوخت
                      مقاومت از نظر ظاهری کاملا سالم بود و هیچ اثر سوختگی درش نبود ئولی با چک اهم مشخص شد قطع میباشد

در مورد اون قطعه هم اصلا ولش کردم و جاش یه مقاومت 6.2 اهم بستم ولی برای احتیاط یک فیوز از نوع فیوزهای سریع 5 آمپر با مقاومت سری قرار دادم که خدایی نکرده به قول دوستمون خدایی نکرده باعث آتش سوزی نشه یه وقت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X